Brabantse kringen laten eikaars werkgebied zien Bermbeheer Zeeland De laatste bieten gerooid Cursus 'Als boeren niet meer gaat' wordt herhaald VERGANE GLORIE Strofabriek in Groningen Studiedag in Fijnaart over vollegrondsgroenteteelt Vijf busreizen op 12 juni 1993 Frankrijk gul met schadeloosstellingen Bijeenkomsten over mineralenboekhouding VRIJDAG 11 DECEMBER 1992 Op zaterdag 12 juni volgend jaar hebben de Brabantse leden van de ZLM met hun partners een uitgele zen mogelijkheid om eens een ander stukje van hun provincie te leren kennen. Die dag worden er in alle Brabantse ZLM-kringen busreizen georganiseerd, als een soort uitwis seling binnen de provincie. Er staan vijf busreizen op het pro gramma, drie in Oost-Brabant, een in Altena-Biesbosch/Langstraat, en een in West-Brabant. De reizen wor den georganiseerd door een jubi leumcommissie, die bestaat uit leden van de Brabantse kringbestu- ren. Deze commissie is nog een uit vloeisel van het aanvankelijke voornemen om het 150-jarig bestaan te vieren over het hele jubi leumjaar en over het hele werkge bied van de ZLM. De uitwisseling is 1993 1843 V* mede ingegeven door de voorziene opschaling van de kringen. Voorzitter en secretaris van de com missie Huib Juin en Riet Crezee ho pen dat bijvoorbeeld de Oostbrabantse leden meedoen aan de Westbrabantse reis, en omge keerd. 'Het leukste is natuurlijk als men in een gebied komt dat men nog niet kent'. De busreis is niet zomaar een rond rit. ZLM-leden uit de betreffende kring zullen onderweg zorgen voor De Gewestelijke Raad is tevreden dat de Provincie Zeeland op zijn ver zoek de voorgenomen veranderin gen in het bermbeheer heeft ingetrokken en dat het wegbermbe- heer geen verandering zal on dergaan. Met name de graszaadtelers hebben dit voorjaar verontrust richting de Raad gereageerd op de toen voorge nomen maatregelen in het bermbe heer van de Provincie. Bij de keuring van de percelen voor de zaadkwali teit wordt de omgeving als bepalen de factor meegenomen. Dit is met name van belang voor de mogelijk heid tot kruisbestuiving, waardoor een slechte zaadkwaliteit kan ontstaan. Nu de Provincie bij het bermbeheer rekening blijft houden met de belan gen van de graszaadtelers, kan de teelt op de oude voet worden voortgezet. Op een enkele (nog te nat) perceel na zijn deze week ook de laatste bieten gerooid. Op de achtergrond een rokende suikerfabriek. De Suiker Unie verwacht de bieten campagne al voor de Kerst afgerond te hebben. De campagne duurt hier mee korter dan verwacht, doordat enerzijds de capaciteit van de fa brieken hoger was dan gedacht en anderzijds de wortelopbrengst lager. Deze komt uit op een gemiddelde van ongeveer 68 ton per hectare, al dus de Agrarische Dienst van Suiker Unie. De fabrieken van CSM zullen zeker tot na de Kerst doordraaien. "We gaan er wel vanuit de campag ne nog dit jaar af te kunnen sluiten", zegt een woordvoerder van de CSM. Het suikergehalte van de bieten is gedurende de campagne vrij constant geweest. Suiker Unie denkt op een gemiddelde uit te ko men van 15,2 tot 15,25 procent sui ker. Naar verwachting komt het gemiddelde suikergehalte van de CSM-bieten iets hoger uit. De suikerindustrie denkt dat deze week de laatste bieten van het sei zoen zijn gerooid, wellicht op een enkele perceel na dat nog te nat was. Afgelopen maandag zat (lan delijk) nog drie procent van het are aal in de grond. Ook in Zeeland moest nog drie procent van de bie ten gerooid worden, in