Ai Aandacht voor de S van SEV Accountantsunie ZLM Cebeco verkoopt 70 procent aandelen OK Cavo Latuco: minder winst Sociaal Ekonomische Voorlichting Samenwerking Kl-verenigingen Landbouwbedrijven leenden meer geld Overdracht huis tijdens leven: besparing? Records bij Agrico VanderHave mag bietenzaad telen Definitieve bedrijfsuitkomsten LEI over 1990/91: De S en SEV, het sociale ofwel de omgang met elkaar. Betrekken we elkaar bij het bespreken van de pro blemen, hoe gaan we met de span ningen om, kunnen we ons hart luchten? leder mens heeft wel eens de be hoefte zijn hart te luchten. Vooral in deze donkere dagen, nu het werk op het land grotendeels achter de rug is, komen de spanningen misschien wat makkelijker tot uiting. En dat er spanningen zijn, behoeft geen toelichting. Het landbouwbe drijf en daarmee het gezin staat on der druk. We merken dat ook als voorlicht(st)ers. Aan tafel komt tij dens een gesprek soms heel wat ongerief naar boven drijven. Het is allemaal de schuld van.... Brussel, Den Haag. Dat krijgen we nogal eens te horen. Mac Sharry, Gatt-akkoord, milieubeleid en ga zo maar door. Als individu voel je jezelf machteloos. Het komt op je af. Je hebt het gevoel dat je er niks tegen kunt beginnen. Je hebt het idee dat er ver weg over je wordt beslist. Als dan ook de prijzen niet willen en er zelfs aan de vrije produkten geen eer meer valt te behalen, wat begin je dan nog? Ook hier weer de machteloosheid: De rekord produktomzet van Agrico, ruim één miljoen ton, werd in 1991/1992 overtroffen. De pootaard- appel produktomzet liet een stij ging zien van ruim 6 procent, terwijl de produktomzet van consumptie aardappelen een geringere groei vertoonde. Met dit jaar een gemid deld lager prijsnivo voor consump tieaardappelen en een vergelijkbaar prijsnivo voor pootaardappelen werd door Agrico een financiële om zet van ruim 422 miljoen gulden ge realiseerd. Het exploitatieresultaat voor be lasting bedroeg bijna 2 miljoen gul den. Het eigen vermogen van Coöp. Agrico maakt ca. 40% uit van het balanstotaal. Het kweekbedrijf VanderHave Re search heeft van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Zeeland toestemming gekregen om ook in 1993 suikerbietenzaad te telen. De Raad heeft de aanvraag van VanderHave gehonoreerd om een ontheffing te krijgen van de verorde ning 'bestrijding vergelingsziekte bij bieten'. De aanvraag was gelijk aan die voor het seizoen 1992. De Zeeuwse Gewestelijke Raad heeft met het verzoek ingestemd mede gelet op het positieve rapport dat de Controlecommissie Zaadbietenteelt over het voorgaande seizoen kon uitbrengen. wat doe je eraan? Het treft ieder een, groot en klein, dat geeft mis schien nog enige troost maar wat koop je daarvoor? Het ingezette be gin van een crisis? Als je de verha len geloven mag, dan lijkt het daarop. Structurele overproduktie, ook van de vrije produkten, Verdrin gingseffecten, geen alternatieven meer op het bedrijf. Op vergaderin gen en andere bijeenkomsten veelal een mineurstemming. Daar kan de oplossing ook niet direct worden gepresenteerd. Uiteindelijk komt het steeds weer op jezelf neer. Aankloppen bij de an der doe je niet zo gauw, je loopt niet met je problemen te koop. Je hebt misschien zelfs het idee dat anderen je ook niet kunnen helpen omdat zij er ook mee zitten. Wat dan? Wie dat weet, mag het zeggen. Hij/zij zal eeuwige roem verwerven. En juist het zeggen hoe hel: zou moeten, kan averechts werken. Dat lijkt in strijd met voorlichting zoals het zou moeten zijn: informeren, ad viseren en tenslotte concluderen. Maar wat voor zin heeft het om te informeren en te adviseren (voor lichting) als er geen conclusie ge trokken kan worden voor het gezin en bedrijf of als de conclusie niet wordt gedragen? Aangeven dat het bedrijf aangepast moet worden, werkt niet als er geen perspectief is voor die aanpassing en als het gezin er niet achter staat. Aangeven dat er een inkomen van buiten het bedrijf bij moet komen, is niet voldoende als dat ten koste gaat van het bedrijf of gezin en als dat bovendien de teruglopende in komsten uit het bedrijf niet kan goedmaken. Aangeven dat het beëindigen van het bedrijf beter is, is evenmin vol doende indien er daarna geen be hoorlijk inkomen is te verdienen. Doorgaan of stoppen, ja wellicht, maar alleen als er zicht geboden kan worden op een toekomst die perspectief biedt en waarvoor sa men de inzet kan worden opge bracht. Wat overblijft... is er over