Over controle uitrijregels en rechtsongelijkheid In december tarwe zaaien kan nog Meerwaarde fusie: Kracht!!! Hier geen 'Franse toestanden' ACTIES AKKERBOUW "De laatste loodjes wegen het zwaarst", is dit jaar zeker van toe passing op de afronding van het na- jaarswerk in WALCHEREN. Het is nat en het lijkt voorlopig nat te blij ven, waardoor het ploegen en even tueel het tarwe zaaien en bieten rooien moeizaam verloopt. Welis waar geen toestanden als in 1974 met buiten hun oevers tredende wa terlopen en grote plassen op het land, maar er gaat bijna geen dag voorbij dat het niet regent. Toch is zo'n najaar niets bijzonders, alleen we waren de laatste jaren dit niet zo gewend, en wat gemakkelijk gaat, went vlug. Zodoende moet er nu begin december nog heel wat op wintervoor worden geploegd en zal niet alle geplande tarwe kunnen worden gezaaid. Op een aantal bie tenpercelen op lichte grond is de draagkracht maar amper groot ge noeg voor de 6-rijers. De afvoer van bieten naar de stortplaats is soms nog moeizamer dan het rooien zelf en gaat met de nodige slik gepaard. Toch is de tijd van wachten op beter weer nu zo zachtjes aan voorbij. Als het nu half kan, proberen het werk geheel klaar te krijgen. Het is nu de cember. Het kan natter worden, het kan vriezen en bovendien heeft de grond met deze slechte structuur een lange rustperiode nodig om te bekomen. Bij de veehouders is al het vee nu wel binnen. Voor die veehouders die gewend zijn in de herfst hun mest- voorraad nog uit te rijden en direct onder te ploegen, zit het weer ook niet mea Gelukkig is er vooral het laatste jaar nogal wat opslagcapaci teit bijgekomen, zodat in het alge meen deze manier van mest uitrijden op dit tijdstip steeds min der noodzakelijk is en toegepast wordt. Wachten tot 1 januari, want dan mag er weer uitgereden worden op grasland, biedt ook weinig soe laas als het zo nat is. Overigens weet de praktijk bijna niet meer op welke manier er mest moet worden uitgereden om aan de regels te voldoen, en ik bedoel daar mee de praktische toepassing hier van en niet de letterlijke regelgeving zoals die momenteel door de politie, justitie en AID wordt gehanteerd. Velen in ons gebied, en natuurlijk de betrokkenen in de eerste plaats, hebben zich geërgerd aan de manier waarop onlangs controle op de uit rijregels heeft plaatsgevonden, com pleet met politiebusjes en helicoptercollega's. Degenen die mest uitreden en niet tegelijkertijd maar onmiddellijk daarna dit wilden onderwerken, werden verbaliseerd met een boete van f 1.000,— en meer. Zoiets zet kwaad bloed. Zo'n handeling is in strijd met de regels en wordt ook niet meer aangemerkt als een overtreding maar als een delict. In een land waar de overheid de twijfelachtige eer heeft enerzijds de hoogste criminaliteit binnen zijn grenzen te hebben en niet in stagt is dit naar behoren te bestrijden, maar anderzijds een hardwerkende groep op deze manier pakt, geeft dit op zijn minst een groot gevoel van rechtsongelijkheid. Het heeft er alle schijn van dat de overheid op deze manier bewust stuurt richting injec teren van mest met alle kosten en beperking van het tijdstip van aan wenden vandien. In deze natte herfst zien we de zon weinig. Tesamen met de korter wor dende dagen geeft dit aan het weer een somber karakter, in deze tijd van het jaar die toch al niet de meest opwekkende is. In de totale land- en tuinbouw hebben we momenteel het gevoel dat alles zich tegen ons samenspant, de overheid, de markt, het milieu, het weer. We bevinden ons gevoelsmatig in een donkere tunnel. Laten we hopen, dat zoals na de winter de dagen weer langer worden en er aan