ID Overlegmodel werkt niet meer Trekkers gestuit door politiemacht Draagvlak landinrichting zal in Zeeland verdwijnen rici7Q VA/OdIz LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT Van der Maas op algemene vergadering ZLM: Brief ZLO's over landinrichtingsrente Dank en respect Ug£G vVcclx Pag. 3 Busreizen Brabantse kringen Pag. 4 Overdracht huis Pag. 5 Van het K.N.L.C. Pag. 6 Reportage 'beheersboer' Pag. 7 Trekkertocht naar Den Haag Pag. 8 'Areaal contractgroenten daalt' Pag. 9 Inleidingen van twee gedeputeerden op Algemene Vergadering ZLM Pag. 11 Hoge opbrengst korrelmais Pag. 12 en 13 Van der Maas: landbouw bewust naar crisis geduwd Pag. 15 Effecten 'MacSharry' op bouwplan Pag. 17 Najaarskeuring trekpaarden Pag. 19 Tuinbouwklanken "Dit is het maximaal bereikbare' 32b i A-C ■krant VRIJDAG 11 DECEMBER 1992 80e JAARGANG No. 4147 "Het overlegmodel werkt niet meer. We zullen noodgedwongen uit moe ten wijken naar het conflictmodel. We kunnen en mogen ons niet nog verder medeverantwoordelijk ma ken voor onze eigen teloorgang". Dat zei algemeen voorzitter H.C. van der Maas op de algemene ver gadering van de ZLM, die dinsdag j.l. in Goes werd gehouden. Voor een goed gevulde zaal in de Prins van Oranje haalde Van der Maas zeer fel uit naar de Europese en Nederlandse overheid. Zij beuken met slopershamers de land- en tuin bouw kapot en ondergraven de con currentiepositie en de continuïteit van de hele sector. Van der Maas sprak over wanhoop, die zich van de boeren meester maakt. Te veel boe ren klagen niet meer en dat is een slecht teken. Het elan neemt zien derogen af. Net als in het verleden manifesteert de neergang in de ak kerbouw zich het sterkst. "Enkele jaren geleden spraken we nog over 6a 7 blijvers en 3 a 4 wijkers. Nu liggen die getallen andersom". Landbouwakkoord Het in Washington afgesloten land bouwakkoord tussen de EG en de VS zal alle sectoren meeslepen in de negatieve spiraal, inclusief de tuin bouw, aldus Van der Maas. Ook de Nederlandse varkens- en kippen houders zullen hun concurrentiepo sitie zien verzwakken door de ongebreidelde invoer van graanver- vangers. Van der Maas lanceerde in de alge mene vergadering drie aktiepunten: - de landbouwparagrafen moeten uit het GATT-akkoord; - Landbouwschap en CLO moeten ophouden met het sluiten van compromissen en convenanten met de overheid; - het fiscale systeem moet zoda nig worden aangepast dat de landbouw weer op een ordente lijke manier kan investeren, re serveren en consumeren. Daarnaast moet er investe ringssteun en/of rentesubsidie komen voor duurzame aanpas sing van de bedrijven. Hiervoor zullen enkele honderden miljoe nen per jaar beschikbaar moeten komen door temporisering van de uitgaven voor natuur en milieu. Van der Maas sprak waardering en respect uit aan het adres van de ak- tievoerders, die met trekkers op weg waren naar Den Haag. Goede keus Over de integratie met de Gelder- sche Mij van Landbouw en het ULG zei Van der Maas dat de ledenraad van de ZLM een goede keus heeft gedaan door te kiezen voor schaal vergroting. Dat leidt tot de best mo gelijke continuïteit van de belangenbehartiging en dienstverle ning. "Ook in deze fusie zal de ZLM blijven voortbestaan, zo niet letter lijk dan wel in de geest, in een nieu we jas en in een groter werkgebied". Op de algemene vergadering wer den verder inleidingen gehouden door mevr. L. Nederhoed-Zijlstra, gedeputeerde van de provincie Zee land, en de heer L.H.J. Verheyen, gedeputeerde in Brabant. (Zie voor verslagen hiervan: pag. 9 en pag. 12 en 13 (jaarrede Van der Maas). Als de landinrichtingsrente wordt afgeschaft, zal in Zeeland een laat ste restje draagvlak voor landinrich ting verdwijnen. Een belangrijk instrument voor de verbetering van het landelijk gebied in Zeeland gaat daarmee verloren. Dat schrijven de drie Zeeuwse landbouworganisaties aan de politieke partijen in de Twee de Kamer in een laatste poging de landinrichtingsrente in de huidige vorm te behouden. De brief is een initiatief van het hoofdbestuur van de ZLM. De regering wil uit