KIMLC komt met alternatief voor landinrichtingsrente KIMLC-afdeling: varkenssector is klaar voor minimumeisen Twijfels bij intensieve veehouderij over GATT Veerman en Tacken spreken voor jonge coöperatieboeren Agrinet heeft 2500 deelnemers Tuinbouwakkoord Mineraal Centraal staat op spel Landbouwschap stelt minimumeisen vast Warmtekrachtkoppeling in Zeeland VRIJDAG 11 DECEMBER 1992 "Het afschaffen van de landinrich tingsrente zou het draagvlak voor landinrichting drastisch verlagen. Dit zou een zeer slechte zaak zijn", aldus het bestuur van het KNLC. Het bestuur is dan ook tegen het re geringsstandpunt om het af te schaffen. Omdat enkele argumen ten van de overheid begrijpelijk zijn, kan het bestuur instemmen met een alternatief. Hierbij moet een beperkt bedrag bij landinrichting contant worden afgerekend, terwijl het resterende deel wordt voorgefinan cierd door de overheid. De regering is van plan om de land inrichtingsrente af te schaffen. De landinrichtingsrente is het bedrag dat een grondeigenaar ieder jaar aan rente en aflossing moet betalen, ter afrekening van de kosten van een landinrichtingsproject. De over heid schiet de kosten tot nu toe voor, waarna de grondeigenaar over een periode van 26 jaar het bedrag terugbetaalt tegen zes procent rente per jaar. Om het afschaffen mogelijk te maken moet de regering de Land inrichtingswet wijzigen. Reden In het 'Regeringsstandpunt Her overweging Voorbereidings- en Uit voeringsduur Landinrichtingsprojecten' geeft de regering aan dat ze de landinrich tingsrente wil afschaffen voor de landinrichtingsprojecten die op het moment van wijzigen van de wet Agrinet heeft de 2500ste deelne mer aangesloten. Het is de familie Kuijpers uit Baarle-Nassau. Het be drijf kan een jaar lang gratis gebruik maken van de informatievoorziening via Agrinet. Kuijpers heeft een rund veebedrijf met 55 melkkoeien en 34 ha voornamelijk snijmais. De agrarische netwerken Veenet (rundveehouderij), VITAK (akker bouw) en CANON (intensieve vee houderij) werken sinds enige tijd samen in Agrinet. De abonnee- kosten van Agrinet bedragen ca. f 400,— per jaar. Daarvoor krijgt men een schat aan informatie via het eigen beeldscherm in huis. De eventuele voor- of nadelen van het landbouwakkoord tussen de VS en de EG zijn voor de intensieve landbouw nog heel moeilijk aan te geven. De Afdeling Veredelingsland- bouw van het KNLC noemde de verlaging van de veterinaire eisen een voordeel. Tijdens haar vergadering van 3 de cember 1992 zag de Afdeling ook nadelen: "Het verdringingseffect Het bestuur van het KNLC wil meer zekerheid hebben van de kant van de overheid met betrekking tot gele genheidsarbeid. Zolang die zeker heid er niet is, wil het bestuur een Tuinbouwakkoord niet onderteke nen. "We willen een goede regeling voor alle sectoren", aldus het bestuur, dat staatssecretaris Ter Veld houdt aan haar toezegging dat ook bestaande regels voor gelegen heidsarbeid blijven. Op 17 decem ber is er een uitgebreide commissievergadering en daar bespreekt de politiek de gelegen heidsarbeid. "We willen de dag er voor dan nog niet het Tuinbouwakkoord ondertekenen. We lopen dan het risico dat de po litiek het akkoord direct weer ach terhaalt en dat willen we voorkomen", aldus het bestuur. kan net als bij de tuinbouw ook bij de intensieve veehouderij gaan spe len. Verder zijn een beperking van de kwantitatieve export en een ver groting van de toegang van de EG- markt voor landbouwprodukten van andere landen duidelijk nadelig voor ons". De Afdeling gaf de eiermarkt als voorbeeld: "Al bij een paar pro cent extra invoer van eieren in de EG stort de eiermarkt in elkaar. We kunnen dan eieren voor 1,10 gulden per kilogram op de markt verwach ten en daar kunnen wij niet voor produceren". Voor kalfsvlees ver wacht de Afdeling grote concurren tie van de VS op de Zwitserse markt. De Nederlandse (intensieve) vee houderij heeft door de invoer van graanvervangers nu nög een gunsti ge concurrentiepositie ten opzichte van andere landen (relatief lagere voerprijzen). De Afdeling ziet dat voordeel vervlakken, vooral door een dalende graanprijs. "Als gevolg van de dalende graanprijs zullen de mengvoerprijzen wel iets gaan