het eind van elke tunnel licht gloort er ook na deze donkere periode in land- en tuin bouw weer zicht komt op beter. We zullen er als betrokkenen wel aan moeten werken om te overleven om de uitgang te bereiken. Dit gebeurt echter in ons gebied al op velerlei manieren. Ook in onze NOORD-WESTHOEK is het alweer de laatste maand van het jaar '92. Alles gaat snel, korte dagen - wat het daglicht betreft dan - en de buitenwerkzaamheden ach ter de rug. Maar dat gaat van 't na jaar niet op. Zo rondgaand door het gebied zie je dat er nog al wat moet gebeuren, 't Leek in het begin van 't najaar dat alles vlot zou verlopen, maar nu in december zijn de bieten er nog niet uit, met alle risico's van dien (vorst). We zeggen dan wel: bieten rooien gaat altijd, maar het kan ook anders. Ons gebied is voor het grootste ge deelte gelegen in de ruilverkaveling Willemstad en dat heeft te maken met dicht gemaakte sloten en soms oude watergangen. Op die plaatsen kan de grond de zware machines niet dragen en soms staat er ook nog water op deze zonken, zoals wij dat noemen. Van de andere late produkten, meest in de tuinbouwsfeer, is het zelfde van toepassing. Alle teunis bloemen zijn nu wel zowat gedorst. Het is toch een raar gezicht, om on langs bij een loonwerker de bieten rooier en tegelijk de combine te zien uitrukken. Maar hopelijk krijgen we toch nog eens een wat drogere pe riode. In december tarwe zaaien kan nog, en de hoop is hier dan ook op gevestigd. Percelen die gezaaid zijn in 't vroege staan er goed op. Maar waar het wat later is gebeurd onder minder gunstige omstandigheden, komen mankementen voor in de vorm van plas- en spoorvorming. Ons wintervee heeft zich ook al In OOST ZUID-BEVELAND heeft het ook deze maand flink geregend. Hoewel de meeste werkzaamheden behalve het ploegwerk, achter de rug zijn, moet er in ons gebied nog 40% van de wintertarwe gezaaid worden. De laatste bieten moeten ook nog worden gerooid, maar op dit moment lokt dit niet erg om daaraan te beginnen. Hoewel de ri sico's steeds groter worden, want inmiddels is het bijna december en de kans op vorst neemt toe. Toch hopen we op nog wat droge dagen. We hebben bijna weer een jaar ach ter ons en de landbouw met de gro te L is er ook dit jaar niet positief uitgekomen, niet in de prijsvorming, maar ook niet in de publiciteit. Waar je ook luistert en wat je ook leest, het is allemaal negatief of je nu de politici hoort of een econoom. Was het eerst het milieu wat we naar de knoppen hielpen en nog doen door onze bedrijfsvoering. Als je Bukman hoort, doen we dit ook met de Der de Wereld. Het grote publiek echter die dit hoort en leest kan zich hier goed in vinden. Want al weten we dan niet hoe het precies in elkaar zit, de beelden van hongerende mensen spreken ons aan en ik denk terecht. Maar waarom moet dit di rect gecombineerd worden met de GATT. Of de landbouw dit alleen moet oplossen. Als ik zo doorga kan ik wel een pagina vol schrijven. Het is allemaal negatief. Toch is er binnen onze organisatie veel aan de gang en ik wil dit graag zien als een positief punt. Namelijk de fusie van de drie landbouworga nisaties. Deze week valt op de le denraden hierover de definitieve beslissing. En ik hoop van harte dat de stemming positief uitkomt. Want we kunnen ons zelf wel voor hou den dat we het alleen als ZLM ook wel kunnen klaren en in de eerstko mende jaren ben ik daar ook niet bang voor. Maar in de toekomst zul len we onze krachten meer dan ooit moeten bundelen en als het kan niet alleen binnen het KNLC. We zullen als landbouw of dat nu veehouderij, akkerbouw, tuinbouw of fruitteelt is als één man moeten