«■fix Delta-Jongeren 1993 Jongeren Goed resultaat ledenwervingsactie Verslag van de handwerkdagen Studiemiddag biotechnologie van Agrarische Commissie Prettige feestdagen en een constructief, succesvol samenwerkend Omvang veestapel tijdig bekijken Mineralenboekhouding, nu! en wensen U DONDERDAG 24 DECEMBER 1992 15 De ledenwervingsactie die het Agrarisch Jongeren Kontakt op Schouwen-Duiveland heeft gehou den heeft tot nu toe een goede respons gegeven. Deze actie is wel iswaar nog niet ten einde, maar tot nu toe hebben zeker 25 nieuwe le den zich aangemeld. Met behulp van Cebeco Zuidwest, die een lijst met namen van jonge agrariërs be schikbaar heeft gesteld, is er gepro beerd om alle jongeren op dit eiland te bereiken door het toesturen van informatie over de vereniging en te vens hierbij een uitnodiging voor een activiteit. Dit betrof de eerste activiteit die het Agrarisch Jonge ren Kontakt organiseerde in het nieuwe winterseizoen. Op deze avond, die gehouden is op 17 november, werd de Provinciale Landbouw Ontwikkelings Nota (PLON): "Landbouw in de Bran ding" van het Consulentschap voor de Landbouw in Zeeland behandeld. Dhr. M. de Boer, medewerker van het Consulentschap, heeft op deze avond aangegeven welke punten in deze nota van belang zijn, met na me toegespitst op de agrarische jongeren in het kader van de ont wikkelingen voor de landbouw. Op deze avond waren 30 leden aanwe zig waarvan circa 20 nieuwe le den als gevolg van de wervingsactie. Inmiddels heeft ook de tweede acti viteit van het A.J.K. plaatsgevonden en wel op 10 december, deze avond stond in het kader van het jaarthe ma van het Nederlands Agrarisch Heb je interesse voor de mineralen- boekhouding? Grijp dan je laatste kans! Dit seizoen organiseren de kringen van het BAJK de laatste korte cursussen mineralenboekhou ding. De cursussen duren drie avon den, en worden afgesloten door een excursie. Duizenden jongeren gin gen je voor. Meer informatie bij je kringbestuur of bij het BAJK- secretariaat: 073 - 141774. Als je het nu niet doet, sta je in 1995 aan de kant! Redaktie Henk Tegels Jongeren Kontakt: Bedrijf sstrate- gieën". Na het vertonen van een dia serie over dit onderwerp heeft José Klerks, bestuurslid van het N.A.J.K. een inleiding gehouden over dit onderwerp, waarin de na druk lag op het feit dat niet één ma nier van bedrijfsvoeren de toekomst heeft, maar dat er meerdere be- drijfsstrategieën kunnen zorgen voor een redelijk inkomen. Op deze avond zijn er verschillende strate gieën besproken, mede aan de hand van een hiervoor ontwikkeld spel waarin diverse zaken en keuzes naar voren gekomen-zijn die weer veel stof tot discussie gaven. Al met al een interessante avond voor ieder een die bezig is met een bepaalde manier van bedrijfsvoering of die voor een bedrijfsovername staat. Regiogroep Een ander aspect binnen het A.J.K. wat ledenwerving betreft is het voornemen om te proberen een re giogroep op te starten. Deze regio- groep moet een commissie worden van het A.J.K. Deze groep zal gaan bestaan uit een bestuur van een aantal vrouwen/meisjes die activi teiten gaan houden voor agrarisch geïnteresseerde vrouwen/meisjes. Inmiddels is er een groepje belang stellenden bij elkaar gezocht die, in samenwerking met een stagiaire van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt, gaan proberen om deze re giogroep op te starten. De volgende activiteit van het A.J.K. zelf zal in januari zijn en gaan over het onderwerp Ruimtelijke Or dening, voornoemde stagiaire, Mari na de Groot zal dit thema nader uitwerken en op deze avond toe lichten. Andere activiteiten De andere activiteiten die het A.J.K. zal gaan organiseren zijn: in februari een alternatieven-avond waar diver se sprekers uit de regio uitleg ko men geven over een min of meer bijzondere bedrijfstak die zij hebben, dit ondersteund door een videore