Nog plaats in basiscursus voor Schouwen-Duiveland Het hele seizoen knolvenkel AOC: nu aanmelden voor cursus spuitlicentie III Infomarkt nieuwe teelten Commissie verwacht kleiner areaal contractgroenten Q) Adri Houweling doet akkerbouw als neventak Advies: nog geen contract afsluiten 8 VRIJDAG 11 DECEMBER 1992 w—m—m Nieuws BHB Voor deelname aan de begin vol gend jaar te geven basiscursus voor de regio Schouwen-Duiveland kan zich nog een beperkt aantal deelne mers aanmelden. De basiscursus wordt verzorgd door het ILKV (Insti tuut voor Land- en Tuinbouw Kader vorming) en beslaat vier bijeenkomsten. In de cursus wordt op zeer praktische wijze ingegaan op regionale bestuurlijke vraagstukken. Het ILKV komt voort uit de georga niseerde landbouw in het zuid westelijk kleigebied. Het ILKV stelt zich ten doel om bestuurders van agrarische organisaties te on dersteunen in hun bestuurlijk functi oneren. Het ILKV doet dit voornamelijk door middel van kader cursussen, waaronder dus de regio nale basiscursus. De cursus wordt regionaal inge kleurd door voorgesprekken met bestuursleden uit de regio. De aan pak van regionale problemen zoals besproken in de cursus dient als il lustratie van meer algemene 'effec tieve probleembenadering'. Een en ander past in de doelstelling om als georganiseerde landbouw te stre ven naar een sterkere (regionale) be langenbehartiging en de regionale kader te ondersteunen op het vlak van inhoudelijke informatie en visie vorming. De cursus bestaat uit vier bijeen komsten. Gestart wordt met een avond, gevolgd door een blok van een middag en een avond een week later. Daarna volgt weer een avond bijeenkomst en tenslotte een blok van weer een middag en een avond. In de cursus zullen goed geïnfor meerde sprekers een inleiding geven over een actueel regionaal land bouwprobleem. Deze inleidingen bieden voor de cursisten een opstap om onderling te werken aan het oplossen van een probleem, dat bij voorkeur in de regio zelf speelt. Daarbij zullen cursisten begeleid worden door cursusleiding vanuit: groene volkshogeschool Zeeland. Programma in grote lijnen Blok 1: avond Uitdagingen voor een regio bestuurder. Welke regionale land bouwproblemen zijn er in uw regio. Welke taak ligt er voor een regio bestuurder. Deze avond zal er veel ruimte zijn voor onderlinge dis cussie. Blok 2: middag en avond Tijdens dit blok is het nabuurschap in het kader van het Natuurbe leidsplan het centrale thema. Dit thema dient als voorbeeld bij het verkennen van de mogelijkheden voor effectieve probleembenade ring. Onderdelen die aan de orde ko men zijn: - het leren kennen van het regio nale thema, hoe kijkt u ertegen aan, hoe kijken anderen erte genaan: - wat vindt uw achterban; - hoe wilt u uw belang behartigen (zachte of harde benadering); - samenwerking met gelijkge zinden; - de rol van de pers; enz. Blok 3: avond Maar al te vaak blijkt dat agrariërs bij belangenbehartiging min of meer tegen elkaar uitgespeeld (dreigen te) worden door de 'tegenpartij'. Dit uit spelen kan voorkomen worden in dien agrariërs voorafgaand aan de belangenbehartiging met elkaar in overleg gaan en zoeken naar geza menlijkheid. Wat komt er allemaal kijken bij sa menwerking om het agrarische be lang zo optimaal mogelijk te behartigen. Denk hierbij aan jongeren- en vrouwenorganisaties of eventueel vaktechnische organi saties. Ook kan gedacht worden aan de samenwerking/krachtenbun deling met coöperaties; hoe liggen taken en bevoegdheden en hoe kun je zoveel mogelijk gezamenlijk op trekken. Blok 4: middag en avond Tijdens het laatste blok van de cur sus werken cursisten een praktijk plan voor belangenbehartiging uit. Het uitgewerkte plan wordt voorge legd aan een forum van deskundi gen. De cursisten ontvangen aan het eind van de cursus een leidraad voor regionale belangenbehartiging. Tijdstip De voorgestelde