staan. Dan is er misschien nog een kans dat we iets kunnen bereiken. De politiek hoort ons niet meer, van de overheid heb ben we niets meer te verwachten. weer aangekondigd. Elke dag begin nen ze weer met horden over te ko men en percelen met ingezaaid gras en tarwepercelen af te grazen. De ganzen natuurlijk, met die natte grond en die plassen brengen ze nogal wat schade aan. Een jaarlijks terugkerende ergernis voor vele boeren. Met de prijzen van de produkten wil het nog steeds niet lopen en de ge dachte van velen is, dat het wat dat betreft niet beter zal worden, gezien de voorraden die er zijn. Is dat alle maal wel zo, of wordt ons de ellen de aangepraat? Er is nog al wat uitval, ziek en rot. En alles naar be neden toe praten is in onze kringen een veel voorkomende aangelegen heid. Van buitenaf ook trouwens, getuige de uitspraken van de vereni ging Milieudefensie om bepaalde rassen in een kwaad daglicht te zet ten. Dat komt natuurlijk ook niet best over, of zit daar wat anders achter? Er zijn nu eenmaal groepe ringen die proberen alles een be paalde richting uit te sturen. En dat gaat nog gelukken ook, vooral als het individu niet meer weet waar hij aan toe is. 't Zijn zaken waar de be langenbehartigers op in moeten springen anders ontstaan er situa ties die helemaal uit de hand lopen, en we krijgen toch al genoeg op ons af. Alles is weer in beweging in de landbouw in ons eigen land, maar vooral ook daarbuiten. Weer voor de zoveelste keer de straat op en... te recht! Maar het resultaat is weer een vraagteken. Het hele EEG- gebeuren loopt finaal anders dan gedacht. Verdeeldheid op alle ge bied, onoverzichtelijk en steeds meer geld verslindend. Het zal an ders moeten en ook worden, leder weldenkend mens weet dat het zo niet kan doorgaan. Grote concentra tie werkt niet, voorbeelden te over, te veel regelgevingen en besluiten die moeilijk of helemaal niet uitvoer baar zijn. Ook binnen ons eigen bestel kan het zo niet doorgaan. Er lopen te veel mensen en ambtena ren rond die overbodig raken en te veel kosten. Ook binnen de organisatiestructu ren moet veel veranderen, al is men daar al wel mee bezig. Het is door het bedrijfsleven niet meer op te brengen, nu alles zo negatief op het inkomen uitwerkt. Hopelijk geldt echter ook voor ons het spreek woord de mens lijdt het meest door het lijden dat hij vreest (maar niet op komt dagen). Voorzitter Frans Dees van de ZLM-kring Noord-Beveland spreekt de mensen toe tijdens de akkerbouwactie zaterdag ji in Goes (foto An ton Dingemanse). Maar nog altijd vind ik dat we bij on ze nationale overheid moeten zijn. Zij zijn door ons gekozen en zij moe ten ons als landbouw helpen. Een reden te meer om als één organisa tie naar voren te komen en tot sa menwerking over te gaan. Want als de politiek niets meer voor ons doet, is dat een extra reden om via een sterke organisatie druk uit te oefe nen. Eén van de voordelen zou dan moeten zijn de meerwaarde. Ik denk dat het niet zo gemakkelijk is om dit aan te geven. Maar we zullen ook vertrouwen moeten hebben in onze bestuurders. Op dit moment zie ik als meerwaarde onder andere de kracht van een sterkere organisatie. Tot slot nog de acties van de akker bouw, dit weekend ook in Goes. Het was een bijeenkomst op de Grote Markt die respect verdient. Aan de stemming was te merken hoe ern stig het is gesteld met de akker bouw. Ik hoop ook dat het publiek dat er was, dit heeft aangevoeld. De sprekers hebben dit goed naar voren gebracht. Eén van die sprekers was ook de algemeen voorzitter van de ZLM. Ik was ervan onder de indruk. Van der Maas bedankt! In het LAND VAN AXEL is het net