ZLM-geluid zal in nieuwe organisatie niet verstommen Voorlichtingsbijeenkomsten rundveehouderij over mineralenboekhouding Geen overhaast besluit over Proefstation Fruitteelt Van der Maas in ledenraad: Verzoek aan minister 5 toegesproken door voorzitter H.C. van der Maas (foto: Anton Din- De stoelen in de Prins van Oranje in Goes waren tot de laatste plaats bezet toen dinsdag 1 december om 10.15 uur de vergadering van de le denraad van de ZLM werd geopend. Het zou een bijzondere, om niet te zeggen historische vergadering worden. 'We gaan een besluit ne men als ware het de opheffing van de ZLM, ook al blijft de ZLM als ver eniging nog een aantal jaren bestaan', aldus voorzitter H.C. van der Maas in zijn welkomstwoord. 'U staat voor een zakelijke keuze', zei Van der Maas. 'Of u kiest voor een sterke, grootschalige organisa tie tegen relatief geringe kosten of u wilt een zelfstandig blijvende ZLM, die u meer zal gaan kosten als u de zelfde kwaliteit wilt behouden. Bei de opties zijn mogelijk. Het hoofdbestuur van de ZLM kiest na drukkelijk voor de eerstgenoemde mogelijkheid. We zijn er van over tuigd dat we via de weg van schaal vergroting meerwaarde voor onze leden kunnen bereiken'. Statuten Ledenraadslid Mesu beet de spits af. Hij vond het vreemd dat er nog geen statuten voor de nieuwe orga nisatie zijn. Algemeen secretaris Oggel legde uit dat de statuten 'de juridische vertaling zijn van het besluit dat u vandaag neemt'. De le denraad moet later toetsen of de statuten een goede weergave zijn van het integratiebesluit. Het is niet de bedoeling dat de discussie over wel of niet fuseren nog eens wordt overgedaan. Ledenblad Enkele ledenraadsleden wilden we ten hoe het nu precies zit met het nieuwe ledenblad en de relatie met het 3 CLO-blad Oogst. Een blad los van Oogst blijkt erg duur en op dit moment ook niet haalbaar, omdat de Geldersche en het ULG contrac tuele verplichtingen hebben met de CLO-pers. Dat betekent dat alle ZLM-leden vanaf 1 januari 1994 Oogst samen met het eigen blad in de bus krijgen. Organisatie Het hoofdbestuur van de ZLM heeft besloten om onder verantwoorde lijkheid van de kringen een aantal sektorbijeenkomsten te organiseren van de rundveehouderij. Doel van de bijeenkomsten is om de sektor te informeren over de verwachte ont wikkelingen t.a.v. mineralenboek- houdingen en mineralenaangifte. In de bijeenkomsten in Noord-Brabant zal er tevens een presentatie plaats vinden van het rapport MEGRO. Mineralenboekhoudingen Voor de toekomstige ontwikkeling van de veehouderij zal het van groot belang zijn om goed om te gaan met de milieu- en mineralen- vraagstukken. Zowel het agrarisch bedrijfsleven als de overheid zien hiervan de noodzaak in en zijn bezig met de realisatie van daarop gerich te maatregelen. Vanaf 1995 gaat de derde fase van het mestbeleid in werking. Vanuit het bedrijfsleven is er een duidelijke wens geuit om in de mestregelge- ving die in deze fase zal gaan gel den, meer rekening te houden met de individuele bedrijfssituatie. Met andere woorden: bedrijven die het aantoonbaar 'goed' doen zullen niet mogen worden belast, bedrijven die dit niet kunnen aantonen, en het dus kennelijk 'slecht' doen, juist wel. Deze gedachte is ook het uit gangspunt voor het zgn. '1995-scenario' en de uitwerking van Mineraal Centraal. Tevens bestaat het voornemen om per 1-1-1995 een verplichting tot het bij De ledenraad van de ZLM wordt gemanse) Het was diverse leden opgevallen dat de kosten van het blad een flink deel van de begroting opslokken. 