iJ?i Brabantse gedeputeerde krijgt uitnodiging voor bedrijfsbezoek Provincie heeft begrip voor felle reacties van boeren Graanhandel genuanceerd over GATT-akkoord "Ik wil geen Maartje van Weegen zijn" "Meer inspelen op milieubewuste produkten" Gedeputeerde Nederhoed op algemene vergadering "Ik wil geen Maartje van Wee gen zijn." Met deze opmerking kreeg de Zeeuwse gedeputeerde mevr. L. Nederhoed-Zijlstra de la chers op haar hand tijdens de al gemene vergadering van de ZLM in Goes. Zij reageerde op een vraag naar duidelijkheid over de ontwikkeling van natuur en land bouw in Zeeland. Moeten land bouw en natuur wat betreft grondgebruik gescheiden blijven of geïntegreerd worden? Mevr. Nederhoed liet geen on duidelijkheid bestaan: zij kiest voor een gescheiden ontwikke ling. Landbouwkundig slechte grond mag naar de natuur, goe de grond blijft bestemd voor landbouw. De gedeputeerde haalde Maartje van Weegen er bij als reactie op een opmerking van ZLM-voorzitter Van der Maas, die eerder had gezegd dat de bekende presentatrice zich voor de tv had laten inpakken, door de gladde mooipraterij van GATT-promotor De Zeeuw. "Weet zij veel?", aldus Van der Maas. VRIJDAG 11 DECEMBER 1992 "U bent nog maar kort in functie. U moet nog veel leren. Komt u eens op onze bedrijven kijken hoe de praktijk werkt". Dat advies kreeg de Brabantse gedeputeerde L.H.J. Ver- heyen van oud ZLM-voorzitter A.J.G. Doeleman op de algemene vergadering van de ZLM, dinsdag jl. in Goes. Verheyen hield daar een betoog over landbouw en milieu. Zijn verhaal kwam er op neer dat het wel goed komt met de land bouw als de boeren maar milieube wust gaan produceren. "Ik zie daar echt alle mogelijkheden voor. Produ ceren voor de markt wordt dan ge lijk aan produceren voor het milieu," Gedeputeerde Verheyen uit Bra bant: landbouw moet milieu pro dukten beter promoten. aldus Verheyen. Hij kreeg de kous op de kop van Doeleman. "Wat u zegt, klopt totaal niet met de prak tijk." Zeeuwse Vlegel De jonge Brabantse gedeputeerde - opvolger van Welschen - verbaasde zich er over dat de boeren zo weinig inspelen op de vraag naar milieube wuste produkten. Hij noemde de Zeeuwse Vlegel als voorbeeld. "Waarom kan ik dat brood bij mijn bakker in Eindhoven niet krijgen? Waar blijft de professionele marke ting van dit milieuvriendelijke pro- dukt? Ik ben er van overtuigd dat het u de nodige centen per kilo tar we extra kan opleveren". De milieu-gedeputeerde verklaarde dat de provincie Brabant in haar be leid voor de landbouw het econo misch perspectief wil koppelen aan het perspectief voor milieu en na tuur. "Hoe meer u als agrariërs zelf de wensen van de consument door vertaalt in uw produkt en productie wijze, hoe minder wij als overheid allerlei regels hoeven te stellen. Wij zitten niet stil en wij verwachten dat u ook niet stilzit". Beheer Behalve het advies om eens langs te komen op een akkerbouwbedrijf had Doeleman nog een andere vraag aan Verheyen. "Hebt u er wel eens aan gedacht dat grond die u aankoopt voor natuur ook onder houden moeten worden? Is er wel genoeg geld voor het beheer van deze gronden?" Verheyen gaf toe dat de vergoedin gen die het rijk beschikaar gesteld, onvoldoende zijn. Hoe hij het "gat" wil dichten, vertelde hij niet. Wel verklaarde hij dat boeren de gele genheid moeten hebben bij het be heer van natuurgebieden betrokken te worden, op vrijwillige basis en te gen redelijke vergoedingen. Mevr Nederhoed: landbouw belangrijk in Zeeland. "Er wordt veel van u gevraagd in korte tijd. Alles lijkt zich tegen de landbouw samen te spannen: de markt, het milieu, de overheid en zelfs het weer. Ik kan u verzekeren dat de provincie Zeeland alles in het werk stelt om een gezonde land bouw in onze provincie te behou den. Wij hebben de regering opgeroepen om de ernstige gevol gen van het GATT-akkoord onder ogen te