Grondgebruik Met beheerslandbouw goed te leven doorzicht op inzicht Provincie start overleg over natuurplan Noordwaard Bekroonde scriptie over natuurwaarde akkerranden Sluiting pachtregistratie en vaststelling peildatum "Geen uitbreiding afvalverwerking nabij Yerseke Moer" Ruilverkaveling Breskens-Zuidzande VRIJDAG 11 DECEMBER 1992 Harrie en Sjaan van den Akker: "Een natuurreservaat is pas mooi a/s zowei de landbouw a/s het land schap worden onderhouden". Het reservaatsgebied De Mortelen wordt de laatste jaren in een ras tempo ontdekt door fietsers. Op mooie zomeravonden en in de week ends komen de fietsers van heinde en verre naar De Mortelen, een ge bied op de grens tussen de gemeen ten Oirschot, Best en Boxtel om te genieten van de rust en van de prachtige natuur. In het beheersplan van het reservaatsgebied staat dat kleinschaligheid, de afwisseling van broekbosjes, houtsingels en reliëfrij- ke en onregelmatig gevormde land- bouwpercelen de kenmerken zijn van De Mortelen. Harrie en Sjaan van den Akker wo nen en werken al vele jaren in dit re servaatsgebied op hun gemengde landbouwbedrijf. Niet alleen de fiet sers op de zomeravonden vinden De Mortelen mooi. Ook zij genieten van hun leefomgeving, al vindt vooral mevrouw Van den Akker de zomer een stuk aangenamer dan de win ter. De familie Van den Akker vindt dat zij leven en werken in een omge ving waar landbouw, natuur en landschap een eenheid vormen en samen de waarde van dit gebied be palen. Harrie vindt het prettig wer ken in die omgeving, terwijl ook met de beperkingen die voortvloeien uit de beheersovereenkomsten goed is te leven. "Wil landbouw, landschap en natuur een aantrekkelijk geheel vormen dan moet daar wel aan ge werkt worden. Niet alleen de wei landen en de akkers, maar ook de bossen en houtwallen hebben hun G. Bulten van de Agrarische Hoge school Delft heeft met de scriptie 'natuurwaarde in akkerranden', de jaarlijkse ABN AMRO agrarische scriptiewedstrijd gewonnen. De AHS Delft zelf won de prijs voor de beste totale inzending van een on derwijsinstelling, omdat de scripties van studenten van de AHS Delft ge middeld door de jury als de beste werden beoordeeld. De bekroonde scriptie beschrijft een onderzoek naar de mogelijkheid van beheersovereenkomsten voor per- ceelsranden. De auteur heeft voor de Directie Beheer Landbouwgron den een meetmethode voor het na- tuurresultaat ontwikkeld. Het gaat hierbij om de aanwezigheid van be paalde plantesoorten, die de basis vormt voor de beloning van de boer die de overeenkomst heeft afgeslo ten. De winnaar van de wedstrijd ontvangt een bedrag van f 5.000,-. De tweede prijs is gewonnen door twee studenten aan de Landbouwu- Voor de ruilverkaveling Breskens- Zuidzande is in maart/april 1992 een wenszitting gehouden, gelijktijdig met de terinzagelegging van de eer ste schatting en de lijst van recht hebbenden. Thans zijn de werkzaamheden zover gevorderd dat het plan van toedeling opge maakt kan worden. De terinzageleg ging van het plan van toedeling is gepland in mei 1993. De landinrich tingscommissie heeft daarom besloten i.v.m. de administratieve voortgang de pachtregistratie te sluiten per 1 januari 1993. Ook voor de eigendom geldt dat niet alle transacties tot de laatste dag voor onderhoud nodig om gezond te blij ven", zegt Harrie. Hij is er van over tuigd dat de boeren noodzakelijk zijn om het landschap haar waarde te geven. 