Kerstbijlage Licht is innerlijke harmonie fa Licht is ook warmte Een oase van licht Lichtin onze taal Wij wensen u goede Kerstdagen en vee! licht in het nieuwe jaar toe Natuurlijk zijn er altijd donkere tijden geweest, ze werden gevolgd door lichtere. Maar jouw tijd lijkt altijd het donkerst! Toch staat de ontwikkeling niet stil, onderzoek wordt gedaan experimenten in laboratoria gaan door er is al natuurlijke brandstof. Natuurlijk blijft er toekomst voor 'groen' wij zijn de deskundigen en onderhouden dit kwetsbare belangrijke 'groen'. Laten we strijden voor TIJD! Om de weg te gaan naar een lichtere toekomst! J Een lichtend voorbeeld zijn. Een lichtpuntje zien. In een ander licht zien. Op klaarlichte dag. Het daglicht niet kunnen verdragen. Iemand het licht in de ogen niet gunnen. Er gaat me een lichtje op. Gewogen en te licht worden bevonden. Licht in het hoofd zijn. Aan het licht komen. Bij iemand z'n licht opsteken. Je kunt het licht proberen. Geboren worden: Het licht zien. Aan deze pagina's werkten mee: N. den Engelse - Grave/and M. van der Ham - Sonnenschein C.J. de Jonge - Sto/s A.C. v.d. Linde - de Regt EJA. van Nieuwenhuijzen - van waarden Het is Licht, want je bent jong en gezond. Je wordt oud en het is donker om je heen. Kerst een tijd van bezinning, maar ook een tijd van drukte. Wat moet u allemaal nog doen? Het huis versie ren, kado's kopen, boodschappen doen, kleding aanschaffen: kortom een dure tijd. Veel mensen doen met steeds weer nieuwe trends mee, niet alleen voor zichzelf of de huisgenoten, maar ook voor meer prestige bij buren, vrienden en familie. Een strijd kon digt zich aan. Het hele kerstgebeu ren, de overvloedige maaltijden, de versieringen en de kadootjes moe ten aan de eisen voldoen, die door de commercie worden voorge schreven. Waar blijft de eigen inbreng? Is de mens slaafs geworden of vindt u het belangrijk om door middel van de nieuwste en vaak duurste artike len op te vallen en meer aanzien te krijgen? Dan raakt u wel heel erg vervreemd van uzelf. We harmonië ren niet meer met het bestaan, we zijn van de wijs. De mens is het contact met zichzelf kwijt en zit ge vangen in de consumptiemaat schappij. Sta stil bij wat u doet! U stelt zich een bepaald doel: maar bent u daar tevreden mee? Volgend jaar zoekt u weer een andere kerst versiering of verstuurt u nog meer kerstkaarten aan zogenaamde vrien den, die soms niet meer zijn dan va ge kennissen. Geld uitgeven verschaft je een ge- voel van verruiming. Door te kopen beteken je iets: je krijgt een gevoel van vrijheid, denk ja Je kunt van al les kopen, maar al heb je dan meer, je wezen blijft het zelfde. Probeer eens de Kerst te vieren op een warme manier, met mensen, die elkaar aandacht geven, mensen die vanuit hun innerlijk reageren. In een ontspannen sfeer waar je je emoties kunt tonen. Als je tranen voelt opkomen, huil dan; als je ge lach voelt opwellen, lach dan. Je moet je leren uiten. Is het u nooit opgevallen? Je kunt zoveel zeggen als je wilt naar toch zeg je er niets mee: maar als er een traan langs je wangen loopt is alles gezegd. Een traan zegt zoveel meer. Je kunt uren redeneren en er niets mee opschie ten en één traan kan alles zeggen. Je kunt blijven zeggen: 'ik ben erg gelukkig want ik heb dit en dat Maar op je gezicht staat precies het tegenovergestelde te lezen. Even la chen, even van harte lachen en je hoeft niets meer te zeggen: dat ge lach zegt alles. Innerlijke harmonie is belangrijker dan uiterlijk vertoon. Een sobere levensstijl en daarbij oprechte belangstelling voor elkaar, denk ook aan de eenzame mede mens in uw omgeving, is belangrij ker dan een doel achterna jagen in de vorm van materieel aanzien. Het geluk ligt niet in de dingen zelf maar in de manier waarop we ze zien. Er brandt geen lichtje zonder warm te. Deze warmte hebben wij ook no dig. Het begint al na de moederschoot: 'een kind wordt in warme doeken gewikkeld'. Nest- warmte. Maar ook warmte in ruimere zin. Als we ziek zijn: rillerig, zoeken we warmte op. Letterlijk en ook figuur lijk. Zitten we geestelijk in de knoei, dan zoeken we warmte, troost bij een ander. We zoeken een licht puntje. Kerstfeest is: warmte koesteren in en met je gezin, je familie of vrien den. Samen even een bolwerk vor men tegen de duistere buitenwereld. Iets om naar uit te kij ken. Maar het is ook een feest van eenzaamheid. Want juist op die da gen kun je je sterker dan ooit een zaam voelen. Verlangen naar troostende armen, naar warmte, naar licht. D. Treffers-Louwman, Plattelandsvrouw uit Sprang- Capelle Hebt u zich voorbereid op de ouder dom? Zelfstandig en onafhankelijk blijven is een moeilijke zaak. Met het klimmen der jaren is de afhankelijk heid toegenomen. Maar wordt het geaccepteerd? De benen willen niet meer zo best, thuis loop je met een stok. De bakker en de bank zijn nog net bereikbaar, de supermarkt en het postkantoor niet meer. 'Donker'. De boodschappen worden nu voor een kleine vergoeding thuisge bracht. De warme maaltijden wor den thuisbezorgd via het dienstencentrum of bejaardente- huis. Buren, die op de oudere letten, een scholier, die het gras maait. Verlichting, dus licht Maar dan komt toch b.v. die aan leunwoning, of bejaardentehuis om de hoek kijken. Het gaat niet meer. Het wordt weer 'Donker'. Veel ver andert, de afhankelijkheid groeit. Als het gehoor slechter wordt moet je het gesproken woord steeds ster ker afstellen. De muziek wordt véél te hard voor eigen oren, huisgeno ten en buren. De koptelefoon (draadloos) is dan een uitstekende oplossing. Radio, t.v., platenspeler en cassette geluiden vormen geen probleem meer. Een 'Oase' voor je zelf en anderen. Het 'Licht' gaat weer schijnen. Elke dag zijn er lichtpuntjes en ge lukkig worden ze gezien. Dat onver wachte telefoontje, post, bezoekje of uitje geeft Licht in de duisternis voor iedereen die niet meer zo uit de voeten kan. Öaar kan de jongere ge neratie zorg voor dragen. En laten we eerlijk zijn, de levenser varing - wijsheid - van ouderen is van onschatbare waarde. Laat het 'licht' schijnen, ook in 'don kere' dagen, want na de 'duisternis' wordt het weer 'licht'. Kerstfeest, feest van het licht, maar soms kan ik zo moeilijk geloven, dat in deez' wereld vol van strijd, 't licht niet uit zal doven. Maar toch, 'k wil blijven geloven, dat het nooit zal doven. Dat het steeds weer op zal leven, om ons zekerheid te geven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 9