Toch nog een lichtpuntje? Weer met een kluitje in het riet Hoe behartigt men onze belangen? Voorlichting moet goed zijn Rassenbulletins Ook in het LAND VAN HULST loopt het weer al ver naar het laatste van het jaar. Maar als je in de polder kijkt, zie je dat er nog heel wat werk te doen is. De bieten zijn de afgelo pen week wel aan de hoop geko men, met veel afvoerproblemen en sporen in het land. Verder staan er nog verschillende percelen wortelen en witlof in de grond die kunnen we wel als verloren beschouwen. Ook zit er nog wat knolselderij in de grond. Maar of deze het rooien nog waard zijn, is de vraag want de prijs is bijzonder laag. Verder moet er nog heel wat geploegd worden vooral in de iets lichtere gronden. De afgelopen week is er uit Oost Zeeuws-Vlaanderen een groep trak- toren naar Den Haag gereden. Om het protest tegen het GATT-akkoord kracht bij te zetten. De actievoer ders gingen vol goede moed op pad, maar het werd organisatorisch een moeilijke tocht want de Commissa ris van de Koningin van Brabant en Zuid-Holland wilden de traktoren eerst niet toe laten en dreigden met de ME. Maar naar enig onderhande len kon de tocht vervolgd worden. Op de tweede dag werd er in Pijnac- ker geparkeerd. En er was dus toe stemming om de volgende dag met 250 traktoren naar het Malieveld te gaan. Maar toen ze de volgende morgen terug bij hun traktoren kwa men, waren deze onbereikbaar door een grote ME-macht, waardoor de zaak uit de hand dreigde te lopen. Intussen waren er op het Malieveld nog boeren met bussen gearriveerd ter ondersteuning van de actie. Te gen de middag werd er een delega tie van de actievoerders door premier Lubbers ontvangen. Hij zeg de toe zich sterk te maken voor de suiker en de zuivel. Dit werd door de actievoerders als maximaal bereik baar beschouwd. Waarna werd besloten de acties af te blazen. Toen dit bericht bij de traktoren kwam, werd er sterk getwijfeld aan deze politieke woorden. Toch besloot men om naar huis te gaan, ondanks het gevoel dat ze misschien met een kluitje in het riet gestuurd werden. Tijdens de EG-top in Edinburgh is er toch enige ruimte om de boeren te compenseren voor de verliezen van het GATT-akkoord. Dus is er mis schien toch nog een lichtpuntje voor de boeren in deze donkere tijden. Voorbije week was agrarisch Neder land weer eens in het nieuws. De vergeten bevolkingsgroep trok nog eens de aandacht door met trakto ren richting Den Haag te rijden. Uit het LAND VAN AXEL reden ook weer een aantal mensen met hun trekkers mee, veelal dezelfde die dat een paar jaar geleden ook gedaan hadden. Niet dat de verwachtingen, dat de regering en parlement van standpunt zouden veranderen nu zo groot waren. Eén van de deelne mers zei de avond voor de start nog letterlijk: 'niet dat ik geloof dat dit protest zal helpen, maar me zo af la ten slachten, dat wil ik ook niet'. Uit sympathie voor hun inspanning en ter ondersteuning van hun actie zijn een aantal leden en jongeren 's woensdags per trein eveneens naar Den Haag gereisd. Helaas hebben ze daar de actievoerders uit onze kring niet ontmoet. Zoals bekend werden zij op de boerderij van Van Leeuwen in Pijnacker door de ME bij hun traktoren geweerd. Niets ver moedend waren zij de avond tevo ren in de val, in de fuik gelokt en gelopen. Dat de frustraties groot waren was begrijpelijk, dat bij thuis komst de kater enorm was, laat zich verstaan. En wederom is de delegatie die met Lubbers heeft gesproken andermaal met een kluitje in het riet gestuurd. Over de zuivel zal gesproken wor den en over de suiker zal de premier nadenken. Wellicht is hij dan niet al leen want met hem zullen veel boe ren over de te verlagen suiker (bietenprijs) denken. Of er ooit wat uit komt lijkt onwaarschijnlijk; dan zullen de argumentatie van de boe ren in de ons omringende landen de doorslag moeten geven. Want hoe men het ook "keert of draait, iedere keer wanneer er onderhandeld gaat worden, staat bijvoorbeeld vast dat we weer wat in zullen moeten leve ren van ons inkomen. En altijd is de