Enorme stijging export Radicchio illustratief voor succes Grobeka Gezamenlijke presentatie zuidwestelijk onderzoek Glastuinbouw maakte in 1992 pas op de plaats Dit jaar veel hardfruit Nieuw maisras Deelnemers Infomarkt Proefboerderij Rusthoeve op Infomarkt VRIJDAG 18 DECEMBER 1992 De Radicchio wordt in drie soorten fust verpakt: in gewone veiling kistjes, en in speciale verpakkingen voor export naar Japan en Amerika. Tot half oktober was dit jaar al 147 ton Radicchio rosso uit Nederland naar Amerika (VS en Canada) geëx porteerd. De totale export op die tijd bedroeg 471 ton. In een groot deel van de export van Radicchio wordt voorzien door Grobeka, het groente- bemiddelingskantoor waarin ook de ZLM deelneemt. Coördinator Gerrit Jan Kornet van Grobeka denkt dat de totale export van Radicchio dit jaar wel zo'n 550 ton zal worden, tegen 155 ton in 1991. En: "Het is nog nooit vertoond dat Amerika de grootste afnemer was van een Ne derlandse groente". Wat betreft Radicchio is Nederland met een areaal van 100 ha maar een 'mug' ten opzichte van 'olifant' Italië, waar maar liefst 13.000 ha van deze groente geteeld wordt. Toch geniet het produkt uit Neder land op de Amerikaanse markt de voorkeur. Dit succes (ook op de Ja panse markt) is puur een verdienste van Grobeka. Het bemiddelingskan toor heeft van tevoren precies uitge dokterd hoe ze deze markten moest benaderen, om de risico's zoveel mogelijk te beperken. De exportcij fers wijzen nu uit dat Grobeka de juiste weg bewandelt. Kornet maakt duidelijk dat de werk wijze van Grobeka de enig juiste is, zoals ook bevestigd wordt door een onderzoek van LEI/Rabo. "Onze af nemers in Amerika willen grote kwantums in een speciale verpak king, precies toegesneden op hun wensen. Geen kwaad woord over de veiling als het gaat over de afzet van hoofdprodukten, maar zonder bemiddeling hadden we deze extra afzet nooit gehad". Het tegemoet komen aan de verlan gens van de afnemer blijkt onder meer uit de verpakking. Grobeka le vert de Radicchio in drie soorten verpakkingen. Wat geveild wordt gaat vanzelfsprekend gewoon in de CBT-kistjes. Naar de markten in het Verre Oosten gaat de Radicchio iri piepschuimen kistjes, en de Ameri kaanse markt wordt bediend met een speciaal ontwikkelde kartonnen doos. In deze doos zijn zowel de te- lerswensen als die van de afnemers verwerkt. De Radicchio wordt in het pakstati- on van Grobeka verpakt in dozen met de naam van de Amerikaanse afnemer. Kornet toont een Ameri kaans vakblad, met een advertentie waarin de afnemer zijn produkt in de 'new recyclable package' aan- De totale produktie van appels in 1992 wordt geraamd op 570 min kg. Dit is een produktieniveau dat twee en een half keer hoger ligt dan in 1991; ten opzichte van het gemid delde van de afgelopen vijf jaar is deze oogst bijna 60% hoger. De perenoogst komt dit jaar uit op ruim 100 min kg. Dit oogstcijfer ligt daarmee 5% hoger dan in 1991 en 13% hoger dan de gemiddelde pe- renproduktie van de afgelopen vijf jaar. Dit blijkt uit de oogstraming appels en peren van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die is samen gesteld op basis van een steekproef- onderzoek onder de Nederlandse fruittelers Opvallend is de ten opzichte van vo rig jaar enorm toegenomen produk tie van Jonagold 95 min kg) en Elstar 98 min kg). Dit wordt me de veroorzaakt door het in produktie komen van grote oppervlakten jon ge aanplant van deze rassen. Vergeleken met vorig jaar is bij de meeste pererassen sprake van een hogere produktia De enige uitzon dering