Besmettelijke veeziekten Rugklachten, hoe komt u eraan? Indoor Zeeland weer in Goes AOC-Zeeland start nieuwe cursus Demonstratiedag over lassen Het vervoersverbod voor varkens heeft ons lang In de tang gehouden. Nu jongstleden zaterdag het verbod rond Putten is opgeheven, denk ik dat het toch wel nodig is te kijken hoe wij in de toekomst met calami teiten van deze omvang om moeten gaan. Ik wil hierbij niet zeggen dat met het opgeheven vervoersverbod de (te zware) varkens ook al direct weg zijn. De gevolgen van de maatrege len zullen nog heel wat langer du ren, omdat het marktmechanisme wel degelijk is verstoord en wij op dit moment te maken hebben met historisch lage prijzen. Een geluk bij een ongeluk is nog wel dat de voor liggende periode financieel heel re delijk was. Feit is wel dat wij in dergelijke geval- len weer eens heel duidelijk met de neus op de feiten gedrukt worden betreffende de afhankelijkheid van de export. En ook dat wij bij een nog groter aandeel van levende ex port van varkens, hoe belangrijk ook voor de prijsvornming, steeds af hankelijker worden van beslissingen van collega-lidstaten in de EG. De beslissing om een bepaald gebied af te sluiten in verband met ziekten moet een veterinaire zijn, en niet ge baseerd zijn op wat politiek gezien goed uitkomt!! Onbekend Terug naar de blaasjesziekte. Vol- Door verstandig met uw rug om te gaan voorkomt u veel klachten. Rugklachten, ze zijn er in alle soor ten en maten. De één heeft pijn in de onderrug en de ander tussen de schouders. Waar de pijn zich dan ook lokaliseert, het is een verre van prettig gevoel en de arbeidsvreugde daalt met sprongen of verdwijnt to taal. In de gehele agrarische sector komt rugpijn veelvuldig voor. Zowat de helft van hen die werkzaam zijn in deze sector klaagt erover. Oorzaken van rugklachten zijn een verkeerde werkhouding, te lang achtereen in dezelfde houding wer ken, te zware voorwerpen tillen en sjouwen, voorovergebogen werken, trillingen van trekker of snoeischaar, etc. etc. Al deze bezigheden kunnen overbelasting van de rug en derhal ve rugklachten veroorzaken. Hoe zijn rugklachten te voorkomen? Door verstandig om te gaan met uw rug kunnen veel klachten voorko men en reeds bestaande klachten verminderd worden. Het AOC- Zeeland ex>. start daarom in goed overleg met de Gewestelijke Sociale Commissie van het Landbouw schap met een korte cursus waarin geleerd wordt wat er nodig is om uw rug zoveel mogelijk te sparen. In deze cursus die bestaat uit 4 lessen gens mijn informatie is deze ziekte zo'n 80 jaar geleden in de A- categorie opgenomen, omdat het veel overeenkomst vertoonde met het zeer gevreesde mond- en klauwzeer. Ik moet u dan ook eerlijk erkennen dat ik nog nooit van blaas jesziekte had gehoord vóór deze uit braak. Wanneer je dan constateert dat deze ziekte voor de varkens zelf minder gevolgen heeft dan bijvoor beeld een varkensgriep, dan wordt het, denk ik, de hoogste tijd om de ze lijst met besmettelijke veeziekten te herzien. Dit met name gezien de kennis die er nu voorhanden is. Ver der is het wellicht nuttig ervoor te pleiten dat er bijvoorbeeld om de vijf jaar een evaluatie plaatsvindt. Ik weet best dat zoiets misschien wel weer een paar jaar vergt, aan gezien dit via Brussel geregeld moet worden. Maar dat mag geen reden zijn om dit niet zo snel mogelijk via het Landbouwschap aan te kaarten. Er staan enorme belangen op het spel, die wij nu in ons gebied mee gemaakt hebben, maar die ook in andere gebieden of met andere ziektes kunnen gebeuren. Reserveren Een tweede punt waar op korte ter mijn aan gewerkt moet worden, is volgens mij dat het een agrarisch ondernemer mogelijk moet worden in goede jaren vrij van belasting te reserveren. Dit om in staat te zijn fi nanciële dreunen, zoals we die nu meegemaakt hebben, beter op te vangen. In het agrarisch bedrijf zijn de inko mensverschillen van jaar tot jaar bij zonder groot. Door de driejaarse middeling kan dit soms gedeeltelijk worden bijgeschaafd, echter lang niet altijd optimaal. Dit omdat de middelingstijd vrij kort is en de ge volgen van een gebiedsafsluiting voor de betreffende ondernemers veel harder doorslaan dan de gevol gen van een hogere of lagere markt prijs. Waarom zouden grotere bedrijven wel een pot mogen vor men in de V.A.R. (Voorziening Alge mene Risico's) en agrarische bedrijven niet? Een dergelijke fonds vorming per bedrijf kan voorkomen dat er in goede jaren kapitalen naar de fiscus gaan, terwijl men in het jaar dat men die betalen moet, soms helemaal geen inkomen heeft. Een V.A.R.