Uit de Uit het grote boek Waardering voor Franse politiek en boer Overheid wil voor dubbeltje op de eerste rang zitten Waar gaan we met onze landbouw naar toe? Relatief voordeel voor Delta pootgoed VRIJDAG 4 DECEMBER 1992 In het LAND VAN HULST zijn op het ogenblik de voorbereidingen van het heerlijk avondje aangebroken. De verwachtingen zijn hoog, de uit komst is wel afhankelijk van wat Sinterklaas in zijn boek te lezen vindt. Het weer van afgelopen jaar is voor de Sint niet interessant, er staat niets vermeld. Voor ons met name, zijn de gevolgen des te belangrijker. De aardappelen geven veel variatie. Grote grove aardappelen met kwa de, of minder (dus fijne) en geen kwade. De bieten gemiddeld hoog. Door de droogte aangetaste perce len, veel minder in kilogram opbrengst. De dagprijzen van de produkten zijn in mineur, dat geeft problemen met de afwikkeling van de contracten. De export is ten op zichte van het aanbod te klein, dit biedt voor het verdere afzetseizoen weinig soelaas. De oogst van 1992 is op een oor na gevild. De voorbe reidingen voor het nieuwe seizoen vorderen slecht, er is nog weinig tarwe gezaaid en er moet nog veel geploegd worden. Wat er al staat aan bijvoorbeeld graszaad is goed te noemen. Dit is het gevolg van het olievlas, dat een goede dekvrucht is. Wat staat er te lezen in het boek van de Sint met betrekking tot de over eenkomst tussen de EEG en Ameri ka? Als opmerking het volgende: vraag aan MacSharry en Andries- sen: "Is industriebeleid op 'groen papier' landbouwbeleid?" Voor mi nister Bukman: "Wat doe je met de adviezen van het Landbouw schap?" Naast je neerleggen is wel erg makkelijk, de gevolgen zullen niet uitblijven!! Voor minister president Lubbers: "Burgerlijke on gehoorzaamheid is een uiting als gevolg van problemen, daarom: pro blemen oplossen, daar ligt de oor zaak". Anders is het dweilen met de kraan open. Een persoonlijke vraag aan de Sint: "Wie wordt er het meest gesubsi dieerd, Sinterklaas, de Kerstman of de boer?" Antwoord van de Sint na lang denken: "Ik krijg het meest, op korte afstand gevolgd door de Kerst man, en de boer is, net als Zwarte Piet, goed om de zware last te dra gen tot op 5 december". En dan wordt hij uitgeschud, letterlijk en fi guurlijk. Op de percelen die vroeg zijn in gezaaid staat de tarwe er al mooi op. En ook waardering voor onze colle ga's die hun produkten op de markt in Bergen op Zoom en Goes gratis op de markt storten. Wij zijn er in WEST-ZUID-BEVELAND zo langza merhand achter gekomen wat MacSharry en de Gatt- onderhandelingen voor ons land gaan betekenen. De tegenstanders zijn roepende in de woestijn! Het meest ergerlijke vinden wij dat de Nederlandse Landbouw zo lauw en tweeslachtig reageert op de Gatt, met het Landbouwschap op kop! Het raakt hard tijd dat daar eens een andere wind gaat waaien. Zij slaan ons met ons eigen geld rond de oren. De Landbouwschaps heffing kunnen we beter als aktie of protest gebruiken door die heffing over te maken op rekening van onze standsorganisatie. En niet aanko men met dat dit juridisch niet moge lijk is, want als iedere boer dit doet gaat daar wel het een en ander ver anderen, en dat is hard nodig. De pers houdt de bevolking voor dat al le boeren alleen op subsidie leven en daardoor de grote overschotten hebben gecreërd. Dat vele produk ten vrije-marktprodukten zijn en b.v. suiker zelffinancierend is, daar gaat men aan voorbij. Suiker kost geen cent voor Brussel. Voor de quotum suiker is er goede afzet en het over schot dat wij produceren krijgen wij op ons eigen bord. Men zegt dat wie in de toekomst het voedsel heeft de macht heeft in deze wereld. Kijk maar naar Rus land, dat jarenlang afhankelijk is van de Amerikaanse tarwe. Het valt voor de reus Amerika niet mee steeds meer te moeten erkennen last te hebben van de hardwerkende E.G.