Fruitshow op Kerstveiling Samenwerking DLV-teams vollegrondsgroenteteelt Gunstig verloop proeven in de zaadteeltgewassen Steeds meer regels Tuinder heeft weinig aan Gatt-akkoord Lage prijzen gaan dikwijls gepaard met weinig toekomstverwachtingen Duitse nitraatnorm VRIJDAG 11 DECEMBER 1992 19 BOOM, VINEX, Lozingenbesluit, Hinderwet, First Flush, BOOT, ar beidsomstandigheden, bonus-malus en nog veel meer is in de BARONIE de laatste weken aan bod gekomen. Op twee SEV-bijeenkomsten (één voor glastelers, 160 leden aanwezig) zijn veel van bovengenoemde onderwer pen aan de orde gekomen. Regelwetgevingen worden niet ge makkelijker voor de tuinbouw. Re gels die misschien al heel lang bestaan, maar die in de nabije toe komst een grote rol kunnen gaan spelen. Regels, die wederom voor grote investeringen kunnen zorgen. Investeringen die na zo'n slecht jaar, op veel bedrijven voor nog grotere financiële moeilijkheden kunnen zorgen. Regels en wetten waar je soms wel eens van denkt, dat ze gemaakt worden om de bedrijfstak ten gronde te richten. Iedere telers is ervan overtuigd dat een groot aantal maatregelen genomen moe ten worden, maar er zijn ook maat regelen waar je je bij afvraagt of ze inderdaad wel moeten. En dan de snelheid van invoeren, die men wil bereiken van hoger hand. Maatre gelen nemen is goed, maar geef de uitvoerders de tijd en de kans om al les te realiseren. We hebben tenslot te niets aan een aantal wetten en regels als er straks niemand meer overblijft om deze uit te voeren. Misschien zien we een heleboel din gen te zwart/wit, maar als je er als bedrijfstak mee te maken krijgt! Als je op deze avonden goed je oren openzet, kom je soms tot rare con clusies. Bijvoorbeeld: Lozingen besluit. In de toekomst zal lozing op oppervlaktewater niet meer zijn toe gestaan, mits je er voor betaalt. Dan denk ik als ik dit zo hoor, lozen mag niet, waarschijnlijk om verdere ver ontreiniging tegen te gaan, maar als je betaalt mag het wel. Is dat water dan plotseling minder verontreinigd? Of neem het bonus-malus systeem. Als je een werknemer in dienst hebt en die wordt arbeidsongeschikt om dat hij in het weekeinde tijdens het voetballen zijn been heeft gebroken, draait de werkgever er tenslotte voor op. Die krijgt een boete die niet mis is. Daartegenover staat, neemt een werkgever iemand in dienst die gedeeltelijk arbeidsongeschikt is, dan krijgt die werkgever een bonus. Maar wordt deze werknemer meer arbeidsongeschikt terwijl hij in dienst is, dan volgt weer een malus. Neem me niet kwalijk, maar sommi ge dingen kan ik echt niet volgen. Volgens sommige mensen moet je niet alles negatief zien, maar aan het einde van zulke bijeenkomsten, net als er nu achter de rug zijn, heb ik toch wel eens een slapeloze nacht. Telers van winterpeen in WEST BRABANT zijn aanmerkelijk beter gestemd dan een aantal weken ge leden. Toen zag het er naar uit de af zet het gehele seizoen stroef zou verlopen. De prijs van de vrije peen is inmiddels opgelopen tot 11 cent per kilo. Op februarilevering worden prijzen genoemd tot 14 cent. Een onverwacht goed lopende export deed de vraag stijgen. Een ander punt is dat er nog niet al te veel peen beschikbaar komt door de natte weersomstandigheden. Nog veel percelen moeten door de rooier. Hier en daar is sprake van rotte punten wat de kwaliteit niet ten goede komt. Met het aantrek ken van de markt voor winterpeen is er voor menige partij B-peen weer een bestemming. Niet alle contrac ten zijn nageleefd waardoor er nu weer meer perspectief komt. Op de veiling schommelt de prijs van de grove peen al een tijdje rond de 40 cent. De vreugde bij de witloftrekkers is maar van korte duur geweest. On der invloed van meer aanbod is de prijs weer onderuit gegaan. Dit heeft automatisch tot gevolg dat de prijs van de pennen mee omlaag gaat. Door een schimmelziekte in veel partijen pennen trok de prijs aan. Drie weken geleden kon een pennenteler nog 9 cent per stuk krij gen. Dit bedrag is weer geslonken naar 6 cent. Nu is wel duidelijk dat de malaise in de witloftrekkerij structureel is. Een oplossing is niet te zoeken in de kwaliteitssfeer. Ver dere kostenbewaking is uitgesloten. Ons omringende landen hebben de tak witlof opgepakt. Het gros van de tuinders heeft zich niet verdiept in de Gatt- onderhandelingen. Voormannen be weren dat een Gatt-akkoord goed is voor de gehele tuinbouw. De prakti sche tuinder "hecht hier weinig waarde aan. Hij moet het hebben van een gunstig vraag- en