Akties hebben begrip gekweekt voor problemen van de boeren Leden van verdienste Inkomensdaling in bijna alle sectoren Braks loopt Brussel mis Wraak-aktie Comité ziet positieve resultaten Akkerbouwer teert zwaar in Het aktiecomité verontruste boeren is er van overtuigd dat de akties van vorige week een positief resultaat hebben geboekt. Positief in de zin van een stuk informatie naar de bur gers. De consument is aan het den ken gezet wat betreft een veilige voedselproduktie. Het aktiecomité wil aan dit proces blijven werken. Een ander positief punt van de ak ties is dat de aktievoerende boeren en boerinnen op één lijn gekomen zijn met de drie CLO-voorzitters. "Deze hebben onder druk van de traktoren toch een standpunt inge nomen dat dichter bij de achterban ligt", aldus het aktiecomité. "In de nabije toekomst zal veel tijd besteed moeten worden om de ingenomen standpunten niet te laten afzwak ken. We kunnen deze druk blijven uitoefenen via onze regionale orga nisaties en door een aktieve opstel ling van de individuele mensen. Als de boeren en boerinnen hun proble men direkt melden bij hun organisa ties zal daar ook beter op worden ingespeeld". VERVOLG VAN VOORPAGINA komensontwikkeling in werkelijk heid voor veel bedrijven nog slechter zal zijn. 'Ten eerste gaat het LEI uit van een aardappelprijs van 12,5 cent. Dat zou betekenen dat de prijs dit oogstjaar nog op 20 cent komt, terwijl er nu 4 cent wordt be taald. Blijft de prijs op dat lage ni veau, dan moet je voor een akkerbouwbedrijf in het zuidwesten naar LEI-normen er nog eens minstens f 30.000,— verlies bij op tellen'. 'In de tweede plaats spreekt het LEI over arbeidsopbrengst. Dat is het saldo van bedrijfskosten en bedrijfs opbrengsten. Daar zit dus geen vergoeding in voor de eigen arbeid, terwijl de boer met zijn gezin toch moet eten. Het cao-loon ligt bruto op ruim f 60.000,—. Als we die post meetellen, dan is duidelijk dat in veel boerengezinnen de broek riem nog strakker moet worden aan gehaald'. In de rekensommen van het LEI is overigens wel de fictieve post rente eigen vermogen opgenomen. Wordt deze post niet meegeteld, dan is het inkomen in het LEI-model f 5.000,— f 10.000,— minder negatief. Een derde kanttekening, die Van der Maas maakt is, dat de LEI-prognose uitgaat van pachtbedrijven. Op eige naarsbasis zijn de kosten aanmerke lijk hoger. Voor grotere akkerbouwbedrijven wordt het ver schil geraamd op ruim f 400,— per ha en voor grotere weidebedrijven op circa f 535,— per ha. De ver schillen zitten met name in de finan cieringslasten van eigen grond. Voor een zuidwestelijk LEI-bedrijf (59 ha) met eigen grond betekent dit een kleine f 30.000,— extra verlies. Akties hard nodig 'Als we alles bij elkaar optellen', al dus Van der Maas, 'dan zal het gro tere akkerbouwbedrijf in het zuidwesten tussen de f 75.000,- en f 100.000,— interen op het eigen vermogen, voorzover dat nog aan wezig is. Dat houden de meeste be drijven niet lang vol en zeker niet die bedrijven, die de laatste jaren flink hebben geïnvesteerd. Als ik daarbij de effecten van MacSharry en GATT optel, dan kan het niet anders of er zullen akkerbouwbedrijven in de komende jaren over de kop gaan. De akties van vorige week waren daarom hard nodig en zullen ook in de toekomst hard nodig blijven'. De akties van de boeren zijn niet voor niets geweest, zo concludeert het aktiecomité verontruste boeren. Hier een beeld van de aktie bij het Landbouwschap op 2 december j.l, waarbij o.a. Mees Hage en A/y Wisse in discussie zijn met Landbouwschapsvoorzitter Mares. (Foto R. Hogeveen). Dit jaar zijn de volgende