-boeren. O.a. die Hollandse zuivel- en tuinbouwondernemers met ruggegraat. Zij zijn van grote economische waarde voor ons land. Waar is de ruggegraat van de poli tiek (Bukman en Lubbers). Dezen la ten zich door Amerika de kip met het gouden ei zo maar afslachten. Ik heb waardering voor de Franse boer en hun politiek die de kop bij voor baat niet op het offerblok van het grote Amerika wil leggen. Ook de Amerikanen werken met subsidies. Wie maakt het aan de bevolking in ons land duidelijk hoe gering de ver zekeringspremie is die men betaalt voor voedselgarantie tegen redelijke prijzen. Op de juiste wijze de publie ke opinie beïnvloeden. Het is een ouderwetse herfst aan het worden. Het weer blijft zacht en de dagen zijn nu aan het korten. Mijn laatste bieten rooide ik nog in oktober onder gunstige omstandig heden. Volgens schema moet ik de eerste week van december leveren. Droog gerooid en geploegd is mij meer waard dan wat bewaarverlies op C-bieten van enkele tientjes. Veel meer wordt ons niet beloofd. Vraag voor de veevoedersektor is er niet, en de Belgen schijnen er ook meer dan genoeg te hebben. Toch zullen de bieten voor vrijwel iedereen het beste gewas zijn. Het schijnt dat ook dat, de laatste kurk waarop wij drijven, ons niet meer gegund De weersomstandigheden zijn de afgelopen weken ook in THOLEN EN ST. PHILIPSLAND niet veran derd. Om de andere dag valt er wel wat of veel neerslag. Er moet dan ook nog heel wat geploegd en ge zaaid worden. Vooral aardappelland is momenteel niet te ploegen en als meri direct na het bietenrooien ook weer een grote hoeveelheid neerslag krijgt, is zelfs ploegen en direct zaaien niet meer mogelijk. Ook het wintervoorploegen ligt op veel bedrijven stil. Alleen als men over onbewerkt stoppelland of groenbemester beschikt is goed wintervoorploegwerk te leveren. Met de prijzen van onze produkten is het nog droeviger gesteld, want van het weer weten wij dat het wel weer een keer beter wordt, maar van de prijzen kan dit seizoen alleen maar gevreesd worden dat er nog wat afgaat in plaats van bijkomt. De overschotten zijn enorm en deze zijn duidelijk ontstaan door het verdrin gingseffect wat zich tengevolge van de graanprijsdaling en de quotering van een aantal produkten heeft voorgedaan. Nu daar bovenop nog een sterk verhoogde opbrengst in een aantal landen is te constateren, zakt de markt geheel in elkaar. Hiermee heeft de Europese politiek bereikt wat men voor ogen had, een goedkoop voedselpakket, en biedt zij tevens de Verenigde Staten van Amêrika de mogelijkheid om hun wereldhandelsinvloed via de GATT in de toekomst veilig te stellen. De Europese politici zijn blindelings in de door de VS opgestelde val ge lopen, alleen Frankrijk probeert nu nog aan het noodlot te ontkomen door verzet te plegen, nu de strop al om de hals zit. Onze minister Buk man ziet ondertussen zijn pensioen al zitten, in de toekomst hebben wij immers toch geen ministerie van Landbouw meer nodig. Hij trapt nog rustig wat na als ér verkeerde cijfers vanuit zijn ministerie uitlekken. In de afgelopen week is het Verka velingsplan Poortvliet verschenen. Hierin zit nog al wat natuurontwik kelingsgebied. Opvallend is ook hier weer, dat de rijksoverheid voor een dubbeltje op de eerste rij wil zitten. Men wil blijkbaar wel grond aanko pen, maar als er bedrijfsgebouwen zijn, laat men die liever links liggen, waardoor er situaties ontstaan waardoor je kunt stellen dat deze te- zijnertijd wel z.g. uitgerookt zullen worden. Het wordt mijns inziens tijd om het ministerie eens uit te roken of een poepje te