Tuinbouwklanken Nederlandse en Belgische veilingen gaan samenwerken Kromme maatregelen Extra stimulans door open grenzen Een jaar met bijzondere ontwikkelingen Teelt bloemen onder glas groeit licht Antwoord op concentratie aan vraagzijde Zaaizadenbedrijf verandert naam Ontwikkelingsdag fruitteelt DONDERDAG 24 DECEMBER 1992 13 Dat de milieuwetgeving wel erg ver gaat in WEST BRABANT ZUID toont volgend voorbeeld aan. Of het berust op werkelijkheid is de vraag. Enkele tuinders hebben het op een vergadering voor waarheid verteld. Zo is prei schoonmaken op het land toegestaan. De resten kunnen op het land achterblijven en dienen voor groenbemesting. Prei die op het land gerooid wordt en met wa gens naar een centraal schoonmaak en sorteerpunt gaat ondergaat een wijziging. Nu zijn de resten van de prei geen organische meststof meer maar afval. Als zodanig mag dit pro- dukt niet op het land komen. Wat voor filosofie hier achter zit is de vraag. Vast staat wel dat de ambtenaar of beleidsman die dit heeft uitgevonden weinig van zijn stoel afkomt. Vaak krijgen individue le tuinders te maken met soortgelijke voorvallen. Ook hier blijkt weer dui delijk dat de invloed van de land bouw erg ver te zoeken is. Vooraf krijgt het bedrijfsleven zulke krom me maatregelen niet voor ogen. Wil men er wat aan veranderen dan moet de tuinder maar bewijzen dat het anders is. De tuinder geeft dan meestal toe omdat dat de eenvou digste weg is en het minste tijd vergt. Advies vragen en daarna krachtdadig handelen is eigenlijk de juiste weg maar dat werkt niet zel den frustrerend. Ook op milieugebied is het volgende spreekwoord van toepassing: "Ga niet rechten om een koe, geef er lie ver een toe". Om een zaak van de overheid te winnen wordt steeds moeilijker. Rechters moeten niet zel den uitspraken doen over praktische zaken waar zij geen verstand van hebben. Zij laten zich daarom weer voorlichten door, ja, dezelfde men sen die de tuinder betrapt hebben. Over democratie gesproken! Voor de landbouworganisaties ligt hier een taak om gezamenlijk aan te pak ken. Evenals een individuele tuinder kan ook een individuele standsorga nisatie weinig vuurkracht naar voor brengen. Nu vrijwel geen enkel tuinbouwge- was in 1992 wat heeft opgebracht gaat de huurprijs voor de grond in 1993 flink omlaag. Veel tuinders en verwerkers van groenten huren jaar lijks grond. Tot voor kort werd er voor goede vochtopgevende grond lot f 3000,—, zaaiklaar verhuurd, betaald. Was de mogelijkheid van beregening aanwezig dan kwam er nog wat bij. Voor 1993 komen be dragen op tafel die de f 2500,— niet halen. Er is momenteel erg veel aanbod van grond. Een ander nade lig punt is dat verschillende groen ten in areaal zullen inkrimpen. Akkerbouwers die het van gerst of mais moeten hebben bieden voor lage prijzen aan. Als deze lijn zo doorzet dan is de mogelijkheid aan wezig dat voor prijzen van f 1500,— tot f 2000,— beste grond te huur is. Met deze ontwikkeling voor ogen is het voor tuinders helemaal niet aan trekkelijk meer om dure grond bij te kopen. Tenzij grond die bij de be drijfsgebouwen ligt te koop komt. Voor boeren die jaarlijks een aan zienlijk areaal grond verhuren een forse tegenvaller. Los van dit laatste negatieve bericht van 1992 wens ik iedere lezer van Tuinbouwklanken een voorspoedig 1993 toe. Dit is, voor dit jaar althans, het laat ste praktijkstukje vanuit DE BARO NIE. Zo tegen het einde van het jaar wordt er altijd teruggekeken naar de achterliggende maanden. leder weet dat het afgelopen jaar niet het gemakkelijkste jaar is geweest. Te rugblikken is misschien wel goed, maar vooruit proberen te zien is beter. Opsommingen maken van wat er al lemaal beter had gekund, is vrij ge makkelijk. Daar ga ik dus niet op in. Proberen een positieve kijk op de toekomst te houden is nu belang rijker. Een toekomst met gedeeltelijk open grenzen per 1-1-93. Zal dit voor de tuinbouw positief werken? Bevor dert dit de export naar nieuwe ge bieden? Zullen we de concurrentie voor kunnen blijven? Dit moet ge woon kunnen. Schouders eronder! Natuurlijk gaan de ontwikkelingen in het buitenland ook