Geen berg te zien en toch l< P Izlm rerzeteritysnfeuws Wedstrijden Voorbereiding en voorpret ederland, ski-land. Als je dat in Nederland I met honderd mensen tegelijk heel hard roept zijn twee dingen zeker: er zal geen echo tus sen de bergen weerklinken en er zal geen sneeuw- lawine door ontstaan. Ondanks het ontbreken van de twee basisingrediënten bergen en sneeuw, skiet een grote groep Nederlanders. Dit wintersportsei zoen gaan er weer ruim 1,2 miljoen landgenoten met wintersport. Maar ook in eigen land wordt er heel wat op de lange latten afgedaald. Op kunstski banen. We namen een kijkje op de baan van het Westbrabantse Rucphen. 'Als je één keer de sneeuw opzoekt in Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk of een ander wintersportoord dan ben je voor altijd verkocht.' Een stelling die lijkt te kloppen als je het jaarlijks groeiende 'sneeuwlegioen' met ski's op het dak de grens ziet passeren. Met de groei van het aantal wintersporters stijgt ook de belangstelling voor kunstskibanen. Nederland telt momenteel ongeveer 29 buiten- en 26 indoor-skibanen. Nicky Broos André den Outer In Rucphen ligt één van de buiten-kunstskibanen. Het is het do mein van Skischool Rucphen. Skischoolleider Nicky Broos: "De baan bestaat nu tien jaar en we merken inderdaad dat steeds meer mensen een kunstskibaan opzoeken. Per week hebben wij hier zo'n 2000 cursisten. De meesten zijn beginners die zich de eerste technieken eigen willen maken. Maar ook gevorderden komen naar Rucphen om hun techniek bij te schaven en technie ken te leren waar ze tijdens de vakantie niet aan toe gekomen zijn. De techniek van kunstbaancursisten is vaak beter dan van mensen die het in de sneeuw hebben geleerd. In de sneeuw sta je namelijk iets steviger doordat de sneeuw je ski helemaal om sluit. Op een kunstskibaan waar op speciale matten wordt ge skied ontbreekt die steun en leert men beter met het evenwicht om te gaan." Een skicursus op de kunstbaan van Rucphen duurt zes of twaalf weken. Iedere week op hetzelfde tijdstip krijgt men dan les van dezelfde leraar. Op de baan zijn ruim twintig officieel gediplo- 12 meerde skileraren beschikbaar. Nicky Broos, zelf bijscholings coördinator van de Nederlandse Vereniging van Skileraren: "Edwin Schenk is de assistent bondscoach van het nationale team en hoofdtrainer van jong-Nederland en skiteam Rucphen. We hebben zelfs wedstrijdskiërs die helemaal uit Leeuwarden of Maastricht komen om op deze baan te trainen." Er zijn twee goede argumenten om een cursus op een kunstski baan te volgen voordat men op wintersport gaat. Nicky: "Allereerst is men beter voorbereid. Doordat men vertrouwd is met de ski's en de techniek kunnen blessures worden voorko men. Daarnaast is de voorpret voor de vakantie natuurlijk ook heel leuk. Blessures hebben overigens niet alleen te maken met hoe goed iemand kan skiën en hoe de conditie is. Het materi aal en de kleding spelen daarbij ook een rol. Met folders en voorlichting besteden we aandacht aan deze zaken." Fysiotherapeut Will Timmermans, met een praktijk in Domburg en Oostkapelle, bevestigt dat een goede voorbe-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 45