r in de bus" br uik onder automobilisten 9 Izlm twzefarfngsri/euMs Harde feiten Verzekerd, maar geen vergoeding Forse straffen aantal glazen promillage 0,54 - 0,80 0,81 - 1,00 1,01 -1,30 1,31 -1,50 meer dan 13 meer dan 2,50 straffen 400,- 600,- 800,- 1.250,- zes maanden voorwaar delijk intrekken rijbewijs 1.500,- zes maanden onvoor waardelijk intrekken rijbewijs f\ 1.750,- negen maanden onvoor waardelijk intrekken rijbewijs 2.000,- twee weken voorwaar delijk gevangenisstraf- en negen maan den onvoorwaardelijk intrekken rijbewijs twee weken onvoorwaardelijk ge vangenisstraf- enlwaalf maanden on voorwaardelijk intrekken rijbewijs Deze straffen gelden alleen als het de eerste keer is dat iemand onder invloed wordt aangehouden. Als er eerder een bekeuring is gegeven voor het rijden onder invloed of als er een ongeluk is veroorzaakt, liggen de straffen veel hoger. In 1991 vielen in het verkeer in Nederland 1281 doden en 48559 gewonden. Cijfers die er niet om liegen. Bij 25 procent van de ongevallen was drank in het spel. Niet voor niets is rij den 'onder invloed' niet een 'gewone' verkeersovertreding maar een regelrecht misdrijf. De straffen zijn dan ook fors. Wie achter het stuur gaat zitten met twee of drie glazen op, kan al rekenen op een strafblad. Daar word je in één klap nuchter van. Met snelwerkende apparatuur kan de politie tegenwoordig grootscheepse controles houden waarbij iedereen wordt aange houden. De kans om door de mazen van het net te glippen is daardoor verdwenen. "Als iemand een schade meldt en het blijkt dat de bestuurder heeft gedronken, dan wordt de schade aan het voertuig niet vergoed", vertelt de heer H. Meeuwsen, hoofd schade van Verzekeringen ZLM. "Verzekeraars trekken daarin één lijn. Men kan zich dus de moeite van de overstap besparen. Het maakt dan ook niet uit in wiens auto men rijdt". Ook meerijden met iemand die gedronken heeft, is onverstandig. Gaat er iets mis en komt een meerijder in aanmerking voor een schade claim, dan zal zo'n 25 tot 30 procent op de vergoeding gekort worden. En dat kan tonnen schelen. "Valt iemand in herhaling, dan komt men op de zwarte lijst. Er is dan nog maar één verze keringsmaatschappij waar men zich kan verzekeren, maar wel tegen een hele fikse premie", aldus de heer Meeuwsen. De parkeerplaats van discotheek De Hooizolder is elke zater dagnacht het werkgebied van parkeerwachter Marcel de Bokx. Tussen tien uur 's-avonds en een uur of half zes 's-morgens ziet hij met scherp oog toe op wat er in zijn omgeving gebeurt. Marcel: "Ik zie natuurlijk heel wat, vooral rond sluitingstijd. Zelf ben ik broodnuchter en dat kan ik van veel bezoekers niet zeggen!" Volgens Marcel komt alcohol- gebruik onder chauffeurs vooral in het hoogseizoen voor. "Tijdens de wintermaanden gebeurt dat veel minder. Nu komen de meeste bezoekers hier uit de buurt, en die kennen de voor delen van de discobus zo langzamerhand wel. De bus is ge woon een uitstekend alternatief voor wie lekker een biertje wil drinken en weer veilig thuis wil komen." 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 35