aan- bodspel. Nu de grenzen verder opengaan kan dat betekenen dat meer produkten een overzeese be stemming gaan vinden. Aan de an dere kant betekenen open grenzen dat er ook meer Nederland binnen kan komen. Dit laatste maakt menig tuinder huiverig. In andere gebieden in de wereld is onder betere klimato logische omstandigheden en met aanmerkelijk minder kosten een goed tuinbouwprodukt te fa briceren. Nu heffingen gaan wegvallen is de kans goed mogelijk dat ex- en im porteurs deze gelegenheid aangrij pen om eenzijdig zaken te gaan doen. Op tuinbouwgebied kunnen bv. Afrikaanse landen nieuwe moge lijkheden worden geschapen. Dit kan zelfs nog passen in het kader van ontwikkelingshulp. Met deze wetenschap voor ogen hebben de voormannen in Nederland gelijk door te zeggen dat de tuinbouw met het Gatt-akkoord er een stap op vooruit gaat. Welke tuinders er dan bedoeld worden is de vraag. Niet de groentekweker in Nederland. De traditionele kerstshow op de fruitveiling in Kapelle stond dit jaar in het teken van het thema: "de milieubewuste teler heeft de toe komst". Woensdag j.l was de fraai versierde kerstveiling gratis toe gankelijk tussen 10 uur 's ochtends en 10 uur 's avonds. In ochtenduren waren leerlingen van groep 7 en 8 van de basisscholen te gast, 's middags Het de Kerstman zich zien en 's avonds vond de officiële opening plaats door de Commissaris van de Koningin, drs. W.T. van Gelder, waarna er een gezellig feestprogramma volgde, compleet met een lasershow. Tussen de bedrijven door was er alle gelegenheid het kerstfruit te bekijken en te kopen. Donderdag was de kerstveiling open voor handelaren. Op de foto een beeld van de opbouw van het traditionele Kerstmo zaïek in de veiling, een ontwerp van arrangeur Cees de Jonge uit Goes (foto Anton Dingemanse). Een sombere stemming in de land en tuinbouw, dat is het totaalbeeld wat men al krijgt als we de vakbla den en tijdschriften lezen. Het zal echter van bedrijf tot bedrijf enorm verschillen. Ook hier op THOLEN zijn er zeker bedrijven die het al aan den lijve ondervinden dat het niet goed gaat, terwijl er ook zijn die nog volop grond kopen. Met de huidige prijzen en het toekomstbeeld wat vooral de akkerbouw voor ogen staat, is het niet verwonderlijk dat er een mineurstemming is. Of de tuinbouw er zo veel beter voor staat is nog maar de vraag. De meeste tuinbouwgewassen zijn ar beidsintensief en arbeidskrachten worden steeds duurder en moeilijker te krijgen, zeker voor gelegenheids arbeid waar zoveel van nodig is op bepaalde momenten in deze sector. De concurrentiepositie wordt mede daardoor steeds zwakker, maar dat ervaart dan wel momenteel het me rendeel van het bedrijfsleven in ons land wat met personeel werkt. Op enkele uitzonderingen na, liggen de prijzen van groenten en fruit op een laag tot zeer laag niveau. De markt van verse groente is echter zeer grillig, zodat er in deze sector nog wel hoop is op betere tijden. Dit lijkt met andere produkten toch wel anders. De glasgroenten worden ook het laatste half jaar met slechte prijzen bedeeld. De vruchtgroenten is momenteel een aflopende zaak, maar ook hier ziet men weinig uit schieters van prijzen zoals dat op het einde van het seizoen nogal eens gebeurt. De kropsla waar in deze tijd de Thoolse kassen overwe gend mee beplant zijn - en die ge oogst worden nu en de komende winter - werd de afgelopen weken ook slecht betaald. Er wordt een goed produkt geleverd, maar de ex- portvraag is minimaal. De kwaliteit Het Duitse Ministerie van Gezond heid heeft een ontwerp gemaakt voor een nationale nitraatnorm voor spinazie. Het ontwerp gaat uit van een maximum van 2000 mg nitraat per kg voor verse, verduurzaamde of diepgevroren spinazie. De regeling zal op 1 mei 1995 moeten ingaan. Tot die tijd geldt een richtlijn, dus geen wettelijke norm, van 2500 mg per kg. In Nederland ligt de norm voor spi nazie momenteel op 3500 mg in de zomerperiode (1/4-31/10) en 4500 mg in de winterperiode (1/11-31/3). Vanaf 1995 zal naar verwachting ook in Nederland de norm verlaagd worden. In de toekomst willen de Duitsers ook een nitraatnorm voor kroten gaan instellen. De teams vollegrondsgroenteteelt Westmaas en Horst gaan per 1 ja nuari 1993 samenwerken. Het nieu we team, met de naam Team Vollegrondsgroenteteelt Zuid, heeft een nieuw telefoonnummer: 04709-87500. Via dit nummer staat de DLV de telers iedere werk dag van 8.15 tot 17.15 te woord. Het werkgebied van team Zuid bestaat uit de provincies