vormt het ras Doyenné du Cornice waarvan de opbrengst 38% lager uitvalt dan in 1991. prijst. "Dat is onze doos", zegt Kor net, breeduit lachend. De doos is precies afgestemd op vervoer per vliegtuig, en bovendien kunnen te lers de Radicchio er eventueel al op het land in verpakken. Met de piep schuimen doos zou dat niet kunnen, omdat die te vuilgevoelig is en ook omdat het produkt hierin niet meer koud te krijgen is. Opmerkelijk is verder dat de doos goedkoper is dan alle andere vergelijkbare verpakkin gen. "Alles wat met de verpakking te maken heeft is dus duidelijk ook een activiteit van Grobeka", zegt Kornet. "We proberen zoveel moge lijk de prijs, verpakking en kwaliteit in eigen hand te houden. Een van de vereisten is natuurlijk dat we een beetje constante prijs hebben. Via de veiling is dat moeilijk te rea liseren". Via Grobeka kan de Amerikaanse afnemer als het moet ook bijzonder snel bediend worden. Het is zelfs al eens voorgekomen dat Radicchio die 's morgens gesneden is om 18.00 uur in het vliegtuig ging en dezelfde dag nog (Amerikaanse tijd weliswaar) in het land van bestem ming arriveerde. Volgens Kornet il lustreert dit goed de marktbenadering van Grobeka. Bleekselderij De coördinator ziet nog voldoende mogelijkheden om de huidige mark ten uit te breiden of om voor nieuwe - exclusieve - produkten te gaan be middelen. "Met een groot produkt als prei heb je geen invloed op de markt, dus heeft het weinig zin om daarmee bij een exporteur aan te komen. Die kan net zo goed op de veiling terecht. Voor bijvoorbeeld bleekselderij zie ik echter wel moge lijkheden. Dit is een produkt waar van de consumptie toeneemt, maar voor een grote aanvoer via de vei ling is nu nog geen bestemming. Die is er wel als je het produkt specifiek afstemt op de wensen van de afne mers. Daarom wil ik graag met en kele grote exporteurs hierover afspraken maken. Punt is wel dat bleekselderij niet overal in het Zuid westen geteeld kan worden, je moet nl. kunnen beregenen". Kornet heeft een aantal jaren gele den via het CBT al pogingen onder nomen om bleekselderij 'op te poetsen', zodat het beter kon con curreren met het produkt uit andere landen. Dit heeft er weliswaar toe geleid dat het produkt nu korter af gesneden wordt dan eerst, en de markt heeft ook een opleving ge kend, maar de situatie is nog niet optimaal. Volgens de Grobeka- coördinator moet de lengte van het produkt daarvoor teruggesneden worden tot ca. 27 cm. "En als je toch het bovenste gedeelte van de plant eraf snijdt maakt het ook niet meer uit als dit deel bij de oogst be schadigd wordt. Dit maakt het mo gelijk de bleekselderij met de klembandrooier te oogsten, wat een geweldige arbeidsbesparing geeft. Je speelt dan met de teeltwerk zaamheden mooi in op de wensen uit de markt". De broccoli blijft in hoofdzaak in het binnenland. De export is zelfs afge nomen, maar door de gegroeide consumptie in eigen land is dat niet zo'n probleem. Dit najaar gaat Kor net uitzoeken in hoeverre exporteurs geïnteresseerd zijn in een grotere af name. Overigens heeft de - flink ge groeide - afzet van broccoli dit jaar veel minder problemen gegeven dan vorig jaar. In tegenstelling tot vorig jaar was er nu geen piek in de aan voer, waardoor de prijs beter in de benen is gebleven. Wellicht dat het areaal voor volgend seizoen nog wat kan groeien. Het totale areaal van Grobeka be droeg dit jaar ca. 180 ha (tegen 120 ha vorig jaar), 60 ha Radicchio ros so, 10 ha venkel en de rest broccoli. Het aantal telers bedraagt nu 60 te gen 30 