leden van de ZLM benoemd tot leden van verdienste in verband met het feit dat zij gedurende meer dan 50 jaar onafgebroken lid zijn van de ZLM. A.J. Geluk, Bruinisse; L.M. Moer- mond, Dreischor; mevr. S. v. Luyk-Buys, St. Annaland; C.J. de Jonge, Sirjansland; A. Duine, Oud-Vossemeer; A.M. Geluk, Oud-Vossemeer; M.C. de Groen, Poortvliet; L. de Jonge, Halste ren; A. v. Gorsel- Nieuwenhuyzen, Bergen op Zoom; C.W. van Dalen, Tholen; J. Kloosterman, Colijnsplaat; J. Zweemer, Krabbendijke; mevr. Lindenberg, Middelburg; L.C. Nieuwenhuyzen, Kattendijke; C.G. Flikweert, Goes; A. de Jon ge, Goes; D.J. Dees, 's- Gravenpolder; D. Meeuwse, Baarland; J.J. Cevaal, Grijpsker- ke; J. Cevaal-Slabbekoorn, Grijpskerke; W. Kluyfhout, Kou- dekerke; A. de Lange, Middel burg; A. Maljaars, Vrouwenpolder; P. Schaap, Bier vliet; A. Punt, Terneuzen; P.A. de Putter, Cadzand; D. Luteyn- Verstraaten, Nieuwvliet; Z.C. Risseeuw-Masclee, Sluis; A.L. Scheele, Axel; K.G. Tollenaar, Hoek; J.A.A. van Hoeve-v. Hoe ve, Terneuzen; M. Boogerd, Zaamslag; J.J. de Jonge, Hengstdijk; J.P. Soethout, Oostelbeers; H.A. v. Nieuwen huyzen, Steenbergen; H.G. Tïm- mers, Bergen op Zoom; J. Klompe, Biddinghuizen; A.L. Achterberg, Sprang-Capelle; G.J. voor den Dag, Werkendam; Kr.J. Janse, Werkendam. Lubbers Een positief resultaat van de akties is volgens het comité ook, dat pre mier Lubbers zich op de Europese top in Edinburgh voor de landbouw heeft ingezet en hier heeft weten te bewerkstelligen dat er geld gereser veerd is voor de landbouw. Het ak tiecomité zegt dat het woord landbouw zonder deze inzet waar schijnlijk helemaal niet genoemd zou zijn. "Dit alles kon ons inziens alleen maar bereikt worden door het Dank aan aktievoerders en comité voor solidariteit en steun. De ZLM zal doorgaan met een zo direkt mo gelijke belangenbehartiging. Van der Maas, voorzitter ZLM scala aan akties die de afgelopen weken zijn gevoerd. Publieksvrien delijk, massaal, vastberaden en via allerlei middelen. Dank aan alle mensen die daadwerkelijk meege werkt hebben om alle akties tot een goed einde te brengen, speciaal de traktorchauffeurs. Het aktiecomité beseft dat de problemen in de land bouw zeer beslist niet zijn opgelost en dat er nog veel bevochten zal moeten worden om meer een ge zonde landbouw in Nederland en Europa te krijgen". Open brief aan Dales Het aktiecomité heeft in een open brief aan minister Dales haar veront waardiging uitgesproken over de in timidatie van de boeren tijdens de akties. De regels voor de democra tie zijn ver overschreden. Het ver bod om met trekkers de provinciegrens te overschrijden gaat ver buiten de realiteit. Dit is volgens het comité intimidatie zonder aan toonbare reden. "Er is geen paaltje platgereden, geen medeburger ern stig gehinderd". Het aktiecomité laat de minister we ten dat vooral het optreden van de politie in Pijnacker als grievend is er varen. Een boerenerf met 500 trek kers was hermetisch afgesloten. "Een gijzeling van particuliere mid- Door de benoeming van minister Van den Broek tot Europees Com missaris loopt oud-minister Braks de zware portefeuille van Landbouw in Brussel mis. De Luxemburger Stei- chen maakt nu de meeste kans. Ook de Belg Karei van Miert wordt genoemd. De huidige landbouw commissaris, de Ier MacSharry, keert terug naar het zakenleven. delen op een particulier terrein. Was het angst uwerzijds dat u zo'n machtsvertoon hebt ingezet? Zelfs na het machtsvertoon bleven de boeren de openbare orde respecte ren, wat zeer verwonderlijk is want agressie roept agressie op". "Om het vertrouwen in de politiek weer te herstellen is