praten en er over blijven praten, vooral met je naaste(n). En zo elkaar uiteindelijk hopen te vinden in een gezamenlijk gedragen besluit. Dat kan tijd kosten want een oplossing ligt niet zo maar voor het oprapen. Er samen over praten kan het nemen van een beslissing echter een stuk gemak kelijker maken, ook dat is een erva ring die wij aan de tafel dagelijks gewaarworden. Ook al is er nog geen zicht op een oplossing, door te praten met elkaar kun je enerzijds kenbaar maken hoe je er zelf over De Coöperatieve Aan- en Verkoop organisatie Cavo Latuco te Utrecht heeft op 8 december haar leden raadsvergadering gehouden. Het op 31 mei afgesloten boekjaar werd goedgekeurd. Een goed boekjaar, al dus algemeen directeur C. van Ree- nen. De omzet groeit door een toename van het marktaandeel. Het aantal leden neemt nog steeds toe en veel nieuwe ontwikkelingen wor den opgepakt. Scherpe calculatie en reserveringen hebben dan ook geleid tot een lage re winst in het afgelopen boekjaar dan het jaar daarvoor. Inclusief bij zondere baten is het resultaat 1 denkt en anderzijds je eigen inzich ten verbreden. Dat kan het denken over en het omgaan met de proble men alleen maar ten goede komen. Tot slot U zult zeggen: wat heb ik nu aan dit alles? Geen zicht op betere tijden. Geen zicht op een alternatief. En bo vendien: dat wist ik toch allemaal wel. Tijdverspilling? Dat mag mis schien op het eerste gezicht zo lij ken, de praktijk leert dat het allerminst vanzelfsprekend hoeft te zijn. Bovendien: baat het niet, dan schaadt het in ieder geval ook niet. Aandacht voor de S. Onze "S" van Sev staat niet voor niets vooraan. Het is onze taak, zeker in deze moei lijke tijden voor de landbouw, de aandacht hier op te vestigen. U kunt ons daar altijd op aanspreken! RJ.E. Mangnus Cebeco-Handelsraad in Rotterdam heeft een principe-akkoord bereikt om per 1 januari a.s. 70% van de aandelen van OK Beheer, eveneens in Rotterdam gevestigd, over te dra gen aan de Oilinvest International Group en haar deelneming HEM Hamburg Eggert Mineralölhandels CmbH. Cebeco-Handelsraad blijft in het be zit van de resterende 30% van de aandelen. Onder OK Beheer valt on der meer OK Nederland, handel in aardolieprodukten. De toegang van HEM tot ruwe aardolieprodukten en raffinagecapaciteit geeft OK Neder land de mogelijkheid zijn marktposi tie te versterken en biedt meer zekerheid bij de toevoer van grondstoffen. ~2o zal OK vanuit de nieuwe positie de Benelux-markt gaan bewerken. Binnen de strategie van Cebeco- Handelsraad zoals die de laatste ja ren is gevolgd, behoorde OK niet meer tot de kernactiviteiten. De nieuwe groot-aandeelhouder biedt OK Nederland betere ontplooi ingsmogelijkheden. KI Oost en KI Zuid werken een fu- sievoorstel van hun fokprogram- ma's uit. De geplande ingangsdatum is 1 september 1993, na raadpleging van de leden in januari volgend jaar. De besturen van betrokken organi saties plaatsen deze stap in het ka der van verdere nationalisering en mogelijke internationalisering van hun fokprogramma's. Het doel van de voorgenomen samenwerking is het op lange termijn veilig stellen van een hoogwaardig produkt tegen een concurrerende prijs. Overwegin gen hierbij zijn o.a. de krimpende thuismarkt en de toenemende con currentie binnen het Europa zonder grenzen. De akkerbouw- en veehouderijbe drijven sloten in het boekjaar 1990/91 in totaal voor bijna 2,5 mil jard gulden aan nieuwe leningen af. Dat was 15% meer dan in het voor gaande jaar. Vooral veehouderijbe drijven leenden meer. Dit blijkt uit de analyse van de definitieve bedrijfsre sultaten die het Landbouw- Economisch Instituut (LEI-DLO) over 1990/91 heeft gepubliceerd. Over enkele weken publiceert het LEI-DLO prognoses over de uit komsten in het lopende jaar 1992/93. Er werd voor 4 miljard gulden geïn vesteerd in duurzame produktiemid- delen, vrijwel evenveel als het voorgaande jaar. Omdat de inko mens in 1990/91 veel lager waren dan in het gunstige voorgaande jaar, was een groter beroep op de ban ken nodig om de investeringen te fi nancieren. Terugval bedrijfsresultaten Ten opzichte van het gunstige voor gaande jaar, verslechterden de be drijfsresultaten in 1990/91 met gemiddeld f 26.000,— per onder nemer. Ongeveer 90% van de kosten werd door opbrengsten ge dekt. Achttien procent van de be drijven realiseerde echter toch een positief resultaat. Vooral de daling van de opbrengst- prijzen was verantwoordelijk voor de terugval. De