"Het was de moeite waard" Applaus voor aktievoerders Afscheid vice-voorzitter Munters Luid applaus was er dinsdag j.l. op de algemene vergadering van de ZLM voor de aktievoerende akkerbouwers. Een aantal verliet halver wege de vergadering de zaal om zich bij de trekkertocht naar Den Haag te voegen. 'Wij respecteren en ondersteunen uw aktie van har te', aldus voorzitter H.C. van der Maas. ZLM-voorzitter Van der Maas applaudiseert voor de aktievoer ders, die de algemene vergadering verlaten VRIJDAG 11 DECEMBER 1992 "Het waren geen gemakkelijke ja ren, maar het was de moeite waard." Dat zei de vice-voorzitter van de ZLM, de heer A.H. Munters, in de ledenvergadering dinsdag j.l., waar afscheid van hem werd geno men. Munters treedt vanwege de leeftijdsgrens op 1 januari a.s. terug uit het bestuur van de ZLM. Zijn plaats als vice-voorzitter wordt in genomen door W. van Veldhuizen. Voorzitter Van der Maas memoreer de dat Munters uit de waterschaps wereld stamt. Munters kwam 12 jaar geleden in het ZLM-bestuur. Hij bekleedde diverse functies. Zijn specialiteit was grondgebruik. "Een betere konden we ons niet wen sen," aldus Van der Maas. "U bent eigenaar, verpachter en pachter van grond. Van uw opvolger - Van Gor- sel - kunnen we gelukkig hetzelfde zeggen." Van der Maas sprak de hoop uit dat Munters nog vele jaren lid zal blijven van Provinciale Staten in Brabant. "Niet vanwege je partij (CDA), want de ZLM is elke partij even lief, maar vanwege de verdediging van de landbouwbelangen." Hij overhan digde Munters een fraaie aquarel. Mevrouw Munters kreeg bloemen. In zijn afscheidswoord bedankte Munters onder meer de medewerk- (st)ers van de ZLM. Hij wenst de voorzitter succes bij het "op koers houden van het schip in het zware weer waarin de landbouw nu zit." Van der Maas (rechts) staat op het punt het afscheidscadeau te overhandigen aan Munters (links). In het midden algemeen secretaris Oggel. De algemene vergadering van de ZLM is een ontmoetingsgebeuren bij uitstek. Hier een ronde-tafelgesprek tijdens de pauze van bezoekers uit de kringen Altena- Biesbosch en Langstraat. Een onderonsje op de algemene vergadering. Rechts oud-bestuurslid Juin, in het mid den zittend bestuurslid Vinke. en geforceerd wordt is volstrekt on rechtvaardig en onaanvaardbaar. De mogelijkheid voor aanpassing en behoud van concurrentiepositie ont breekt totaal. Een dringend appèl op politiek en samenleving is dan ook absoluut noodzakelijk. We trachten vanuit de ZLM te bevorderen dat daartoe in ons landelijk organisatie- verband alle kracht en solidariteit gemobiliseerd wordt. In samenhang daarmee hebben we voorlopig drie aktiepunten op tafel gelegd: 1. De door ons gewraakte land- bouwparagrafen mogen geen deel uit maken van een even tueel definitief GATT-akkoord. 2. Landbouwschap en CLO moeten vanaf nu op generlei wijze meer mee werken aan het sluiten van compromissen en convenanten met de nationale overheid. Niet op het gebied van privatisering, verzelfstandiging en medefinan ciering en niet op het gebied van natuur en milieu. Nog meer Landbouwschaps bestemmingsheffingen en op centen zullen door de praktijk niet geaccepteerd worden. Het overlegmodel werkt niet meer. We zullen daarom noodgedwon gen uit moeten wijken naar het conflictmodel. We kunnen en mogen ons namelijk niet nog verder medeverantwoordelijk maken voor onze eigen te loorgang. 