da len, maar het is de vraag of we er in Nederland van kunnen profiteren". Volgens de Afdeling zegt het minis terie van LNV met al te veel enthou siasme dat het akkoord positief is voor de Nederlandse land- en tuin bouw. "Ook in de sfeer van de spanningen binnen het monetaire stelsel is het moeilijk om de voorde len te vinden", aldus de Afdeling. nog niet in ontwerp zijn vastgelegd. Als reden voor het afschaffen voert ze aan dat dit het profijtbeginsel versterkt, en bovendien vervalt dan voor het Rijk een soort van rente subsidie en nemen de administratie kosten af. Het bestuur van het KNLC sprak tij dens haar vergadering van 30 no vember de vrees uit dat grondeigenaren landinrichtingspro jecten zullen afstemmen, indien de regering haar standpunt uitvoert. Daarom is het bestuur tegen het re geringsstandpunt: landinrichting is te belangrijk om op het spel te zet ten. Omdat het terugbetalen van kleine bedragen gedurende 26 jaar veel administratieve rompslomp met zich meebrengt, stelt het bedrijfsle ven een alternatief voor. Dit alterna tief komt er op neer dat grondeigenaren een beperkt bedrag contant afrekenen en dat de over heid het resterende bedrag blijft voorfinancieren. Hierbij wordt geen onderscheid gemaakt naar het type landinrichting. Het bestuur reageerde instemmend op het alternatief: "Maar dit is het uiterste waartoe we bereid zijn. Gaat de overheid niet akkoord, dan gaan we direkt terug naar ons oude standpunt: de huidige regeling handhaven". Geert Pinxterhuis Op de bijeenkomst voor jonge boe ren onder de titel "Rekening houden met een zakelijke coöperatie", die vrijdag 18 december a.s. in Renesse wordt gehouden, zal de rol van de landbouwvoorlichting zeker aan de orde komen. Prof.dr. C.P. Veerman, voorzitter van de Nationale Coöpe ratieve Raad, en ir. W.L.A.G. Tacken, direkteur van de DLV, zullen op deze coöperatiedag een verhaal houden. Prof.dr. Veerman: "De gevolgen van het huidige overheidsbeleid -de pri vatisering van de voorlichting- ko men erop neer dat de DLV een soort adviesbureau wordt. Dat zal niet eenvoudig zijn. Ik weet niet of voor lichting zonder levering van produk- ten wel gaat lukken. Daarom zie ik veel meer in de situatie die nu groeit tussen land- en tuinbouwers en hun coöperatie. De boer of tuinder krijgt advies en is tevens klant. Hierdoor groeit een wederzijdse afhankelijk heid: de boer zoekt een betrouwba re leverancier en de coöperatie zoekt naar een zo voordelig mogelij ke oplossing voor zijn klanten. Ik zie veel in een dergelijke vorm van part nership". Hij vervolgt: "Daarom zal ik vrijdag aanstaande spreken van een andere coöperatieve cultuur. We doen nieu we dingen op een nieuwe manier. Kijk maar naar de zaken waar we mee bezig zijn. Bijvoorbeeld het Prof. dr. C.P Veerman werken aan nieuwe financierings- vormen. Of het meer gericht zijn op marktontwikkelingen in plaats van op onszelf. Dit alles past ook beter in de denkrichting van jonge onder nemers". De bijeenkomst voor jonge onderne mers in de land- en tuinbouw wordt georganiseerd door de jongerenraad van Cebeco-Zuidwest op vrijdag 18 december a.s. in Renesse, in samen werking met de Aardappel B.V. en Nedato B.V. Mevr. Kesting van Agrinet overhandigt het certificaat met een jaar gratis gebruik aan de heer Kuijpers. "Na de recente ziekte-uitbraken is de varkenssector klaar voor voor waarden voor het houden van var kens," meent de Afdeling veredelingslandbouw van het KNLC. De Afdeling juicht de minimumei sen, vorige week door het dagelijks bestuur van het Landbouwschap vastgesteld in een verordening, dan ook toe. Vanaf 1 januari 1993 zijn de minimumeisen van kracht. De af deling ziet de eisen overigens als een raamwerk, dat ongetwijfeld nog aanpassingen behoeft. Dit jaar hebben de uitbraken van varkenspest en blaasjesziekte veel beroering veroorzaakt onder de var kenshouders. Eens te meer bleek dat de sector erg kwetsbaar is. Dit was voor de Afdeling Varkenshou derij van het Landbouwschap reden om de huidige regelgeving onder de loupe te nemen, en te kijken waar verbeteringen mogelijk zijn. Sinds de varkenssector in de periode van 1982-1983 werd getroffen door om vangrijke uitbraken van varkenspest