laten ruiken. Waar blijven onze voormannen? Gaan zij zich pas roeren als er dit voorjaar weer ge zaaid moet worden? wordt. Ik beluister zo links en rechts dat er nogal wat tegenvallende ge haltes zijn. Blijkbaar komt er dit jaar nogal wat voor den dag wat o.a. de rooimachines de laatste jaren ver spreid hebben. Gelukkig schijnen er weer verbeterde rassen te komen tegen deze ziekte. Rhizomanie dat overvalt je als de griep, wie kan het van zijn bedrijf houden? Toch moet er nog veel gerooid en geleverd worden. Velen willen nog tarwe inzaaien want zoveel is er nog niet gezaaid. Maar dat wordt wel erg laat. De laatste loodjes gaan hier ook zwaar wegen. Wat moeten wij nog van de vrije uien- en aardappel prijzen verwachten? Bij deze weg- geefprijzen komt de export nog niet op gang. Volgens een stuwadoor van onze Zuidwestelijke havens is er nog geen één boot met consump tieaardappelen geladen van dit sei zoen. Hoe is het mogelijk dat met zulke lage prijzen voor aardappelen er nog zoveel import ons land bin nenkomt? Of komt het door de ex port van ons goede pootgoed: "Wie de bal kaatst kan hem terug ver wachten". Somber is dan ook de stemming bij vele akkerbouwers. Wie gaat de ko mende moëilijke jaren overleven, totdat er dan hopelijk weer betere tijden aanbreken. Op de vergadering van de Vereniging van Bedrijfsvoor lichting zag ik dat de kostenkant en de kostenbewaking wel belangrijk zijn, maar dat de opbrengstzijde nog steeds van doorslaggevende bete kenis is. De kwaliteit van het onder nemer zijn: dat zullen we hard nodig hebben. We gaan in 'T LAND VAN ALTENA EN BIESBOS nog een turbulente maand december tegemoet als de voortekenen niet bedriegen. De boerenwereld komt van alle kanten in de verdrukking. Van de laatste overeenkomst in de GATT- onderhandelingen over de paragraaf landbouw zijn de uitkomsten vol gens regering en landbouwspecia- listen in de Kamer wel goed, doch de georganiseerde landbouw geeft een ander beeld over deze overeen komst. Daarom is het aan de boeren om de regering om uitleg te vragen of het werkelijke plan strijdig is met het plan MacSharry, welke al een hele ingreep was in het manage ment van de boeren, bijvoorbeeld de braakligging en de te telen ge wassen. Minister Bukman van Landbouw zal zeker over de brug moeten komen met keiharde toezegging omtrent de houding van de regering. Gezien eerdere uitspraken van de rege ringspartijen tegenover het Land bouwschap en de georganiseerde landbouw is ook hiervan weinig goeds te verwachten. De verschil lende bedrijfstypen hebben zich nu aaneengesloten om hun stem geza menlijk te laten horen, al zal het niet gemakkelijk zijn om publieksvrien delijke acties te houden. In Frankrijk worden grote acties ondernomen evenals in België en in de Zuidelijke lidstaten. Dat laat niets te raden wat de landbouw in de EEG over dat omstreden besluit voor visie heb ben. Onze landbouwvoormannen zullen nog veel moeten vergaderen om tot een vergelijk te komen met onze regering, die dit alles met een schouder ophalen afdoet, terwijl de landbouw in een zeer grote crisis te rechtkomt. Wat ook op onze agrarische wereld afkomt, is de uitspraak van "het mi lieu" over de bestrijdingsmiddelen in de landbouw. Vooral de aardap peltelers krijgen het zwaar te verdu ren. De uitspraak "gifpiepers" en de actie daarbij om stickers te plakken in de winkels is een staaltje van niets ontziende drammerij. Dat daarmee ook de telers in een slecht daglicht worden geplaatst, is van zelfsprekend. Geerf enkele teler gaat voor zijn plezier met de spuitkar het land op, wat bovendien telkens ex tra kosten geeft. Dat ondanks de bespuitingen toch duizenden ton nen aardappelen ongeschikt zijn voor verwerking