-pot zou in een dergelijk geval het gat een stuk kunnen dich ten en de ondernemer kan beter aan zijn betalingsverplichtingen naar bank en leverancier voldoen. van 1 VA uur wordt door een tweetal fysiotherapeuten door mid del van dia's, video en mondelinge uitleg alsmede het in praktijk bren gen van in de cursus aangeleerde vaardigheden getracht u beter te le ren omgaan met uw eigen lichaam ixx uw rug. Dit kan mogelijk aanpas singen in uw werkomstandighe den) vragen, maar het doel daarvan is dat u uw werk langer en met (meer) plezier kan volhouden. De cursus zal gegeven worden in de sportzaal van het AOC-Zeeland e.o., Stationspark 39 te Goes op de woensdagen 13 en 20 januari 1993 en 3 en 10 februari 1993 van 19.30 uur tot 21.00 uur. De kosten bedra gen f 120,— per cursist. Het mini male aantal deelnemers is gesteld op 10, het maximale op 25 personen. Aanmelding (schriftelijk of telefo nisch) kan plaatsvinden bij het AOC- Zeeland ex>., Stationspark 39, 4462 DZ te Goes, tel.no. 01100-27203; t.a.v. mevrouw I. vA. Male/de heer L. Reijnierse. Aldaar zijn ook nadere in lichtingen te verkrijgen. Bij voldoende animo kan deze cur sus ook in andere regio's gegeven worden. Plaats en tijdstip zullen dan nader worden bepaald. Calamiteiten Fonds Een derde gedachte is dat wij met elkaar, als totale bedrijfskolom, een fonds vormen waaruit ondernemers in een ingesloten gebied aanspraak kunnen maken om de financiële schade te beperken. Hierbij bedoel ik, om misverstanden te voorkomen, niet het oprekken van het Stamping Out Fonds. Dit fonds, dat gezamen lijk wordt gevuld door overheid en bedrijfsleven en wat bedoeld is voor ruiming van bedrijven waar de ziek te is uitgebroken, moet zo blijven functioneren. Mij staat voor ogen om de randge bieden die de klap op moeten hoesten, teneinde voor de rest van het land de export zo goed mogelijk op peil te houden, een financiële compensatie te geven. Ik zeg er echter direct bij dat ik niet weet of het zondermeer mogelijk is dit te verzekeren. Bovendien realiseer ik mij zeer wel dat je dan goed moet overdenken welke regels je daarvoor moet stellen, hoe groot de aard van het risico is en aan welke premie je dan moet denken. Alles bij elkaar best wel een inge wikkelde klus, maar ik denk dat het alleszins de moeite waard is als be drijfsleven hierover te praten, omdat het toch wel een behoorlijke tijd duurt voordat je zoiets op de rails hebt. En voorts ben ik van mening dat wij niet de illusie moeten heb ben dat het wel weer 70 jaar zal du ren voordat wij weer zoiets meemaken! 'Draaiboek' Ik denk dat wij ook geleerd hebben dat, wanneer er wederom iets der gelijks voor zou vallen, het belang rijk is te weten wie wat en hoe moet doen. Want ik kan mij niet aan de in druk onttrekken dat, ondanks het feit dat er enorm veel gedaan is op verschillende niveaus, er niet op de meest efficiënte manier is gewerkt. Tot slot denk ik dat iedere onderne mer er nogmaals op gewezen moet worden al het mogelijke te doen om zijn bedrijfsvoering zo hygiënisch mogelijk te laten zijn. Dit echter zon der hierbij op heksenjacht te gaan of met het beruchte Hollandse vinger tje te wijzen. H. Torsius voorzitter Afd. Veredelingslandbouw KNLC Op 26 januari 1993 organiseren de Praktijkschool voor Mechanisatie en Open Teelten in samenwerking met het Innovatie Centrum Zeeland en Lincoln Smitweld een informatie- en demonstratiedag over het oplassen van slijtvaste lagen en lassen van moeilijk lasbare materialen. Deze dag omvat een programma van 9.00 - 17.00 uur en wordt gehou den op Praktijkschool te Schoondij- ka De onderwerpen worden zowel theoretisch als praktisch belicht met aandacht voor MIG/MAG gevulde draad, het electrode proces en het gasloze draad proces. De bijeenkomst biedt uitstekende mogelijkheden om informatie en er varingen uit te wisselen. Ook