JAAR UIT - JAAR IN Aanvragen voor lOAZ-regeling blijft nog mogelijk Sociaal Ekoriomische Voorlichting Themamiddag over rechten van agrarisch ondernemer RECHT ROND ]D REGELS Zes organisaties onder één dak Ondanks alle commotie rond de regeling "Wet Inkomensvoorziening Oudere en gedeeltelijk Arbeidsongeschikte Zelfstandigen (IOAZ)" is de regeling nog steeds van kracht. Voor de agrarische sector is het echter zeer belangrijk dat het mogelijk blijft van deze regeling gebruik te maken. Vooral nu de inkomenssituatie door de slechte prijzen onder druk is komen te staan kan deze regeling een bijdrage leveren aan een oplossing. Dit geldt met name voor ondernemers zonder opvolger of in de situatie met een opvolger, waarin het bedrijf te klein is voor twee inkomens. In dit artikel worden de belangrijkste aspekten nogmaals op een rijtje gezet. Wie komen in aanmerking De regeling kent twee groepen nl.: 1. Oudere zelfstandigen (tussen 55 en 65 jaar); 2. Gedeeltelijke arbeidsongeschikte zelfstandigen (tot 65 jaar). De belangrijkste voorwaarden zijn: ad. 1: - de laatste 3 jaren zelfstandig een bedrijf hebben uitgeoefend; - de 7 jaren daarvoor als zelfstandige en/of in loondienst hebben gewerkt, en - in de afgelopen 3 jaar een inkomen hebben behaald dat gemiddeld lag beneden de f 36.500,— (norm per 1-7-1992). ad. 2: - het bedrijf moeten beëindigen in verband met de arbeidsongeschiktheid; - naar verwachting een inkomen, incl. uitkering, behalen van minder dan f 36.500,— bij voortzetting van het bedrijf. Voor beide groepen geldt dat de zelfstandige minimaal 1225 uur per jaar op het eigen bedrijf werkzaam is. Als een partner op het bedrijf meewerkt is een aantal uren van toepassing van minimaal 875 uur voor de zelfstandige en 525 voor de partner. Belangrijk is wel dat ook oudere zelfstandigen die uit een maatschap treden in aanmerking komen! De hoogte van de uitkering De hoogte van de uitkering wordt gebaseerd op de bruto bedragen zoals in bijgaand overzicht is weergegeven. Deze bedragen worden eventueel verminderd met een aftrek voor inkomsten uit of in verband met arbeid en een eventuele aftrek voor vermogens boven de f 189.000,—. Overzicht van de bruto grondslagen, inkl. vakantiegeld van de IOAZ per 1 juli 1992. Voor een gewezen zelfstandige en echtgenoot Voor een alleenstaande gewezen zelfstandige met één of meerdere kinderen Voor een alleenstaande gewezen zelfstandige zonder kinderen van 23 jaar of ouder Per maand f 2.542,14 2.314,93 f 1.909,95 Per jaar f 30.505,68 f 27.779,16 f 22.919,40 Andere inkomsten Geen recht op een lOAZ-uitkering is er indien er nog inkomen is uit of in verband met arbeid, incl. de partner, dat hoger ligt dan de in het overzicht genoemde bedragen. Is dit inkomen uit arbeid lager dan mag u de eerste 2 jaar 30% zelf houden. Er is een maximum van 15% van de Grondslag. Inkomen in verband met bijv. een AAW-uitkering wordt in zijn geheel in minde ring gebracht. Heeft u een vermogen dat groter is dan f 189.000,— dan wordt voor dit vermogen 5% in mindering gebracht op het bruto bedrag. Voorbeeld U bent 59 jaar en gehuwd. Uw echtgenote heeft nog een baantje en verdient hiermee f 2.500,— per jaar. Er zijn geen kinderen. Het eigen vermogen bestaat uit een woning met een vrije waarde van f 250.000,—. In het kader van de IOAZ mag deze 60% worden gewaar deerd. Dit is dan 60% van f 250.000,—, is gelijk aan f 150.000,—. Daarnaast is er nog een spaartegoed bij de bank van f 120.000,— met een rente van 7%. Het uitkeringsbedrag wordt dan: Uitkering op jaarbasis Kortingen: - inkomen echtgenote 