"Ik zaai volgend jaar weer laatbloeiende gele mosterd" FINANCIËLE OPBRENGST, ZEER GOEDE WINBAARHEID EN WEINIG GRONDTARRA. Nieuws KMI Extra offers werkgevers bij ziekte en arbeidsongeschiktheid Rassenlijst verschenen Landbouw wil meepraten in Euregio Scheldemond ★hilleshög Symposium in Axel DONDERDAG 24 DECEMBER 1992 6 Akkerbouwer P. van Dis uit Vrou wenpolder heeft het afgelopen jaar voor het eerst gele mosterd ge zaaid. Hij heeft hiertoe besloten om dat er een laatbloeiende soort (Ulttra) op de markt is gekomen. Zijn ervaringen zijn zo positief dat hij nu al weet dat hij het volgend jaar weer gaat zaaien. Van Dis heeft een akkerbouwbedrijf van 36 ha op 20 tot 25 procent af- slibbare grond. Jaarlijks zaait hij ca. zes ha groenbemesters. Daarnaast voegt hij organische stof aan de grond toe in de vorm van kippemest en gewasresten. Voorheen zaaide de teler Engels raai en later Italiaans raai onder dekvruchten in de gra nen. Door de steeds bladrijker wor dende graangewassen werd de slagingskans van een goede groen- bemester onder dekvrucht steeds kleiner. Hij is daarom overgestapt op stoppelgroenbemesters. Tot dit jaar koos hij voor Italiaans raai of blad rammenas. Het nadeel van blad rammenas is echter dat bij een wat latere oogst van de voorvrucht de opbrengst nog wel eens tegenvalt. Van Dis koos daarom het afgelopen jaar voor de laatbloeiende gele mosterd Ultra, een nieuw ras van Zwaan de Wiljes. Hij was hierop geattendeerd door zaadhandel J.B. de Jonge uit Goes. Snelle start De akkerbouwer uit Vrouwenpolder heeft de gele mosterd in de eerste week van augustus gezaaid op erw- tenland. Het viel hem meteen op dat de mosterd een veel snellere start heeft dan de bladrammenas. "Binnen een paar dagen stond het gewas boven. Door de vroege zaai heeft het gewas voldoende tijd ge had om organische stof te produce ren. De ds-opbrengst van het perceel wordt geschat op vier ton per ha. Het gewas heeft zich opti maal ontwikkeld, waardoor ik het afgelopen seizoen maximaal in de bodemvruchtbaarheid heb kunnen investeren. Tevens geeft de vroege zaai meer mogelijkheden bij de aal- tjesbestrijding," aldus Van Dis. Een ander voordeel vindt Van Dis het grote vochtverdampend vermo gen van het forse gewas. Hierdoor is het land bij het ploegen beter te berijden. Tijdens het ploegen bleek ook duidelijk dat het gewas inten sief en diep in de grond had gewor teld, wat de structuur positief beïnvloedt. Akkerbouwer Van Dis: goede ervaringen met ge/e mosterd. Vanaf volgend jaar krijgen werkge vers te maken met een aanmerkelijk scherpere sociale regelgeving. Zo lang een werknemer dagelijks ver schijnt is er niets aan de hand. De ziektekostenpremie daalt zodat hier enig voordeel in zit. Bij een ziekte melding gaan de kosten fors oplo pen. Het bonus malus systeem komt in het geding bij arbeidsonge schiktheid. Er volgt dan een boete die kan oplopen tot maximaal 5% van het jaarsalaris. Een werkgever met minder dan 25 personeelsleden moet bij ziekte drie weken lang 70% loon doorbetalen. Bij meer werknemers volgt een doorbetaling van zes weken. Beta ling is verplicht bij iedere nieuwe ziektemelding die een personeelslid doet. Een sportongeval in het week end kost de werkgever handenvol geld. Een onredelijk besluit vinden zij. Het ministerie denkt er echter anders over. Mensen die sporten zijn over het algemeen fitter zodat zij meer kunnen presteren voor de baas. Er komt een nieuw gedifferentieerd premiestelsel. Bedrijven met een hoog ziekteverzuim betalen meer Deze week is de 68e Beschrijvende Rassenlijst voor Landbouwgewas