Zuid-Holland, Zee land, Noord-Brabant, Gelderland. Limburg en en het gewicht van de sla is over wegend goed met tevens nog lage nitraatcijfers, maar dit is niet ge baat. De zeer zware Franse bui tensla en Spaanse ijsbergsla zitten ons op de buitenlandse markten in de weg. Met de huidige rassen zijn we ook hier in staat om zware sla te telen, maar de exporthandel staat er schijnbaar nog niet om te springen. Bij een beperkt aanbod in meerma- lig fust wordt deze sla voor de bin nenlandse handel op CHZ beter betaald, maar zodra er wat meer komt en men ze in de daardoor bestemde doos aanbiedt, duikelen ze onder de prijs van de normale ge wichtsklasse van 23/24 kg per 100 stuks door. Desondanks blijft men roepen van uit o.a. CBT, dat men zware sla moet telen om de concurrentie aan te kunnen. Dit komt bij menig sla-teler merkwaardig over, zeker als men geen duidelijk antwoord kan geven op het waarom van deze situatie. Het argument dat de exporteurs de verhoogde doos niet willen omdat er hiervan minder op een pallet gaan, raakt kant nog wal. Wanneer er daadwerkelijk vraag naar is, heeft het extra vervoer weinig te beteke nen. Het is echter nog te vroeg om ook hier alleen maar sombere gelui den over te laten horen want het winterseizoen moet eigenlijk nog beginnen. En er zijn zoveel faktoren die de prijzen kunnen beïnvloeden, dat we over een paar maanden pas weer kunnen zeggen hoe het is geweest. Om te zorgen dat zoveel mogelijk van de kennis en ervaring in het team Zuid gebruik gemaakt kan worden, worden alle telefoontjes centraal via kantoor Horst aangeno men. Het team heeft twee bezoek adressen: in Horst (Spoorweg 10) en in Breda (Heilaarstraat 232). De resultaten van de proeven welke in 1992 zijn aangelegd werden on langs aan de leden van de zaad- teeltstudieclub Tholen gepresen teerd. Ondanks de barre weersom standigheden waren ca. 40 leden op gekomen. De presentatie werd ver richt door de onderzoeker van ROC "Rusthoeve", de heer ing. M. Tram per. DLV-bedrijfskundige zaadteelt J. Wals en bestuurslid W.A. Boogaard. Voor de onkruidbestrijding werden 22 gewassen beproefd, in 16 ervan is geen enkel middel toegelaten. Doel van deze proeven is om op ba sis van 3-jarige resultaten een ver zoek tot toelating in te dienen bij de RD. De gebruikte middelen zijn alle gangbaar in de huidige landbouw, dus de mate van onkruidbestrijding is bekend. De gewasreaktie is van groter belang, want het komt voor dat bij een vroege waarneming een laag beoordelingscijfer wordt gege ven, maar dat het gewas zich goed herstelt, zodat alleen het oogst- tijdstip wordt verlaat. Spuiten Het spuiten van de proeven gebeurt door ROC "Rusthoeve" met specia le proefveldapparatuur. Ook werd door hen het kunstmeststrooien verzorgd voor de stikstofbe- mestingsproef in violen. Hierin wer den trappen gelegd van 25 kg N/ha van 0 tot 200 kg N/ha bij een voor raad N-mineraal van 52 kg in de laag 0-30 cm en 76 kg N/ha in de laag 30-60 cm. Het geheel lag in 4 herhalingen. Uit alle veldjes is apart geoogst, en uit de opbrengstbepa lingen blijkt dat dit jaar de optimale stikstofgift lag rond de 125 kg N/ha. Dit jaar was er op het proefveld nogal wat aardappelopslag, waarbij het opviel dat er bij een bepaald middel geen opslag meer voor kwam. Dergelijke "toevalligheden" kunnen interessante gegevens ople veren, ook voor gebruik buiten de sector bloemzaadteelt. De proeven zijn alleen mogelijk door de goede samenwerking met PAGV- Lelystad. ROC "Rusthoeve" en door de financiële medewerking van de sponsors uit o.a. zaadteelt en - handel, bank, veiling e.d. DLV Het DLV-team vollegrondsgroente teelt in Westmaas wordt met in gang van 1-1-93 opgeheven. Er komt een nieuwe regio-indeling waar Horst de hoofdvestiging wordt, met Breda als dependance. Zijn er vragen bestemd voor de zaadteeltdeskundige, dan kan men deze telefonisch doorgeven aan het kantoor, waarna het wordt door gespeeld naar heer Wals. Let wel: o.a. telefonisch contact met DLV is nog steeds gratis. Als er voor een bepaalde zaak een bedrag in re kening wordt gebracht dan hoort u dit van te voren te weten. Uit o.a. het aantal telefoontjes wat binnen komt wordt de behoefte gemeten die er is vanuit de praktijk. Voor het continueren van de voorlich- tersplaats is het daarom ook voor u van belang dat u goed notitie neemt van het tel.nr. van vestiging Horst: ,04709-87500 op werkdagen van 8.15 tot 17.15 uur, vanaf 01-01-1993.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 19