en consumptie, wat moet de tendens dan zijn als er niet gespoten mag worden? In een radioprogramma van de NOS werd door iemand gepropageerd dat de aardappelen maar geteeld moesten worden in de ontwikke lingslanden of Oost-Europa. Wij zouden dan aardappelen krijgen die niet bespoten zijn en vrij worden van gif. Zodoende krijgt onze land- bouwwereld, bij de toch al slechte resultaten, van regering en milieu- aktivisten heel wat te verwerken. Terwijl over onze grenzen aan deze aspecten weinig wordt gedaan. Het is te hopen dat de stemming onder de landbouwers in de hand kan worden gehouden en dat er met overleg en toezeggingen van beide zijden een overeenkomst uit de bus komt, waarbij de landbouw een waardige toekomst tegemoet kan zien. De ondertekening van het GATT-akkoord is misschien voor de wereldhandel een grote vooruit gang, toch het mag niet ten koste gaan van onze landbouw. De eerste landbouwactie in WEST BRABANT ZUID is inmiddels achter de rug. Vrijwel de meeste akkerbou wers, veehouders en tuinders brachten begrip op en stonden er achter. Zo'n publieksvriendelijke ac tie zette zelfs de burgerij aan het denken. Gratis aardappelen op de Grote Markt te Bergen op Zoom sprak aan. Opvallend was toch dat een aantal akkerbouwers de spon tane actie van hun collega's niet konden waarderen, zoals naderhand bleek. De organisatoren hadden de kwali tatief hoogwaardige aardappelen gekocht bij de Aardappel B.V. te Steenbergen. Een normale zakelijke transactie. Dit ging echter enkele le den van de Aardappel B.V. weer te ver. Het kantoor heeft verschillende verbaasde telefoontjes te verwerken gekregen. "Hoe kan de BV hier zijn medewerking aan verlenen", was een veelvuldige vraag. Hier is duide lijk sprake van kortzichtigheid. De BV koopt en verkoopt in het belang van de leden. Na verkoop van het produkt houdt de bemoeienis op. Als de directie ook nog moet gaan kijken wat de uiteindelijke bestem ming is, is het eind zoek. Wie weet zitten er bij de kopers van de aard appelen wel verwerkende fabrieken bij die nog van heel wat boeren "fa milie" zijn. In dit geval komt er geen enkel telefoontje van een lid dat denkt zich geroepen te voelen voor het algemeen belang van de leden op te komen. Nu er collega boeren direct in het spel betrokken zijn ko men zaken als argwaan en afgunst om de hoek kijken. Jammer dat me de hierdoor de landbouw nog zo verdeeld blijft. Los van de negatieve telefoontjes is te melden dat een meerderheid trots is op de Aardappel BV dat zij indi rect meegewerkt heeft aan een geslaagde actie. Veel leden stelden het op prijs dat de aardappelen te Bergen op Zoom van hun eigen ver eniging kwamen en niet van een an dere firma. Overigens had het de organisatoren geen enkele moeite gekost om bij particuliere bedrijven aan de bak te komen, misschien nog wel voor een lagere prijs. Om bij aardappelen te blijven. Bij de pootgoedtelers loopt het nog niet storm met het plaatsen van verkoop orders Toch stemt een ontwikke ling de telers in het Rivieren Delta gebied tevreden. Nu alleen in dit ge bied de poters gecontroleerd wor den op bladrol en daarbuiten niet, gaat dat de consumptietelers aan het denken zetten. 1992 was een echt bladroljaar. Telers die traditio neel Noorderlingen bestellen komen nu met vragen op tafel. Zij willen garanties dat partijen bladrol-vrij zijn. Om deze reden zijn al verschil lende telers overgestapt op poters uit het Rivieren-Delta gebied. Poot goedtelers zijn benieuwd of dit koopgedrag een staartje gaat krij gen. Momenteel staan poters uit het Noorden nog hoger genoteerd. De mogelijkheid dat hier binnenkort verandering in komt is serieus aanwezig.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 9