Vanaf de dijk gezien HOOGSTE FINANCIËLE OPBRENGST, ZEER GOEDE WINBAARHEID EN WEINIG GRONDTARRA. Teeltaan wijzingen voor Frieslander aardappelen Bietenras Winner scoort hoog op Brabantse zandgrond v/c JVL bhhbhhhhhbhbhhhhhhhhhhhbmhhbhbbhhhhhhhh Een jaar om te onthouden Het is voorbij Daling acceptatiegraad pluimveemest voorzien *HILLESHÖG 6 VRIJDAG 18 DECEMBER 1992 1 V-/ U V Ook vanuit onze NOORD WESTHOEK is dit het laatste uit de praktijk en al wat daarmee samen hangt van 1992. Een jaar om te ont houden in velerlei opzicht. We hebben, althans voor velen, een moeilijk jaar achter de rug. Naar wat er gegroeid en geoogst is, was de opbrengst over het algemeen niet slecht. Ook de grillige weers omstandigheden, soms met veel re gen, hebben hun sporen nagelaten. En dan de prijsontwikkelingen, we weten het allemaal, bar slecht. Wat tot een negatief resultaat zal leiden op vele bedrijven. Het meeste najaarswerk is nu wel achter de rug. Al wogen de laatste loodjes soms wel erg zwaar. Veel minder wintertarwe gezaaid dan de bedoeling was, maar het ging ge woon niet. Dus gaat voor velen van ons op de bedrijven een rustige tijd aanbreken. Al is er altijd genoeg werk om onze machines na te kijken en zonodig te repareren. En dan maar plannen gaan maken voor een volgend jaar: vergaderingen bijwo nen en voor jongeren cursussen vol gen, zo gaat dat elk jaar. Of dit nu allemaal zo zal gaan, is voor velen een vraag. Gezien de gebeurtenissen van de laatste tijd (de akties), hebben velen het moeilijk. We weten allemaal, het verloop gefrustreerd, de aftocht moeten aanvaarden, in de steek ge laten, het boerenleger rukte op met gemotiveerde actievoerders met als eerste tegenslag (buiten ons Zuid westen) dat er veel verdeeldheid was binnen de organisatie onderling over het wel of niet meedoen en de acties ondersteunen. Harde tot zeer harde woorden zijn gesproken. Maar ook ontbraken de generaals die de troepen zouden moeten be geleiden. Echter niet allemaal, onze algemeen voorzitter was daar. Maar in de andere regio's is daar wrevel over ontstaan. Het is jammer dat het zo moest. Nog iets. Een parlementaire verslag gever stelde dat de minister, Buk man dus, het onbehoorlijk vond dat hij niet, althans nog niet, op de hoogte was van de officiële regels van het GATT-akkoord en toch te kennen gaf dat het een goed ak koord was. Idem onze Tweede Ka mer landbouwspecialisten. Hoe is zoiets mogelijk. Nu heeft Lubbers afgelopen zondag op de televisie gezegd, na Edinburgh, dat de land bouw toch kan rekenen op steun waar nodig. Zouden wij daar ook na alle ambtelijke bemoeienissen ook maar 1 cent van in onze zak krijgen? We zullen onze zaak waar mogelijk, zelf wel op moeten lossen, inspelen op alle veranderingen. Spreek je met burgers over de pro blematiek, dan verneem je dat die toch wel geïnteresseerd zijn hoe of het nu eigenlijk zit met de land bouw, met name de overschotten, braakligging van gronden en de honger elders in de wereld, de wer king met vergif, waar we mee bezig zouden zijn, aldus de media en ga zo maar door. En al komen vele van deze uitspraken steeds ongeloof waardiger over, toch valt het niet mee om het aannemelijk over te brengen. Maar wat we zelf wel we ten is, dat er in onze eigen top ook verandering moet komen (Land bouwschap), het kost velen veel geld en de belangenbehartiging moet anders. De uitspraak op de al gemene vergadering dat het over legmodel plaats gemaakt heeft voor het conflictmodel spreekt vooral veel jongeren aan. Na dit trieste laatste verslag van dit jaar uit onze Noord-Westhoek, wen sen wij u en de uwen goede kerst dagen toe, even de problemen ter zijde zetten en enkele dagen in fami liekring doorbrengen. U allen een goede jaarwisseling toegewenst, ondanks alles toch hopende dat het u mag brengen, wat u ervan ver wacht, in gezondheid en op uw bedrijf. De dagen gaan open en dicht. Snel gaan we nu naar de langste nacht en het einde van het jaar 1992. Een jaar van tegenstellin gen. Een jaar van de hoogste op brengsten en de laagste prijzen. En dit wordt dan m'n laatste schrijven. Begonnen bij de ru briek "Voor de vrouw" vervol gens praktijkschrijven en tenslotte een paar jaar "over de dijk" gekuierd. Het lijkt mij nu het beste om te stoppen. Ruim 15 jaar is genoeg. Ik heb ontdekt dat ook andere mensen dat zelf de werk wel willen doen en het zeker zo goed kunnen doen. Nu dus de leeftijd van 65 snel dich terbij komt, dit besluit. Toen ik vanuit het provinciaal bestuur van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in de perscommissie werd gescho ven, had ik geen idee wat er bo ven m'n hoofd hing. De zaak coördineren en er voor zorgen dat er iedere week een halve pa gina in de ZLM-krant komt, dat was de opdracht. Al gauw kwam ik tot de ontdekking dat, als je dat laatste waar wilt ma ken, zelf moet gaan schrijven. Dus begin ja Ik schreef over allerlei