In Zeeland komt platform voor agribusiness-overleg A -c Deze week Wie wint de slag om de voorlichting? LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT Versnelling landinrichtings projecten in Zeeland Bestuur en medewerk(st)ers van de ZLM wensen u prettige Kerstdagen en een Voorspoedig Nieuwjaar 1$£ ?y> Tweede keer Infomarkt 'nieuwe teeltenHerstructurering akkerbouw: Pag. 3 Coöperaties moeten niet het meeste maar het beste verkopen. Pag. 4 Aanvragen IOAZ Pag. 5 KNLC-nieuws Pag. 7 Nieuwe landinrichtingsprojecten in Zeeland Pag. 8 Mineralenboekhouding onmisbaar instrument Pag. 9 Uien telen op contract Pag. 10 Produktinformatie Pag. 11 Landbouw en natuur: Concurrentie of samenwerking. Pag. 12 Vleeskuikens laden een sluitpost Pag. 13 Tuinbouwklanken Discussie jonge boeren in Renesse: ^SEBIBL/Or// ■krant DONDERDAG 24 DECEMBER 1992 80e JAARGANG No. 4149 Bestaande produkten Overigens is het onjuist om te den ken dat alleen nieuwe teelten moge lijkheden bieden, aldus de voorzitter van de Kamer van Koophandel. Uit een studie die de KvK vorig jaar heeft verricht naar de mogelijkhe den om in Midden- en Noord- Zeeland de positie van de gehele agrarische produktiekolom te ver sterken, is eens te meer gebleken dat bulkprodukten terrein verliezen aan produkten die inspelen op spe cifieke wensen van kleine groepen consumenten. "Mogelijkheden lig gen er dus voor produkten die vers, gezond, veilig en vlug te bereiden zijn. Ook bestaande produkten, met speciale zorg en aandacht geprodu ceerd en gereed gemaakt voor con sumptie, dingen met succes naar de gunst van de verwende consu ment", aldus Hartog afgelopen dinsdag. De Infomarkt is georganiseerd door de Stichting Stimulerng Plantaar dige Produktie, de Takorganisatie Akkerbouw Zeeland en de Dienst Landbouwvoorlichting. Het is voor de tweede keer dat een dergelijk evenement is gehouden. Vorig jaar kwamen er meer dan 1.000 be zoekers. Zie ook pag. 3: Aardappel 'pilotpro- duct' voor Zeeuws kwaliteitsmerk. In Zeeland zijn initiatieven geno men om te komen tot een vorm van agribusiness-overleg. Een voorstel hiertoe wordt momen teel uitgewerkt door de Stich ting Stimulering Plantaardige Produktie. Dit zei voorzitter C. Hartog van de Kamer van Koop handel voor Midden- en Noord- Zeeland tijdens de opening van de Infomarkt 'nieuwe teelten' van de SPP in het AOC te Goes. De SPP heeft inmiddels initiatieven genomen om landbouworganisa ties, de Provincie, de Kamers van Koophandel, de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en het Innova tiecentrum bij elkaar te brengen om nader te overleggen hoe het voorne men verder opgepakt en uitgewerkt dient te worden. Er zijn al vergevor derde plannen voor het uitbrengen van een gids met daarin een inven tarisatie van alle Zeeuwse bedrijven op het gebied van de verwerking en afzet van agrarische produkten. Daarnaast werkt men aan het ont wikkelen van een Zeeuws kwali teitsmerk om de gewassen uit deze provincie in positieve zin te onder scheiden, en worden de marktmo- gelijkheden van houtig kleinfruit in beeld gebracht. "Alle organisaties en instellingen die verbonden zijn aan de landbouw zijn ervan over tuigd dat een gezamenlijke aanpak de enige mogelijkheid is om binnen de beperkte marges van het Europe se landbouwbeleid hieraan op regio nale schaal invulling te geven", aldus Hartog. Hij liet er direct op vol gen dat het in de eerste plaats van de individuele boer afhangt of deze initiatieven ook daadwerkelijk een succes worden. Deze dient de kan sen die de markt biedt, hoe klein de ze ook zijn, te benutten, "Deze infomarkt is een uitgelezen hulpmid del voor de boer om zich op de mo gelijkheden te oriënteren of een nieuwe teelt wellicht in zijn of haar bedrijfsvoering past". heeft de minister f 79 miljoen toe gewezen voor herstructureringspro jecten in de akkerbouw, waarvoor regionale commissies in 1991 voor stellen hebben gedaan. Het geld dat voor de landinrichting in Zeeland beschikbaar komt, wordt besteed aan projecten, die in de in spraak geweest zijn. Het gaat om ruilverkavelingen met administratief karakter, zoals de projecten