prijzen voor melk (-95), varkens (-10%) en akkerbouw- produkten (- 7%) daalden. Daar stonden weliswaar ook kostendalin gen (met name van voer) en pro- duktiestijgingen (met name van akkerbouwprodukten) tegenover, maar per saldo vielen deze ontwik kelingen negatief uit. Het gezinsinkomen uit bedrijf daalde naar f 72.000,— per ondernemer. Het inkomen van buiten het bedrijf nam toe, maar gezien het gunstige inkomen in het voorgaande jaar moest er ook fors meer belasting worden betaald. Mede daardoor daalde ook het besteedbaar inko men met ruim 25%. Ouders willen tijdens leven graag een aantal zaken geregeld zien van hetgeen na hun overlijden aan de orde komt. Een gedachte waarmee ik gaarne wil instemmen, reden waarom meermalen in deze rubriek hiervoor aandacht is gevraagd. Mid dels testament is daarvoor een goe de mogelijkheid gegeven, indien wel rekening wordt gehouden dat door gewijzigde omstandigheden de voorgenomen bedoelingen weieens niet meer haalbaar zijn. Daarom is het verstandig om regelmatig, zeg eens in de vijf jaar, het testament op bruikbaarheid door te nemen. min. gulden, ten opzichte van 3,6 min. gulden in het vorige boekjaar. Net voor het eind van het boekjaar is er 3,5 min. gulden terugbetaald aan prijsreductie en ledenkorting. Het resterend batig saldo wordt aan de reserve toegevoegd. Het ba lanstotaal is met 6 min. gulden gestegen o.a. door de fusie met de Aankoop Centrale Texel. Afgelopen jaar is er meer afgeschre ven dan geïnvesteerd. Dat gaat in de komende jaren anders worden, aangezien er een omvangrijk in vesteringsprogramma op stapel staat, ten behoeve van automatise ring, vestigingen en mengvoerpro- duktie. Naast het testament kunnen ook andere zaken aan de orde komen. Te denken valt bijvoorbeeld om bepaal de bezittingen reeds tijdens leven aan één of meer kinderen over te doen. Dit overdoen kan zijn middels een normale verkoop, maar is ook mogelijk via een schenking. Bij schenking kan zonodig worden ge profiteerd van de bestaande vrijstel- lingsbedragen per kind. Bij verkoop dient de tegenwaarde in geld te worden betaald dan wel kan de koopsom worden omgezet in een le ning al dan niet renteloos. Bij onroe rend goed is er een bijkomend gevolg omdat die overdracht van eigendom belastingheffing tot ge volg heeft nl. de 6% overdrachtsbe lasting. Deze overdrachtsbelasting is echter niet verschuldigd indien het onroerend goed in het kader van de scheiding en deling van de nala tenschap op de kinderen overgaat. Economische eigendom Toch willen veel ouders reeds tij dens leven het onroerende goed (vaak het eigen woonhuis) aan de kinderen overdragen, omdat daar mee de waarde van overdracht be perkt kan worden gehouden. Enerzijds door het feit dat men er nog in woont en anderzijds door het gegeven dat de waardestijging tot moment van overlijden kan worden voorkomen. De hobbel van de ver schuldigde overdrachtsbelasting kan worden vermeden, door het huis niet volledig in eigendom over te dragen maar slechts voor de eco- momische eigendom. De juridische levering (overschrijving in het ka daster) kan worden uitgesteld tot bij de verdeling van de nalatenschap waarmee de heffing van over drachtsbelasting is voorkomen. Althans zo werd tot voor kort ge dacht. In een onlangs gepubliceerd arrest van de Hoge Raad is echter anders beslist. De uitvoering van de juridische levering valt niet onder de vrijstelling bij scheiding en deling met als gevolg dat alsnog de volle 6% overdrachtsbelasting over de koopsom van destijds verschuldigd is geworden. De beoogde besparing is alleen een besparing in de tijd ge bleken te zijn. Uit het arrest is overi gens wel te lezen dat indien erfgenamen zouden hebben afge zien van de uitvoering van de ver koopovereenkomst er geen overdrachtsbelasting verschuldigd zou zijn geweest. In overleg kan het onroerende goed via de verdeling van de nalaten schap aan het betreffende kind wor den toebedeeld. Nadeel daarbij is echter wel dat de waarde van het pand in die verdeling moet zijn de waarde die het pand had ten tijde van het overlijden. En dat zal meestal een geheel andere waarde zijn dan waarvoor het destijds in economische eigendom is overge dragen. Hoewel overdracht van de eigen woning tijdens leven niet steeds om alleen fiskale redenen wordt gedaan, is het wel nuttig te bezien welke gevolgen in uw situa tie het arrest zal krijgen. B. Veerbeek

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 4