West Bra bant (klei) was dat nog zes procent. Een week eerder (30 november) zat landelijk nog acht procent van de bieten in de grond. In Zeeland was dat per die datum acht procent, in West Brabant 16 procent. Dit blijkt uit de 'bietenstanden' per gebied zoals het IRS die wekelijks verstrekt. een deskundig commentaar. Daar naast zijn er excursies, waaronder bedrijfsbezoeken. Gezamenlijkheid Uitgangspunt van de uitwisselings- reizen is gezamenlijkheid. Alle bus sen vertrekken zaterdagmorgen vanaf één centraal punt: restaurant Klein Speyck te Oisterwijk. De be doeling is om 's avonds allemaal rond ongeveer dezelfde tijd weer te rug te zijn, en de dag met een geza menlijk etentje af te sluiten. In de loop van volgend jaar kunt u in de ZLM-krant lezen bij wie u zich op kunt geven en wat de kosten van de busreis zijn. De datum staat in ieder geval vast: zaterdag 12 juni 1993. Houd deze dag vrij! De Franse minister van Landbouw heeft aangekondigd, dat de groenten- en fruittelers in 2 departe menten geholpen zullen worden met rentesubsidies op te sluiten le ningen. Dit als gevolg van geleden schade door de vrachtwagenblok kades in de afgelopen zomer. Een bedrag van FF 400 miljoen is door de regering hiervoor vrijgemaakt. Deze leningen met een lage rente (8%) hebben een looptijd van ge middeld drie jaar. Daarnaast verschaft het 'Crédit agricole' een bedrag van eveneens FF 400 miljoen aan korte termijn kredieten met een rente van 6%, die voor jonge boeren zelfs verlaagd wordt tot 4%. Begunstigden zijn groenten- en fruittelers en wijnbou wers, die schade hebben geleden als gevolg van het zeer slechte weer. Eveneens zullen maatregelen genomen worden om de schulden last te verlichten; het Fac. 'Fonds d'allégement des charges financiè- res' heeft hiertoe FF 150 miljoen vrijgemaakt voor de groenten- en fruitsector. De bouw van een fabriek voor ver werking van stro tot verpak kingsmateriaal en andere vormdelen in het Oost-Groningse Nieuwe- schans gaat door. De aandeelhou ders van het Bio-pro-project, de Groninger Maatschappij van Land bouw en Post Pallets te Finsterwol- de hebben hiertoe besloten. Volgens de Rabobank in Winscho ten is de financiering weliswaar nog niet helemaal rond maar deze vormt op zich geen probleem. De Gronin ger Mij beraadt zich op de omgeving van haar deelname in verband met de fusie met het DVLG. Het gaat bij het Bio-pro project om een investe ring van ca. 10 miljoen gulden. De helft daarvan wordt door de aan deelhouders ingebracht terwijl de andere helft afkomstig is van subsi dies van o.m. het rijk (I.S.P.). Cebeco Handelsraad gaat het materiaal via haar vestigingen verkopen. Een en ander werd maandag bekend ge maakt op een perskonferentie in Nieuweschans. De fabriek verwerkt bij volledige ka- paciteit op jaarbasis 15.000 ton stro afkomstig van ca. 1800 ha. hetgeen ca. 20% van de oppervlakte van het Oldambt is. Het gebouw, waarin veel Zeeuwse boeren het /andbouwvak hebben geleerd, is niet meer. De MAS in Goes aan de Ravelijn de Groene Ja ger is met de grond gelijk gemaakt. Het gebouw maakt plaats voor woonappartementen. Het onderwijs is intussen verplaatst naar het splinternieuw AOC aan het Stationsplein in Goes. Na de herfstvakan tie zijn de lessen in dit moderne schoolgebouw begonnen. De officië le opening van het AOC volgt in het komend voorjaar (foto Anton Dingemanse). Cursisten die deelnamen aan de eerste Zeeuwse cursus 'Als boeren niet meer gaat' waren enthousiast