ZLM Manifestatie'"^ Inschrijving voor standruimte op Manifestatie 1993 opengesteld Milieubewuste teelt thema van kerstveiling CHZ 17, 18 en 19 juni 1993 Symposium in Axel over landbouw in Scheldemond Voorlichting over rvk "Poortvliet" Mestproduktie Brabant neemt nog steeds toe Veehandel verontwaardigd na uitzending Tijdsein In veiling Kapelle 11.000 m2 beschikbaar Ter gelegenheid van 750 jaar Vier Ambachten Bukman bij NCB VRIJDAG 4 DECEMBER 1992 De inschrijving van standhouders op de ZLM Manifestatie 1993 be gint nu goed op gang te komen. Vo rige week heeft de ZLM aan tal van adressen een nieuwsbrief verzon den met daarin een reserveringsfor mulier. De nieuwsbrief - de derde op rij - geeft ruime informatie over de Manifestatie, die zoals bekend op 17, 18 en 19 juni 1993 wordt geor ganiseerd in de veiling CHZ te Ka pelle. Er worden ongeveer 20.000 bezoekers verwacht. In de veiling is 11.000 m2 overdekte tentoonstellingsruimte beschikbaar. Daarnaast kan er in beperkte mate op het buitenterrein worden geëx poseerd. Via voorlopige inschrijving, die in mei j.l. plaatsvond, zijn reeds enkele honderden vierkante meters gereserveerd. Definitieve inschrij ving is mogelijk tot 15 december a.s. Uit diverse reacties blijkt dat de vei ling in Kapelle een uitstekende keu ze is. Behalve de royale bemeting is de bereikbaarheid van de veiling bij zonder gunstig. Via de A58 is de Manifestatie gemakkelijk per auto bereikbaar. Daarnaast biedt de vei ling uitstekende parkeermogelijkhe- den. De ZLM heeft afspraken gemaakt over het gebruik van aan grenzende percelen voor parkeer- doeleinden. Daardoor kunnen er naar schatting 3.000 auto's op en rond het veilingcomplex worden ge parkeerd. De openingstijden van de Mani festatie zijn als volgt vastgesteld: donderdag 17 juni: 11.00 tot 18.00 uur; vrijdag 18 juni: 9.00 tot 22.00 uur; zaterdag 19 juni: 9.00 tot 17.30 uur. De toegangsprijs is bepaald op f 12,50 per persoon. Werken aan morgen De Manifestatie staat in het teken Nieuwsbrief van het thema: Werken aan mor gen. Aan de standhouders wordt gevraagd dit motto indien mogelijk tot uitdrukking te brengen in de pre sentatie. De ZLM neemt zelf deel met een grote stand, waarin zowel de landbouworganisatie als de dochters Verzekeringen ZLM, Ac countantsunie ZLM en Gropatax zich zullen presenteren. Het schets ontwerp voor de stand is inmiddels gereed. De Manifestatie wordt omlijst met allerlei aktiviteiten. Zo zal er een permanente veeshow in de veiling hal worden gehouden. Daarnaast is er een show van oude trekkers. Ook aktiviteiten van culturele aard staan op het programma. Op het buitenterrein speelt zich op vrijdag 18 juni de Dag van de Leven de Have af met keuringen, shows en demonstraties van rundvee. Za terdag 19 juni wordt op het mani festatieterrein de Zeeuwse Dag van het Paard gehouden met show-, dressuur- en springwedstrijden. Ook vinden er die dag shows en keurin gen van schapen en geiten plaats. Jubileum u De Manifestatie 1993 krijgt een ex tra feestelijk karakter door het feit dat het volgend jaar 150 jaar gele den is dat de ZLM als Zeeuwsche Landbouw Maatschappij werd op gericht. In de jubileumviering vormt de Manifestatie een hoogtepunt. Officieel wordt het ZLM-jubileum gevierd tijdens een herdenkingsbij eenkomst op 31 augustus a.s. in de Grote Kerk te Goes. Bij die gelegen heid zal onder andere het gedenk boek worden gepresenteerd. Elk lid van de ZLM krijgt een gratis exem plaar van dit boek aangeboden. Ter gelegenheid van het jubileum staan nog meer feestelijkheden op stapel. Zo wordt op vrijdag 3 sep tember 1993 op de Grote Markt in Goes een spectaculaire taptoe geor ganiseerd met deelname van drie Nederlandse topshowbands. Het programma begint om 20.30 uur en duurt anderhalf uur. In Zeeland en Noord-Brabant woren verder aktivi teiten georganiseerd door de krin gen van de ZLM. Wie geïnteresseerd is in de zojuist verschenen Nieuwsbrief over de Manifestatie inclusief reserverings formulier kan een exemplaar opvra gen bij de redaktie van de ZLM, tel. 01100-47722. Minister P. Bukman is de gastspre ker op de algemene vergadering van de NCB, die op