3. Het nationale fiscale systeem zal zodanig aangepast moeten wor den, dat dat ook voor de typi sche persoonlijke ondernemingsstructuur in de landbouw rekening gehouden wordt met de drie verschillende inkomenscomponenten, name lijk: investering, reservering en consumptie. Tevens zal er natio naal breed toepasbare investe ringssteun en/of rentesubsidie beschikbaar gesteld moeten worden voor alle land- en tuin bouwbedrijven die willen aan passen om hun concurrentiepositie te verster ken. De WIR (maar dan met een 'plus') dient voor de landbouw als het ware weer heringevoerd te worden. Daarvoor zullen meerdere honderden miljoenen op jaarbasis voor een periode van bijv. 10 jaar beschikbaar gesteld moeten worden. Dat lijkt veel, maar het stelt relatief ge zien weinig voor. Het gaat om een mini-fraktie van de rijksbe groting. Het gaat om een bedrag per jaar dat gelijk is aan wat we in enkele dagen alleen al kwijt zijn aan de rentelasten over onze staatsschuld. Waar het werkelijk om gaat is de politieke wil om bijvoorbeeld gi gantische natuurontwikkelings uitgaven wat te temporiseren ten gunste van een economi sche injectie voor de landbouw. Het besef zal door moeten drin gen dat ambitieuze natuurbouw- en natuuronderhoudsplannen nauwelijks of niet effectief uitge voerd kunnen worden in landelij ke gebieden waar de landbouw verpauperd is. Voorbeelden te over wat dat betreft in het Euro pa rondom ons heen; en dichter bij huis in Noordoost Groningen. t gaat ook om de politieke wil t Den Haag of men iets wil doen ter compensatie van de concurren tievervalsing in een niet geharmoni seerde EG. Waar de ZLM voor staat is het in de benen houden van een economisch gezonde land- en tuinbouw. Waar de ZLM voor staat is een aanpas singsrichting die tijd en adem vraagt. De tweesporenweg van agrificatie en van meer consument en marktgerichte teelten van hoog waardige kwaliteit en met hoge toe gevoegde waarde is daarbij richtinggevend. Het is navrant te moeten constate ren dat 'de politiek' het plan De Veer niet zonder meer afwijst. Ze doen het voorkomen alsof ze kiezen voor inkomstencompensatie. Ik zeg u: vergeet het maar. Zij kiezen enkel en alleen voor de wereldmarktprijs en zullen de compensatie zo snel mo gelijk afbouwen. Bukman heeft nu al aangekondigd dat er extra natuur- en milieuvoorwaarden aan de toch al veel te lage en tijdelijke MacSharry-compensatie verbonden moeten worden. Van Noord ging in de Tweede Kamer nog verder. Hij opperde dat hectaretoeslagen in de toekomst alleen beschikbaar gesteld zouden mogen worden aan bedrijven die niet meer investeren (Let wel: die niet meer investeren). Ik kan daar maar één conclusie aan verbinden: de werkelijke bedoeling is boeren uitroken en laten verpau peren om zodoende zo goedkoop mogelijk natuur-grond te kunnen verwerven. Men heeft daarbij klaar blijkelijk niet door, dat men dan uit eindelijk van een zeer koude kermis thuis zal komen. Respect voor ledenraad De ZLM is een middel en geen doel op zich. Een middel voor belangen behartiging en dienstverlening voor en aan boeren en tuinders. Ik heb erg veel respect voor onze leden raad die een overgrote meerderheid gekozen heeft voor continuïteit mid dels schaalvergroting. Dat betekent werken aan morgen. 'In het heden ligt het verleden en in het nu wat worden zal'. Na de fusie tussen de 'Zeeuwse Landbouw Maatschappij' en de 'Noord Brabantse Maatschap pij van Landbouw' is de ZLM blijven voortbestaan. Ook nu - in deze fusie - zal de ZLM blijven voortbestaan. Zo niet letterlijk, dan wel in de geest; in een nieuwe jas en in een groter werkgebied. Begonnen als een kleine belangenvereniging, en gegroeid tot 'gevestigde orde', heeft de ZLM dat anderhalve eeuw lang kunnen doen. De ZLM zal dat blijven doen. Zolang er boeren zijn, zal de ZLM er zijn. En boeren zullen er zijn, ook in de volgende 150 jaar. Want boeren hebben maar een zwak punt, en dat is dat ze zo graag boer willen zijn!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 13