data zijn: 19 januari 1993, avond; 3 februari 1993, mid dag en avond; 16 februari 1993, avond; 3 maart 1993, middag en avond. Uitgaande van 15 personen zal de cursusprijs f 450,— bedragen. Van uit 3 ZLO wordt voor de leden van landbouworganisaties de helft van de kosten bijgedragen. Voor de cur sist resulteert dit in een prijs van f 225,-. Aanmelding Voor deelname aan deze cursus is nog plaats voor een beperkt aantal personen. Belangstellenden kunnen zich nog aanmelden bij J. Gaanderse (tel. 01117-1394) of via het secretariaat van de ZLM (Anne-Marie van Goud- doevertel. 01100-47717/47700). Adri Houweling: aan de knolvenkel heb ik per jaar zo'n 2.200 uur werk (foto: Pieter Honhoff Het bedrijf van Adri en Tinie Hou weling uit Nieuwe Tonge haalt het hoofdinkomen sinds april 1992 uit de tuinbouw. Van origine was het een gemengd bedrijf van akker bouw en veehouderij. Nu is de maatschap van de familie Houwe ling een tuindersbedrijf met akker bouw als neventak. Ze doen zoveel mogelijk zelf. Adri Houweling legt uit hoe ze wer ken: "Aan de knolvenkel heb ik on geveer 2.200 uur per jaar werk. Dat kan ik niet allemaal zelf doen. Mijn vrouw helpt dus veel mee, zij maakt de venkel veilingklaar. Een collega van me springt ook regelmatig bij en af en toe zetten we wat scholieren in bij het snijden van het produkt. Eigenlijk zijn we de hele week aan het werk". Afzet De knolvenkel maakte dit seizoen een goede prijs in Nederland. Hou weling is daarom blij dat het pro dukt dat hij teelt voor Grobeka via de veiling is afgezet. "Zolang de vei- lingprijs goed is, is dat geen pro bleem. Maar het is natuurlijk niet ondenkbaar dat het eens mis gaat. Het Agrarisch Opleidingscentrum Zeeland eo verzoekt belangstellen den voor het volgen van de cursus voor licentie III (distrubueren gewas bescherming) zich nu reeds schrif telijk te melden bij het AOC Zeeland eo, Stationspark 39, 4462 DZ Goes, onder vermelding van 'licentie III'. Dit in verband met de planning van het cursusaanbod in de tweede helft van 1993. Zoals eerder gemeld moeten men- Als de veilingprijs daalt tot 40 cent, wordt het anders. De veiling gaat dan niet naar andere afzetkanalen zoeken. Grobeka wel. Bovendien krijgen we bij Grobeka een garantie prijs. Je loopt dus niet zoveel risico", aldus de groenteteler. Hij vervolgt: "In feite is een pool voor ons nu niet aantrekkelijk, om dat we het hele seizoen leveren. Toch kiezen we voor die zekerheid. Maar ook voor akkerbouwers die rustige perioden op willen vullen en dus minder telen, is zo'n pool- systeem erg geschikt". Japan "Grote exportcontracten zijn er mo menteel - voorzover ik weet - niet. Wel hebben we al een paar keer een speciale sortering aan Grobeka moeten leveren. Zo hebben we wel eens wat voor Japan klaargemaakt, met 20 cm loof in plaats van de gangbare 5 cm. Het produkt ging in speciale plantzakjes in vliegtuigver pakking. Op zo'n moment komt de kracht van Grobeka naar voren: ze kunnen aan speciale wensen van afnemers voldoen. Ook als het om een kleine hoeveelheid gaat", aldus Houweling. Investering Zonder grote investeringen kon Houweling twee jaar geleden van start gaan. Hij verbouwde toen 1,5 hectare. Inmiddels neemt de teelt van knolvenkel bijna een kwart van zijn 18 ha tellende bedrijf in beslag. Een koelcel en een beregenings- installatie zijn dan geen overbodige luxe meer. Die heeft hij dit jaar dan ook aangeschaft. "Het eerste jaar kwam de vrachtrijder om drie uur de knolvenkel ophalen. Dan moest ik klaar zijn. Nü we een koelcel heb- sen die met gewasbescher mingsmiddelen omgaan vanaf 1 januari 1996 over licenties beschik ken. Licentie III is per 1996 vereist voor beheerders van verkoop-, op slagruimte cq. depothouders van gewasbeschermingsmiddelen. Voor de aanbieding van cursussen voor li centie I en II (en over het vrijstellin- genbeleid) verstrekt het AOC