Voor de vrouw Hoe ga je als vrouw met veranderingen om? Jongeren tegen dumping Olifanten of sneeuwballen! Trekkerbehendigheidswedstrijd onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: C.J. de Jonge-Sto/s Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge VRIJDAG 11 DECEMBER 1992 21 Op 12 november 1992 werd in 'de Vroone' te Kapelle een provinciale studiemorgen georganiseerd door de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afdeling Zeeland. Het werd een druk bezochte morgen waarin gediscussieerd werd over veranderingen, zowel in het persoonlijk- als in het maatschappe lijk leven als in de Bond zelf. Eén ding is niet veranderd: waar vrou wen bij elkaar zijn wordt gepraat! De inleidster was mevr. C. Stokman, medewerkster aan 'Triade training' wat is ontstaan uit een fusie van Woodbrookers Bentveld, De Born en Volkshogeschool Drakenburg. Deze fusie bracht voor mevr. Stokman ook een hele verandering met zich mee. Individuele veranderingen Hoe gaan mensen met veranderin gen om? We leven in een tijd waarin er enorm veel verandert: prijzen, verpakkingen, winkels, fusies, mi lieuvraagstukken enz. De meeste veranderingen komen van buiten op ons af en bedenken we niet zelf. We worden er gewoon voor geplaatst en mee geconfronteerd. Vervolgens gingen we in tweetallen praten over veranderingen waarmee we zelf de laatste tijd werden geconfronteerd. Hoe kijken mensen naar veranderin gen? Het bekende is vertrouwd en de meesten hebben angst voor het onbekende. Er zijn in onze taal een heleboel uitdrukkingen, die illustre ren hoe men tegen veranderingen aan kijkt. Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd. - Rustig aan dan breekt het lijntje niet. - Je weet wel wat je hebt, maar niet wat je krijgt. De meeste uitdrukkingen staan be- houdend t.o.v. veranderingen. Meestal valt er iets te verliezen, soms ook te winnen. Soms is het een kans, soms een bedreiging. Waarom kijken mensen op een be paalde manier naar veranderingen? Er zijn grote verschillen in het ermee omgaan. Dit heeft te maken met flexibiliteit, draagkracht en met be lasting. Als mensen al zwaar belast zijn zullen ze veranderingen eerder als een bedreiging zien. Er is een grens aan ons. incasseringsvermo gen. Vooral in deze tijd komen zo veel veranderingen en nieuwe informaties op ons af. We moeten onze eigen grenzen kunnen stellen. Ja zeggen als we iets graag willen, maar ook nee als het tegen onze wil moet gebeuren. Ook dit heeft te maken met hoe we met veranderingen in ons leven heb ben leren omgaan. Hoe deden ze dat vroeger thuis? We mochten in tweetallen praten over hoe dit vroe ger ging. Hoe werd daar met veran deringen omgegaan? (Waren die er wel? Of merkten we daar als kind niets van?) Reageren vrouwen anders dan man nen? Vrouwen waren opgevoed met het idee om 'binnenshuis' te functi oneren. Dit betekent dat ze heel vaardig zijn in het omgaan met ver anderingen. Ze zijn pragmatisch ge richt op snelle oplossingen, waarvoor ze zelf verantwoording dragen. Hoe reageert men op "slechte" ver anderingen? Er wordt niet naar geluisterd (ge woon langs je heen laten gaan); Het wordt ontkend (dat kan toch niet waar zijn?); Er wordt om veel infor matie gevraagd; Het wordt ver kleind (zo erg zal het toch niet zijn); Met schrik of angst; Met apathie (gevoel van machteloosheid); Met agressie of schuldgevoelens. Vaak wordt men heel boos op de brenger van slecht nieuws, terwijl deze daar zelf toch onschuldig aan is. Veranderingen in de omgeving In de maatschappij vinden tal van veranderingen plaats. In het leefmi lieu, door bezuinigingen, werkloos heid, enz. Ook onze Bond kampt met bezuinigingsveranderingen! Een verandering kan beangstigend en ook onontkoombaar zijn. We moe ten op een gegeven moment kun nen zeggen: "Zo hebben we het niet gewild, maar het is nu eenmaal zo. We