Opnieuw rollend staal op de weg Akties in Middelburg en Goes Nieuws Eisen agrarisch Nederland VRIJDAG 11 DECEMBER 1992 Een groep Walcherse boeren trok vorige week vrijdag op naar het Ab dijplein om de Commissaris van de Koningin, drs. W.T. van Gelder, een petitie aan te bieden. De aktie had een ordelijk verloop. Op het Abdijplein overhandigde de voorzitter van de drie Zeeuwse landbouworganisaties, de heer J. Kodde, de petitie aan de Commissa ris. Kodde lichtte de ernstige zorgen toe, waarin de land- en tuinbouw mede als gevolg van de GATT- afspraken is komen te verkeren. De Commissaris heeft de petitie doorgestuurd naar minister Buk man. In zijn begeleidende brief schrijft hij o.a. het volgende: "In een gesprek met een delegatie van de drie landbouworganisaties na het aanbieden van de petitie zijn twee onderwerpen besproken, die ik in het bijzonder onder uw aan dacht wil brengen. Wanneer de fi nanciële positie van landbouwbe drijven te veel wordt aangetast wor den daarmee ook de mogelijkheden voor een innovatief beleid i.c. de om schakeling op andere gewassen, dat sinds enkele jaren is ingezet, teniet gedaan. Tijdens dit overleg hebben de vertegenwoordigers van de drie betrokken landbouworganisaties mij toegezegd dat hun akties een pu blieksvriendelijk karakter zouden houden. Ik reken daar op. In aanvul ling op de door hen naar voren ge brachte onderwerpen wil ik opmerken dat ik mij zorgen maak over de leefbaarheid van het Zeeuwse platteland". Aldus de Zeeuwse CdK in zijn brief aan de minister. Goes Vrijdag vond er ook een aktie plaats bij Motel Goes, waar een voorlich tingsbijeenkomst werd gehouden van de Direktie Landbouw, Natuur en Openluchtrekreatie over het be leid voor het landelijk gebied. Enkele tientallen boeren drongen de bijeen komst binnen en riepen de aanwezi gen op naar buiten te gaan. Zij deeld een petitie rond, waarin zij het beleid ten aanzien van natuur en landschap aan de kaak stelden en aandacht vroegen voor de zorgelijke toestand van de land- en tuinbouw. LNO-direkteur in Zeeland, ir. A.H. van Weelderen, restte niets anders dan de bijeenkomst af te blazen. J. Kodde (rechts) overhandigde de Zeeuwse Commissaris van de Ko ning Van Gelder een petitie op het Abdijplein in Middelburg. (Foto Oscar van Beest). Dit zijn de eisen van aktievoerend agrarisch Nederland. Hogere hectare-compensatie voor granen en andere MacSharry- gewassen. Struktureel en inflatievast. Suiker uit het GATT-akkoord. Hoe dan ook handhavingsmogelijkheid voor de suikerindustrie van de huidige boerenbietenprijs. Anders volledige en structurele compensatie per hectare conform "MacSharry"-uitvoering. Substantiële nationale investeringssteun en rente-subsidie. Aanpassing fiscale systeem, zodanig dat er rekening gehouden wordt met de typische "persoonlijke ondernemingsstructuur" in de landbouw. blijkbaar niet", aldus een veront waardigde boer. Onderhoud met Lubbers Intussen had een kleine delegatie van de aktievoerders in Den Haag een onderhoud met premier Lub bers. Nadat Lubbers aan de aktie voerders had toegezegd zich in Eg-verband persoonlijk met het landbouwdossier te bemoeien en zich in te zullen spannen om de ne gatieve gevolgen voor de suiker- en zuivelsector weg te werken, beslo ten de aktievoerders pas op de plaats te maken. Op het Malieveld deed aktieleider Daan Dees uit Breskens verslag van het gesprek met Lubbers aan de boeren. Hij verklaarde dat de toe zegging van Lubbers op dit moment het maximaal haalbare is. Verdere akties werden afgeblazen. "We hebben een conflict met de politiek, niet met de maatschappij. We moe ten ons nu op de politiek richten", zei Daan Dees. De verwarring onder de aanwezigen in Pijnacker steeg inmiddels ten top. Een deel wilde blijven om door te gaan met de akties, een andere groep hield het voor gezien en reis de teleurgesteld huiswaarts. Eén ding had iedereen gemeen: het katterige gevoel dat er niets bereikt was. Petitie Woensdag boden de centrale land bouworganisaties een petitie aan de Vaste Kamercommissie voor land bouw aan. In deze petitie wordt gesteld dat de overeenkomst tussen Europa en de VS een slecht ak koord is. De tekst van de petitie luidt: "Wij eisen dat de prijzen en quota van suiker niet verlaagd worden. De boerenbietenprijs moet in stand blij ven. Er moet een uiterste inspan ning tot handhaving van de melkprijs geleverd worden. Een blij vende en volledige compensatie