wor den de deelnemers in de gelegenheid gesteld zelf een en an der ter hand te nemen om de pro cessen beter te leren kennen. Nadere informatie over deze informa tie-demonstratiedag kan verkregen worden bij de heer J. vd. Sanden, Prak tijkschool te Schhondijke, telefoon nummer 01173-1551. Het hippisch spektakelstuk van de 'Weelruiters' rond Kerstmis en Nieuwjaar vindt dit jaar weer plaats in de Zeelandhallen te Goes, na twee jaar gastvrijheid genoten te hebben in het veiling complex te Kapelle, omdat het evenement de Zeelandhal ont groeid was. Nu er een tweede hal bijgebouwd is en het de vei ling in verband met de Kerstvei ling tijdelijk niet goed uitkwam, was het logisch dat weer con tact opgenomen werd met de di rectie van de Zeelandhallen. En daar vinden van 22 december tot en met 2 januari weer diverse dressuur- en springwedstrijden plaats van paarden en pony's in diverse klassen met als hoogte punt de nationale dressuur- wedstrijd en de Prix St. George op Tweede Kerstdag. Ook de na tionale hengstencompetitie die onlangs in het Federatiecentrum te Ermelo van start is gegaan, doet Goes aan en wel op 29 de cember. Ook staan er diverse shownummeis op het program ma ondeer andere van de we reldkampioen bij de vierspannen IJsbrand Chardon, dat weer sen satie belooft te worden. Terwijl de imitatie Grand National, de beroemde en soms beruchte En gelse paardenrace of Shetland pony's voor een komische noot kan zorgen. Al met al beloven dit interessante dagen te worden. Voortzetting praktijkonderzoek paardenhouderij lijkt verzekerd Met het besluit van de afdeling paardenhouderij om de afdracht dekgelden met f 3— te verho gen is de bijdrage die de fokkerij organisaties moeten leveren ver zekerd. In de vernieuwde afde ling paardenhouderij zijn de stamboeken, onder meer ook de hengstenhouders, vertegen woordigd. Alleen het Shetland ponystamboek onthield zich om praktische redenen van goed keuring. Het kon namelijk geen toezegging krijgen dat ook Shet land pony's bij het onderzoek zouden worden betrokken. Ook over de opzet van het on derzoek is overeenstemming be reikt. Het onderzoek wordt geconcentreerd in Emmeloord en de tweede locatie, De Bo venste Hof te Brunssum zal wor den afgestoten. Hierop heeft de Federatie van Bonden van hengstenhouders reeds een op tie genomen. Men wil het tot het centrum van im- en export van sperma maken waarop alle hengstenhouders van Nederalnd een beroep kunnen doen. Het opent interessante perspectie ven, maar het lijkt me nogal am bitieus, al is de groei van de K.l. opzienbarend. Vooral bij het KWPN waar dit jaar van de 18.900 gedekte merries er 13.500 (91%) geïnsemineerd zijn. De KWPN zet vaart achter het formeren van een nieuw hoofd bestuur. Rond medio december verkiezen alle afdelingen hun lid van het hoofdbestuur, waarna dit 29 december geïnstalleerd zal worden en meteen kan star ten met de hengstenkeuring van de tuigpaarden in Zwolle op 2 ja nuari. In verband met de nieuwe structuur van de KWPN waar over zich nog een commissie zal buigen, is de zittingsduur van dit hoofdbestuur beperkt tot de al gemene ledenvergadering in 1994. Tot zolang wordt de ver kiezing van de voorzitter ook uit gesteld. De hengstenkeuring noemden we al. Er zijn dit jaar bij verschil lende stamboeken weer erg veel jonge hengsten voor het eerst te keuren aangemeld: 800 bij het KWPN, 300 bij de Shetlanders en 160 bij de NRPS, terwijl ons Nationale Fries Paard zich met 99 nieuwelingen duchtig laat gelden. De keuring NRPS heeft reeds plaatsgevonden in Ermelo. De eerste beoordeling van de Shetlanders vindt plaats op 21 en 22 december en de definitie ve keuring op 2 januari, alle in Den Bosch, waar op 30 januari en op 4, 5 en 6 februari de KWPN-keuringen worden gehou den. De trekpaarden en Haflin- gers worden er op 9 januari gekeurd. Op deze keuring wor den ook relatief veel driejarigen verwacht, bij de trekpaarden 28 en bij de Haflingers 39. Rest nog te vermelden dat Zee land weer een preferente merrie rijker is geworden, en wel Wer- ma, eigenaar Smoens te Aagte- kerke. Tenslotte alle lezers prettige feestdagen en een voor spoedig 1993 gewenst.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 16