moeten nu verder". Dan moeten we proberen een rich ting op te gaan, die voor ons zo gunstig mogelijk uitvalt. Roeien met de riemen, die we hebben. Zelf pro beren initiatief te nemen, daarbij steun zoeken met lot- of bondgeno ten. Samen staan we sterk. Weerstand tegen veranderingen Weerstand is juist positief! Men ver zet zich omdat men zich er zo bij be trokken voelt. Daardoor kunnen sommigen er juist geen gat meer in zien en roepen de veranderingen angst op. Geef in zo'n geval infor matie. Maar tracht niet de ander te overtuigen. Dan leg je de ander jouw wil op. Laat de ander meeden ken en invloed uitoefenen. Probeer op een negatieve verande ring zo positief mogelijk te reageren. Dan kan later blijken dat wat je ge kregen hebt leuker te zijn, dan wat er eerst was! Er moeten echter dan wel risico's genomen durven te worden! Aan het eind van de morgen gingen we in groepen discussiëren over de vraag: of iedere verandering het hoofd geboden kan worden door zelf initiatieven te nemen? Juist in situaties waarmee we er mee ge confronteerd worden. En wanneer we actief worden kunnen we er mee geconfronteerd worden. En wanneer we actief worden kunnen we dan deze verandering sturen in een eigen gekozen richting? In de groepen hebben we hierover heel wat afgepraat. Toen we huiswaarts gingen hadden we geestelijk heel wat veranderin gen doorgemaakt. C.J. de Jonge-Stols Redaktie Henk Tegels Agrarische en politieke jongeren zijn tegen het dumpen van landbouwo verschotten op de wereldmarkt. Dat bleek op een studieavond over duur zame land- en tuinbouw van het Brabants Agrarisch Jongeren Kon- takt en de politieke jongerenorgani saties CDJA, JOVD en Jonge Democraten in Tilburg. De EG zet haar overschotten met exportsubsidies buiten de EG af. Hierdoor krijgen ontwikkelingslanden' geen kans een zelfvoorzienende landbouw op te zetten. De jongeren vinden dat geografische blokken van landen, zoals de EG, Afrika en Australië, hun voedselvoorziening mogen veilig stellen door heffingen op importen. Met name de JOVD vond dat de landbouw te veel beschermd wordt door prijsondersteuning, exportsub sidies en inkomstentoeslagen. De markt van vraag en aanbod moet volgens de JOVD meer gaan gelden voor de landbouw. De boer moet creatiever manager zijn, meer inspe len op de marktontwikkelingen. Agrarische jongeren gaven aan dat zij dat wel willen, maar dat de mo gelijkheden beperkter zijn dan in an dere bedrijfstakken. Omschakeling kost tijd. Alle deelnemers waren het erover eens dat de consument meer zou moeten betalen voor milieuvriende lijke produkten. De overheid zou hierin kunnen sturen, door een eco- tax in te stellen, aldus de Jonge De mocraten. Agrarische jongeren zijn sinds kort met consumenten organisaties verenigd in een plat form, om nog beter in te kunnen spelen op de wensen van de con sument. Het CDJA stelt dat de politiek te rughoudend moet zijn met inkrim ping van de veestapel. Het draagvlak onder boeren is daarvoor niet groot. Bovendien is met techni sche maatregelen als fosfaatarm voer en enzymen het mineraleno- verschot van de Nederlandse land bouw sterk terug te dringen. Agrarische jongeren streven naar een duurzame landbouw. Daaronder verstaan ze een landbouw die zo weinig mogelijk schadelijke stoffen in het milieu brengen. Voorwaarde is wel dat er redelijke inkomens zijn te verdienen in de landbouw. AJK West Zeeuws-Vlaanderen 11 december: Ledenvergadering. Plaats: café de Zwaan te Zuidzande. Aanvang: 19.30 uur. Afd. Schouwen-Duiveland 19 december: dagje naar het Rien Poortvliet museum. Daarna panne koeken eten in restaurant/panne- koekhuis 'Bellevue' te Middelharnis. Vertrek om 14.00 uur vanaf De Blauwe Keet te Oosterland. Kosten (excl. pannekoeken): leden f 7,50; niet-leden f 12,50. Opgave vóór 12 december bij Kees Hanse, tel. 01110-12616. PJZ-provinciaal 