16 Jaar geleden kreeg de .familie Van den Akker voor het eerst te ma ken met het begrip beheersland bouw. Hun verpachter, de familie Ory, verkocht toen het bedrijf aan Het Brabants Landschap. Deze niversiteit met de scriptie 'regels, controle en marketing van (merk- vlees uit gangbare en biologische landbouw in Nederland'. De derde prijs is wederom gewonnen door een student van de AHS Delft. Deze scriptie beschrijft het onderzoek naar de mogelijkheden van een ont wikkelingsmaatschappij in de glastuinbouw. Er waren 25 scripties ingezonden. Rvk St. Philipsland Ten behoeve van de ruilverkaveling St. Philipsland heeft er een pachtre gistratie plaatsgevonden en zijn de gronden geschat op ruilwaarde. Voorts is er een lijst van rechtheb benden opgesteld, en zijn er richtlij nen gemaakt voor het plan van toedeling. De uitkomsten van de schattingen en de lijst van recht hebbenden liggen vanaf 7 decem ber ter visie. De wensen voor de toedeling kunnen tegelijkertijd wor den uitgebracht. de terinzagelegging verwerkt kun nen worden. Wijzigingen worden verwerkt tot een peildatum, deze is eveneens vastgesteld op 1 januari 1993. Overdrachten nè die datum worden in principe niet meer in het plan van toedeling verwerkt. Deze worden later verwerkt in het vast gestelde plan van toedeling. Het is aan te bevelen in de periode na de peildatum overleg te plegen over voorgenomen overdrachten. Telefo nische inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij het Kadaster te Mid delburg, de heer M. Provoost of de heer E. Tange, tel: 01180-70253 of 70204. eigendomsovergang verliep in goed overleg met de familie Van den Ak ker als hoevepachter. Het standaard-pachtcontract werd op onderdelen aangepast, omdat Het Brabants Landschap natuur en land schap bewust wilde beschermen met bepaalde regelingen ten aan zien van het gebruik van de gron den. Al bij al viel daar best mee te leven voor de familie Van den Akker dat toen zo'n 15 melkkoeien had met bijbehorend jongvee en wat mest- varkens. De meest ingrijpende verandering in de bedrijfsvoering vond 13 jaar gele den plaats. De zuivelcoöperatie Campina ging al haar melk ophalen met een tankwagen. Tankmelken zat er niet in omdat de boerderij wordt ontsloten door een onverhard bospad van zo'n 600 m lengte. Har rie ruimde de melkkoeien op. Op het bedrijf worden nu zo'n 60 stuks jong- en opfokrunderen gehouden. Zij staan in de winter in de traditio nele Hollandse grupstal of lopen los in hokken. Zij liggen dan allemaal dik in het stro. De vaste mest en het gier worden gescheiden opgesla gen. De vaste stalmest is geen pro bleem voor de bemesting van de graslandpercelen met een beheerso vereenkomst. Naast het rundvee houdt Harrie nog 140 mestvarkens. Het bedrijf is 20 ha groot en blijft met de veebezet ting onder de norm van 125 kg fos- Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant gaan overleg voeren met de betrokken partijen bij het Natuur ontwikkelingsplan Noordwaard om uiteindelijk te komen tot de onderte kening van een convenant. In hun vergadering van 2 december j.l. hebben GS voorlopig ingestemd met de concept-tekst van het con venant. GS zullen de voorlopige tekst ter informatie sturen aan de Commissie voor ruimtelijke orde ning en land- en tuinbouw. Het Natuurontwikkelingsplan Noordwaard werd opgesteld door de projectgroep Noordwaard. In de ze projectgroep zijn vertegenwoor digd het Rijk, de provincie Noord-Brabant, de gemeente Wer kendam en het Hoogheemraad schap Alm en Biesbosch. Het doel van het Natuurontwikkelingsplan Noordwaard is het realiseren van een ecologische verbinding tussen de Brabantse en de Dordtse Biesbosch. Het Natuurontwikkelingsplan Noordwaard is de afgelopen tijd ter faat per ha. Het bedrijf is vanwege de beheerslandbouw minder veran derd dan de meeste Brabantse van oudsher gemengde bedrijven. Opvolger Zoon Ad is de oudste van zes kinde ren. Hij is 35 jaar oud, getrouwd en heeft een volledige baan in Oirschot buiten de landbouw. Al zijn vrije tijd besteedt hij aan het ouderlijk bedrijf. Ad is van plan om het bedrijf in 1993 van zijn vader over te nemen als die 65 jaar wordt. Hij ziet perspectieven. Het bedrijf is ar beidsintensief vanwege de beheers- bepalingen, maar Van den Akker senior doet ook veel loonwerk voor de grootste boer van De Mortelen en dat is Het Brabants Landschap. Jaarlijks schaart Het Brabants Land schap gedurende de zomermaan den zo'n 400 tot 500 runderen in. Het onderhoud van de gras- en hooilanden