Voor de vrouw Dageraad Zonder donker is er ook geen licht Donker en licht OP ZOEK NAAR LICHT 'donker' in onze taal onder reda kt ie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: C.J. de Jonge-Sto/s Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge Donkere tijden zijn er voor ieder mens. 't Leven gaat niet altijd naar ieders wens. Maar zo zeker als de nacht wijkt voor de dag zo zeker is het dat na een traan komt weer een lach. Lichtere tijden breken aan en geven hoop in de zorg om ons bestaan. Moge Kerstfeest zo'n lichtpunt zijn voor een ieder groot en klein. Een WERELD in nood vol ellende en smart de volkeren op aarde bruin, blank en zwart Ze bevechten elkaar op leven en dood. O kon het maar anders maar de haat is te groot. In worsteling met elkaar maakt men zoveel kapot Waar is toch ons respect voor elkaar en voor God? Geen licht zonder schaduw. Een lichtflits in het donker Elk leven kent zijn donkere kant. Uit een donkere put klimmen. In het donker om je heen tasten. Door een donker dal heel moeten. Het is aardedonker: pikkedonker Een donkere toekomst??? Als onderwerp voor het Kerstnummer hebben we deze keer gekozen voor: donker en licht. Zwart en wit, een grotere tegenstelling is niet denkbaar. Licht en donker wisselen elkaar steeds af. Na de 'ddnkere* weken voor Kerst komt het feest van 'licht' en gaan de dagen steeds langer worden. Donker hoort bij de aarde, de wereld - aardedon ker terwijl licht een teken van het kerstfeest is: het hemelse licht. Op sommige plaatsen wilden we deze bladzij ook blanco houden: als symbolische betekenis dat het altijd weer Jicht wordt. Na de duistere nacht komt er altijd weer een nieuwe dag. Dit gaat ge paard met een prachtige dageraad waarin de duisternis wordt overwonnen. We leven op het moment in een 'donkere' tijd zeker in de agrari sche sector en daarom wilden we onze kerstbij- drage ook sober houden. Denken aan gezellig heid in de familiekring en innerlijke harmonie boven uiterlijke schijn stellen. Binnen de ZLM komen er door de fusie ook grote veranderingen. Velen zien daar erg tegenop. Moet dat nu allemaal? Alles in een groter ver band? is het oude vertrouwde niet veel beter? De tijd zal het leren. Eén lichtpuntje hebben we. We staan niet alleen. We hebben 'bond'- en 'lot'-ge noten. Samen staan we sterker tegenover de rest van de 'donkere' wereld. Het leven op aarde kenmerkt zich door een afwisseling van donker en licht. Is het niet zo dat alles wat leeft een bepaalde periode van duis ternis moet doormaken, zowel let terlijk als figuurlijk. Een ieder heeft zo z'n sombere dagen, waarop niet wil lukken. Dagen waarop we luste loos en zelfs gedeprimeerd kunnen zijn. En dan Hoe het komt weten we vaak zelf niet. Misschien door een bepaalde gebeurtenis, een vriende lijk woord of lief gebaar, mooie mu ziek of de vertedering om een kind, maar opeens is het weg. Onze som berheid is verdwenen als sneeuw voor de zon. We zien weer licht: we kunnen weer glimlachen, we zien weer hoe mooi onze tuinen zijn. De bomen met hun herfsttinten. Ineens hebben we zin om eens uitgebreid te gaan koken en om onze gezinsle den eens lekker te verwennen met een heerlijke maaltijd, met liefde verzorgd. Het lijkt wel of alle leven, deze don kere periodes nodig heeft om tot echte groei en bloei te komen. Bloembollen bloeien toch ook mooi er en voller na een periode in een donkere kast: de z.g. rustperiode. Komen ze hierna in het volle licht, dan schieten ze omhoog en doen hun best om ons hun mooie bloe- mentooi te tonen. 'Paperwhite' is een mooie bloembol om met de kerst in bloei te hebben. 'Kerst' is het feest van de geboorte van Jezus. Is geboren worden ook niet een komen uit de donkere moe derschoot naar het licht??? Het kind ontwikkelt zich en wordt pas daarna waarlijk mens. Een menselijk wezen dat ons steeds weer verwondert: een nieuw leven - een nieuwe mens. Bent u ook wel eens heel vroeg op gestaan en hebt u gezien hoe het licht werd buiten? Zo ook uw schrijfster, terwijl ze over 'Licht' schrijft ontwaart ze door het raam op het oosten een lucht, die zwaar is van donker hangende duisternis. Deze wordt begrensd door een stuk lichte hemel met rose kleuren en al lerlei schakeringen doorweven met flarden wolkjes van donkergrijs. Hier tekent zich het verschil tussen licht en donker héél scherp af. Op zo'n moment, in de stilte van de da geraad, besef je hoé belangrijk Licht voor ons is: om te leven en te wer ken. Hoe dat ons 'bezielt' en aan spoort tot daden. Het geeft ons energie, die we nodig hebben, zoals een plant, die ook niet kan leven zonder licht. Zet maar eens een plant in een donkere ruimte dan kwijnt hij weg en gaat onherroepe lijk dood. Evenzo is het met de meeste dieren gesteld. Alles wat leeft heeft licht nodig, want licht, lucht en liefde zijn toch de meest elementaire behoef ten van een levend wezen. Zouden er daarom zoveel uitdrukkingen bestaan in onze taal, die daarvan doen spreken zoals'b.v.: 'zijn licht la ten schijnen over'. Ondertussen steeds even naar bui ten kijkend ontwaar ik dat het stuk donkere lucht van daarstraks nu veranderd is in een zacht grijs wol kendek, waar steeds méér lichte vlekken in verschijnen. De Duister nis lost zich op in het licht. Het licht overwint, dit alles gaat nu in een heel snel tempo, een prachtige rose- rode hemel vult de lucht, niets kan haar meer tegenhouden. Dit licht, het zegeviert over alles en dringt door in onze huizen, overal op deze wereld. Opeens staat de lucht in een gloed van rose en geel waar geen 'watt's' tegen aan kunnen, zo groots dat het je de adem beneemt. Wat zou het heerlijk zijn als zo 'HET LICHT VAN KERST' een eind maak te aan de duisternis in onze men senharten, aan alle oorlog, honger, ziekte, dood en ellende. Dit Licht wil alle rampen van de wereld wegva gen en kracht en sterkte geven aan de mensen, die er wonen, om ver der te kunnen gaan. Het daget in het Oosten het licht schijnt overal Het komt de volkeren troosten die eeuwig heersen zal! donker en licht licht en donker ze volgen elkaar altijd op de lichte stoppelvelden worden door de blinkende ploegscharen veranderd in donkere ploegsneden de voorjaarszon kleurt die donkere ploegsneden weer licht donkere tijden voor de landbouw de wolken stapelen zich op lijken ondoordringbaar toch zal het licht als altijd weer een keer door deze wolken heen breken de Kersttijd, vaak een tijd van rust en bezinning we kijken terug we blikken vooruit zien al wat licht of laat het op zich wachten?? zoek in ieder geval het licht deze dagen in uw direkte omgeving, in uw gezin vindt het in de warmte van het haardvuur, het licht van een kaars of het fijne gevoel van warmte wat je krijgt bij het lezen van een mooi boek of het luisteren naar een mooi muziekstuk houdt uw ogen open voor die lichtjes tracht de donkere tijden in de landbouw te doorstaan gesterkt door de wetenschap, dat we met z'n allen deze tijd moeten doormaken niemand staat er alleen voor!!! laten we hopen dat de lichtere tijden ook voor onze sector weer zullen komen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 8