'Verplaatsingsbesluit geen goede zaak voor varkenshouderij' Veehouderij Onevenwichtig besluit Geslaagde indoorjaarmarkt Axel PVV wil duidelijkheid voor stierenmesters mi DLVmineralenbegeleiding slaat aan in ZLM-gebied Varkensfokker Rene Goetstouwers uit Sprundel: Praktijkonderzoek op De Vlierd ten einde Nieuwe uitspraken Geschillencommissie SKV VRIJDAG 18 DECEMBER 1992 WÊHÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊM 11 1 In de periode eind november tot half december organiseert de NCB en ZLM samen met de DLV-teams Rundveehouderij Breda, Boxtel, Horst en Barneveld 16 voorlichtings bijeenkomsten over Mineraal Centraal. De eerste 10 bijeenkomsten zijn zeer goed bezocht. Per bijeenkomst zijn 150 - 200 veehouders aanwe zig. De mineralen begeleiding van de DLV richt zich op de uitvoering van Mineraal Centraal in de praktijk èn op het financiële effect. Deze combinatie van guldens en minera len spreekt de veehouders erg aan. Tot op heden hebben 300 bedrijven zich al aangemeld voor de minera- lenbegeleiding. Deze individuele mi- neralenbegeleiding is een uitstekend vervolg op deelname aan een mine- ralenstudiegroep. kostenbesparing is niet meer mo gelijk. Verplaatsingsbesluit Een eigen mening heeft Rene Goetstouwers over het verplaat singsbesluit. Hij ziet liever dat de overheid tegen een redelijke vergoe ding quotum inneemt om zo de var kensstapel te laten slinken. 'Als het verplaatsingsbesluit doorgaat krijg je, mits de hinderwet het toelaat, vrije verhandelbaarheid van varkens. Uitbreiding is onherroepelijk het ge volg. Veel latent quotum van bedrij ven die al enige tijd leegstaan komt in produktie. Meer varkens geeft op veterinair gebied meer risico's. Dat is duidelijk gebleken met abortus blauw en recent met de blaasjes ziekte'. De gehele varkenshouderij is een erg gevoelige bedrijfssector gewor den. 'Dit facet moeten we niet uit het oog verliezen', merkt de kriti sche varkensfokker op. 'Nederland is voor het grootste gedeelte op de export aangewezen. Wij moeten het van het buitenland hebben. Even een stoornis en de Nederlandse var kenshouderij staat met de handen in het haar. De EEG roemt Nederland wel om zijn hygiënische maatrege len maar ondertussen leveren Dene marken en België volop biggen en varkensvlees naar Italië en Spanje. Inkrimping van de varkensstapel zal structureel meer oplossen. De mestproduktie zakt in ieder geval. 1% biggen teveel levert grotere pro blemen dan 5% te weinig'. Sanering Voorlichters, handel en veevoeder fabrikanten verwachten op korte termijn een sanering bij vooral de bedrijven met minder dan 80 zeu gen. Kleine bedrijven kunnen niet meer dan 15 tot 25 biggen tegelijk afleveren. Voor mesters niet zo inte ressant meer. Zij mogen maximaal van drie fokkers biggen ontvangen. Per afdeling slechts van twee fok kers. Omschakeling naar een geslo ten bedrijf is binnen de huidige wetgeving voor een varkensver meerderaar niet interessant meer. Veel varkenshouderijbedrijven zijn overigens gebonden aan ecologi sche richtlijnen. De lage biggenprijs geeft de var- kensmester wat meer lucht. Per kilo geslacht brengt een varken nu f 2,40 op. Tegenover een aan schafprijs van f 50,— per big moet een vleesprijs staan van f 2,20 om kostendekkend te werken. Gezien de uitzonderlijk lage vleesprijzen is niet te verwachten dat mesters uit zichzelf meer voor een big gaan be talen. Hoe de varkensstapel zich in andere EEG landen ontwikkelt is moeilijk te zeggen. Betrouwbaar cij fermateriaal is er niet. Voor Neder land een onzekere toekomstfactor. J.v.T. Varkensfokker René Goetstou wers: 'Erg lang kunnen de fok kers de huidige malaise niet volhouden' 1992 is het jaar van de uitersten binnen de varkensvermeerdering. In maart-april brachten biggen record bedragen op van boven de f 140,—. Nu is met f 50,— een absoluut dieptepunt bereikt. De ma laise begon drie maanden geleden met de blaasjesziekte. Volgens inge wijden duurt het nog even voordat de export weer hersteld is. Structu reel moet er wat gebeuren, vindt varkensfokker Rene Goetstouwers uit Sprundel. Goetstouwers heeft 175 fokzeugen. Drie dagen per week is hij werk zaam als inseminator. Met hulp van het thuisfront lukt dat. Zijn bijver dienste is momenteel ontoereikend om het diepe financiële gat op te vullen. 'Er zijn een aantal oorzaken te noemen waardoor de afzet stag neert', zegt hij. 