sen verschenen. In de nieuwe Ras senlijst 1993 zijn 46 nieuwe rassen opgenomen. Er worden echter ook 44 rassen niet meer beschreven, omdat zij door verbetering van het assortiment hun betekenis voor de praktijk hebben verloren. Verder is bij een aantal rassen de beschrijving en/of de rubricering gewijzigd. Bij verschillende rassen is de volgorde van de rassen anders geworden. Bij tarwe is voor het eerst in tabel vorm het risico ten aanzien van de verspreiding van gele roest voor ver schillende combinaties van rassen aangegeven. In het hoofdstuk Win- terkoolzaad is een tabel opgenomen met het gemiddelde glucosinolaat- gehalte van de rassen en de sprei ding van dit gehalte rond het gemiddelde. Bij Grasland wordt het mengsel MK 1 niet meer vermeld. In de tabel van Westerwolds raaigras is de resistentie tegen kroonroest opgenomen. Voor de rassen van Veldbeemdgras grasveldtype wordt in de tabel een aparte aanduiding gegeven voor resp. de geschiktheid voor sportvel den en de geschiktheid voor ga zons. In het hoofdstuk Groenbemestingsgewassen wordt ten aanzien van braakleggen inge gaan op de nieuwe 'Beschikking steunverlening producenten akker bouwgewassen'. Bij Snijmais is de resistentie tegen builenbrand weer in de tabel ver meld. Er zijn bij dit gewas liefst twaalf nieuwe rassen opgenomen. Opmerkelijk is dat zeven van de twaalf rassen enkele hybriden zijn. Tot voor kort kwamen in Nederland hoofdzakelijk driewegkruisingen voor. In het hoofdstuk Suikerbieten wordt tweemaal de winbaarheidsindex én de financiële opbrengst van de ras sen vermeld, t.w. onder omstandig heden met een gemiddelde tot hoge interne kwaliteit én onder omstan digheden met een lage interne kwa liteit. U kunt de 68e Beschrijvende Ras senlijst voor Landbouwgewassen 1993 bestellen bij De Boer Mailing service, Postbus 507, 1200 AM Hil versum, telefoon 035 - 258611. Ook kunt u een abonnement op de Ras senlijst nemen. U ontvangt een nieuwe editie dan direct bij verschij nen, terwijl u geen verzendkosten betaalt. Bij éénmalige bestelling van losse exemplaren worden wél ver zendkosten in rekening gebracht. Bij bestellingen van méér dan 10 resp. 100 exemplaren geldt een aantallen- korting van resp. 10% en 20%. premie. Ook hier komt de stelregel dat de "vervuiler" moet betalen. Uitgangspunt is het ziekteverzuim van 1991. In de agrarische sector daalt de premie voor de gemiddelde groep van 10,7% naar 8,5%. Bij ziekte is de werkgever de eerste we ken, in tegenstelling tot voorheen, verantwoordelijk voor de controle. Zij kunnen, tegen een vergoeding, dit ondankbare werk doorschuiven naar het STIGAS, Stichting Gezond heidszorg Agrarische Sector. Arbeidsongeschiktheid Bij arbeidsongeschiktheid krijgt de werkgever te maken met het vrij in gewikkelde bonus-malussysteem. Een baas die iemand in dienst neemt die gedeeltelijk arbeidsonge schikt is, komt in aanmerking voor een bonus. Is zo'n werknemer ten minste één jaar in dienst dan staat daar een premie tegenover van de helft van het overeengekomen sala ris. Wordt de betreffende werkne mer meer arbeidsongeschikt dan treedt het malussysteem in werking. Bij arbeidsongeschiktheid krijgt de werkgever een boete die voor de landbouwsector oploopt tot 4/12 van het jaarsalaris. Als begrenzing geldt een maximum van 5% van de totale loonsom. Dit percentage kan jaarlijks schommelen. Een bedrijf met 2 werknemers die samen f 96.000,— verdienen kan tot een maximum van f 4800,— worden aangeslagen. Ook losse dienstver banden vallen onder het bonus- malussysteem. Voor een werkgeven komt vrijstelling als voor de