eindconclusie van het Landbouw schap dat er wel mee te leven is. Of dit nu over prijzen voor produkten gaat of over convenanten met de overheid, over mestbeleid, natuur bescherming of milieumaatregelen. En stap voor stap blijft er op den duur geen boer meer over. Onlangs circuleerden verhalen, dat er in alleen West Zeeuws- Vlaanderen 40 boerenbedrijven te koop staan. En dat er alleen uit Oost Zeeuws-Vlaanderen zo'n 100 boe ren in Terneuzen bij het arbeidsbu reau staan ingeschreven. En wie eens in zijn eigen omgeving rond kijkt, bijvoorbeeld in zijn eigen pol der, hoeveel bedrijven zijn er dan nog waar een opvolger is? En als die dan al aanwezig is, of die er ook daadwerkelijk zonder ander baantje erbij zijn boterham mee kan verdie nen? De conclusie zal zijn, dat het er bitter, bitter weinig zijn. Met dit gegeven en onder de huidi ge omstandigheden met slechte prijzen van zowat alles wat er in de agrarische sector wordt voortge bracht, snellen we 1992 uit en het nieuwe jaar 1993 tegemoet. Als we de balans opmaken van het voorbije jaar zal die voor veel bed rijf sgenoten doorslaan naar de verkeerde kant. Desondanks zullen we bijna alle maal doorgaan, er is immers weinig alternatief want stoppen lijkt onder deze omstandigheden niet aantrek kelijk of is zelfs niet meer mogelijk. Want ook het bedrijf of de grond verkopen lijkt onmogelijk, tenzij voor veel lagere prijzen. Mogelijk dat er in de zeer nabije toekomst mogelijkhe den zijn om ook in het gebied tus sen het kanaal en de Braakman BBL-gronden te verkopen. Mogelijk is daar begin volgend jaar meer over bekend. Met deze, ik geef toe, zeer pessi mistische bijdrage aan deze rubriek zal het voor dit jaar ook de laatste keer weer al zijn. En toch, als we al les op een rijtje zetten, zijn we nog altijd bevoorrecht als we beelden op de televisie zien vanuit Somalië of uit Bosnië. Laten we ons dat toch ook realiseren wanneer we straks Kerstmis vieren met alles erop en er bij. En zoals we dat zelf willen invul len. Dat we in het nieuwe jaar met hernieuwde energie soms tegen be ter weten in, weer aan de slag kun nen gaan, moge een wens zijn. Dat de schrijver van deze rubriek het met zijn pessimistisch verhaal volle dig verkeerd heeft ingeschat mag eveneens een wens zijn. Aan het eind van deze bijdrage wil ik van de mogelijkheid gebruik maken om alle lezers prettige kerstdagen toe te wensen en een goed en gezond 1993. Bij dit schrijven zijn we ook op SCHOUWEN-DUIVELAND in de tweede week van december terecht gekomen. De meeste gewassen zijn van het land, hier en daar staat nog wat witlof of winterpeen die men niet de grond uit kan krijgen. De laatste bieten zijn met veel proble men en veel sporen, inclusief struc- tuurbederf gerooid. Het land heeft een troosteloos aanzicht. Er moet nog zeer veel geploegd worden, hoofdzakelijk kale grond, veroorzaakt door een groot percen tage hakvruchten. Een gewas als gele mosterd en bladrammenas is moeilijk te ploegen onder natte om standigheden. De structuur van de grond is dit najaar goed verpest, zelfs op geploegd land ziet men wa ter staan. En wanneer men deze winter geen vorstperiode krijgt, zul len de gevolgen hiervan het komen de jaar goed merkbaar zijn. De opbrengst van de bieten ligt zeer hoog, boven de 70 ton per hectare en velen hebben 25-30% C-suiker die weinig opbrengt. Tevens zal A B suiker op lager niveau liggen dan voorgaande jaren, waardoor men van de hoge opbrengsten weinig Het is met meer dan buitenge wone interesse, dat Buitenstaan der de gevolgen van het GATT-akkoord van de landbouw voor de agrariër en zijn gezin volgt. Een paar dingen vallen op. Er is absoluut geen over eenstemming, welke invloed dit akkoord heeft voor de landbouw. Het Landbouw Economisch In stituut maakt berekeningen. De vakgroep agrarische economie van de Landbouwuniversiteit te Wageningen maakt weer ande re. Het ministerie van Landbouw probeert voorlichting te geven en de uitleg is de ene dag weer an ders dan de andere. Het Landbouwschap dat zegt een professionele voorlichting te