zaken en trok onze grote provincie door om boerinnen op te zoeken die in het bedrijf meewerken en leiding gaven. Ik vond het leuk werk, al vroeg het heel wat van je tijd. Toen de vraag tot me kwam of ik praktijkschrijver wilde worden, was dat een uidaging, maar ik begon eraan. Op de ene visite hoorde ik: "wat wij nu voor een praktijkschrijver hebben, weet ik niet". Op een al gemene ledenvergadering kwam ik een Walcherse boer tegen. Zijn vraag was: "ken jij die prak tijkschrijver uit de Westhoek". Een beetje rood wordend schud de ik m'n hoofd van nee: "dat is vast een oude boer die z'n schaapjes op het droge heeft, want die man is altijd zo te vreden". Toen m'n man het bedrijf beëin digde, begreep ik dat ik helemaal geen goede praktijkschrijver meer kon zijn. Vandaar het fiet sen of wandelen over de dijk. Het is voorbij, het was een rijke erva ring. Over heb ik een plank in de kast met krantenknipsels en leu ke herinneringen. Namens de lezers van de ZLM- krant bedankt de redaktie de schrijfster van de rubriek "Vanaf de dijk" hartelijk voor de bijdra gen, die zo zoveel jaren aan het landbouwblad heeft geleverd. De Gewestelijke Raad van het Land bouwschap voor Zeeland deelt de bezorgdheid van de NOP Kring West Nederland over de ontwikkelingen bij de tijdelijke opslag van vaste (pluimvee)mest. Naar verluidt zal een nieuw op te stellen landelijke regel leiden tot aanscherping van de eisen en resul teren in onwerkbare situaties in de praktijk. Hierdoor voorziet de Raad dat de acceptatiegraad bij de poten tiële afnemers van vaste pluimvee mest in de 'tekort-gebieden' drastisch zal dalen. De teelt van het nieuwe, supervroe- ge, aardappelras Frieslander, neemt snel grotere vormen aan. Alleen al in Nederland en België ging dat in 1992 om ongeveer 250 hectare; in 1993 zal dat 400 hectare zijn. Er wordt gerooid vanaf begin tot half juni en de verschijning op de veiling en in de winkel is gelijktijdig met de allervroegste Eerstelingen. De laatste Frieslanders worden rond half augustus gerooid, met op brengsten van 50 tot 55 ton per ha. De Frieslander is egaal en lang-ovaal van vorm, zonder putten en kent weinig schilverlies. Het is een stevi ge, moderne aardappel, met een lekkere smaak en geen afkoker. Daardoor is hij ook geschikt voor de bereiding van frites, vroeg in het jaar. Het ras valt onder de categorie 'dubbeldoelrassen'. Voor de Nederlandse en Belgische teler die ook wil beginnen met de teelt van vroege aardappelen, is er nu kosteloos en franco een boekje met teeltaanwijzingen verkrijgbaar. In dit boekje wordt, praktijk gericht, de teelt van vroege aardappelen be handeld en hoewel de inhoud is toe gespitst op de Frieslander, lijken de aanwijzigingen eveneens bruikbaar voor telers van andere vroege aard- aardappelrassen. Exemplaren van het boekje kan men telefonisch aanvra gen bij Selectiebedrijf Kooi B.V., Postbus 38, 9077 ZV Vrouwenpa rochie, telefoon 05180-1817. Het zaadbedrijf Kuhn Co brengt in 1993 het suikerbietenras Winner op de markt, dat ook op percelen waar rijkelijk met organische mest is gestrooid, hoge resultaten oplevert. Op de doorgaans sterk mineraal- houdende grond met veel kalium, natrium en/of alfa-amino N komt de Winnerbiet met fraaie cijfers voor suikergehalte en winbaarheid uit de bus. Zelfs bij vroege levering. Het nieuwe bietenras valt bovendien op door zijn vroege grondbedekking en het goed ontwikkelde bladappa raat, dat onkruid nauwelijks kansen biedt. In samenwerking met handels onderneming Vlamings B.V. in Steenbergen kon een aantal bieten telers rondom Roosendaal en de Wouwse Plantage het afgelopen seizoen de nieuwkomer Winner al in de praktijk beproeven. Akkerbouwer en loonwerker P. van Tilburg uit Roosendaal' testte in 1992 anderhalve hectare met de nieuwe biet Winner. Vanwege de stuifgevoeligheid van het gekozen bietenperceel had hij er tevoren gerst ingezaaid. De bieteninzaai op 20 cm afstand ging goed, de op komst eveneens. De Winnerbieten groeiden voorspoedig. Ze bleken in derdaad niet gevoelig voor het hoge stikstofgehalte Bij de onkruidbestrij- ding in het bietengewas kon hij vol staan met één bespuiting. Ook is er nog geschoffeld. De zomer was goed warm, maar 'brandgevaar' zo als op lichte grond nogal eens voor komt, was er gelukkig niet. Van Tilburg kon in de droogteperiode met éénmaal beregenen volstaan. In oktober gingen de Winnerbieten naar de Suiker Unie-fabriek. Het re sultaat: 63 ton per ha, 16,7% suiker en een winbaarheid van gemiddeld 90. 'In jaren is dat bij mij niet voor gekomen', zegt een tevreden Van Tilburg. Alles bijeengenomen had ik toch een beter financieel resultaat. En daar gaat het nu eenmaal om'. Akkerbouwer P. van Tilburg be haalde met het nieuwe bietenras Winner op zijn mineraalrijke grond in Roosendaal een win baarheid van maarliefst 90.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 6