door. Voor de Nederlandse telers een extra stimu lans om kwaliteit en teeltmethoden nog verder aan te scherpen. In dit kader past uitstekend de milieube wuste teelt. Hier is nog veel aan te verbeteren en dat zal ook moeten om de geloofwaardigheid van het Nederlandse produkt ia het buiten land op hoog peil te hou den/brengen. Zoals ik al eens eerder schreef: de Nederlandse tuinder is inventief ge noeg om struikelblokken uit de weg te ruimen. Ik wens hen daarbij alle goeds toe. Prettige feestdagen! Een gebruikelijke kleine terugblik op het wel en wee van het tuinbouw- gebeuren op THOLEN over het jaar 1992. Dit jaar is over het algemeen voorspoedig van start gegaan met zaaien, planten, groeien en oogsten. Ook voor de zaden en vroege aard appelen verliep dit tijdens de zomer maanden bijzonder vlot. Toen volgde er een aantal weken nat weer die zeker voor ons zaadteelt- gebied nogal wat schade hebben berokkend, met zaadverlies voor en tijdens het oogsten en betrekkelijk lage kiemkracht bij onder andere vi olen. De uitslagen van zaadop brengsten komen echter maar mondjesmaat binnen omdat veel partijen nog lang niet schoon zijn. Er zijn weer vele hectares met bloemzaden uitgezaaid geweest. Meestal wordt hiervan een flinke massa gedorst, daar dit doorgaans met combines gebeurt die welis waar een enorme capaciteit heb ben, maar over het algemeen niet zo schoon dorsen. Ze zijn niet op de fij ne gewassen gebouwd. Om van de enorme massa zuiver zaad over te houden, kost tijd en moeite, omdat het materiaal verschillende scho- ningsmachines moet passeren. Een zaadteler moet daarom dikwijls nog al lang wachten voor hij geld beurt. Dit hoeft geen bezwaar te zijn, zeker als het dan nog wel eens meevalt wat achteraan komt. In de andere sektoren zijn er ook vrijwel geen meevallers, niet in de glas groente en ook niet in de volle- grond. Deze telers kunnen wel naast de akkerbouwers gaan staan, hoge re onkosten en minder inkomsten. Wanneer we dan zo de ontwikkelin gen in ons gebied zien die gericht zijn op de toekomst, zoals de aanleg voor het inlaten van zoet water en de voorbereidingen voor de herver kavelingen, dan bekijkt menigeen dit toch wel wat met gemengde gevoe lens. Niet zo zeer op het realiseren en het nut ervan, maar met name de herverkaveling heeft meer weg van een versnelde sanering van be drijven. De grondpot zit overvol en het wordt steeds meer zichtbaar dat er over een aantal jaren maar een handjevol blijvers meer over is. De doelstelling van deze streekver- betering lijkt op deze manier wat misplaatst. Hoe het echter allemaal zal lopen weten we niet. We zullen maar hopen dat degene die nog vecht voor zijn zelfstandig bestaan (die zijn er gelukkig ook nog) er in de toekomst profijt van zal hebben. In elk geval vooral deze groep een goede Kerst en een Voorspoedig 1993 toegewenst! De veiling Kapelle gaat samenwerken met Belgische veilingen. Per 1 januari 1993 verandert de naam van Zwaan de Wiljes in For ce Limagrain. Hiermee komt een einde aan een periode van 78 jaar, waarin het zaaizadenbedrijf onder deze naam aktief was op de Neder landse markt. Sinds 1981 maakt Zwaan de Wiljes deel uit van de Limagrain-groep, de grootste zaaiza- dengroep in Europa en de derde van de wereld. Ook in de andere landen van Europa opereren de verkooporganisaties van Limagrain op het gebied van landbouwzaden voortaan onder de naam Force Limagrain. Hierdoor is Ook qua naam het Europese marketing- en verkoopnetwerk van de Limagrain-groep een feit. De belangrijkste produkten die in Nederland door Force Limagrain op de markt worden gebracht zijn de LG-maiszaden, LG-weidemengsels, LG-groenbemesters en de Top Green-recreatiegrassen. De Nederlandse veilingen gaan hun samenwerking met Belgische groente- en fruitveilingen verster ken. Dat heeft het Centraal Bureau Tuinbouwveilingen besloten. De fruitveiling van CHZ in Kapelle gaat samenwerken met de veilingen in Roeselaere en Wetteren. Volgend jaar moeten de klokken aan elkaar worden gekoppeld. Ook met andere veilingen in België wil Kapelle af spraken gaan maken. De kosten van een centrale compu ter worden