Voor de vrouw Doet goed voorbeeld goed volgen? Plattelandsjongeren Zeeland gaan op in één provinciale organisatie P Agrarische vrouwen van Noord-Beveland bijeen Nieuwe naam: Delta-jongeren VRIJDAG 18 DECEMBER 1992 13 Uitgenodigd door de studiegroep agrarische vrouwen Noord- Beveland gaven 40 vrouwen ge hoor aan de oproep deze bijeen komst bij te wonen. Puur toeval was het dat deze geplande avond sa menviel met de eerste dag van de actievoerende boeren om met trek kers naar Den Haag te gaan. Dit ver sterkte wellicht nog önze motivatie! Onderwerp van gesprek was de Gatt. De vraag wat er zoal gaat ge beuren, wat kan eraan gedaan wor den en hoe worden de effecten in bedrijf en gezin opgevangen? Dat er geen pasklare oplossingen voorhan den zijn werd duidelijk gesteld. Maar hun motto: "Samen komen we ver der dan alleen" kan misschien een hart onder de riem steken van zove- len van ons, die met datzelfde machteloze gevoel worstelen en er niet uitkomen. Na een hartelijk welkom door me vrouw Jos de Koning werd de avond ingeleid door Thea Hilhorst. Wie is zij en welke functie heeft ze? Ingehuurd door de vakgroep voor lichtingskunde van de Landbouw universiteit van Wageningen verricht zij onderzoek naar agrarische vrou- wenbelangen in opdracht van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen. Eveneens was aanwezig Jet Proost van de Landbouwuniversiteit, die zich bezig houdt met landbouw voorlichting en deskundig is op het gebied van de Gatt. Zij schetste ons een beeld van het landbouwak koord. Uit wat wij te horen kregen zal dit akkoord rampzalig zijn voor zowel de akkerbouw als de melk veehouderij. Zorg is er ook voor de toekomst van varkens- en pluimvee houderij door een exportbeperking van 41% van varkensvlees en 40% van pluimveevlees. Want wat te denken van een prijsverlaging van 25% van de bietenprijs in 3 jaar, hoewel sommigen denken van wel 50%. Dit bovenop de ons al beken de 30% korting van de graanprijs en de kaasexport, die aan banden wordt gelegd. Tevens wil men dat de EEG minder oliehoudende zaden gaat produce- onder re da kt ie van de Perskommissie Adres: Bond van Plattelandsvrouwen C.J. de Jonge-Sto/s voor Zeeland en Noord-Brabant. Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge ren. Amerika daarentegen kan zijn export naar de EEG wel opvoeren. Het wegvallen van de importheffin gen tenslotte zal een behoorlijk ver lies van banen van de toeleverende industrie met zich mee brengen. Door middel van enkele aan ons gestelde vragen door Thea Hilhorst raakten we als groepjes vrouwen met elkaar in gesprek. Het ging om wat ons en onze gezinnen op dit moment grote zorgen baart: de steeds dalende landbouwprijzen. Heel veel problemen kwamen hierbij ter sprake zoals: hoe te overleven, vraagstukken als opvolging, part time werken van vrouwen, spannin gen in het gezin, de noodzakelijke uitgaven worden uitgesteld, het slui ten van bedrijven, kinderarbeid op de boerderij, het onbetaalde werk van de vrouw, de politieke onwil en het onbegrip van de heren in Den Haag. Begrijpen de consument, de burger en de andere vrouwen in Ne derland eigenlijk wel wat er thans gebeurt? Na evaluatie van hetgeen er in de verschillende groepen zoal naar Vo ren was gekomen gingen we bij ons zelf te rade: Wat kunnen wij als vrouwen zelf ondernemen, op welke manier actief worden? Enkele voorstellen: 1. Door stickers te plakken op land- bouwprodukten in de super markt b.v. op aardappelen, als tegenwicht voor de "gifpieper". 2. Consumentenorganisaties bena deren en voorlichten. 3. In contact treden met politiek Den Haag om goodwill te kwe ken voor onze zaak b.v. te bellen met leden van de Vaste Kamer commissie voor de landbouw, het KNLC, het Landbouwschap, Agricentrum enz. Hen informe ren over hoe de situatie nu wer kelijk is in onze bedrijven en gezinnen. Begrip vragen en al het mogelijke doen om hierin verbetering te brengen. 