zien en zonodig extra com pensatie aan de boeren te bieden". Dat was de boodschap, waarmee de Zeeuwse gedeputeerde mevr. L. Nederhoed-Zijlstra haar inleiding op de algemene vergadering van de ZLM j.l. dinsdag in Goes begon. Zij verving de zieke gedeputeerde Bruin- ooge, die zou spreken over land bouw en economie. Mevrouw Nederhoed zei alle begrip te hebben voor de akties van de bceren. De felle reacties op het GATT-akkoord vond zij begrijpelijk. Zij toonde voor al respect voor het publieksvriende lijke karakter van de akties. "Daarmee bereikt u dat de mensen naar u luisteren". Hoofdpunt van beleid Als gedeputeerde voor ruimtelijke ordening ging zij uitvoerig in op het voorwaardenscheppend beleid van de provincie Zeeland voor de land en tuinbouw. Landbouw is en blijft voor de provincie Zeeland een van de hoofdpunten van beleid, aldus mevr. Nederhoed. De provincie be seft dat de economische wetten niet zonder meer toegepast kunnen worden op de landbouw. De land bouw zorgt tenslotte voor ons voed sel, is afhankelijk van de natuur en heeft te maken met een ander marktmechanisme voor de grond. De grond is immers te duur voor an dere sectoren. Verder is de land bouw ook beheerder van het landschap. Al deze factoren zorgen er voor dat er altijd een stevige rela tie zal blijven tussen de overheid en de landbouw. Economische aktiviteit Voor Zeeland is de landbouw nog altijd een belangrijke economische aktiviteit. Van het totale Zeeuwse inkomen wordt ongeveer 6% ver diend in de land- en tuinbouw. Inclu sief verwerking en afzet is 11 tot 12% van het Zeeuwse produkt af komstig uit de landbouw. Eenzelfde percentage geldt voor de werkgele genheid, die de land- en tuinbouw oplevert. Daarom wil de provincie de sector onder voorwaarden op het gebied van milieu en planologie steunen. Dat gebeurt onder meer, aldus mevr. Nederhoed, in het stimuleren van nieuwe teelten en het aanboren van nieuwe afzetmogelijkheden. Niet door grote geldinjecties, maar door beperkte steun voor projecten, die het normale ondernemersrisico te boven gaan. "Als het ware een zetje in de rug in de hoop dat bij voorbeeld een Zeeuwse specialiteit ontstaat". Zoet water Daarnaast noemde mevr. Neder hoed de medewerking aan de zoet watervoorziening en de planologische ruimte, die de provin cie maakt voor bedrijfsontwikkeling, omschakeling en nieuwvestiging van bedrijven. Ook het onderzoek naar duurzame en milieuvriendelijke landbouwsystemen kan rekenen op volle steun van de provincie. Mevr. nederhoed vond het onbegrijpelijk dat dit aspect op nationaal niveau niet breder wordt aangepakt. Het tot stand komen van een GATT- akkoord is voor de handel in granen en veevoedergrondstoffen een posi tieve ontwikkeling. Dat zei ir. K.K. Vervelde, voorzitter van het Comité van Graanhandelaren, op 3 decem ber tijdens de jaarvergadering van het comité. Vervelde plaatste wel een aantal kanttekeningen bij de inhoud van het akkoord. Zo vond hij het merk waardig dat een akkoord dat be doeld is ter stimulering van de vrije handel zulke rigide eisen aan de ex port stelt. 'Uiteraard is het goed dat paal en perk wordt gesteld aan het gebruik van exportsubsidies. Het is echter teleurstellend dat geen uit wisseling tussen produkten van eenzelfde produktgroep mogelijk is. Uitwisseling tussen verschillende produkten bevordert namelijk opti maal de mogelijkheid om in te spe len op de markt', aldus Vervelde. ZLM-voorzitter H.C. van der Maas ging tijdens zijn openingswoord van de Algemene Vergadering ook nog in op het standpunt van het Comité van Graanhandelaren. "Vervelde is positief over het GATT-akkoord, maar die spreekt dan ook voor de graanhandel, en niet voor de boe ren", aldus de ZLM-voorzitter. Oud-ZLM-voorzitter A.J.G. Doeleman: kom eens langs op een akker bouwbedrijf.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 9