De laatste loodjes Akties hebben mensen aan het denken gezet De landbouwpraktijk is onvoorspelbaar Dales een 0, Van Gelder en de politie een 10 Ophokgebod postduiven VRIJDAG 18 DECEMBER 1992 Dit is dan weer al de laatste bijdrage aan deze rubriek vanuit WALCHE REN in het jaar 1992. De laatste loodjes van het veldwerk wegen het zwaarst, het komt niet zo dikwijls voor dat in de laatste week van de bietencampagne nog enkele tiental len hectares bieten te rooien zijn in ons gebied. Er moet nog ploeg werk verricht worden, met name op gron den die dit eigenlijk niet verdragen zo laat in het seizoen. De gevolgen van de natte periode zullen wel over het jaar heen gelicht worden, wat structuurschade be treft. Dit is ook het geval in de tar- weteelt, naast goede percelen tarwe ziet men ook afwijkingen, in de vorm van te dunne stand en pleksgewijze waterschade Een top- opbrengst van zulke percelen ligt niet meer in de lijn der verwachtin gen, evenmin van percelen die nu onder matige omstandigheden wor den ingezaaid. Met zomergranen juist op deze gronden die momen teel ziek zijn, als het even droogt zien ze wit, moet men alles mee hebben aanstaande voorjaar voor een goede oogstverwachting. Al met al zal voor velen het bijna af gelopen teeltjaar letterlijk en figuur lijk sporen in de slik nalaten. In zo'n jaar zijn het maar weinigen die daar ongeschonden door komen en daar ligt dan net zoveel geluk als wijs heid aan ten grondslag. Een aan zienlijk deel van de tegenslagen liggen in de sfeer van normale be drijfsrisico's, maar tegen verschillen de omstandigheden en factoren die van buitenaf op ons af komen, zijn we als bedrijf niet meer weerbaar om de financiële gevolgen hiervan op te vangen. Als individu komen we in een gemoedstoestand die voor de één gelatenheid en voor de ander geladenheid oproept. De eerste hoor je niet, de laatste wel en een uiting hiervan zijn de acties zoals afgelopen weken gevoerd in regio/landelijk verband en in de Zuidelijke buurlanden. Ook op de al gemene vergadering was die gela tenheid en spanning merkbaar, echter meer van achter de bestuurstafel, dan uit de zaal. De uitspraak mogelijk te wijken van het harmoniemodel naar het conflict model stemt tot nadenken De 'Haagse rijders' zijn allen, geluk kig zonder incidenten op hun bases teruggekeerd, een ervaring rijker, maar ook jammer genoeg een illusie armer, met overigens alle respect voor hun inzet en volhouden. Ik weet niet of deze acties al tot het conflictmodel gerekend moeten worden, ze hebben eigenlijk nie mand iets in de weg gelegd, en file vorming is er elke dag in Nederland. Het optreden van de overheid neigt toch in die richting door het blokke ren, net voor het gestelde einddoel Den Haag. Ergerlijk is dat de lande lijke kopstukken van onze organisa ties eerst de hete adem van de achterban, in dit geval de uitlaatgas sen van de tractoren, in hun nek moeten voelen om goed in het ga reel te komen, zelfs bij herhaling (1990). We naderen het einde van het jaar en daarmee de feestdagen, we le ven gelukkig in een land waar ieder naar eigen inzicht deze kan beleven en vieren. Hopelijk komen we in het volgend jaar uit de onbalans waar wij ons nu bevinden naar een wat evenwichtelijker situatie. Goede en prettige feestdagen toe gewenst en toch ook moed en ver trouwen in de toekomst van 1993. Ondanks het feit dat de weten schap enorm gevorderd is, we kun nen onze vakantiereizen tot op het uur plannen en zelfs ruimtereizen worden tot op de minuut gepland, loopt het in de landbouwpraktijk nog wel eens anders af dan bere kend. Zo zal de CSM pas na nieuw jaar de laatste bieten ophalen en verwerken, iets wat in geen jaren gebeurd is. Is dit het teken dat het concentreren van fabrieken iets te ver is doorgeschoten of gooien we er volgend jaar nog meer vrachtwa gens tegenaan. Jammer dat het sa menvoegen van