'Op de eerste plaats hebben wij te maken met een te ruim aanbod van biggen. Nederland is aangewezen op het buitenland. Exporteurs vinden het te riskant om veel zaken te doen. Zij zijn tenslotte verantwoordelijk en de naweeën van de blaasjesziekte zijn nog aan wezig. Dreigementen van Franse boeren inzake het GATT-overleg ma ken het niet mogelijk een calamitei tenverzekering af te sluiten. Het zal niet de eerste keer zijn dat Fransen vrachtwagens leeghalen. Een punt dat op langere termijn negatief kan doorwerken is de sterke Nederland se gulden. Door devaluatie van de Spaanse munt zijn de biggen daar f 17,— duurder geworden. De aan houdend lage vleesprijzen werken een hogere biggenprijs niet in de hand'. Kosten Aan de hand van reëele cijfers laat Goetstouwers zien hoe slecht het momenteel met zijn tak gesteld is. Jaarlijks bedraagt de post zeugen en biggen voer f 140.000,—, vee- artskosten f 14.000,—, gas f 10.000,-, KI f 10.000,- en het nadelige saldo voor nieuw uit gangsmateriaal f 15.000,—. Sa men met enkele kleinere posten als water, stroom ad. bedragen de toe gerekende kosten op jaarbasis f 200.000,—. Het Sprundelse be drijf levert per jaar 3800 biggen af. Een rekensom leert snel dat de hui dige prijs van f 52,— per big juist toereikend is om de toegerekende kosten te betalen. 'Erg lang kunnen de fokkers dit niet volhouden. We hebben goede tijden gehad dus daar is wat mee op te vangen'. Een half jaar geleden is het bedrijf van Goetstouwers grondig gerenoveerd. Onlangs is voor f 50.000,— een mestzak gelegd. Een verdere Het bestuur van het Proefstation voor de Rundveehouderij wil het praktijkonderzoek op ROC De Vlierd beëindigen. Het vleesveeonderzoek zal worden geconcentreerd op de Waaiboerhoeve. Volgens het bestuur is het onder zoek op De Vlierd gezien de grond soort niet meer voldoende representatief. Ook het melkquotum is op den duur onvoldoende om ge degen onderzoek te kunnen doen. Het bestuur van het PR heeft nog geen beslissing genomen over even tuele inkrimping van de vier proef bedrijven op zandgrond (ROC Bosma Zathe, ROC Heino, ROC Cra- nendonck en De Marke). Men wil de eerste vijf jaar onderzoek op De Marke afwachten. In 1996 komt de ze kwestie opnieuw aan de orde. Nu de ergste kruitdampen rondom de GATT-besluitvorming beginnen op te trekken, komt menigeen tot het inzicht dat hier sprake is van een onevenwichtige besluitvorming. Daarbij komt zelfs onze eigen minis ter van Landbouw na veel gejubel tot het inzicht dat onder andere de zuivel weieens meer averij op zou kunnen lopen dan aanvankelijk werd gedacht. Overigens moet nog bezien worden hoe de overige 106 landen op de besluitvorming zullen reageren en of de EG op andere terreinen van goe deren en diensten bereid is dezelfde consessies te doen als bij de land- bouwparagraaf. Toch blijf ik van me ning dat een GATT-akkoord voor de Nederlandse land- en tuinbouw van groot belang is, mits de afspraken evenwichtig zijn. Dat is ook de reden waarom vanuit de zuivel met argusogen naar dit voorstel wordt gekeken. Want waar ter wereld is de zuivelproduktie zo ver verplicht teruggedrongen als juist in de EG. Het is dan ook onbe grijpelijk waarom Brussel, overigens met Nederland voorop, een zo ver gaande exportreductie aanvaard heeft. Een prijsaanpassing in het ka der van exportsubsidie is naar mijn mening nog verdedigbaar, maar een combinatie met quotakorting is on aanvaardbaar. Steun Inzet van de discussie is dat Europa de export van landbouwprodukten subsidieert. Dit omdat de wereld marktprijs nogal wat lager ligt dan onze opbrengstprijs. Dat verschil in prijs wordt door de Verenigde Sta ten beschouwd als inkomenssteun en derhalve niet langer geac cepteerd. Nu is er geen land 1^r wereld of de boeren krijgen op de één of andere wijze steun van hun nationale rege ringen. Om aan de eisen van de Ver enigde Staten tegemoet te komen heeft de Europese Commissie afge lopen zomer het landbouwbeleid fors aangepast. Vanaf dit moment zal de komende jaren de prijson dersteuning via de markt gedeelte lijk worden afgebroken. Als compensatie krijgen we daarvoor inkomenstoeslagen, hetzij per hec tare, hetzij per dier. Tegen die ach tergrond moet daarom de exportsubsidie met 36% terug, en moet het volume waarop deze sub sidie van toepassing is met 21% dalen. Wereldmarktprijs Dit wil niet zeggen dat we niet mo gen exporteren zonder subsidia Dat mag zeer zeker wel, maar dan tegen