Akkerbouwers ontzien grondwater door geïntegreerde teelt iüaïö!: NAK wil in 1993 uniforme controle op pootgoed Intentieverklaring ooipremie Voor herriesportterrein bij Rilland 72 ha grond nodig Project in Sint Jansteen van start Gemeente wil meewerken EEN BIET MET INHOUD Subsidieregelingen nog niet geschorst Drenthe krijgt boerenbosbedrijf VRIJDAG 18 DECEMBER 1992 Op 55 van de 130 hectare bouw land in het grondwaterbescher mingsgebied Sint Jansteen in Zeeuwsch-Vlaanderen is het project 'geïntegreerde akkerbouw' begon nen. Veertien akkerbouwers hebben zich aan dit project verbonden via een studieclub. Het onkruid op de bedrijven wordt voornamelijk me chanisch bestreden. Waar chemi sche middelen nodig zijn, wordt gebruik gemaakt van kleine hoe veelheden milieuvriendelijke middelen. Tevens wordt op 4 hectare het on kruid alleen mechanisch bestreden. Bij de bemesting wordt er zoveel mogelijk naar gestreefd evenveel mineralen via de meststoffen toe te dienen als er met de oogst van de gewassen wordt afgevoerd. Bij deze methode van evenwichtsbemesting wordt rekening gehouden met on vermijdbare verliezen. In 1993 wor den verspreid over het jaar demonstratiedagen georganiseerd. Spoelwater Een ander onderdeel van het project is het reinigen van spoelwater dat resteert na het schoonmaken van spuitmachines. Het spoelwater wordt op een spoelplaats verza meld, waarna het wordt gereinigd in een installatie (carbo-flo), die op het terrein van de rioolwaterzuiverings installatie in Hulst wordt geïnstal leerd. De nieuwe voorziening, die komend voorjaar operationeel wordt, reinigt het spoelwater via zand- en koolstoffilters. De nv Delta Nutsbedrijven heeft zich garant gesteld voor de kosten van reiniging gedurende het eerste jaar. Naar ver wachting wordt de spoelplaats in gericht op het terrein van loonwerkbedrijf Inghels in Sint Jansteen. De uitvoering van het project geïn tegreerde landbouw is in oktober van dit jaar begonnen. Het provinci aal bestuur heeft het project in sa menwerking met de gewestelijke raad voor Zeeland van het Land- Tijdens een bijeenkomst in St. Jansteen ging het project geïntegreer de akkerbouw officieel van start. De deelnemende akkerbouwers waren hierbij aanwezig. (Foto R Nico/ai). bouwschap en het consulentschap voor de landbouw voorbereid. Van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieube heer (VROM) is in 1992 een subsi die van ruim een ton ontvangen. De veertien akkerbouwers hebben zich inmiddels verenigd in een stu dieclub onder begeleiding van de heer ing. C.J. Govers van DLV akker bouw Goes. Tijdens een bijeenkomst in Sint Jansteen zijn woensdag overeen komsten getekend tussen enerzijds de provincie en anderzijds het wa terschap Hulster Ambacht, de loon- werkbedrijven Inghels en Verdurmen, beide uit Sint Jansteen, en met de veertien deelnemers aan de studieclub. In de periode van 14 t/m 24 decem ber 1992 kunnen producenten van lichte lammeren een intentieverkla ring indienen. Een producent van lichte lammeren is een producent die melk van schapen of produkten van melk van schapen verkoopt. Deze producenten komen in aan merking voor 80% van de premie voor producenten van zware lammeren. Wanneer een producent van lichte lammeren tenminste 40% van de op zijn bedrijf geboren lammeren met het oog op de slacht vetmest kan ook hij voor de hogere premie in Wie straks kwaliteitsbieten wil leveren, vraagt nu om WINNER. Met het hoogste suikergehalte en de beste winbaarheid is het een eenvoudige rekensom: WINNER levert u de beste kwaliteitAls teler op de mineraalrijke gronden zal dit u zeker aanspreken. Ten opzichte van een doorsnee-ras realiseert WINNER hier een 5% hogere winbaarheid en een 7% hoger