70% van f 2.500,— f 1.750,— - vermogen: 5% van f 150.000,- f 120.000,- - f 189.000,-) f 4.050,- Het totale inkomen wordt dan: - lOAZ-uitkering - Inkomen echtgenote - Rente spaartegoed f 120.000,— 7% Totaal bruto inkomen Totaal Uitkering f 30.506,- f 5.800,- f 24.706,- f 24.706,- f 2.500,- f 8.400,- f 35.606,- Aanvragen moeten worden ingediend bij de Gemeentelijke Sociale Dienst. Dit moet gebeuren voor er daadwerkelijk met het bedrijf wordt gestopt! Meer vragen Wilt u meer weten of een berekening laten maken over de hoogte van een uitkering, neem dan contact op met de SEV-er van de ZLM in uw gebied. J.L. Mieras De SEV-dienst van de ZLM wenst de leden en lezers een prettig kerstfeest, een fijne jaarwis seling en een goed 1993 toe!! De regelgeving waarmee het agrarisch ondernemersgezin wordt geconfronteerd, is de laat ste tijd enorm toegenomen. In brochures en agrarische tijd schriften kunt u er alles over le zen. Het lijkt er op dat u als agrarisch ondernemer alleen maar verplichtingen heeft. Maar heeft u ook rechten? Om u het antwoord op deze vraag te kunnen geven organi seert de SEV van de ZLM twee themamiddagen onder het the ma "Recht Rond Regels". Op deze bijeenkomsten staan dus niet uw plichten, maar uw rech ten tegenover een opdringende overheid centraal. Enkele spre kers zijn uitgenodigd om het the ma voor u uit te diepen: Mr. J.K. van Arenthals, werk zaam bij Lega! and Business Consultants in Goes. Zij gaat in op uw rechten bij een verzoek om een individuele vergunning, denk bijv. aan een hinderwet- en bouwvergunning. Zij geeft ant woord op vragen als: moet ik el ke voorwaarde die mij in een hinderwetvergunning wordt op gelegd zomaar accepteren? Wat kost een procedure tegen de ge meente? Enzovoorts. Mr. drs. P.A. de Hoog, advocaat en adviseur van de Bond van Landpachters en Eigengrondbe- zitters. Hij bespreekt uw rechten bij algemene regelgeving, zoals o.a. de Pachtwet, superheffing en onteigening. Onder meer de volgende vragen komen aan de orde: moet ik elke voorwaarde in een pachtovereenkomst zomaar slikken? Kan ik zomaar onteigend worden? Enzovoort. Mr. D.J. Olie, advocaat bij kan toor Olie en de Jonge te Goes, waar hij zich bijzonder toelegt op strafzaken. Mr. Olie zal ingaan op uw rechten als u bijvoorbeeld bezoek krijgt van een opspo ringsambtenaar en waar u op moet letten als u moet voorko men. Kan ik een AID-er de toe gang tot mijn bedrijf weigeren? Moet een opsporingsambtenaar zich legitimeren? Mochten er bij u vragen rijzen, die u graag beant woord wilt zien, aarzel dan niet en schrijf of bel naar de SEV. Op de themamiddag kunt u het ant woord tegemoet zien. In het ZLM-gebied wordt de the mamiddag op twee plaatsen ge organiseerd: op donderdag 28 januari a.s. in De Nobelaer te Etten-Leur en op donderdag 11 februari a.s. in Motel Goes te Goes. Aanvang beide keren om 13.30 uur, einde om 17.00 uur. De toegang is gratis. Tot ziens op 28 januari of 11 fe bruari 1993. Het is uw belang te weten wat uw rechten zijn. Dit artikel zal worden opgenomen in het laatste in 1992 verschijnende nummer van onze ZLM-Krant. Dat betekent dat getracht is de inhoud van het te schrijven stuk daarop aan te passen. Of dat lukt mag u als le zer beoordelen. Maaar zelfs zonder jaarovergang zou mogelijk de in houd niet anders zijn geweest als gelet wordt op de huidige situatie in de land- en tuinbouw. Al lezende in de landbouwperiodie- ken van verleden week krijg je trieste gedachten, wat mede in de hand wordt gewerkt door het druile rige weer van dit moment. De onze kerheid rond het GATT-akkoord geeft