donderdag 10 de cember a.s. in Het Turfschip in Bre da wordt gehouden. Hij houdt een inleiding met als titel "Overheid waardeert offensief beleid". In deze vergadering zal afscheid worden ge nomen van F. de Waal als lid van het hoofdbestuur. Op donderdag 17 december vindt in De Halle te Axel een 'grensover schrijdend symposium' plaats over de landbouworganisaties in de Belgisch-Nederlandse regio der "Vier Ambachten". De bedoeling hiervan is elkaar beter te leren ken nen, en van gedachten te wisselen over de gemeenschappelijke toekomst. Het symposium is een van de laat ste initiatieven die plaatsvindt in het kader van het grensoverschrijdend project '750 jaar Vier Ambachten'. De Vier Ambachten is een samen werkingsverband tussen de vier am bachten van Boekhout (B), Assenede (B), Axel en Hulst. Alle bestuurders en leden van de vele agrarische verenigingen, organisa ties en coöperaties uit de regio van de Vier Ambachten worden voor het symposium uitgenodigd. De toegang is vrij. Centraal op het sym posium staat de toekomst van de land- en tuinbouw in de Scheldemond-regio. Van Belgische zijde nemen aan het symposium deel de Belgische Boe renbond en zijn zusterorganisaties. De deelnemers uit Nederland zijn de drie Zeeuwse Landbouw Organisa- Onlangs is het voorontwerp- landinrichtingsplan verschenen van de ruilverkaveling Poortvliet. Op dit plan is tot 1 maart 1993 inspraak mogelijk. Tot die tijd kunnen belang hebbenden ook schriftelijke reacties zenden aan het secretariaat van de Landinrichtingscommissie, p/a West singel 58,4461 DM Goes De komende weken vinden er drie voorlichtings- en inspraakbijeen komsten plaats over de ruilverkave ling "Poortvliet". Er zijn twee algemene bijeenkomsten, op 10 de cember in 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet, en op dinsdag 15 decem ber in het Holland Huis te Scherpe- ties NCB, CBTB en ZLM, de aanver wante vrouwen- en jongeren organisaties en de coöperaties. Ook de EG verleent medewer king aan het symposium. Na het welkomstwoord door voorzitter M. Boogerd van de drie Zeeuwsvlaam- se landbouworganisaties geeft alge meen secretaris mr. J. Oggel van de ZLM uitleg over de werkwijze van de landbouworganisaties in Zeeuws-Vlaanderen. Hierna zullen nog spreken de heer M. Brugge, se cretaris van het arrondissement Meetjesland van de Belgische Boe renbond, de heer F. van Eylen na mens het directoraat-generaal Landbouw van de Europese Ge meenschap, en voorzitter M. de Smet van de stuurgroep 'Vier Am bachten'. Na de inleidingen volgt een paneldis cussie tussen vertegenwoordigers van de EG, ondervoorzitter N. De- visch van de BB, secretaris J. Vlee- schouwers van de Oostvlaamse Landbouwkamer, en van Nederland se zijde mr. J. Oggel (ZLM), de heer J. IJsebaert (NCB) en de heer J. Kodde (CBTB). Het symposium staat onder leiding van de Vlaamse landbouwer Mare Claeys. nisse. Op donderdag 17 december is er in datzelfde Holland Huis een bijeenkomst die speciaal is gericht op de natuur- en milieuorganisaties. Alle bijeenkomsten beginnen om 19.30 uur. Voorts zijn er zitdagen waarop be langhebbenden de gelegenheid krij gen een persoonlijk gesprek te voeren met de commissie. Deze zijn op dinsdag 12 januari van 9.00 tot 12.00 uur in 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet, dinsdag 12 januari van 13.30 tot 16.30 uur in het Holland Huis te Scherpenisse, en vrijdag 15 januari van 13.30 tot 16.30 uur in 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet. Op woensdag 9 en donderdag 10 december organiseert de CHZ haar jaarlijkse kerstshow van fruit. Het is reeds vele jaren dat deze kerstshow wordt georganiseerd. Naast het tentoongestelde produkt worden er een aantal activiteiten georgani seerd. Op woensdag 9 december is de kerstshow van 10.00 - 22.00 uur gratis toegankelijk voor het publiek. Donderdag 10 december heeft de verkoop plaats en is de hal alleen toegankelijk voor de handelaren. Het thema is: "De milieubewuste teler heeft de toekomst". Het ge bruik van chemische gewasbe- De Nederlandse Bond van Handela ren in Vee (NBHV) heeft in een brief aan staatssecretaris Gabor (land bouw) zijn verontwaardiging