suikergehalte. U kunt dus wel degelijk de. kwaliteit van uw suikerbieten verbeteren, gewoonweg door voor WINNER te kiezen. Probeer maar, en tel uit uw winst... aanmerking komen. Hiertoe moet hij in de eerdergenoemde periode een intentieverklaring indienen, waar mee hij aangeeft dat hij van plan is tenminste 40% van de op zijn be drijf geboren lammeren met het oog op de slacht vet te mesten. Na in diening van de intentieverklaring moet de producent uiterlijk op de dag waarop met het vetmesten wordt begonnen, maar vóór 14 no vember 1993 een specifieke aangif te indienen. Voordat hij de specifieke aangifte indient, moet hij de lammeren voorzien van oormer ken die bij de districtsbureauhouder verkrijgbaar zijn. Om in aanmerking te komen voor de premie moeten deze producenten in een nog nader vast te stellen perio de een aanvraag voor ooipremie in dienen. Aan de bij het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij be kende melkschapenhouders worden de formulieren en een begeleidend schrijven gezonden. Producenten die deze formulieren en brief niet ontvangen en toch voor de hogere premie in aanmerking willen komen, kunnen deze formulieren en brief bij de districtsbureauhouder verkrijgen. De NAK (Ede) wil proberen in 1993 te komen tot uniforme regels voor de nacontröle van pootgoed. Dat schrijft direkteur ir. P. Oosterveld in een brief aan de ZLM. De brief is een reactie op een eerder schrijven van de ZLM, waarin de afwijkende gedragslijn van de keuringsdiensten Friesland-Groningen en Noordzee- polders bij de contröle op bladrol aan de orde werd gesteld. De vaste commissie voor pootaard- appelen van de NAK heeft zich al in 1989 uitgesproken voor een uni form nacontrölebeleid. Dit is echter niet van het ene op het andere jaar te realiseren. Sinds 1989 is er gelei delijk naar een uniform beleid toege werkt, o.a. door het verplicht stellen van de ELISA-tekst bij de nacontröle in plaats van de visuele beoordeling. Voor dit jaar heeft de pootgoedcom- missie van de NAK besloten het on derzoek op bladrol bij de nacontröle voor al het basispootgoed verplicht te stellen. Voor gecertificeerd poot goed werd het aan de keurings diensten overgelaten of dit materiaal ook op bladrol moest worden ge controleerd. De keuringsdiensten Noordoost-Nederland en Rivieren- Delta-Nederland besloten de klas sen A tot en met C wel op bladrol te onderzoeken, de keuringsdiensten Friesland-Groningen en Noordzee- polders besloten dit niet te doen. Voorlichting Bij de discussie over het beleid voor 1993 zal het uniforme nacontröle beleid opnieuw een van de uit gangspunten zijn, aldus de NAK. Wat betreft de voorlichting wijst de NAK er op dat de aangesloten poot- goedtelers periodiek voorlichting ontvangen. Het geven van voorlich ting aan de consumptietelers vindt de commissie geen taak van de NAK. De gemeente Reimerswaal wil in principe meewerken aan de vesti ging van een centrum voor geluid- producerende sporten in de Anna Marie polder, ten oosten van het Schelde-Rijnkanaal. Voor de plan nen is ongeveer 72 ha - nu nog agrarische - grond nodig. Vorige week heeft de gemeente voorlich tingsbijeenkomsten gehouden over het plan. Een afvaardiging van de ZLM was hierbij aanwezig. Een stichting heeft het terrein bij het Rijn-Scheldekanaal uitgekozen als meest geschikte lokatie voor de aanleg van een regionaal centrum, waar geluidproducerende sporten als karting, speedway, motorcross, terreinwagenwedstrijden en trialrij- den kunnen worden beoefend. Het wordt geen racecircuit zoals Zand- voort, aldus de gemeente Rei merswaal. Burgemeester en wethouders van Reimerswaal stellen aan de ge meenteraad voor medewerking te verlenen aan het project. Aan