als elders, een natte bedoening. Her en der staan plassen op het land en ook op de ingezaaide percelen win tertarwe. Het bieten rooien gaat met de grote moderne 6-rijers nog vrij redelijk, het transport naar de hoop vraagt wat meer inspanning en vooral insporing. De structuur van de grond wordt op deze manier geweld aangedaan. Af en toe ziet men ook nog een 1-rijer wat mugge len, de tijd voor het bieten rooien op deze manier is eigenlijk niet de juiste tijd meer. Immers het is nu de cember. Inmiddels gaan de desastreuze ont wikkelingen voor de agrarische sec tor in snel tempo voort. Nu er een overeenkomst bereikt is tussen de Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap inzake de landbouw- produktie ter voorbereiding van een volledig GATT-akkoord, blijkt pas de volle omvang van de gevolgen voor de landbouw. We worden totaal uit geleverd aan de belangen van de in dustrie. Want nu blijkt ook de tot nu toe enige in feite nog lonende akker bouwtak, de suikerbietenteelt, drastisch te moeten inkrimpen en prijsverlagingen tegemoet te moe ten zien. De Fransen en Belgen zijn de straat opgegaan, het ging er hard aan toe. Franse toestanden willen we hier niet. Toch vindt men dat er iets moet gebeuren, vooral de jongere boeren zijn diep gefrustreerd, zo bleek op de laatst gehouden kring bestuursvergadering. Inmiddels zijn er in tegenstelling tot een paar jaar geleden enkele publieksvriendelijke acties gehouden. Waren het aard appelen en uien van een kwartje ge weest dan had men zich wellicht toch bedacht. Het onlangs verstrek te voorschot van de aardappelen bij voorbeeld van zegge en schrijve 1 cent per kg heeft deze actie wellicht beïnvloed. Laten we hopen dat de Franse regering voet bij stuk houdt en het verdrag met een veto terug naar af verwijst. En hoe moeten we zelf ons onge noegen uiten. Het is al gezegd, geen Franse toestanden, maar we willen eigenlijk ook geen overlast aan an dere burgers en bedrijven veroorza ken door weer massaal met traktoren de weg op te gaan. Blijft over misschien het bewerken van de politieke kopstukken. Doch niemand heeft nog vertrouwen in een Buk man of Gabor, Van Zijl of Blauw om van Van Noord (CDA) nog maar niet te spreken. En wie heeft er nog vertrouwen in het Landbouwschap, een schap wat notabene onze belangen in hoogste instantie zou dienen te verdedigen. Compromis op compromis wordt gesloten, maar steeds weer dient er ingeleverd te worden door degenen die middels hoge heffingen het schap in stand moeten houden. Maar helaas, om de politiek kunnen we niet heen, en dat geldt eigenlijk ook voor het Landbouwschap, want wie wordt er anders als serieuze gesprekspartner door de regering geaccepteerd? En zo bleek ook dat in een klein kringbestuur de menin gen verdeeld zijn, helaas een trend die zich naar boven toe steeds herhaalt. Laten we dan maar eens gaan luisteren in Axel naar onze Belgi sche vrienden van de boerenbond die daar in het kader van 750 jaar vier ambachten en 500 jaar Grave- jansdijk samen met de Oost- Zeeuws-Vlaamse landbouworgani saties op 17 december aanstaande een symposium hebben georgani seerd. Dat dit ook verband houdt met het wegvallen van de grensfor- maliteiten en een toenemende kans op samenwerking in de Euregio- Scheldemond en de vele publiciteit daarover zal duidelijk zijn. Het hele symposium is gratis bij te wonen door allen die wat met de agrarische sector te maken hebben, alsmede handel en nijverheid, jongeren en plattelandsvrouwen. Bestuurders van gemeenten en waterschappen worden ook uitgenodigd. Kortom een groots opgezette happening.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 8