Landbouw wordt bewust richting crisis geduwd Boeren hebben één zwak punt: ze willen graag boer blijven Organisatienieuws Qq Veel gasten op algemene vergadering van de ZLM ZLM-voorzitter H.C. van der Maas op algemene vergadering: Op deze pagina's vindt u de belangrijkste passa ges uit de jaarrede van de voorzitter van de ZLMde heer H.C. van der Maas, uitgesproken op de algemene ledenvergadering, die gehou den is op maandag 7 december j.i in de Prins van Oranje te Goes. In zijn welkomstwoord begroette de voorzitter behalve de gastsprekers, mevr. Nederhoed (ge deputeerde in Zeeland) en de heer Verheyen (gedeputeerde in Brabant) een aantal burge meesters, statenleden en het Tweede-Kamerlid Te Veldhuis van de WD, woonachtig in Middel burg. Ook een delegatie van de Geldersche Mij van Landbouw en het Utrechts Landbouw Ge nootschap woonde de vergadering bij. VRIJDAG 11 DECEMBER 1992 dukt van de consument uitmaakt. De ideologie, die ten grondslag ligt aan de GATT-doelstellingen - de illu sie van een volledig vrije- marktoriëntatie - zal leiden tot ver paupering van grote delen van Europa. Daarom heeft de ZLM zich al gedu rende meerdere achtereenvolgende jaren uitgesproken tegen de GATT- landbouwonderhandelingen. Binnen het Nederlandse landbouworganisa- tieverband was en is het hele GATT- verhaal teveel een verhaal van ver meende voordelen en vermeende sectortegenstellingen. De 'vrije' sectoren (tuinbouw en varkens, en ook aardappelen en uien worden daarbij genoemd) zullen niet profite ren van de uitvoering van de huidige landbouwvoorstellen. Ook nu vin den die vrije-produkten namelijk on- belemmeerd hun weg buiten de EG-grenzen. De zogenoemde phyto- sanitaire en veterinaire grenscontro les en daaruit soms voortkomende invoerblokkades zullen ook na een GATT-akkoord niet zomaar ver vallen. Afbraak graanexport In Washington is afgesproken dat prijsondersteuning van de graanex port volledig afgebroken moet wor den en dat daarenboven het uitvoervolume naar derde landen verminderd moet worden. En dat dan terwijl de Amerikanen hun zgn. 'defficiency-payments' (vergoedin gen) kunnen handhaven, hun graa nexport vrijwel géén belemmeringen opgelegd krijgt en ze Europa zonder enige beperking vol kunnen blijven pompen met Het forum achter de tafel: v./.n.r.: Verheyen, v.d. Maas, mevr. Nederhoed, Munters, Oggei In 1993 zal het 150 jaar geleden zijn, dat de ZLM werd opgericht. In het jubileumjaar zal onze traditione le ZLM-manifestatie in het teken staan van 'werken aan morgen'. Of ficieel zal de ZLM als zodanig na 150 jaar ophouden zelfstandig te bestaan. Een nieuwe ZLM - met een andere naam -, geïntegreerd met de Geldersche Maatschappij van Land bouw en het Utrechts Landbouw Genootschap, zal echter in een gro ter werkgebied versterkt, dus effi ciënter en effectiever, de historische lijn doortrekken. Doelstelling, inzet en werkwijze blijven hetzelfde, na melijk: een krachtige en optimale be langenbehartiging en dienstverle ning van en voor de leden boeren en tuinders. 'Werken aan morgen' zal het blijvende motto zijn. De land- en tuinbouw in ons werk gebied opereert vandaag in omstan digheden waarin overheid, politiek en samenleving bewust een land bouwcrisis opwekken. Een positief zicht op de toekomst en een offen sieve ondernemersaanpak voor en door de individuele boeren en tuin ders wordt daardoor sterk ondergra ven en onmogelijk gemaakt. De Nederlandse agrarische sector wordt in zeer sterke mate ontkracht door politieke besluitvorming: de ontmanteling van het EG- landbouwbeleid; het monsterverbod dat tot een GATT-akkoord moet lei den waarbij Europese landbouwbe langen verkwanseld worden ten gunste van industrie- en diensten- sectorbelangen; én het Haagse anti- landbouwbeleid, inclusief de over dreven Nederlandse natuur- en mi lieubevlogenheid, die meer en meer ontaardt in een eenzijdig tegen onze bedrijfstak gerichte campagne. Dat zijn tesamen een aantal slopersha mers die de land- en tuinbouw ka pot beuken. Machteloosheid Krachteloosheid leidt tot machte loosheid. Gezagsgetrouwheid slaat om in kwaadheid en woede. Woede wordt wanhoop. Wanhoop maakt murw. De maatschappelijke en so ciale vereenzaming en isolatie van boerengezinnen neemt hand over hand toe. Veel (te veel) boeren kla gen niet meer, en dat is een heel slecht teken. Het broodnodige elan. dat een bedrijfstak in de benen moet houden, neemt zienderogen af. Het elastiek staat op breken. Tijd