die medewerking wordt een flink aantal voorwaarden verbonden. In een contract zijn deze voorwaarden vastgelegd. Voor doorslaggevend belang wordt de Milieu Effect Rap portage (MER). Als de uitkomsten van dit onderzoek binnen de gestel de geluidsnormen vallen, zal de ge meente het bestemmingsplan wijzigen en kunnen de benodigde gronden worden aangekocht door WNNER KUHN Cü. INTERNATIONAL B V. POSTBUS S3 5250 AB VLIJMEN TEL.: 04108-19135 'Het commentaar lijkt mij meer een brainwash (hersenspoeling - red.) dan een weloverwogen analyse die een onafhankelijk land- en tuinbouwweek- b/ad zich niet kan permitteren'. J. Risseeuw, akkerbouwer te Breskens over het commentaar in Boerderij op de GATT-landbouwparagraaf (Boerderij, 15 de cember 1992). 'Frankrijk schat de risico's van grootschalige braak gelukkig goed in. Zij heb ben al te maken gehad met leegloop en onleefbaar worden van het platte land. Daar en in Oostenrijk wordt als perspectief voor de graante/er bijmenging van bio-ethanol uit graan aan benzine serieus opgepakt. De Ne derlandse overheid is zelfs te beroerd om een proeffabriekje te bouwen'. Klaas Dijkstra, ex-aktieleider in de akkerbouw, nu benoemd in de pootgoedcommissie van het Landbouwschap (Agrarisch Dagblad, 15 december 1992). 'Of de ZLM een struikelblok is, zal de toekomst leren. Ik doe er geen uit spraak over. Laat de zaak zich maar rustig ontwikkelen'. H. Slijkhuis, voorzitter Overijsselse Landbouw Maatschappij over de vorming van één oostelijke boerenbond (Agrarisch Dagblad, 16 december 1992). 'Ik heb de vaste overtuiging dat het tempo waarmee de EG aanstuurt op wereldmarktprijzen gelijk is aan het tempo waarin de Europese akkerbouw naar de bliksem gaat. Daarom is het nodig dat nu Europese akkerbouwers de handen ineen slaan'. Jaap Korteweg, akkerbouwer in Langeweg (Agrarisch Dag blad, 16 december 1992). de stichting. Het onderzoek zal ze ker twee jaar in beslag nemen. Verkeer Behalve geluidsoverlast wil Rei merswaal ook het ontstaan van ver keersproblemen vooraf opgelost zien. Als het plan doorgaat, komt er een nieuwe weg tussen het aan te leggen herriesportterrein en de snel weg. Sluipverkeer zal niet mogelijk zijn. Reimerswaal heeft verder be dongen dat voor iedere bezoeker van het centrum f 1,— moet wor den afgedragen aan de gemeenta Het college van b. en w. vindt dat het voorgestelde herriesportcen- trum past in de inrichting van het gebied 'hals van Zuid-Beveland'. Het stelt de raad voor een contract met de Stichting aan te gaan. De ge meenteraad beslist op 26 januari a.s. De Complementaire Regeling voor Landbouwbedrijven (CRL) en het Mestopslagbesluit 1991 blijven in ieder geval nog tot februari 1993 open. Het ministerie van LNV en het Landbouwschap hebben afgespro ken om in februari verder te praten over de eventuele schorsing van bei de regelingen. Beide regelingen staan ter discussie vanwege nieuwe bezuinigingen bij de overheid. De Structuurverbete ringsregeling voor Landbouwbedrij ven (SVL) valt buiten deze discussie, omdat deze regeling vanwege de EG moet worden uitgevoerd. Drenthe krijgt waarschijnlijk een 'boerenbosbedrijf'. Het gaat hier om een voorbeeldbedrijf dat wordt aan geplant in het Oostermoergebied tussen Zuidlaren en Stadskanaal in de gemeente Gasselta Het bedrijf zal bestaan uit totaal ca. 250 ha permanent bos. De aanleg, het be heer en onderhoud gebeurt door een boer die ook eigenaar blijft van de grond. Tijdens een bezoek van staatssecretaris Gabor aan Drenthe 14 december jl. heeft deze toege zegd het projekt mee te willen fi nancieren op voorwaarde dat ook andere instanties hier een belangrij ke bijdrage aan zullen leveren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 5