portage. Onder andere komen aan bod: varkenshouderij, bloembollen teelt en minicampings. In maart zal er een avond gewijd worden aan telebankieren, in ver band met de stijgende bankkosten die voor ondernemers zonder elek tronisch betalen flink op kunnen lo pen. Dit is in samenwerking met de Rabobank Zierikzee. Ook zal er in maart weer de jaarlijkse excursie ge houden worden met als reisdoel moderne, enerverende bedrijven, ook met andere bedrijfstakken. Ook wat cursusonderwijs betreft kun je bij het A.J.K. terecht. Deze winter wordt er een cursus minera- lenbalans gehouden die bedoeld is om ondernemers bekend te maken met dit begrip, op die manier dat zij leren een mineralenbalans te ma ken. In het zomerseizoen is de ver eniging ook actief, men kan zich opgeven voor diverse gewasstudie clubs die in samenwerking met de Vereniging Voor Bedrijfsvoorlichting (V.V.B.) van Schouwen-Duiveland georganiseerd worden. Ook zal het A.J.K. enkele zomeravondexcursies organiseren op diverse bedrijven bij collega-landbouwers. Mocht jij ook lid willen worden van het A.J.K., die overigens nog veel meer doet voor hun leden dan enkel het hierboven omschreven, waarbij je kunt denken aan onder andere de belangenbehartiging van de agrari sche jongeren/ondernemers op pro vinciaal en landelijk niveau, en heeft de ledenwervingsactie jou nog niet bereikt bel dan even één van on derstaande adressen zodat we je vrijblijvend informatie en enkele uit nodigingen kunnen sturen. Peter Hanse, vz. Lokkersweg 4, 4321 TL Kerkwerve, tel. 01119-2319 Piet Jan van Langeraad, secr. Zuiddijkweg 2, 4315 PC Dreischor, tel. 01112-1388 Op donderdag 22 oktober en 29 ok tober jl. vonden in St. Annaland en in Koudekerke de jaarlijkse hand werkdagen van de Handwerkcom- missie van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen plaats. Daar gingen handwerksters aan de slag in een workshop. Uitgaande van het thema "kerstversieringen" werd in drie handwerktechnieken gewerkt: wit-borduren, lapjeswerk en Zaans stikwerk. Hiervoor waren door de handwerkcommissie pak ketjes samengesteld met materialen voor een compleet werkstukje. In wit-borduren en lapjeswerk waren er onderzetters en in Zaans stikwerk kerstkaarten. Na een welkomstwoordje van presi dente mevrouw C. Eversdijk gingen in St. Annaland 20 en in Koude kerke 30 dames enthousiast van start. Na een korte lunchpauze kon men voor één of zelfs voor allebei de andere technieken kiezen. Na de afsluiting rond 14.00 uur gingen de meeste handwerksters met een af gewerkt Kerst-handwerkstukje naar huis. En de handwerkcommissie kan terugzien op twee geslaagde hand werkdagen. M. de Keijzer-van Diesen De Agrarische Commissie van de NBvP organiseert een studiemiddag over biotechnologie in de planten teelt. Deze studiemiddag wordt ge houden op 14 januari 1993 om 13.30 uur in 'De Vroone', C.D. Ver- eekestraat 74 te Kapelle. Vanuit een verschillende invalshoek zullen drie inleiders het thema 'In vloed en de positie van de teler' be lichten. De heer H. Dekkers, secretaris plantaardige produktie van het ministerie van Landbouw, zal uitleggen wat biotechnologie is. Drs. C. Noomen, directeur van het veredelingsbedrijf VanderHave, zal ingaan op de positie van de te ler/veredelaar en de heer G. Ruiven kamp van de Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie, zal een uiteen zetting geven over de positie van de boeren en hij zal tevens vraagtekens plaatsen bij de wenselijkheid van biotechnologie. Na de inleidingen is er gelegenheid voor een discussie en het stellen van vragen aan de deskundigen. Voor deze studiemiddag kunt u zich opgeven bij mevrouw J.C. Nieuwenhuijze-Zandee tel. 01100 -14306. V» Op landelijk niveau werken verschil lende organisaties al scenario's uit hoe na 1995 de Nederlandse veestapel kan worden ingekrom pen, als de mestnormen niet wor den gehaald. Bestuurders van