vorig jaar. Actieve begeleiding Goede en actieve begeleiding, dat is volgens Kornet het belangrijkste dat omschakelende akkerbouwers aan Grobeka hebben. Wat betreft de prijs die de telers voor hun produk ten ontvangen, die hangt voor een deel af van de marktprijs en is voor een deel gegarandeerd. "De garan tieprijs dekt het prijsrisico gedeelte lijk af en zorgt dus voor zekerheid. Deze garantieprijs is weliswaar niet kostendekkend, maar daarnaast profiteert de teler ook van de markt prijs in de vorm van een nabetaling. Die marktgerichtheid is de grootste sterkte van Grobeka, en tegelijk ook de grootste zwakte (als het eens goed tegenzit bij de afzet). In de twee jaar dat we nu bezig zijn heb ben of zullen de telers in alle geval len een nabetaling ontvangen. Dit jaar zit die voor zowel Radicchio, knolvenkel als broccoli flink in de plus". Mailing Onlangs zijn in West-Brabant door Grobeka samen met Bemiddelings bureau Zuid (BBZ) vier zeer druk be zochte informatie-avonden gehouden. Begin november hebben zo'n 2300 akkerbouwers een mai ling van Grobeka in de bus gehad, met een formulier waarmee de te lers een brochure (12 pagina's) over Grobeka kunnen aanvragen. Hiervan zijn er 1500 beschikbaar. De (toe komstige) telers kunnen zich ook aanmelden voor gewasgerichte bij eenkomsten. Op de Infomarkt van de Stichting Stimulering Plantaardi ge Produktie op 22 december a.s. in het AOC te Goes is Grobeka uiter aard ook van de partij. Een van de deelnemers aan de Info markt 'nieuwe teelten' die op dins dag 22 december plaatsvindt in het AOC-gebouw te Goes, is proefboer derij Rusthoeve te Coiijnsplaat. De proefboerderij zal daar het geza menlijke Zuidwestelijke onderzoek presenteren betreffende de akker bouw en de vollegrondsgroenten, dus ook het onderzoek dat op West maas gedaan wordt. 'We doen het Zuidwestelijke onder zoek samen', legt bedrijfsleider A.G. Ebbens van Rusthoeve uit. Een goed voorbeeld van die samenwer king is het onderzoek aan de winter bloemkool en de groene asperge. Westmaas behartigt voor het Zuid westen het groente-onderzoek, en de groente-onderzoekster zit dan ook daar. Maar zij coördineert te vens de proeven met winterbloem kool en asperge op Rusthoeve. Het is van groot belang dat het onder zoek op beide lokaties gedaan wordt, omdat de omstandigheden ook verschillend zijn. Overigens wordt alle onderzoek tus sen de proefboerderijen in Neder land gecoördineerd. Ebbens: 'Alle proefbedrijven samen bieden een volledig proefplan, maar van elke proefboerderij afzonderlijk mag je dat niet verwachten. Zo gebeurt er op Rusthoeve niets aan bijvoorbeeld het karwij-onderzoek. Als het maar gebeurt, daar gaat het om. De besturen van de verschillende proef boerderijen beslissen wel mee over waar welke proeven komen'. Het onderzoek naar de phytophtho- rabestrijding bij aardappelen neemt een belangrijke plaats in op Rust hoeve. 'We testen bijvoorbeeld de doseringen en de tijdstippen van de bespuitingen. We nemen hierin ook de nieuwste middelen mee. Dit on derzoek gebeurt op vier verschillen de lokaties in Nederland, anders krijg je nooit een objectief onderzoeksre sultaat. Deze proeven hangen im mers sterk af van de regionale omstandigheden en natuurlijk het weer. Ook het bedrijfsleven is nauw bij deze proeven betrokken. Dit on derzoek, dat zeker na het afgelopen Het maisras LG 21.90 is op de Ras- senlijst 1993 geplaatst. Het betreft hier de lijst voor korrelmais, CCM en MKS. LG 21.90 komt voort uit het kweek- werk van Limagrain. Het ras kan het beste getypeerd