komend voorjaar informatie. ben, kan ik de hele dag snijden. Ook van de beregeningsinstallatie heb ik veel gemak. Terwijl ik aan het werk ben, kan ik er een oogje op houden. Dat scheelt tijd en geld". Adri Houweling over de organisatie van het werk: "Het zaaien van de knolvenkel wordt uitgevoerd door een loonwerker. De rest van de ver zorging en de oogst doen we zelf. De oogst en de verdere verwerking is allemaal handwerk. Met name het snijden van de knolvenkel is secuur werk. Scholieren kunnen het pas na 2 of 3 dagen. Daarom doen we het liever zelf". Vrije tijd Voor de familie Houweling is de overgang van veehouderij naar groenteteelt een hele vooruitgang. Behalve dat het financieel aantrek kelijker is, is het qua tijdsindeling prettiger. Adri Houweling: "Ik kom nu 's ochtends minder vroeg uit bed omdat ik niet meer behoef te mel ken. Bovendien kunnen we nu volle dig zondagsrust houden. Ook konden we dit jaar voor het eerst eens een weekje weg". Het bedrijf van maatschap Houwe ling is volledig ingesteld op de groenteteelt. De schuur is ingericht als inpakstation, de tractor is uitge rust met een palletdrager en het ge zinsleven van de familie Houweling is aangepast aan de nieuwe situatie. Een echt tuindersbedrijf. Markt Knolvenkel is een produkt met een zeer specifieke smaak. Slechts een beperkt deel van de Europeanen weet deze smaak te waarderen. De Stichting Stimulering Plant aardige Produktie (SSPP) houdt op 22 december a.s. weer een infomarkt 'nieuwe teelten'. Op de informarkt kun nen telers zich oriënteren op nieuwe mogelijkheden in de plantaardige sector. De info markt vindt plaats van 's mor gens elf tot 's avonds tien uur in het nieuwe AOC-gebouw te Goes. Met name in Zuid-Europa teelt men veel knolvenkel. Daar is het dan ook een geliefd gerecht. De produktie in Italië is circa 350.000 ton. Een deel hiervan is bestemd voor export. Doordat een zomerteelt in Italië De onderhandelingen tussen ver trouwenscommissies en afnemers over de groenteteeltcontracten voor 1993 zijn in volle gang. De eerste indruk van de Commissie voor Vol- legrondsgroenten op Akkerbouwbe drijven is dat het areaal zal worden ingekrompen, en van enige belang rijke afnemers van (industrie) groen ten is inmiddels bekend dat de prijzen voor sommige groenten ge lijk blijven en voor andere licht dalen. Omdat doperwten, in tegenstelling tot eerdere berichten niet onder de ha-steun vallen, hoeft de landbou wer voor de teelt van dit gewas geen rekening te houden met de verplichting tot braaklegging. Dit moet wel als hij suikermais gaat telen. Met het oog op de opgave voor braaklegging die voor 15 januari moeilijk is, kan Nederlands produkt dit gat opvullen. Diverse markten worden zodoende van hieruit bele- verd. Grobeka verwacht een gelei delijke groei van de afzet van knolvenkel. moet gebeuren, wijst de CoVA op het feit dat de kans groot is dat een aantal telers die vorig jaar groente teelden nu buiten de boot vallen of minder kunnen telen vanwege het inkrimpende areaal. Dit kan beteke nen dat sommige akkerbouwers noodgedwongen meer granen of droog te oogsten peulvruchten moeten uitzaaien. Ook is het moge lijk dat de onderhandelingen over de contracten op 15 januari nog niet zijn afgerond. Met dit alles moet re kening worden gehouden bij de op gave voor de braaklegging. Deze kan namelijk na 15 januari wel naar beneden toe worden bijgesteld maar niet naar boven. Tenslotte roept de CoVA industrie- groententeler op om te wachten met het afsluiten van contracten totdat dë contractonderhandelingen zijn afgerond en telersbijeen komsten zijn georganiseerd. Bedrijfsgegevens. Oppervlakte: 18 ha Grondsoort: Bouwplan. 4,25 ha knolvenkel 0,5 ha prei 3,5 ha cichorei 0,75 ha winterbloemkool 3 ha aardappelen 2 ha graan 3 ha gras 0,75 ha winterwortelen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 8