en adem ontbreekt om aan te pas sen aan veranderende omstandig heden. Erger nog, velen van degenen die zich de laatste jaren (tegen de wind in) wel hebben pro beren aan te passen komen nu het eerst in acute financiële moei lijkheden. De ZLM beschouwt het als haar taak om te bevorderen, dat de lan delijke en Europese organisatieneu- zen meer in één richting komen te staan. Onderlinge solidariteit is een absolute voorwaarde om de huidige 'verdeel- en heers'tactiek van de di verse overheden te kunnen door breken. De crisis van ruim honderd jaar gele den en de crisis van de 30er jaren staan ten voorbeeld aan de crisis van nu. Ook toen was het dogmati sche vrijhandelsdenken aanleiding en oorzaak. Ook toen begon het in de landbouw. En binnen die totale landbouwsector begon het in de ak kerbouw. In beginsel hebben nu al 6 a 7 van de 10 akkerbouwers in ons werkgebied direct of op termijn af scheid en afstand genomen. Aan de keukentafel is men tot de slotsom gekomen, dat die continuïteit eco nomisch niet mogelijk is. Er wordt gekozen voor interen of verkopen. Enkele jaren geleden spraken we nog over 6 7 potentiële blijvers en 3 a 4 potentiële wijkers. Nu liggen die getallen andersom. Geen gehoor gevonden Dat het zover zou kunnen komen hebben we vanuit de ZLM al meer dere achtereenvolgende jaren be toogd. We vonden in ons landelijk organisatieverband echter onvol doende gehoor; en bij de politiek he lemaal geen gehoor! Het notoire vrijhandelsdenken van Lubbers en de zijnen overheerste. Ook in onze landelijke organisatietop! Dat gaf politiek en samenleving de kans om de zogenaamde 'beschermde' land bouw tot zondebok te verklaren. Na een periode van doelbewuste pro- duktiestimulering ter veiligstelling van het consumentenbelang moet de land- en tuinbouw nu klaarblijke lijk extra boeten voor het succes. Onze sector wordt bewust richting crisis geduwd. Keiharde sanering zou de oplossing moeten zijn. Ook nu weer wordt het argument van het consumentenbelang daarbij ten tonele gevoerd. In dat belang moet er geproduceerd worden voor de dumpprijs die op de wereldover- schottenmarkt geldt. Men vergeet erbij te vertellen dat nergens ter we reld sociaal verantwoord voor die prijs geproduceerd kan worden. En dat 10% prijsverschil voor de boe- renproducent gemiddeld slechts 1 2% prijsverschil voor het eindpro- De direkteur Landbouw, Natuur en Openluchtrecreatie in Zeeland, ir. A. van Weelderen rechtsin gesprek met de hoofdbestuursleden Dees (midden) en Bierens (links) graanvervangers. Van enig natuurlijk herstel van de vrije prijs voor graan op de interne Europese markt zal zodoende geen sprake zijn. Immers, bij iedere produktiebeperking, zullen de gaten automatisch met Ameri kaanse invoer opgevuld worden. Nu daar bovenop ook de suikerbieten- prijs volgens berekeningen van LEI en suikerindustrie (let wel, de boe- renbietenprijs, niet de EG suikerprijs) middels de GATT-afspraken met zo'n 20 a 25 procent onderuit zal gaan, omdat ook voor dat produkt vergaande eenzijdige beperkingen zijn overeengekomen (volledig onte recht overigens, omdat we de ex port als boeren volledig zelf financieren) zal de vlucht uit de klassieke akkerbouwteelten naar de zgn. vrije produkten en de tuin bouwsector op Europese zowel als Nederlandse schaal nog meer toe nemen. Het verdringingseffect zal lawine-achtige vormen aannemen. Structurele marktverstoringen en structureel lage prijzen in de vrije sectoren zullen het resultaat zijn. De akkerbouw sleurt de andere secto ren mee. Nu daarenboven ook de melkvee houderij volgens LEI-rekensommen met gemiddeld 25% inkomensver mindering geconfronteerd zal wor den als gevolg van exportvolume-redukties, zullen ook vanuit die sector de verdringingsef fecten sterk toenemen. Naar de roodvleessector, waarvoor het de absolute doodsteek zal betekenen, maar ook richting plantaardige pro- duktie. Alle sectoren zullen direct en indi rect in de negatieve spiraal meege trokken worden. Ook de 'vrije' sectoren. Dat zal men in de tuin bouw moeten begrijpen en in moe ten willen zien. Aktiepunten Laat er geen misverstand over bestaan: landbouwproduktie hoort in principe economisch doelgericht te zijn. Boeren moeten zich aanpas sen; willen dat ook en doen dat ook. Veel bedrijfsgenoten zullen in dat aanpassingsproces moeten wijken. Zoals nu echter één en ander door de politieke besluitvorming gestuurd

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 12