gedeeltelijk betaald door EG-subsidies. De veilingen moeten zelf ook een bijdrage leveren. Het CBT heeft meegedeeld dat de Nederlands-Belgische samenwer king behalve voor fruit ook voor to maten en champignons zal gaan gelden. Daarbij gaat het om het ge lijk stellen van de veiltijden en de mi nimumprijzen. De samenwerking is volgens het CBT een stap in de richting van aan bodconcentratie over de grenzen heen als antwoord op de concentra tie aan vraagzijde. Dit zal de export positie op termijn kunnen versterken. De Nederlandse groenten- en fruitveilingen waren in 1991 goed voor een omzet van 4,3 miljard gulden. Het Verbond van Belgische Tuinbouwveilingen be haalde een omzet van 1,4 miljard gulden. Vorige week hebben de Nederland se, Duitse en Belgische telers reeds afgesproken om hetzelfde meerma- lig fust te gaan gebruiken. Met de oprichting van Euro Pool System werd de samenwerking tussen de drie landen een feit. Omzet gedaald Hoewel de hoeveelheid verhandeld produkt via de Nederlandse groente- en fruitveilingen het afgelo pen jaar wederom tot een record hoogte is gestegen, is de omzet met ongeveer 14 procent gedaald ten opzichte vn 1991. Volgens het CBT is de verwachting dat de omzet over 1992 net iets onder die van 1990 zal uitkomen, namelijk op ruim 3,7 miljard gulden. Dit is 81 procent van de totale Nederlandse produktie- waarde. Bijna alle produktgroepen zullen het jaar negatief afsluiten. De glas groenten noteren een omzetverlies van 16 procent en de vollegronds- groenten van 10 procent. Het fruit sluit het jaar ook af met een onge veer 10 procent lagere omzet. De champignons komen waarschijnlijk uit op een omzetstijging van 8 pro cent ten opzichte van 1991, voorna melijk als gevolg van een hogere produktie. Tot en met november is er 5 procent meer aan Nederlandse groenten in het buitenland afgezet, terwijl er aan fruit 2 procent meer is geëxpor teerd. In de eerste week van decem ber bereikte de Nederlandse export een nieuw record, namelijk 2,5 mil joen ton. Vanwege de lage prijzen dit jaar is er qua waarde geen spra ke van een exportrecord. Evenals in 1991 vond weer meer Nederlands produkt (8 procent) zijn weg naar Duitsland. Waarmee het exportaan deel toenam van 52 procent in 1991 tot 54 procent in 1992. De teelt van snijbloemen onder glas groeit in 1993 licht. Dat verwacht het Produktschap voor Siergewas sen naar aanleiding van de snijbloe menenquête die vorige maand is gehouden onder 8500 telers. De telers kregen van het produkt schap de vraag wat zij in mei 1993 in de kas hebben staan. De deelne mers aan de enquête hebben samen 2450 hectare snijbloemen. Dat is 68 procent van het totaal in Ne derland. Het areaal van trekheesters groeit met 20 procent, zo blijkt uit de en quête. De teelt van zomerbloemen wordt met 15 procent uitgebreid en die van narcissen met 10 procent. Een krimpend areaal geeft de hya cint te zien: -29 procent. Ook Neri- ne (-13 procent) en tulp (-3 procent) worden minder populair bij de teler. Op vrijdag 15 januari wordt voor de 51e keer de Ontwikkelingsdag voor de Fruitteelt gehouden. Van 9.00 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 21.00 uur is er in de hal van veiling CHZ te Kapelle een fruitteelt me- chanisatiebeurs, en 's middags van af 13.30 uur zijn er in 'De Vroone', C.D. Vereekestraat 74 te Kapelle di verse inleidingen te horen. Na de opening door voorzitter W. de Jager van de kring Zeeland en West Noord-Brabant van de NFO houdt dr. J. Janse, hoofd veredelingson- derzoek fruit van het CPRO een in leiding over het maken van resistente rassen: klassieke en mo derne methoden. Ir. P. Wagenma kers van het Proefstation voor de Fruitteelt spreekt daarna over 'licht en produktie in dichte beplantingen'. Na de pauze houdt K. Reinhoudt van de Stichting Bedrijfsbegeleiding Fruitteelt een inleiding over 'appels en guldens'. Hierna is er gelegen heid de inleiders vragen te stellen. Het middaggedeelte duurt tot 16.30 uur. De ontwikkelingsdag wordt georga niseerd door de NFO-kring in sa menwerking met de drie landbouworganisaties.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 13