uit gesproken over een tv-uitzending van EO-tijdsein. In de betreffende uitzending, woensdag «25 november, werden schokkende beelden getoond over het omgaan met dieren in met name Zuideuropese landen. De manier waarop in de uitzending tijdens een veetransport met levende dieren werd omgegaan, was zonder meer beneden alle peil, aldus de bond. Elk respect voor het dier ontbrak. Via de (open) brief aan Gabor neemt de schermingsmiddelen en andere teeltmethoden die schade aan het milieu toebrengen staan ter discus sie. Teler en veiling zijn zich goed be wust van de toenemende druk van overheid en consument om het pro dukt te telen met een minimum aan milieubelasting. De laatste jaren hebben de fruitteler en afzetorgani satie hieraan gewerkt en op het ge bied van het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen goe de vooruitgang geboekt. Het is de bedoeling om de consument op de open dag met behulp van een video, informatiestand en een lasershow een indruk te geven wat het milieu bewust telen van fruit precies in- NBHV nadrukkelijk afstand van praktijken zoals in de film getoond. De film was gemaakt in opdracht van dierenbeschermingsorganisa ties in EG-landen. Naar het oordeel van de NBHV zijn dierentransporten alleen verant woord als de geldende regels en voorwaarden strikt worden nage leefd. In Zuideuropese landen kan - door de nationale overheden - meer worden gedaan om de overtreders te bestraffen. De bond van veehan deleren doet een dringend beroep op Gabor om in Europees verband te bevorderen dat het transport en slachting van dieren op een verant woorde wijze geschieden. houdt en in de informatiestand zijn telers aanwezig om vragen te beant woorden. In de veilinghal van Kapelle zijn in middels de voorbereidingen in volle gang. Arrangeur Cees de Jonge uit Goes heeft de ontwerpen gemaakt die de grote hal moeten omtoveren in een gezellige fruitshow. Een groot fruittableau van 200 m2 geeft •uitdrukking aan het biologisch even wicht in de natuur. Verder zal de ge hele hal in het teken staan van de natuur. Programma: De open dag voor het publiek op woensdag 9 december ziet er als volgt uit: - Tussen 10.00 - 12.00 uur richt de aandacht zich weer op de ba sisscholen voor de leerlingen van groep 7 en 8. Er is een puzzel- tocht met de benodigde vragen uitgezet, tevens is er uitleg over de verkoopmethode bij de veiling. De kerstman komt om 14.00 uur en heeft een verrassing in petto. Na de officiële opening om 20.00 uur door de Commissaris van de Koningin zal een gezellig feestprogramma met muziek en een lasershow de avond beëindigen. Naast de mogelijkheid om zelf fruit te kopen, zijn er diverse stands die min of meer nauw verwant zijn met de fruitteelt, ledereen is van harte welkom en de toegang is vrij. Tot ziens op woensdag 9 december in de grote veilinghal te Kapelle! De totale mestproduktie in Noord- Brabant bedroeg in 1991 19,4 mil joen ton. Ten opzichte van 1990 be tekende dat een stijging met 1,3%. De toename is vooral te wijten aan de toename van het aantal stuks vleesvee. Van de totale mestpro duktie wordt 56% geproduceerd door rundvee, 38% door varkens en 5% door pluimvee. Het totale netto-mestoverschot is gestegen tot 3,28 miljoen ton. Dat betekent een stijging van liefst 90% ten opzichte van 1990. Deze stij ging is deels te wijten aan de aan scherping van de gebruiksnormen en deels aan de groei van de veesta pel. Het overschot moet een be stemming krijgen via mestverwerking, distributie of export. De cijfers over de mestproduktie in Noord-Brabant zijn uitgebracht door de stuurgroep Landbouw en Milieu (LAMI). Deze cijfers worden zowel door de landbouworganisaties als door de provincie gehanteerd als uitgangspunt voor het beleid. De rapportage laat zien dat het aantal dieren nog toeneemt. De fosfaat- produktie per gemiddeld dier is ech ter aanzienlijk gedaald. De daling van de stikstof- en kaliproduktie houdt daarmee echter geen gelijke tred. LAMI beveelt de landbouworganisa ties dan ook aan om op korte ter mijn meer aandacht te besteden aan het stikstofprobleem.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 6