wereldmarktprijs. Zo op het eerste gezicht lijkt het geen aantrekkelijke gedachte om zonder steun de we reldmarkt op te gaan, toch moeten we dat wel doen. Immers we heb ben met veel inspanning deze mark ten opgebouwd. Wanneer we daar nu weggaan, worden ze zo overge nomen door anderen, waarbij we bijvoorbeeld moeten denken aan Nieuw-Zeeland en Australië. De consequentie van die gedach- tengang is dan wel dat we toe moe ten geven aan de uiteindelijk uit te betalen prijs. Met een goed ontwik kelde melkveehouderij en verwer kende zuivelindustrie moet het mogelijk zijn om een klein gedeelte van onze produkten tegen een lage re prijs af te zetten. Bovendien zou zo'n ontwikkeling er toe kunnen bij dragen, dat het huidige quote ringsstelsel enige versoepeling ondergaat. Het alternatief is, wat ook zonder een GATT-overeenkomst gebeurt, namelijk een verdere prijsdaling al dan niet met verdergaande quota kortingen. Voor de Nederlandse melkveehouderij is het naar mijn mening van belang, dat wij probe ren het zuivelbeleid enigszins in de luwte te houden. Als een klein beet je prijsdaling daartoe bij kan dragen, moeten we dat niet nalaten. B.J. Warmelink voorzitter Afdeling Veehouderij KNLC De Geschillencommissie van de SKV heeft recentelijk uitspraak ge daan in twee geschillen en daarbij de door de SKV opgelegde sancties bekrachtigd. Wegens het afleveren van vleeskalveren zonder kwaliteits certificaat werden door de SKV boetes opgelegd van f 13.800,— en f 12.000,—. Naast betaling van de boete werden de aangeslotenen te vens veroordeeld tot betaling van de kosten van behandeling van het ge schil. Per geval is hier een bedrag van rond de f 2.000,— mee gemoeid. De top van het aangevoerde vlees vee op de indoorjaarmarkt in de Ci- tohallen in Axel, die zijn 44e jaargang beleefde, was van uitzon derlijke hoge kwaliteit, aldus jurylid De Lint uit Zevenbergen. In de sfeervolle Citohallen was de publieke belangstelling voor het aangevoerde vleesvee, jongvee, handelsvee, paarden, pony's en schapen behoorlijk. De toeleverings bedrijven voor de landbouw moch ten zich eveneens in de goede publieke belangstelling verheugen. Voor het handelsvee was er een vlotte handel. Er was op de markt en bij het keu ren van dieren een geanimeerde stemming. Rond 13.00 uur konden de kampioenen van de verschillende rubrieken bekend gemaakt worden. Burgemeester W.J. de Graaf van Axel reikte de prijzen uit die bij de verschillende kampioenschappen behoorden. KAMPIOENEN: Algemeen vleesvee voor fokkers: J. den Hamer, Axel. Handelsvee H. van de Veeken en zoon, Hulst. Schapen: N. de Regt, Axel. Paarden: M. van Assel, Westdorpe. Pony's: mevrouw Sey, Hengstdijk. Vleesvee voor fokkers vrouwelijk: P. van Driesse, Hoek. Mannelijk: J. de Ha mer, Axel. Jongvee beneden 1 jaar: P. van Driesse, Hoek. SLACHTVEE: Dikbil roodbont vrou welijk: Goethals, Westdorpa Man nelijk: H. van Laere, Axel. Dikbil zwartbont vrouwelijk: Goethals. Mannelijk: H. van Laera Dikbil bui tenlands vrouwelijk: Goethals. Man nelijk: H. van Laera Algemeen dikbil mannelijk: H. van Laere. Vrouwelijk: Goethals. Superkampioen vleesvee jaarmarkt Axel: Goethals. Het bestuur van het Produktschap Vee en Vlees (PVV) wil samen met het Landbouwschap nagaan, welke gevolgen de MacSharry- en de GATT-maatregelen hebben voor de produktie van rundvlees. Met name de positie van de stierenmesters moet daarbij worden belicht. Zij worden geconfronteerd met ingrij pende veranderingen. In het kader van de Europese land bouwhervormingen wordt de prijs van rundvlees met 15% verlaagd over een periode van drie jaar. Voorts worden stierenpremies al leen toegekend aan bedrijven met minder dan twee grootvee- eenheden per hectara Daarbij ko men nu extra maatregelen als uit vloeisel van het landbouwakkoord tussen de VS en de EG. Hierdoor wordt onder andere de gesubsi dieerde export naar landen buiten de Europese Gemeenschap moei lijker. Naar verwachting zullen de rund vleesprijzen in de nabije toekomst dalen. Hierdoor zal de consumptie weliswaar aantrekken, maar toch onvoldoende om vraag en aanbod met elkaar in evenwicht te brengen. De voorraad rundvlees in de Europe se vrieshuizen bedraagt momenteel één miljoen ton. Het PVV streeft ernaar vóór medio januari 1993 samen met het Land bouwschap aanvullend beleid te ontwikkelen voor de rundvee houderij.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 11