worden als zeer vroeg, stevig, goed oogst- en dors- baar en een zeer hoge opbrengst. Het ras is ook zeer geschikt voor de teelt van snijmais. Het ras kombi- neert ook hier zijn vroegheid met een uitstekende VEM-opbrengst. De verteerbaarheid van het ras is zeer hoog. LG 21.90 ligt nog in beproe ving voor snijmais. Na enkele gunstige jaren hebben de resultaten van 1992 de glastuin bouwers gedwongen pas op de plaats te maken. Dit resulteerde in een stabiel areaal glastuinbouw met als positieve uitschieter de paprika, aldus het Centraal Bureau Tuin bouwveilingen. Binnen het Nederlandse glasareaal vindt een verschuiving plaats van bloemen naar groenten. De slechte prijzen van het afgelopen seizoen zorgen voor een inkrimping van het tomatenareaal. Ook het sla-areaal neemt af. Het areaal komkommers blijft stabiel, terwijl dat van paprika, aubergine en courgette toeneemt. seizoen aktueel is, gaat nu het der de jaar in'. Andere belangrijke proeven die op Rusthoeve worden gedaan zijn het cichorei-onderzoek, proeven met geïntegreerde akkerbouw, ziekte- en onkruidbestrijdingsproeven ten be hoeve van de bloemzaadteelt, uien- onderzoek en proeven voor de Zeeuwse Vlegel. In alle gevallen is er nauwe samenwerking met ande re betrokkenen, zoals de stichting Zeeuwse Vlegel, Benuline en de Zaadteeltstudieclub op Tholen. Voor de Zeeuwse Vlegel worden op Rust hoeve onder meer proeven gedaan met verschillende rassen en mecha nische onkruidbestrijding, en vanaf komend voorjaar ook met verschil lende manieren van het toedienen van organische mest. Uitwisseling Ebbens geeft aan dat de proefboer derij op de Infomarkt vooral aan dacht zal geven aan de nieuwe teelten. Maar het wordt geen stand met borden vol onderzoeksresulta ten en dergelijka 'We geven natuur lijk wel uitleg over de proeven, maar daarnaast verwachten wij ook het een en ander te horen te krijgen van de bezoekers. Wij willen graag van uit de praktijk horen welke nieuwe mogelijkheden onderzocht moeten worden, of men aanmerkingen heeft en dergelijka Het moet een uitwisseling van informatie worden', aldus de bedrijfsleider. De volgende bedrijven en instellin gen nemen deel aan de Infomarkt 'nieuwe teelten' op dinsdag 22 de cember van de Stichting Stimule ring Plantaardige Produktia De Infomarkt wordt gehouden op dins dag 22 december van 11.00 tot 21.00 uur in het AOC-gebouw aan het Stationspark te Goes. Akkerbouw Studieclub Jan B. de Jonge Zaad handel bv te Goes Hobaho bv (veiling bloembollen) Ibus (bemiddeling siergewassen) NTS Tuinbouwstudieclub zuidwest Nederland veiling CHZ Barendrecht AOC Zeeland eo proefboerderij Rusthoeve Bloemenveiling Holland Hilverda (anjers) stichting Zeeuwse Vlegel de Nederlandse Notenunie ba kweekbedrijf VanderHave bv praktijkschool Schoondijke KAVB Zuidwest Nederland P. Kooij Zonen bv (anjers) Aardappel bv te Zierikzee Cebeco Zuidwest/Cebeco Zaden CZAV, Wemeldinge Grobeka Alle overige groenten laten een da ling zien. Als gevolg van investeringen in nieuwe rassen moeten telers zich veelal specialiseren om voldoende rendement te kunnen halen. De pro duktie van tomaten in Nederland kan vanwege produktieverhoging met steeds minder hectares toe om aan hetzelfde volume te komen. De concurrentieslag in Europa zal zich in de toekomst met name richten op de tomatenmarkt. Vanuit dit perspectief gezien is de spreiding van het Nederlandse areaal over een aantal grote teelten gunstig. Het Nederlandse draagvlak is daardoor groter, aldus het CBT.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 7