Stave- nisse en IJzendijke-Hoofdplaat. Over deze beide projecten zal nu reeds in 1993 gestemd kunnen worden. In totaal kunnen naar ver wachting zes ruilverkavelingen met administratief karakter in Zeeland door de bijdrage uit de herstructure ringspot 1 2 jaar worden ver vroegd. Vollegrondsgroenteteelt De bijdrage voor de studieclubbege leiding in de vollegrondsgroenteteelt betreft een initiatief van de N.T.S. De studieclub kan nu een professionele begeleider aantrekken. Voor verbetering van de afzet van bd- en ecoprodukten, die in Zeeland geteeld worden, komt eveneens geld beschikbaar. Dit geld gaat naar de Stichting Biologica, die zich be zig houdt met het vinden van nieu we afzetkanalen en marktbenadering. Voor landelijke aktiviteiten krijgt deze stichting nodig eens 6 ton. Voor drie projecten in Zeeland is door minister Bukman geld beschik baar gesteld uit het herstructure ringsfonds voor de akkerbouw. Het gaat om f 4,5 miljoen voor versnel ling van landinrichtingsprojecten, f 105.000,— voor studieclubbege leiding vollegrondsgroenteteelt en 1 230.000,— voor de afzet van in Zeeland biologisch en ecologisch geteelde produkten. In totaal stelde minister Bukman f 11,1 miljoen beschikbaar voor vijf tien projecten. Het grootste deel hiervan gaat naar de landinrichting in Zeeland en naar zoetwatervoor ziening in de Wieringermeer. Dit laatste project krijgt f 3 miljoen plus aanvullend f 2 miljoen uit het landinrichtingsbudget. Tot nu toe Zo'n 24 bedrijven en instellingen namen afgelopen dinsdag deel aan de tweede infomarkt van de SPP Al direct na de opening om 11.00 uur 's morgens was er sprake van een gezellige drukte. "Zo'n bijeen komst is bij uitstek de gelegenheid om de drempel naar nieuwe teelten te slechten" aldus C. Hartog van de Kamer van Koophandel tijdens de opening. (Foto Anton Dingemanse). De voorlichting aan de boer was een van de belangrijkste discussie punten op de druk bezochte jonge rendag van Cebeco-Zuidwest over de toekomst van de coöperaties. DLV werd flink onder vuur geno men, maar plaatsvervangend direk- teur Van der Locht gaf geen krimp. "Het zou voor coöperaties en be drijven wel eens profijtelijk kunnen zijn kennis in te kopen in plaats van alles in eigen beheer te willen doen. Bovendien: waar praten we over? DLV is straks helemaal een zaak van en voor het bedrijfsleven". Cebeco-Zuidwest-direkteur Bram Bierens pleitte opnieuw voor goede afspraken over wie wat doet in voorlichtingsland. Hij zei niets tegen de DLV te hebben en nog minder de DLV-mensen, maar hij wil dat de kennis en het geld zo profijtelijk mo gelijk worden ingezet. Volgens Bie rens kan het bedrijfsleven de voorlichting niet laten liggen. Voor lichting en produkt horen bij elkaar. Een stelling, die ook prof. dr. Veer man verdedigde. "Ik zou de voorlichting vanuit de coöperatie veel liever stop zetten. Want er komen veel vragen en het kost ons veel tijd en geld. Maar ik kan er niet om heen dat de nieuwe gewassen die we op de markt bren gen veel begeleiding vragen. Nie mand anders kan die voorlichting geven", aldus Bierens. Van der Locht erkende in zijn inlei ding dat er te veel voorlichting op de markt is, zeker in de noodlijdende akkerbouwsector. "Ik kan me niet voorstellen dat de boer of tuinder zijn bedrijfsbegeleiding wil hebben van hetzelfde bedrijf, dat hem zijn uitgangsmateriaal aanlevert, zijn kunstmest levert, aan hem zijn ge wasbeschermingsmiddelen ver koopt, zijn tarwe koopt, zijn aardappelen opslaat en verkoopt, zijn bieten verwerkt. Kortom, van de onderneming die zowel aan de voor als de achterkant van zijn bedrijf werkt. Hoe kan de voorlichter van die onderneming het onderscheid blijven maken tussen het belang van de onderneming waar hij voor werkt en het belang van het boerenbedrijf. Daar zit zo'n zakelijke tegenstelling in, dat het risico van belangenver menging veel te groot is". Produktvoorlichting De plaatsvervangend DLV-direkteur voegde er aan toe wel degelijk een plaats te zien voor voorlichting door coöperaties en bedrijven. Dat moet VERVOLG OP PAGINA 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 1