het Brabants Agrarisch Jongeren Kon takt spraken met beleidsmakers Staf Depla van het ministerie van Milieu en Dolf Logemann van de stichting Natuur en Milieu. Een open discussie onder de motto's 'het varken is niet heilig' en 'we kunnen beter meepraten, dan aan de zijlijn staan'. Het mestbeleid bestaat uit grofweg twee lijnen. Eén lijn is het langzaam verscherpen van de fosfaatnormen, dat wil zeggen een bovengrens voor de hoeveelheid fosfaat die je mag uitrijden op een hectare. Uiteindelijk kom je uit op een evenwichtsbe- mesting. De andere lijn is de invoe ring van de mineralenboekhouding. Aan deze boekhouding zal het 1995-scenario gekoppeld worden, dat je overtollige mest milieuvrien delijk moet afzetten. Daarnaast zal de verzuring door ammoniak fors te rug moeten en mag er niet meer dan 50 milligram nitraat in een liter grondwater voorkomen. Mest Het ministerie van Milieu denkt dat er in 1995 zo'n 14 miljoen kilo fos faat te veel is, ongeveer zes procent van de totale fosfaatproduktie in de landbouw. Dit is niet plaatsbaar op andere bedrijven in Nederland, want die zitten al aan hun maximum of gebruiken kunstmest. Er is in deze schatting ook al rekening gehouden met export van mestkorrels van mestfabrieken. De export valt trou wens flink tegen, en is nog duur ook. Kortom, het milieu-ministerie vindt dat onvermijdelijk het mes moet in de veestapel. Depla gaf aan dat agrarische jongeren twee din gen kunnen doen. De noodzaak van inkrimping ter discussie stellen, of meedenken welkë maatregelen het beste uitpakken voor de jonge toe komstige ondernemers. Het ministerie stelt voor zo snel mo gelijk een verplaatsingsbesluit te maken, waarbij je 25-50 procent af roomt. Het BAJK is het eens met een vorm van afromen. Afroming betekent dat iemand die kwotum koopt, een deel van dat kwotum moet inleveren. Zo verdwijnt er vee, en heb je een deel van de inkrimping voor mekaar. Het ministerie wil voor twee gevallen een uitzondering ma ken. Bij bedrijfsovername niet korten en bedrijven bij verzuringsgevoelige objecten, zoals unieke natuurgebie den, ontzien als zij verkassen naar een andere plek. Degenen die in 1995 niet kunnen aantonen dat ze de mest verant woord afzetten, moeten net zo lang veeplaatsen inleveren tot er voldaan wordt aan de dan geldende fosfaat normen. Dit is een harde maatregel, maar het ministerie vindt dat men genoeg tijd heeft om zijn afzet te re gelen. Het BAJK is er voor zo veel mogelijk mest centraal of coöpera tief af te zetten, om een veldslag op de afzetmarkt te voorkomen. Luisteren Het ministerie van Milieu luistert volgens Depla naar de ideeën uit de praktijk. Minister Alders was in fe bruari bij agrarische jongeren in Oost-Brabant. Die bijeenkomst heeft de procedure voor groene la bels voor stallen flink versneld. Bin nenkort verschijnen de richtlijnen voor dit label, beloofde Depla. Logemann zei dat Natuur en Milieu veel verwacht van het gesleutel aan veevoer. De afzet in de akkerbouw gebieden daarentegen kan wel eens vies tegenvallen. De aanscherping van de fosfaat- en stikstofnormen, de onderwerkplicht en beperking van de uitrijperiodes zijn hiervan de oorzaak. Hoe dan ook blijven er na tionaal te veel mineralen Nederland binnenkomen en is een inkrimping noodzakelijk. De Stichting Natuur en Milieu vindt het geld voor mestfabrieken verspil ling. Dit kun je beter uittrekken voor een opkoopregeling voor veebedrij ven. Voor het opkopen zou een door overheid en bedrijfsleven gedekt fonds moeten worden opgericht. Natuur en Milieu wil de kwota van boeren boven de vijftig zonder op volger met het fonds gaan opkopen. BAJK en Logemann waren het eens dat er veel geld verloren gaat met de kwota-handel. Veel geld gaat zo de sector uit. Geld dat hard nodig is om milieu-investeringen te doen. Frans Dotinga

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 15