werkt het bedrijfsleven al aan een Nationaal Varkensgezondheidspro gramma. De Afdeling Varkenshou derij van het Landbouwschap werkt aan het invoeren van een erken ningssysteem voor het houden van varkens. Ook het transport en het verzamel- en exportcircuit worden nader bekeken. De toepassing van warmtekracht koppeling in de glastuinbouw zal door een landelijke aanpak ook in Zeeland bekeken worden door DEL TAN en het projectbureau Warm te/Kracht te Zeist. Een verhoging van het rendement van de verbruik te energie staat hierbij centraal. De Gewestelijke Raad heeft gezegd met belangstelling de resultaten voor Zeeland tegemoet te zien. Het secretariaat van de Raad zal het on derzoek begeleiden. Minimumeisen Een onderdeel van het erkennings systeem vormen minimumeisen aan het houden van varkens. Vorige week stelde het dagelijks bestuur van het Landbouwschap deze eisen vast in een verordening. Vanaf 1 ja nuari 1993 zullen ze al in werking treden. De Afdeling Verede lingslandbouw van het KNLC is te vreden over het aanscherpen van de regelgeving: "Na de varkenspest en blaasjesziekte moet er snel iets ge beuren. De varkenshouder zal zich misschien afvragen of meer regel geving nodig is. Aan de andere kant moeten we iets doen aan die paar ondernemers die de hele sector on der druk zetten." De minimumeisen geven aan welke hygiëne-maatregelen de varkens houders moeten treffen. Er moet een- mogelijkheid aanwezig zijn om het schoeisel te ontsmetten en te vens moet (vanaf 1 april 1993) een omkleedruimte aanwezig zijn. De varkenshouder moet er voor zorgen dat bezoekers alleen met schone overall en schone en ontsmette laar zen bij de varkens kunnen komen. De varkenshouder moet ook voor zieningen hebben voor kadavers. Er moet een goede, afsluitbare ruimte voor opslag van kadavers aanwezig zijn. Per varkenshouderijcategorie moet tevens een registratie bijge houden worden van het aantal gestorven varkens. Daarnaast moet de varkenshouder een goede registratie bijhouden met betrekking tot diergeneesmiddelen en gemedicineerde voeders. De minimumeisen betreffen alge mene eisen die gericht zijn op de af scherming van het bedrijf voor de insleep van schadelijke ziektekie men. De eisen vormen daarnaast een basis voor signalering en bewa king van de gezondheidsstatus van het bedrijf. Hieraan kan een sluitend l&R-systeem worden gekoppeld. De Afdeling constateerde dat helaas de mogelijkheden bij het l&R-systeem beperkt zijn, omdat de overheid hierop bezuinigt. De Afdeling Veredelingslandbouw vindt dat bij het systeem geen ga ten mogen vallen. "De hele keten zal er aan moeten voldoen. Dus ook de handel en de verwerking, maar ook hobby-boeren mogen niet ge vrijwaard blijven," aldus de Afde ling. Ze verwacht wel problemen bij de kleine zeugenhouders, maar ook hier moet het systeem dicht zitten. "Maar we moeten wel de aandacht vestigen op die kleine zeugenhou ders. We zullen deze groep varkens houders niet vergeten." De Afdeling is van mening dat de verordening niet als voltooid gezien moet worden. "We komen straks terecht in een continue evaluatie. Deze verordening is een raamwerk, waaraan in de loop van de tijd zeker nog wijzigingen aangebracht gaan worden." Geert Pinxterhuis De overheid zet het Mineraal Cen traal op het spel. Dat is de mening van de Afdeling Veredelingsland bouw van het KNLC. "Met Mineraal Centraal steekt het bedrijfsleven zijn nek uit. Dit is dan ook het uiterste waartoe we bereid zijn, er zijn na melijk grenzen. De overheid negeert nu duidelijk deze grenzen en daar mee lopen ze het risico dat het be drijfsleven het Mineraal Centraal opzegt". Volgens de Afdeling zal de achter ban het ook niet accepteren als de overheid besluit toch verder te gaan. "Wij als bedrijfsleven houden de poot stijf. We gaan dan ook niet ak koord met de voorstellen van de overheid om de latente ruimte toch nog te schorsen en de bemestings normen vervroegd in te voeren. Het lijkt er op dat de overheid nu beide wil: en haar zogenaamde '17 september-plannen' èn het Mineraal Centraal. Hier nemen wij duidelijk afstand van. Mineraal Centraal is voor ons hèt plan, anders is er niks".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 5