de Sasse en Moerbeekse fabrieken niet tot de mogelijkheden behoorde, stellen we vast hier in WEST ZEEUWS- VLAANDEREN. Ook de Suiker Unie heeft proble men, niet met de bieten, die zijn ruim op tijd weg, maar wel met de cichorei. Zowel de fabrieksmatige verwerking als de oogst op het land hebben voor veel hoofdbrekens ge zorgd. Nog steeds moeten er enkele stukken cichorei gerooid worden. Zo mogelijk draait men 24 uur aan één stuk. Omdat de cichorei op de lichtere gronden staat, geeft de draagkracht van de grond nogal pro blemen. De grote hoeveelheden wa ter die onlangs zijn gevallen zijn daar debet aan. Deze omstandigheden en de vele tarra zullen misschien al een eerste schifting in het telers bestand geven voor het volgend sei zoen. Hoewel als er van enkele hectares nog wat geld komt, zijn we niet kieskeurig meer. De kapotgere- den gronden zijn wellicht geschikt om in de braak te doen, veel zal er anders ook niet op groeien. Nu het aangifteformulier binnen is en er bovendien nog steeds heel veel tarwe niet is gezaaidm wordt de vraag wel/geen braak zeer ak- tueel. Over een maand moet het formulier uiterlijk binnen zijn. Daar er momenteel nauwelijks zekerheid is te krijgen voor bijvoorbeeld de kleine gewassen, is het goed de braakoppervlakte ruim (op maxima- Nog verschillende percelen suiker bieten zitten in WEST BRABANT ZUID in de grond. Het aanhoudend natte weer heeft, vooral voor de van nature natte gronden, weinig kans gegeven om te rooien. Voor de te lers een flinke schadepost. Een en keling is met de schoffel en tang aan het rooien. Het wachten is nu op beter weer om in een later sta dium alsnog de bieten uit de grond te krijgen. Bij de rundveehouderij is nog wel een bestemming te vinden. Met enig bietentoerisme heeft vrij wel iedere teler zijn quotum vol. Plaatselijk viel de opbrengst tegen. De gigantische hoeveelheid neerslag van begin juni is hier debet aan. Waar de grond helemaal dicht geslagen is zijn de bieten veelal aan getast door virusziekten. Tijdens het rooien bleek dat juist deze bieten een laag suikergehalte hadden en dat het tarrapercentage hoog opliep. Veel akkerbouwers en veehouders hebben nog plannen om wintertar we te zaaien. Het juist tijdstip van zaaien is na het dorsen pas vast te stellen en verschilt van jaar tot jaar. Vorig jaar heeft een akkerbouwer op de zandgronden eind januari winter tarwe gezaaid. De kilogramop brengst lag afgelopen zomer op 8200 kg per ha. Geen slecht resul taat dus al lag het zaaitijdstip in de ogen van tarwetelers wel erg laat. Vrijwel geen enkele veehouder en tuinder is vorige week in Den Haag geweest. Dat er wat moet gebeuren heeft de instemming van een ieder. Om zelf daadwerkelijk een dag van huis te gaan gaat nog te ver. Vrijwel op alle bedrijven in de landbouw heeft het protest de mensen wel aan het denken gezet. In dit opzicht zijn de akties dus geslaagd. Menig ondernemer heeft de pen gepakt en is aan het rekenen geslagen. Wat zijn de financiële gevolgen van het GATT-akkoord voor ons eigen be drijf? Dat de financiële positie voor vrijwel alle sectoren door het GATT- akkoord een negatieve lijn laat zien heeft de overtuiging van iedereen. Nu gaat pas doordringen wat de uit eindelijke rol van ons eigen Land bouwschap is geweest. In wezen zijn onze eigen voorman nen de verantwoordelijken. Al jaren geven zij toe aan steeds strengere maatregelen die op de landbouw af komen en accepteren zij dat het in komen stap voor stap omlaag gaat. Kun je in dit geval nog wel spreken van voormannen? Mensen die voor een doelgroep de belangen beharti gen moeten niet akkoord gaan met een negatief besluit. In een enkel geval kan dat, maar niet iedere keer, zeker niet nu op menig bedrijf geen inkomen meer te behalen is. Bij geen enkel groepering in Nederland doet zich een vergelijkbare situatie voor. Voormannen van werknemers of