14 december: ZPJO-vergadering in De Vroone te Kapelle. Aanvang: 20.00 uur. Graubünden, Zwitserland, 15-22 ja nuari 1993, 8-daagse busreis/over nachtingen: 1 in Duitsland, 6 in Chur. Een reis naar Zwitserland in de winter betekent tochten door prachtige winterlandschappen, naar mooie stadjes en interessante ge bieden, waar u heerlijk kunt ont spannen en genieten van de gezonde berglucht. Programma o.a.: 2e dag: bezoek aan vorstendom Liechtenstein; 3e dag: tocht naar Valbella, Lenzerheide; gelegenheid om een wandeling te maken, te langlaufen of op een terras te zitten; 4e dag: tocht naar de indrukwek kende kloof "Via Mala"; bezoek agrarisch bedrijf; 5e dag: per trein naar het aardige bergdorp Arosa om de wintersportsfeer te proeven; 6e dag: stadswandeling door Chur; sle- detocht; gezellige avond met mu ziek en uitgebreid boerenbuffet: 7e dag: per bus naar Davos, met het grote ijsstadion; ber bergtrein naar de Weissfluh Joch (2.663 m). Af wisselende reis, om er in de winter eens heerlijk tussenuit te gaan. Kenya, 16 januari-3 februari 1993, 19-daagse vliegreis/rondreis per bus/17 overnachtingen op verschil lende plaatsen tijdens de tocht, 1 in vliegtuig. Natuurlijk biedt Kenya meer dan olifanten alleen. Maak kennis met al het moois van Kenya! Programma o.a.: 2e dag: stadswan deling Nairobi; bezoek ananasplan tage en theeplantage; 3e dag: Kring Eindhoven Noord van het BAJK heeft op 22 november j.l. de interkring trekkerbehendigheid geor ganiseerd. De dag was een enorm succes, met veel deelnemers. De volgende deelnemers vielen in de prijzen: Uitslag interkring:: 1. Luc Gubbels, Kring Den Bosch, 51 pnt.; 2. Arie Bekx, Kring Helmond, 52 pnt.; 3. Het busje van Agrarische Studiereizen. Anton Verhoeven, Kring Land van Cuijk, 52 pnt. Na het kampen behaalde Arie Bekx de tweede plaats en Anton Verhoe ven de derde plaats. Uitslag kring Eindhoven Noord: 1. Erik van Collenburg, Best, 41 pnt.; 2. Dries van Esch, Oirschot, 47 pnt.; 3. Tiny Kapteins, Oirschot, 56 pnt.; 4. Rudie van Collenburg, Oirschot, 57 pnt. "wildtocht" Nakurumeer, waar dui zenden flamingo's, pelikanen en ooi evaars te zien zijn; 5e dag: bezoek theeplantage en theefabriek; be zichtiging suikerfabriek; 6e dag: boottocht op het Navashameer, be roemd om de nijlpaarden die er le ven; 7e dag: naar het Masai Mara Reservaat, in het oosten van Kenya, om safari's te maken; 10e dag: wild tocht door het Amboselipark, gele gen aan de uitlopers van de legendarische Kilimanjaro (5.895 m), waar olifanten, leeuwen, lui paarden, giraffes en andere dieren voorkomen; 12e dag: tocht door Tsavo West Nationaal Park, met 60 soorten zoogdieren en 500 vogel soorten; bezichtiging Masaidorpen, waar de Masai'vrouwen te herken nen zijn aan hun rode kleding, vele kralen en het kale hoofd en waar de Masaïmannen, ook in het rood en met speer, het vee bewaken; be zichtiging lava stromen en de Mzi- ma Bronnen; 14e dag: naar Mombasa, in het Zuiden van Kenya, gelegen aan de Indische Oceaan; vrije middag om te ontspannen aan het strand of de stad te bekijken; 15e dag: bezoek aan Sisalplantage en -fabriek; bezichtiging manga plantage en juicefabriek; 16e dag: stadsrondrit Mombasa; vrije tijd om te winkelen, zwemmen, zonnen etc.; 17e dag: tocht naar Nairobi; 18e dag: stadsrondrit Nairobi. Aan lokkelijke reis naar Kenya, met zijn geheel eigen cultuur en exotische natuur. En verder: Eilat, Israël, 26 januari-2 februari 1993; Tenerife, Canarische Eilan den, 15-22 februari 1993; Nieuw!! Taiwan en Hongkong, 23 februari-10 maart 1993. Voor nadere informatie of uw aan melding kunt u opbellen naar het Secretariaat van Agrarische Studie reizen, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, telefoon 085-512087. Mieke van Westeneng en Liesbeth Snijder staan u gaarne te woord.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 21