Ploegleiderjan Raas: "je bent organisator, manager en begeleider tegelijk" P Izlm verzefarfnasn/ëuivs Word Perfect Doen waar je goed in bent Een echte klasbak die Jan Raas. Als profwielren ner heeft hij vele successen behaald. Hij won Milaan-San Remo, de Ronde van Vlaanderen, vijf keer de Amstel Gold race en werd in 1979 wereld kampioen. En dan hebben we de vele Tour-etappes nog niet meegerekend. Bij zijn huidige bestaan als ploegleider komt er meer kijken dan alleen de peda len laten draaien. Jan: "Je bent organisator, ma nager en begeleider tegelijk." Zoals veel kleine Zeeuwse jon getjes fietste hij iedere dag naar school. "Had je me toen gevraagd wat ik wilde worden dan had ik voetballer gezegd. Tot enkele jaren terug heb ik nog gespeeld bij de plaatselijke club. Maar het talent om een grote voetballer te worden, had ik zeker niet. Pas toen ik een jaar of vijftien was, kocht ik mijn eerste tweedehands race fiets. Die eerste periode ging het fietsen met vallen en op staan.", blikt Jan Raas terug op de eerste stappen van een prachtige sportcarrière. Tien jaar was hij profwielrenner. De overstap van wielrenner naar ploegleider ging min of meer vanzelf. Jan: "Het laatste jaar als wielrenner was ik tevens ploegleider en dus nauw be trokken bij de oprichting van de Jan Raas tussen de fietsen. "We zijn al volop bezig met de Kwantum-ploeg waar ik ging voorbereidingen voor het komende seizoen". rijden. Na dat eerste jaar ben ik full-time ploegleider geworden. Dat kon ook niet anders. Wielrennen is een vak waar je niets anders naast kunt doen. Het is voor 100 procent fietsen of helemaal niets. Een tussen weg is er niet. In het begin was het even wennen omdat ik op eens leiding moest gaan geven aan mijn eigen ploeggenoten. Het is dan niet meer alleen dollen en lachen met elkaar. Je bent tenslotte verantwoordelijk voor de discipline in de ploeg", ver telt Jan." Na Kwantum kwamen Superconfex, Buckler en vanaf januari 1993 is Jan Raas ploegleider van de kersverse Word Perfect ploeg. "Vanaf januari tot september van dit jaar heb ik met mijn stropdas en aktentas heel wat bedrijven afgelopen toen duide lijk was dat Buckler als sponsor stopte. Dat was niet de leukste tijd. Uiteindelijk werd ik vanuit Nice telefonisch benaderd. De vraag was of ik al een sponsor had. Tien dagen later was be sloten dat Word Perfect de nieuwe sponsor werd." Met namen als Frans Maassen, Jelle Nijdam, Raoul Alcala, Edwig van Hooijdonk en zilveren medaille-winnaar op de Olympische Spelen in Barcelona, Eric Dekker gaat de Word Perfect-groep de strijd in. Jan: "Doel van Word Perfect is om hun naamsbekendheid in Frankrijk, Italië en Zwitserland te ver groten. Veel mensen weten niet dat Word Perfect een groot en kapitaalkrachtig bedrijf is. Eerlijk gezegd wist ik ook niet beter dan dat het een tekstverwerkersprogramma was. Ik werkte er namelijk zelf al mee op mijn computer." Dat het bestaan van een ploeg leider meer is dan achter het stuur van een auto de renners coachen, wordt duidelijk tij dens ons interview bij Jan Raas thuis in 's-Heerenhoek. Twee telefoontjes uit Italië over de sponsoring van de kleding on derbreken het gesprek. "Kleding is slechts een fractie van wat er allemaal geregeld moet worden. Onderhandelen over contracten met de renners, praten met sponsors van mate rialen, frames, zadels en zelfs isotone drankjes. Met ontwer pers van een nieuw logo rond de tafel, het wagenpark leasen en arbeidsongeschiktheidsver zekeringen voor de renners re gelen", legt Jan -die zelf een aantal verzekeringen bij Verzekeringen ZLM heeft - uit. "Daarbij huldig ik het standpunt dat je dat moet doen waarin je goed bent." De ploeg weet zich dan ook omringd met een accountant, een advocaat, iemand die alles weet van arbeidsrecht en natuurlijk medici en mechaniekers. De professionaliteit staat voorop. Met kleine draagbare computers kunnen resultaten van een bloedonder zoek bij een renner binnen enkele seconden naar iedere ge wenste plek op de wereld worden verstuurd. Op afstand wordt zo advies gegeven over de juiste voeding en vitaminen voor de renners. Een ploegleider moet ook vooruit denken. "Ik geniet ervan om jonge talentvolle renners te zien groeien. Nu heb ik al contacten met amateurs die we misschien in 1994, na een stage, in onze ploeg kunnen opnemen. Maar eerst het komende seizoen. In de Tour de France kunnen we wellicht in de vlakke etappes succes sen boeken." Zal de komende zomer in één woord perfect wor den? 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 37