werkgevers slepen er altijd wat uit. Denk maar aan de jaarlijkse loonsverhoging, de verhogingen van het brood, betere vergoedingen voor artsen ad. hogere kilometervergoe ding voor de transportwereld. Het rijtje kan nog wel even door gaan. Nee, de belangenbehartiging van de landbouw zit op de verkeerde weg. Onderhandelaars zijn het niet. Gelui den om het Landbouwschap op te doeken of er andere mensen aan te stellen zijn niet van de lucht. Wel licht dat een blokkering van het be talen van de Landbouwschapsheffing nu wel ge hoor vindt. Melkveehouders doen massaal mee. Van Uit de Praktijk een voorspoedig 1993 toegewenst. Ie hoeveelheid MacSharry- gewassen) in te schatten. Lukt het nog een aantal hectares in te vullen met een alternatief dan kan de aan gifte worden teruggedraaid. Op waarderen kan niet! Wat wordt het een papierwinkel, we zien de voor beelden ook al bij de zoogkoeienpre- mie Eén kreupele koe moet niet alleen worden afgevoerd en geslacht, maar ook worden afge meld bij de Gezondheidsdienst, de verzekering en het ministerie, ver volgens een drachtige vaars invoe ren anders vervalt de premie. De aardappelmarkt is nog steeds in mineur. Of het 1 cent poolvoorschot is of één van de vele deklasseringen en afkeuringen, de kurk van de ak kerbouw is plotseling veranderd in een molensteen. In de handel zijn weer al slachtoffers gevallen. Eer het weer voorjaar is zal dat ook voor de telers gelden. Zeker als je de laat ste 10 jaar bent begonnen, is er wei nig buffer over in de vorm van eigen vermogen. En ook al is er nog iets, met f 80.000-100.000,— achteruit boeren houdt niemand lang vol. En dan natuurlijk de trekkeracties van de afgelopen week. Opgestart vanuit het actiecentrum in Goes en opgepakt vooral in het Zuidwesten. Alle lof voor diegenen die de trekker pakten, aanvankelijk een kleine groep, maar geleidelijk bleek het toch voldoende om Den Haag niet alleen nerveus te krijgen, maar ook wakker. We hebben uiteraard niks contant ontvangen, maar het sig naal naar de politiek en het buiten land was genoeg om duidelijk te maken dat de GATT ook in Neder land slachtoffers kent. Jammer dat de melkveehouderij nog niet echt meedeed, blijkbaar moet je eerst voelen voor je gelooft, dat hebben wij ook ervaren. 3 CLO is ook weer bijgepraat met name daar zullen we heel hard bovenop moeten blijven zitten, daar betalen we al lang ge noeg voor. Ondanks alle zwarte wolken, goede feestdagen toe gewenst. Ook in de kring THOLEN EN ST. PHILIPSLAND was de 20 millimeter regen van 11 december een grote tegenvaller. Net was de oogst van suikerbieten, cichorei, wortelen, knollen of witlof weer met de nodi ge moeite op gang gekomen toen het wederom ging regenen. Hoewel er een aantal nachten is doorge werkt, konden alle bieten niet uit de grond komen. Wij schatten, dat in ons gebied nog 5% van het are aal in de grond zit, terwijl er in Tho- len nog 20 hectare cichorei op het land staat. Het aantal hectares witlof en andere nog te oogsten gewassen kunnen zij niet inschatten, wel dat de oogst zeer moeizaam verloopt. Het is dan ook om moedeloos van te worden. Het aantal bedrijven wat het ploeg- werk aan de kant heeft, is op de vin gers van één hand te tellen, terwijl er zelfs bedrijven zijn die alles nog moeten ploegen en zelfs nog geen wintertarwe ingezaaid hebben. Mis schien hebben ze wel gelijk omdat de percelen vooral op lichte gronden die wel gezaaid zijn, soms groten deels onder water staan. Kortom, er is niet alleen een mineurstemming op het land, maar ook de blijvende slechte prijsvorming van onze pro- dukten is niet moedgevend. Ook het gehele gebeuren rondom de GATT en het MacSharry-verhaal zijn zaken waar je ook niet vrolijker van wordt. Een vijftigtal bedrijfsgenoten heeft één of meerdere dagen met hun trekkers geprotesteerd. Een groot aantal var) hen is zelfs tot Pijnacker bij Den Haag