in verband met de MacSharry- hervorming van het Europese land bouwbeleid is een vereiste. Voor zo ver een eventueel GATT-akkoord verder gaat dan de hervorming van het Europese landbouwbeleid moet dit volledig Europees gecompenseerd worden. Er moet daadwereklijke in zet komen ter bevordering van agri- fikatie". In de daaropvolgende vergadering van Kamercommissie bleek de peti tie weinig indruk te hebben ge- maaktt. Alle frakties lieten zich evenals minister Bukman positief uit over de GATT-afspraken over de landbouw. Bukman: "de landbouw organisaties praten over een slecht akkoord. Maar het akkoord is niet slecht. Er zitten alleen een paar dingen in die slecht uitpakken voor ons.. Die moeten we proberen weg te werken". Bukman erkende dat er geen volledige duidelijkheid is over de preciese gevolgen van de afspra ken die de EG met Amerika heeft gemaakt. "Er staat nog niets op pa pier over de uitwerking. Dit is op het onbehoorlijke af". De Kamercommissie wil extra com pensatie voor de boeren pas in over weging nemen als duidelijk blijkt dat de inkomenseffecten van de GATT- afspraken die van het MacSharrybe- leid overtreffen. De meeste Kamerle den geloofden niet dat het zover zou komen. gen te gaan rijden. Een verzoek dat door de boeren werd opgevolgd. In Oud-Beijerland verzamelden de protesterende boeren zich om ver volgens gezamenlijk door het cen trum van Rotterdam naar Pijnacker te rijden, op enkele kilometers van Den Haag. In Rotterdam ontstond door de kilometerslange trekkerop tocht een verkeerschaos. In Pijnac ker werden de trekkers stil gezet. Verder zouden ze niet komen, naar woensdag bleek. Den Haag In Den Haag waren woensdagoch tend ca. 300 boeren aanwezig op het Malieveld. Met bussen gingen die dag nog meer landbouwers op weg, waaronder drie bussen uit Zeeland. Van de zijde van de ZLM waren o.a. voorzitter Van der Maas en algemeen secretaris Oggel aan wezig bij de akties. Een deel ging naar Pijnacker om zich daar bij de trekkeroptocht te kunnen voegen, een ander deel reisde naar Den Haag. In Pijnacker eisten de boeren toe gang tot de trekkers om op te kun nen trekken naar Den Haag. De M.E. grendelde het terrein echter herme tisch af. Er was een grote politie macht op de been om te verhinderen dat de boeren toch op weg zouden gaan. Ook vanuit de lucht werd de situatie in de gaten gehouden. Zelfs legervoertuigen werden paraat gehouden. Onder de boeren heerste grote verontwaardi ging over de intimidatie van de zijde van de politie en leger. Ze voelden zich als misdadigers behandeld. "Iedere Nederlander heeft het recht om te demonstreren. Maar boeren, die hun inkomen wordt afgenomen, Eén van de twee Zeeuwse trekkercolonnes maandagochtend. Deze route voerde via de Oostersche/deke- ring, de andere via de Oesterdam (foto Feiter Honhoff In Oud-Beijerland sloten de twee groepen uit Zeeland en West- Brabant zich aanéén (foto Rein Ge/eijnse). De akkerbouwakties van 1990 leken zich deze week te herhalen. Vanuit Zeeland en Brabant trokken trekkercolonnes in een indruk wekkende optocht onder begeleiding van de politie richting Randstad. Het was een grimmig protest tegen de onrechtvaardige gevolgen van de landbouwafspraken tussen de EG en de Verenigde Staten voor het inkomen van de boeren. De komst van het "rollend staal" maakte zowel de politiek als de poli tie in Den Haag zenuwachtig. Minis ter Dales stelde pogingen in het werk om de trekkers buiten de Randstad te houden. Zij probeerde de Commissarissen van de Koningin te bewegen de boeren tegen te hou den. De Zeeuwse commisssariss W.T. van Gelder meldde zich maan dag hoogst persoonlijk aan de Zeeuws-Brabantse provinciegrens op de Oesterdam. Door zijn bemid deling kon de optocht van boeren uit Oost Zeeuws-Vlaanderen, Zuid- Beveland en Tholen naar Steenber gen worden voortgezet. Een tweede colonne, gevormd door boeren uit West Zeeuws- Vlaanderen, Walcheren, Noord- Beveland en Schouwen reed via de Deltadammen richting Randstad. Ook bij deze tocht, dinsdagmorgen jl. in Zierikzee, was Commissaris Van Gelder aanwezig. Hij verklaarde de verontwaardiging van de boeren over de GATT-afspraken te delen. Van Gelder vroeg de boeren zich aan de aanwijzingen van de politie te houden en niet op de hoofdwe Meer dan 300 trekkers uit Zeeland en West-Brabant zijn deze week bij de acties ingezet (foto Pieter Honhoff).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 7