over hun cursus. De cursus richtte zich op agrariërs die hun bedrijf ge heel of gedeeltelijk moeten afbou wen als gevolg van lichamelijke klachten. De deelnemers zeiden zonder uitzondering, dat ze vooraf aan de cursus erg getwijfeld hebben over deelname. Uiteindelijk stellen de cursisten vast dat het met elkaar praten over het arbeidsongeschikt worden veel steun geeft. Herkenbare gevoelens bleken onder anderen te zijn: je be keken voelen, graag willen werken maar niet kunnen, veroordeeld wor den door het sociaal verzeke ringsstelsel, op zoek willen naar nieuwe uitdagingen in het leven. De cursisten boden aan het eind van de cursus aan om collega ar beidsongeschikten, die nog twijfe len over deelname aan een dergelijke cursus, hierover te willen informeren. Volkshogeschool Zee land biedt wederom een cursus 'Als boeren niet meer gaat' aan van 16 t/m 18 maart. De cursus is in princi pe bedoeld voor echtparen, maar ook toegankelijk voor al leenstaanden. De cursus kost f 100,— per per soon en wordt uitgevoerd door Groene Volkshogeschool Zeeland te Aardenburg. Mocht u nadere infor matie wensen over de cursus dan kunt u contact opnemen met dhr. J. Roumen of mevr. J. Meijers van Volkshogeschool Zeeland (tel. 01177-1259). Deze mensen kunnen u desgewenst in contact brengen met cursisten uit de decem- bergroep. Ook kunt u informatie over deze cursus krijgen via de Sociaal Econo mische Voorlichtingsdienst van uw standsorganisatie. Uw vragen zullen vanzelfsprekend vertrouwelijk wor den behandeld. Volgende week dinsdag 15 decem ber vindt in de Prins van Oranje te Goes een voorlichtingsbijeenkomst plaats voor rundveehouders over de mineralenboekhouding. Het is de eerste van in totaal drie bijeen komsten die onder verantwoorde lijkheid van de ZLM-kringen worden georganiseerd. De andere bijeen komsten vinden plaats op 21 de cember in De Halle en op 22 december in De Nobelaer te Etten- Leur. De DLV en het Consulent schap voor de Landbouw verlenen medewerking aan de bijeen komsten. De aanvang is telkens om 19.30 uur. Op dinsdag 22 december a.s. vindt in Hotel "De Graanbeurs" te Fijn aart een studiedag plaats voor de akkerbouwers in West-Brabant en Zuid-Holland met als thema: Volle grondsgroenteteelt op akkerbouw bedrijven. - De perspectieven van de volle grondsgroenteteelt in het al gemeen. - Vollegrondsgroenteteelt als aan vullende inkomensbron op het akkerbouwbedrijf? - Bedrijfsresultaten van diverse vollegrondsgroentegewassen. - Eisen die gesteld worden aan de vakbekwaamheid en het onder nemerschap van een volle- grondsgroenteteler. - De vollegrondsgroenteteelt als neventak op het akkerbouw bedrijf. Inleiders tijdens de studiedag zijn: ir. W. Duffhues, directeur LNO in Noord-Brabant; ir. N. de Groot, plv. hoofd afdeling Tuinbouw van het LEI; ir. P. Smits, hoofd afdeling Pro- duktontwikkeling bij het CBT; ing. A. Mooijaart, bedrijfskundige bij het DLV-team Vollegrondsgroenteteelt Westmaas. De studiedag wordt georganiseerd door Sectie Klei van de Takorganisa- tie Akkerbouw Noord-Brabant en de Takorganisatie Akkerbouw Zuid- Holland in samenwerking met het DLV-team Akkerbouw Westmaas. De studiedag in Hotel "De Graan beurs", Kadedijk 6 te Fijnaart duurt van 09.45 - 16.00 uur. Voor nadere informatie kunt u kon- takt opnemen met ing. C. Rops, se cretaris van Sectie Klei van de Stichting Takorganisatie Akkerbouw Noord-Brabant, tel.: 013-378525.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 3