hebben, geeft beslist geen dui delijkheid. Het is vermakelijk te zien en te horen hoe kamerleden van diverse partijen het GATT- akkoord voor de landbouw uit leggen. De één zegt dit, de ander dat. Ze doen in ieder geval zeer hooghartig en net of zij het al wisten toen Andriessen en MacSharry nog aan de onder handelingstafel zaten. Wat mij als Buitenstaander erg stoorde was, dat men al zo vroeg zei: Een goed akkoord voor de boeren'. Men kan dit ab soluut niet weten en overzien. En toch: is dat voorlichtingIs dat de belangen van boeren en hun gezinnen verdedigen? Of is dat doen alsof je jezelf waar wilt ma ken. Erg is ook dat de diverse landbouworganisaties het ak koord op verschillende manieren uitleggen. Er is dus zeer veel on zekerheid geschapen, door een zeer ongecoördineerde voorlich ting van diverse zijden op een wijze dat buitenstaanders, maar ook veel boeren en hun gezinnen er niets meer van snappen. De overheid en de politici hebben daar voedsel aan gegeven. Dit mag naar mijn mening nooit meer gebeuren. Onzekerheid scheppen, foutieve zaken door dacht of ondoordacht naar bui ten brengen, schept verwarring en vergroot de angst. Goede voorlichting is van onschatbare betekenis. Geef die dan het liefst gezamenlijk. Bedenk dat de agra riër en zijn gezin daar recht op hebben. Waarom luistert men toch zo slecht naar de boer, de boerin en de jongerenWaarom kan dit alleen bij akties? Het kan toch niet zo zijn, dat het platte land verpaupert. Wij geloven niet dat de Nederlandse bevolking dit wenst. Laten politici beseffen, dat zij gekozen zijn en worden door de Nederlandse bevolking en dat Nederland voor meer dan 2/3 bestaat uit platteland. Het geven van slechte voorlichting is vragen om ellende, soms om meer dan er werkelijk is of komt. Buitenstaander beter wordt. De prijzen van bijna alle gewassen liggen op een bijzonder laag niveau en vele bedrijven kam pen nu al met financiële moeilijkhe den, en bij een ongewijzigd beleid zullen deze binnen enkele jaren het loodje leggen. Het zijn echt niet de kleine bedrijven, maar juist de grote bedrijven hebben de grootste pro blemen, de verliezen zijn veel groter. Vorige week zijn veel trekkers in de EG de straat opgegaan om te de monstreren tegen de GATT- voorstellen. In feite een demonstra tie tegen het EG-landbouwbeleid van de laatste 20 jaar, waar land bouwers op grote schaal de dupe van worden. Voor deze prijzen kan niet één boer in de EG boer blijven. Deze week bleek weer eens duide lijk hoe slecht de belangenbeharti ging is voor de akkerbouw. In CLO-verband wordt de akkerbouw uitgespeeld tegen de veehouderij. Daar deze club veel groter is, trekt de akkerbouw altijd aan het kortste eind. Het Landbouwschap heeft on ze belangen al lang verkwanseld en mag van mij morgen opgegeven worden. Al met al een onbestuurbaar geheel waar niet ene bedrijfstak beter van wordt en waar de politiek gretig ge bruik van maakt. De heren Lubbers en Bukman hebben toezeggingen gedaan en zijn bezig de pijnpunten te verzachten. Het gebeurde echter allemaal op een Lubberiaanse ma nier, wat betekent: veel beloven en weinig geven, doet de gek in vreug de leven. Al het gesleutel aan pijn punten (suiker, kaas, enz.) zal geen eind maken aan de problemen. Het gehele EG-beleid zit verkeerd in el kaar en bij een ongewijzigd beleid zal de gehele landbouw ten onder gaan. Ook het plan MacSharry zal blijken onuitvoerbaar te zijn. De ambtenarenmolen zal er wel bij va ren en het geld dat bestemd is voor de boer zal daar terecht komen. Bij het PAGV te Lelystad zijn twee rassenbulletins verschenen over mais, een over snijmais en een over korrelmais, corn cob mix en mais- kolvenschroot. De bulletins geven de gemiddelde resultaten weer van het cultuur- en gebruikswaarde on derzoek. Ook de resultaten van 1992 zijn verwerkt. Vooral gronden die het eigenlijk niet kunnen verdragen moeten nog geploegd worden. In sommige delen van het ZLM-werkgebied zijn nog maar weinig boeren met het ploegen klaar

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 8