4. Via de pers het publiek voorlich ten b.v. in rubrieken "lezers schrijven" van dag- en dames bladen. Na enige aarzeling van de zijde van de aanwezigen om tot daadwerkelij ke actie over te gaan werden er, gestuurd door mevrouw Jos de Ko ning, toch vaste stekken gestoken. Er werd bereidheid getoond om zich voor verschillende activiteiten in te zetten. Deze avond onder de loep nemend kan worden vastgesteld, dat de op komst een beetje tegenviel. Minder dan de helft van de aangeschreven vrouwen was maar aanwezig, ter wijl het ons toch allen aangaat! Heel positief was de levendige discussie over de landbouw en zijn proble men, deze was openhartig en spon taan. Kennelijk waren veel vrouwen blij eindelijk eens over hun moeilijke situatie met elkaar te kunnen praten en te ervaren "ik sta hierin niet al leen", waardoor een groot gevoel van saamhorigheid ontstond. We zitten immers allemaal in hetzelfde schuitje. Want in goede tijden hebben we vaak het idee elkaar niet zo nodig te hebben en leeft ieder zijn eigen le ventje, gericht op zichzelf. Maar nu slechtere tijden aangebroken zijn, hebben we elkaar meer dan ooit no dig. Dat is dan ondanks alles toch weer een heel positieve kant van de zaak! Reflecterend aan de bovenstaande titel, zou ik graag alle agrarische vrouwen van Zeeland en Noord- Brabant willen adviseren: Steek de koppen bij elkaar, organiseer iets, om met elkaar over de huidige pro blemen van gedachten te wisselen. Te bekijken wat er door vrouwen aan activiteiten verricht kan wor den, om aandacht te krijgen voor onze problemen van de consument, de politiek, organisaties e.d. Mocht u hieromtrent plannen willen maken en advies nodig hebben over het or ganiseren en invullen van dergelijke bijeenkomsten, dan kunt u zich wenden tot mevrouw A. van Malde- gem, Torendijk 47, Kortgene tel. 01108-1229. Zij is als lid van de stu diegroep Noord-Beveland graag be reid u hierover in te lichten. A.C. van de Linde-de Regt Het bestuur, staand vinr. Wim Menu en Arianne Hanse, zittend vinr. Lucien Verschueren, Wim Vael en Michel van Oorschot deze commissie zijn dan ook het tot stand brengen van een goede com municatie tussen de afdelingen en het dagelijks bestuur van de com missie, organisatie van provinciale aktiviteiten, kadervorming en belan genbehartiging van de plattelands jongeren in algemene zin. De betrokkenheid en inzet van alle af delingen en hun besturen zijn hierbij noodzakelijk aldus Wim. Bestuursleden Na deze toelichtingen werden de bestuursleden van Delta Jongeren voorgesteld. Dit zijn: Wim Menu, Michel van Oorschot, Wim Vael, Ari anne Hanse en Lucien Verschuere. Wim Menu wordt de eerste voorzit ter van Delta-Jongeren. Als eerste officiële handeling liet hij het 2 PJO symbolisch verdwijnen, waarna hij Met ingang van 1 januari 1993 gaan de afdelingen van het plattelands jongerenwerk en het agrarisch jon gerenwerk in Zeeland verder in één provinciale organisatie: Delta- Jongeren. Op maandag 14 decern ber jl. vond in De Vroone te Kapelle de vergadering plaats om tot deze nieuwe organisatie te komen. De eenstemmigheid om tot één organi satie te komen bleek uit de overwel digende opkomst en het enthousiasme waarmee tot oprich ting werd besloten. de nieuwe naam Delta-Jongeren zichtbaar maakte. De instemmende reakties hierop uit de zaal lieten over de betrokkenheid van de aanwezigen bij de nieuwe or ganisatie niets te wensen over. Redaktie Henk Tegels Afd. Schouwen-Duiveland 19 december: Dagje naar het Rien Poortvliet museum. Daarna panne koeken eten in restaurant/panne- koekhuis 'Bellevue' te Middelharnis. Vertrek: om 14.00 uur, vanaf De Blauwe Keet te Oosterland. Kosten (excl. pannekoeken): leden f 7,50; niet-leden 12,50. Opgave: bij Kees Hanse, tel. 01110-12616. telandsjongerenwerk worden geor ganiseerd door twee commissies. Dit zijn de Commissie Algemeen Werk (CAW) voor het algemene werk en het Zeeuws Agrarisch Jon geren Kontakt (ZAJK) voor het agrarisch jongeren werk. Wim Menu gaf als beoogd voorzit ter van Delta-Jongeren een toelich ting bij de structuur van de nieuwe organisatie. Vervolgens werden de werkplannen van de twee commis sies toegelicht door de voorzitters van het ZAJK en het CAW. Michel van Oorschot, beoogd voor zitter van het ZAJK, vertelde dat het ZAJK zich met name zal richten op ondersteuning van de AJK's, stand puntbepaling en belangenbeharti ging van de agrarische jongeren. Het centrale thema is en blijft de be drijfsopvolging. Speerpunten voor het komende jaar zullen daarbij zijn de ruimtelijke ordening, het vrou wenwerk en bedrijfsstrategiën. Mi chel eindigde zijn toelichting met de woorden: 'Samen sterk is een goed agrarisch jongerenwerk'. Wim Vael, beoogd voorzitter van het CAW, gaf aan dat deze commissie nog in de kinderschoenen staat en zich nog helemaal waar moet gaan maken. De eerste speerpunten van De PJZ-, KPJ- en CJP-afdelingen en de AJK's kunnen zich aansluiten bij Delta Jongeren. De nieuwe organi satie kent twee werksoorten, het al gemene en het agrarisch jongerenwerk. De aktiviteiten van de beide werksoorten van het plat De volle zaal

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 13