er voor boeren veel nodig. Een begin zou kunnen zijn uw begrip tonen voor de totale landbouw. Tevens zou u uw invloed kunnen aanwenden om boeren weer een normaal menswaardig bestaan te geven", aldus de open brief aan minister Dales. Geachte collega's Het hedendaagse gegeven is dat de politiek ons in de steek laat. Met 'Brussel' voorop. Wij zijn toch baas op ons eigen land! Met deze brief wil ik het startsein geven voor een brede Europese Copa-discussie om de produktie op zettelijk in te perken. De stelling is: 'In Copa-verband de zaai-, plant- en pootdatum opzettelijk uit te stellen!' Dus niet zaaien, planten en poten vóór 1 mei 1993! Als voorbeeld geef ik 1983, een fi nancieel topjaar. Met als oorzaak een late zaaidatum. Laat 1993 een financieel topjaar worden, maar dan opzettelijk. Een georganiseerde late zaaidatum in Copa-verband als pro test. Een aktie die niets kost en met enorm eenvoudige onderlinge con trole. Voor diegenen die twijfelen: 'Wie tegen prijsverhogende aktie is, is tegen zichzelf!' De Europese land bouw heeft haar lot in eigen hand, doe er iets mea Wij hebben de hele vergaderwinter voor ons voor brede discussies. Zeg het voort, zeg het voort! J. Beeke Brouwershaven Behalve de akkerbouw zullen ook de intensieve veehouderij, de glastuinbouw en de champignon teelt flink moeten inleveren. Dit blijkt uit de LEI-prognose voor het boekjaar 1992/1993. In de intensieve veehouderij zijn de opbrengstprijzen voor varkensvlees (- 15%) en voor biggen (- 30%) sterk gedaald. De voerprijzen bleven vrijwel onveranderd. Vooral de zeu- genhouderij moet rekening houden met een forse daling van de arbeids opbrengst. Door de lage biggenprij- zen krijgen de vleesvarkenshouders enige compensatie, waardoor hun resultaten vrij gunstig blijven. In de slachtkuikenhouderij en de leghen- nenhouderij zullen naar het LEI ver wacht de resultaten opnieuw dalen en op een teleurstellend niveau te recht komen. Glastuinbouw In de glastuinbouw zullen de op brengsten 11% achterblijven bij de kosten. Vorig jaar was dit nog 2%. Het ondernemersinkomen van de gemiddelde glastuinder zakt van f 57.000,— naar f 27.000,—. Dit korrtt door de sterk gedaalde prijzen (- 11%). Vooral in de glasgroente sector is er sprake van een sterke teruggang. Hetzelfde geldt voor de snijbloemen. In de champignonteelt raamt het LEI een gemiddeld verlies van f 113.000,— per bedrijf of 16% van de kosten. Dit is 5% slechter dan vorig jaar. Het ondernemersin komen van de champignonkweker zal slechts f 1.000,— bedragen te gen f 33.000,— vorig jaar. Verwachte bedrijfsresultaten Akkerbouw Grotere bedrijven Kleinere bedrijven totaal Noorde Centraal Zuid Veen klei Veen- grotere lij k- kleige west. kolo gebie kolonii bedr. klei- bied klei niën den gebied gebied Cultuurgrond 58 ha 69 ha 47 ha 59 ha 64 ha 27 ha 30 ha 1988/89 33,6 16,8 46,2 38,2 22,3 15,7 -4,4 1989/90 72,8 53,8 96,9 63,2 55,6 25,2 23,2 1990/91 60,1 54,6 93,5 50,1 33,5 16,0 3,2 1991/92 voorlopig 32,0 25,0 60,0 30,0 10,0 10,0 -5,0 1992/93 prognose -17,0 -30,0 0 -25,0 -10,0 -10,0 -10,0 1) Op eigenaarsbasis zijn de kosten aanmerkelijk hoger. Voor verschil voor grotere akkerbouwbedrijven geraamd op circa voor grotere weidebedrijven op circa 535,- per ha. Arbeidsopbrengst in guldens per dier per jaar 1991/92 405,- wordt dat per ha en Fokzeugen Vleesvarkens Leghennen Slachtkuikens (per 1000 kg af geleverd gewicht) 1988/89 105 2 0,90 46 1989/90 720 78 3,50 127 1990/91 430 65 4,40 1) 244 1991/92 voorlopig 750 70 2,70 95 1992/93 prognose 100 60 0,80 45 1) Voorlopig.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 3