gedeel telijk invalide werknemer passend werk wordt gevonden binnen het bedrijf. De wetgever verwacht dat het bonus-malus voor de werkgever een voldoende prikkel geeft om het ar beidsongeschiktheidspercentage te rug te brengen. In 1967 lieten prognoses zien dat in het ergste ge val in Nederland 250.000 mensen in de WAO terecht konden komen. Momenteel zijn een miljoen Neder landers arbeidsongeschikt. J.v.T. Ruim honderd agrariërs bezochten donderdag 17 december in De Halle te Axel het 'grensoverschrijdend' symposium over de toekomst van de landbouw in de Scheldemond- regio. Centraal op deze bijeenkomst stond de - regionale - samenwerking tussen Belgische en Nederlandse landbouworganisaties, de totstand koming van een agrarisch overleg platform en het vertegenwoordigd willen zijn in het toekomstig be stuursorgaan van de Euregio Schel demond. Het symposium vond plaats in het kader van 750 jaar Vier Ambachten. Het gaat hierbij om de ambachten Boekhout, Assenede, Axel en Hulst. Dit jaar zijn tal van andere activitei ten gehouden in verband met dit ju bileum. Ook is in de loop van dit jaar een samenwerking tot stand geko men tussen de landbouworganisa ties in het gebied, de drie Zeeuwse landbouworganisaties en de Belgi sche Boerenbond, ieder met zuster organisaties, vrouwen- en jong eren organisaties en coöpera ties. De gezamenlijke organisatie van het symposium is een uitvloei sel van deze samenwerking. Op ter mijn wordt gestreefd naar de totstandkoming van een overleg platform in de Euregio Schelde mond. Deze zg. Euregio bestaat in Nederland uit de zuidwestelijke Del ta en in België uit een groot deel van Vlaanderen. Langs de gehele Neder landse grens zijn grensoverschrij dende samenwerkingsvormen gesticht in de vorm van 'Euregio's'. Op het symposium zijn de eerste aanzetten gegeven tot de oprichting van een agrarisch overlegplatform. De bedoeling is dat het platform gaat fungeren als gesprekspartner van de landbouw in Euregionaal ver band. Een andere doelstelling is dat de landbouw een vertegenwoordi ging krijgt in de toekomstige bestuursorganen van de Euregio Scheldemond. De vorming van een dergelijk bestuur is nog niet afge rond. Volgens voorzitter Mees Boo- gerd van de drie Oost Zeeuwsvlaamse landbouworganisa ties, tevens voorzitter van het sym- M. Boogerd. posium, zouden de boeren best wat meer bij de voorbereiding hiervan betrokken mogen worden. Zo zou den de vertegenwoordigers van de landbouw een rol moeten spelen bij de ontwikkeling van beleid inzake onder meer landinrichting en andere beleidsopties in verband met streek- ontwikkeling op economisch vlak. Ook het over en weer organiseren van activiteiten, waarbij bijvoor beeld de veilingen of het onderwijs betrokken kan zijn, is besproken. Zowel van Vlaamse als van Neder landse zijde is uitvoerig uiteengezet wat het belang is van de landbouw en hoe deze georganiseerd is. Alge meen secretaris van de ZLM mr. J. Oggel deed dit namens de drie Zeeuwse landbouworganisaties. Na de inleidingen volgde een panel discussie. Hieraan namen van Ne derlandse zijde de drie voorzitters van de Zeeuwse landbouworganisa ties deel. De voorzitter van de arron- dissementsraad Eeklo van de Belgische Boerenbond Mare Claeys deed in zijn slottoespraak een oproep aan de samenleving en het openbare bestuur om zorg te dragen voor de Belgische, Nederlandse en Europese boer. "Wij willen gesprekspartner zijn in de ontwikke ling van de streek op economisch, bestuurlijk en sociaal-cultureel vlak", aldus Claeys. :s^

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 6