Nieuwe beschikking steunverlening akkerbouwgewassen gepubliceerd Acties in beeld Deze week hebben boe ren in het hele land ac ties gevoerd tegen de GATT-afspraken tussen de EG en de VS. Dit landbouwakkoord werkt vooral voor de akker bouw en de melkvee houderij zeer nadelig uit. Boeren uit Zeeland en West-Brabant hebben vorige week het voor touw genomenmet pu blieksvriendelijke acties in Bergen op zoom en Goes. Bijgaand treft u een aantal foto's aan van de actie op de Grote Markt in Goes, zaterdag ji plus een foto van het actiecomité, bijeen in het Landbouwhuis te Goes. Aanvraag braakvergoeding kan worden ingediend TTTTtr. De minister van Landbouw, Natuur beheer en Visserij heeft de nieuwe beschikking over de steunverlening akkerbouwgewassen 1992 gepubli ceerd. Hierdoor zijn een aantal on derwerpen duidelijk geworden. Ten opzichte van de eerste beschikking zijn enkele aspekten veranderd. In dit artikel worden de belangrijkste wijzigingen behandeld. Zoals reeds vorige week is gemeld in dit blad is het gewas doperwten niet meer opgenomen in de "MacSharry-gewassen". De gewas sen, die wel onder het regime vallen zijn: tarwe, rogge, gerst, haver, mais, graansorgho, boekweit, gierst, ka nariezaad, andere granen, sojabo nen, kool- en raapzaad, zonne bloempitten, niet bittere lupinen en de volgende droog geoogste ge wassen: erwten, tuin- en veldbo- nen, schokkers en capucijners. Perceel Het perceel waarvoor een compen satie wordt aangevraagd behoeft niet meer minimaal 20 meter breed te zijn, echter nog wel 0,3 ha. Voor het braakperceel geldt echter nog wel dat het overal ten minste 20 meter breed moet zijn. De percelen dienen in de 2 voorafgaande ver koopseizoenen door de producent zelf voor de landbouw zijn gebruikt. Uitzondering hierop is o.a. ook de si tuatie ten gevolge van de landinrich ting op grond van het bepaalde in de Landinrichtingswet. Braakaanvraag Bij het aangaan van een braakver plichting dient deze te beginnen in de periode van 15 december 1992 tot 15 januari 1993. De aanvraag dient voor aanvang bij de DBH te worden ingediend. Hiervoor dient te worden gebruik gemaakt van een aangifte-formulier. Dit aangifte formulier is deze week (30 nov. - 4 dec.) naar alle telers met minimaal 10 ha "MacSharry-gewassen" ge zonden. Indien dit niet het geval is, kunt u deze formulieren verkrijgen bij de DBH. Als bijlage bij de aanvraag dient o.a. een topografische kaart schaal (1:10.000) of een "moederkaart" van de PD (Plantenziektenkundige Dienst) (schaal 1:5.000) te worden toegevoegd. Deze topografische kaart is eventueel te verkrijgen bij de Topografische Dienst, Bendienplein 5 te Emmen, tel. 05910-96888. De "PD-moederkaart" is te verkrij gen bij de PD, Vuchtstraat 30 te Roosendaal, tel. 01650-37753 of de PD, Pr. Marijkestraat 5 te Horst, tel. 04709-87200. Deze kaart is eenmalig gratis te verkrijgen. Hier van dient dan een kopie te worden gemaakt. Deze "moederkaart" dient ook te worden gebruikt voor andere aangiften zoals bijvoorbeeld ten behoeve van het AM-beleid of grondontsmetting. Men dient tevens aan een aantal voorwaarden en verplichtingen te voldoen. Een van deze is het bijhou den van een bedrijfsboekhouding volgens het vastgestelde model. Dit model is echter nog niet vast gesteld! Kleine producent Elk jaar is het mogelijk om te kiezen om wel of geen braakverplichting aan te gaan. Indien men geen braakverplichting aangaat (kleine producent) dan kan men maximaal in prodüktieregio I (kleigebieden) compensatie aanvragen voor 12,94 ha en in prodüktieregio II voor 18,18 ha. Als kleine producent kan men niet in aanmerking komen voor de hogere compensatiebedragen voor eiwithoudende en oliehoudende ge wassen. Het compensatiebedrag is gelijk aan dat van de granen. Bedrijfssplitsing Men kan niet kiezen om deel te ne men aan de vereenvoudigde rege ling (kleine producent) indien het bedrijf na 1 juli 1992 is gevormd door splitsing van een bestaand be drijf en indien deze splitsing naar het oordeel van de directeur LNO slechts tot doel heeft het ontgaan van de braakverplichting. Onderwerken groenbemester In het aangifte-formulier voor de braakverplichting dient u ook op te geven of u op het braakperceel een groenbemester wilt zaaien of dierlij ke mest wilt toepassen. Bij dit laat ste is een groenbemester verplicht. Aan het einde van de braakperiode bent u niet meer verplicht de groen bemester onder te werken. Afvoe ren e.d. van de groenbemesters mag echter niet. Er mag ook geen finan cieel voordeel worden behaald. Het onderwerken kan echter wel gelijk tijdig met een hoofdgrondbewerking in het najaar. J.A.M. Withagen Hoofd SEV/ZLM ZLM-voorzitter Van der Maas (2e van rechts) in gesprek met voorbijgangers en protesterende boeren op de Markt in Goes Het aktiecomité vergadert in het Landbouwhuis te Goes Het publiek Het zich de kans om gratis voedsel in te slaan niet ontgaan Foto's Anton Dingemanse Trekkers op de Grote Markt in Goes. De opschriften lieten aan duide lijkheid niets te wensen over

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 7