velen een naar gevoel van hoe verder te moeten. Een kop in het Agrarisch Dagblad van 18 december 1992 is veelzeggend. GATT- akko'ord: wie het weet mag het zeg gen. Daaronder de meningen van verschillende personen en instellin gen met eigen verwachtingen over de gevolgen, waaronder die van on ze eigen ZLM-voorzitter. De onduidelijkheid van dit moment mag er echter niet toe leiden dat er een vorm van berusting ontstaat. U moet ieder voor zich samen met echtgenoot of partner nagaan welke mogelijkheden er voor uw bedrijf nog zijn. En dat zijn er soms meer dan u in eerste aanleg voor denk baar houdt. Het artikel in de ZLM- krant van 18 december over het succes van Grobeka met de export van Radicchio is daar een voorbeeld van. Maar dan moet u wel bereid zijn anders te willen werken dan u tot op heden mogelijk gewend was. Dat anders slaat ook op het feit dat u moet durven experimenteren met andere mogelijkheden en daarbij ook onder ogen zien dat na één po ging nog niet alles lukt of uitkomt zoals dat behoort. De infomarkt "nieuwe teelten" wel ke deze week is gehouden op initia tief van de Stichting Plantaardige Produktie is een signaal dat vele or ganisaties en bedijven bezig zijn om u bij het veranderingsproces behulp zaam te zijn. Doch hoe aktief ande ren ook zijn, het begin ligt bij uzelf. U moet ervan overtuigd zijn dat zon der andere aanpak het erg moeilijk zal zijn. En daarbij de wil hebben evenals anderen dat doen, één of meer mogelijkheden te onderzoeken of deze voor uw omstandigheden bruikbaar zijn. Daarbij moet u niet te snel conclu deren dat u iets niet kunt of dat uw bedrijf of grond daarvoor niet ge schikt zijn. Kijk goed om u heen, ga op zoek naar goede informatie en overleg met anderen die er meer van behoren te weten. Kijk ook (nog) eens naar de financiële om standigheden van uw bedrijf en zoek naar mogelijkheden tot besparing. De afweging bij de kostenbesparing is vaak lastig. Wat hebt u in ieder geval nodig en wat kan er mogelijk uit. Let er daarbij op dat u niet het kind met het badwater weggooit. Of anders gezegd zorg dat u in de toelevering en advisering over kwali teit blijft beschikken, want alleen daarmee kunt u de eigen kwaliteit verbeteren. Hoewel elk voorbeeld mank gaat toch het volgende. Bij ziekte gaat u niet slechts om een drankje, hoe goed dit drankje van de drogist ook zal zijn. Eerst moet wor den vastgesteld door een dokter wat u mankeert en dan pas kan worden gekozen voor het medicijn. Bespaar dus niet bij voorbaat op de dokter. Het seizoen van vergaderen mag dan zijn aangebroken, ook zal er nu tijd zijn voor het eigen bedrijf om te beoordelen waar veranderingen no dig zijn. Kijk er kritisch naar en pro beer oplossingen te bedenken. De praktijkschrijver van kring Tholen en St. Philipsland beschreef het vorige week zeer kernachtig: we moeten elkaar niet in de put praten, maar op nuchtere realistische wijze door gaan met de ontwikkeling van onze bedrijven en onze streek. Een op merking waar ik mij geheel in kan vinden. Ik wens u dan ook goede feestdagen toe en een voorspoedig en gezond 1993. Met ingang van 5 januari 1993 zijn de volgende zes organisaties op hetzelfde adres gevestigd. De Zeeuwse Milieu Federatie, de Stich ting Landschapsverzorging Zeeland, het Consulentschap Natuur- en Milieu-educatie Zeeland, het Cen trum voor Ontwikkelingssamenwer king Zeeland, de vereniging Zeeuwind en de vereniging Natuur monumenten Zeeland. Het nieuwe adres van deze organi saties is: Ravelijn De Groene Jager 5, 4461 DJ Goes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 4