bezuinigingsoog punt de landinrichting op een ande re manier gaan financieren. Gevolg hiervan is dat boeren in vrijwel alle projecten in Zeeland niet meer in aanmerking komen voor landinrich tingsrente. In Zeeland komen veel ruilverkavelingen met administratief karakter (RAK) voor. Dit zijn eenvou dige en goedkope vormen van land inrichting. Alle RAK's kennen een investeringsniveau dat lager ligt dan f 500,— per ha. Ook andere ruilver kavelingen en herinrichtingsprojec ten in Zeeland hebben een vrij laag investeringsniveau. In al deze geval len zullen de Zeeuwse boeren con tant moeten afrekenen na afloop van het project. Stelselmatig verlaagd De 3 ZLO's wijzen er op dat de fi nanciële bijdragen van het rijk voor landinrichting de laatste jaren al stelselmatig verlaagd zijn. Ook wordt gewezen op de zorgwekken de situatie van de Zeeuwse land bouw op dit moment. Juist nu het zo slecht gaat, moet de overheid be leid voeren om herstructurering van met name de akkerbouw mogelijk te maken. De 3 ZLO's vragen de Kamerfrakties het voorstel van de regering zodanig aan te passen dat de landinrich tingsrente voor Zeeland behouden blijft. Als er toch iets moet gebeu ren, zou verkorting van de afbeta lingtermijn (nu 26 jaar) een mogelijk alternatief kunnen zijn. In een indrukwekkende optocht zetten boeren uit Zeeland deze week met hun trekker koers naar de Randstad. Hier een beeld van de stoet op de Oesterdam. (Foto Bert Hopmans Ik spreek mijn dank en respect uit voor alle mensen, die deze week op hun trekker of op an dere wijze aktie hebben ge voerd tegen het anti-landbouwbeleid van de EG en de Nederlandse politiek. Het was een indrukwekkend protest! Van der Maas, voorzitter ZLM. Deze week rolden vanuit zuidwest- Nederland opnieuw honderden trek kers richting Den Haag om kracht bij te zetten aan het protest tegen de landbouwafspraken tussen de EG en Amerika. Ze kwamen niet verder dan Pijnacker op ca. 10 kilo meter van Den Haag. Daar legde de politie woensdag j.l. met groot machtvertoon een cordon rondom de trekkers. De aktievoerders keerden daarna te leurgesteld naar huis. De toezegging van minister-president Lubbers om zich persoonlijk met het landbouw dossier te zullen bemoeien en zich in te spannen voor behoud van de suiker- en zuivelexport, klonk velen ongeloofwaardig in de ogen. "Toch" aldus aktieleider Daan Dees die bij het gesprek met Lubbers aan wezig was, "is" dit het maximale dat we op dit moment bereiken kunnen". De aktieleiders zagen geen heil in voortzetting van de ak- ties. "We hebben geen conflict met de maatschappij, maar met de poli tiek", aldus Dees. Kamercommissie Woensdagmorgen boden de centra le landbouworganisaties een petitie aan de vaste Kamercommissie voor landbouw aan, waarin o.a. werd geëist dat de prijzen en quota van suiker (de boerenbietenprijs) en de melkprijs moeten worden gehand haafd. De eisen van het akkerbouw- actiecomité gingen nog een stapje verder: suiker moet uit het GATT- akkoord en er moet brede investe ringssteun en fiscale steun komen voor de boeren. In de Kamercom missie was er geen enkele steun voor de eisen. Bijna alle woordvoer ders lieten zich positief uit over de GATT-afspraken. Minister Bukman verklaarde dat er enkele slechte onderdelen in het ak koord zitten. "Die moeten we aan pakken. Maar daarmee is het akkoord nog niet slecht". Het Landbouwschap had maandag j.l. een gesprek met premier Lub bers. Voorzitter J. Mares verklaarde na afloop dat hij gehoor had gevon den bij de regering. "Zij erkent en herkent onze zorgen". Het Land bouwschap heeft minister Bukman gevraagd te bewerkstelligen kaas samen met andere zuivelprodukten als groep in het akkoord te krijgen. Zo kunnen de negatieve gevolgen worden uitgesmeerd over meerdere produkten. Wat de suiker betreft wil het Land bouwschap dat het huidige systeem van quota wordt voortgezet zonder dat het tot prijsverlaging komt. Lub bers heeft toegezegd bij het uitwer king van het GATT-akkoord de pijnpunten zo goed mogelijk op te vangen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 1