meegereden. Hulde voor hen die voor de collega's de kastanjes uit het vuur haalden. Hul de ook voor de publieksvriendelijke wijze waarop één en ander is ge beurd. Sommigen zeggen dat de ac ties niets opgeleverd hebben. Wij hebben echter de indruk dat de ac- Nog niet alle bieten waren deze week gerooid. Naar schatting van de praktijkschrijver zat begin deze week in Tholen en St. Philipsland zelfs nog vijf procent van het areaal in de grond. Landelijk was dat 0,5 pro cent (ca. 600 ha). Deze boer rekent op een koude nacht en dekt zijn bietenhoop af (foto: Peter Mastenbroek) Zowel in Zeeland als in Noord- Brabant geldt er begin volgend jaar een ophokgebod voor postduiven. Gedurende de ophoktijd maken ja gers extra jacht op wilde en verwil derde duiven, met het oogmerk de schade aan de land- en tuinbouw- gewassen in het groeiseizoen zoveel mogelijk te beperken. In Zeeland geldt het ophokgebod van 2 t/m 16 januari 1993, met uit zondering van de beide zondagen 3 en 10 januari. De ophokperiode in Noord-Brabant duurt van 4 januari t/m 22 januari 1993, maar niet 's morgens tussen 6.00 en 8.00 uur en ook niet 's avonds tussen 17.00 en een half uur na zonsondergang. In Brabant geldt de ophokplicht evenmin op za terdagen, zondagen en algemeen erkende feestdagen, en voorts niet voor de training van jonge postdui ven. Jonge dieren begeven zich vol gens de bonden van duivenhouders nooit verder dan 200 meter van het duivenhok. ties wel degelijk wat hebben opge leverd. Volgens enkele ZLM-voormannen zijn de acties wel degelijk ondersteunend geweest bij de onderhandelingen. Naarmate de acties dreigender werden, werden de toezeggingen van Lubbers en Bukman concreter. Wel is het een feit dat de echte GATT- onderhandeling tussen 108 landen nog moet beginnen, maar wanneer daar overeenstemming is, zullen wij de heren Bukman en Lubbers indien nodig, indringend aan hun toezeg gingen moeten houden. Het meest heeft praktijkschrijver zich geërgerd aan de opstelling van éne len Dales. Haar tactloze optre den in Pijnacker heeft niet alleen bij de actievoerders, maar ook bij de thuisblijvers veel kwaad bloed ge zet. Dan hebben wij meer respect voor onze Commissaris van de Ko ningin, de heer Van Gelder, die goed begrijpt wat er onder de boeren leeft en zich door zijn inzet voor de boeren ook inzet voor een leefbaar platteland. Ook tijdens de algemene vergade ring van het waterschap Tholen leg de de slechte situatie in de landbouw een stempel op de besluitvorming. Het is gezien de hui dige situatie wellicht verstandig om de besluitvorming over de komst van welwater te St. Philipsland eni ge tijd uit te stellen. Anderzijds is praktijkschrijver echter de mening toegedaan, dat het gebruik kunnen maken van zoet water voor Tholen en St. Philipsland een extra plus is om in de toekomst op een rendabe le manier land- en tuinbouw te kun nen bedrijven. Onverstandig vind ik wel, het voorstel van de meerder heid van het bestuur om boeren die geen zoetwater willen, maar wel aan een basisleiding liggen waar zoetwater doorstroomt alsnog aan te slaan. Het lijkt mij dat die onbil lijkheid ook in Middelburg kan wor den duidelijk gemaakt. Praktijkschrijver is eigenlijk nog lang niet klaar met zijn verhaal omdat ve le zaken de laatste 14 dagen zijn ge passeerd. Denken wij alleen maar aan het fusiebeleid van de ZLM met de GMvL en het ULG of aan de alge mene vergadering van de ZLM in Goes of aan de weerstand tegen bos in Poortvliet bij de landinrichting Poortvliet. Mijn verhaal zou te lang worden. Wel wil ik nog zeggen, dat we elkaar niet de put in moeten pra ten, maar op nuchtere realistische wijze door moeten gaan met de ont wikkeling van onze bedrijven en on ze streek. Een doorgaande ontwikkeling die noodzaak is voor de toekomstige leefbaarheid van het platteland.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 9