brengt hen veel loon werk aan. De beheersvergoeding De Mortelen was 10 jaar geleden het eerste gebied in Noord-Brabant waar beheersovereenkomsten af gesloten konden worden. De familie Van den Akker koos bewust voor een beheersovereenkomst voor 10 ha. Op de andere 10 ha kan hij de drijfmest van de mestvarkens kwijt. In 1992 is een nieuwe overeen komst aangegaan voor de termijn advisering voorgelegd aan diverse instanties waaronder het Land bouwschap en de BMF. De project groep Noordwaard heeft de ingekomen adviezen verwerkt in de Nota van reactie, antwoord en wijzi ging waarmee GS voorlopig hebben ingestemd. Polder Hanenhennip die in het plan was opgenomen als gan- zenopvanggebied wordt buiten de begrenzing van het Natuurontwik kelingsplan gebracht. Het gebied wordt daarmee circa 48 ha. ver kleind. Er zal naar andere mogelijk heden worden gezocht om de schade in de naastgelegen land bouwgebieden, als gevolg van gan zen die daar hun voedsel halen, te beperken. Overleg GS zullen het overleg initiëren met de partijen die bij het convenant be trokken zijn. Tussen de gemeente Werkendam, het Rijk en de provin cie heeft reeds overleg plaatsgevon den waarin een aantal afspraken zijn gemaakt. Zo is besloten dat binnen het natuurontwikkelingsgebied DOORZICHT OP INZICHT In een artikelenreeks, die door samenwerking van NCB, ZLM, CBTB en het Consuientschap Landbouw In Noord-Brabant tot stand komt, wordt de stra tegie van de landbouwontwik- kelingsnota "Doorzicht op Inzicht" uitgedragen. De artikelen hebben een voor beeldfunctie. Het betreft on derwerpen op bedrijven die bewust een keuze maken voor de toekomst en die op een po sitieve wijze inspelen op de mogelijkheden in hun situatie. Voor reacties: Landbouwcentrum, mevr. M. Commandeur, tel. (013)645511. van 6 jaar. Vrijwillig zal worden ge boerd met in achtneming van de volgende beperkingen: - gras maaien na 15 juni; het weiland niet scheuren; - het weiland niet doorzaaien; - geen greppels graven; - geen greppels dempen; - geen drainage aanleggen; - niet spuiten; - geen drijfmest op het land aan brengen; - geen drijfmest injecteren. De vergoeding voor dit pakket be draagt f 1.400,— per ha. Cor Rops De Gewestelijke Raad van het Land bouwschap voor Zeeland is van me ning dat het terrein voor de opslag van mosselschelpen aan de Vlake- weg, nabij de Yerseke Moer, niet ge bruikt moet worden voor de verwerking van andere afvalstoffen. Dit stelt de Raad in een bezwaar schrift aan het College van Gedepu teerde Staten van Zeeland, naar aanleiding van een aanvraag voor een vergunning in het kader van de afvalstoffenwet door de firma Van Oeveren. Andere activiteiten dan de opslag van mosselschelpen dienen op een bedrijfsterrein plaats te vinden, al dus de Raad. De instemming met opslag en verwerking van mossel schelpen in het buitengebied moet een éénmalige uitzondering zijn op het provinciaal beleid om het bui tengebied te vrijwaren van allerlei niet-agrarische activiteiten. Noordwaard meer mogelijkheden voor extensieve 'landrecreatie' zul len worden gecreëerd. Hierbij moet dan gedacht worden aan picknick plaatsen en een uitkijkpost. Een andere afspraak betreft het hui dige bestemmingsplan van de ge meente Werkendam. In het beheers en inrichtingsplan voor het Natio naal Park i.o. de Biesbosch wordt gesproken over buffering ten behoe ve van het nationaal park. GS, het Rijk en de gemeente Werkendam zijn van mening dat met het huidige bestemmingsplan kan worden vol staan ter bescherming van de aan wezige natuurwaarden. Hetzelfde geldt voor de aanwezige natuur waarden bij de kreekresten. Con creet betekent dit dat de agrariërs in het gebied oostelijk gelegen van het Natuurontwikkelingsproject Noord waard gevrijwaard zullen blijven van verdergaande maatregelen ten be hoeve van de reeds aanwezige na tuurwaarden dan die welke reeds in het vigerend bestemmingsplan zijn opgenomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 6