'Toch', aldus Van der Maas, 'kost Oogst u niet meer contributie'. De Zuidbevelandse afgevaardigde De Rijke merkte op dat de prijs van het huidige ZLM-blad toch wel erg hoog is tegen de achtergrond van het fi nanciële tekort van de ZLM over houden van een mineralenboekhou- ding in te voeren. Het hoofdbestuur van de ZLM heeft vastgesteld dat het van belang is om de rundveehouderijsektor nu al zoveel mogelijk te stimuleren om op bedrijfsniveau aandacht te besteden aan het mineralenmanagement. In diverse regio's is hier door middel van de opzet van studiegroepen in houd aan gegeven. Ook brengt de Dienst Landbouw Voorlichting het produkt mineralenbegeleiding op de markt. Dit voorlichtingsprodukt stelt de veehouder in staat om zijn huidi ge mineralensituatie te verbeteren door aanpassingen in het bemestings-, voer- of voederwin- ningspatroon. Melkveehouderij en Grond Door het Consulentschap voor de Landbouw in Noord-Brabant is de nota Melkveehouderij en Grond (MEGRO) uitgebracht. De nota vormt een achtergronddokument voor de sektorvisie rundveehouderij uit de recentelijk gepubliceerde Pro vinciale Landbouw Ontwikkelings Nota 'Doorzicht op Inzicht'. MEGRO is geen beleidsnota maar dient ge bruikt te worden als een discussie nota. De nota probeert inzicht te geven in en sturing te geven aan de mogelijke ontwikkelingsrichtingen die door de vanuit het beleid gestel de randvoorwaarden op de Brabant se Melkveehouderij afkomen. In de nota zijn daartoe een viertal scena rio's uitgewerkt, te weten: extensi vering grondgebruik, handhaving/versterking grondge- bondenheid melkveehouderij, be 1993. Een opmerking die duidelijk bedoeld was voor het geval de ZLM zelfstandig zou blijven. Contributie niet hoger Van der Maas benadrukte dat de contributieverhoging als gevolg van de integratie niet aan de orde is. Aanpassing aan het inflatiecijfer is uiteraard wel mogelijk. De nieuwe perking regionale ammoniakproblematiek en schaal vergroting. Plaats en data van de bijeen komsten zijn: Zeeland: Dinsdag 15 december om 19.30 uur in 'De Prins van Oranje' te Goes. Maandag 21 december om 19.30 uur in 'De Halle' te Axel. Programma: - Opening door de voorzitter; - Inleiding over het toe komstige mestbeleid door de heer ing. J. Zonderland, sektoringenieur veehouderij van het Consulent schap voor de Landbouw in Zee land; - Inleiding over de mogelijkheden en noodzaak tot het voerèn van een mineraleriböekhou- ding en het gebruik van mineralen- begeleiding door de heer M. Joolen, teamleider rundveehouderij van de DLV. Na de pauze discussie en sluiting. Noord-Brabant: Dinsdag 22 december om 19.30 uur in 'De Nobelaer' te Etten-Leur. Programma: - Opening door de voorzitter; - Inleiding over de moge lijkheden en noodzaak tot het voe ren van een mineralenboekhouding en het gebruik van mineralenbege leiding door de heer ing. M. Joolen, teamleider rundveehouderij van de DLV; - Inleiding naar aanleiding van het rapport MEGRO door de heer ir. P.W.G.M. Vos, sektoringenieur vee houderij van het Consulentschap voor de Landbouw Noord-Brabant. Na de pauze discussie en sluiting. organisatie zal contributie gaan hef fen op basis van sbe's in plaats van hectares. Dat zal voor individuele bedrijven zeker gevolgen hebben. Overigens wordt gedacht aan een verhoging van de basiscontributie, waarmee al te sterke s.b.e.-effecten kunnen worden opgevangen. Het is de bedoeling dat de contributies in drie jaar worden geharmoniseerd. De beslissing over het voortbestaan van het Proefstation voor de Fruit teelt in Wilhelminadorp is al op kor te termijn te verwachten. De provincie Zeeland, de ZLM en de NFO willen echter eerst het onder zoek naar de financiële consequen ties van samenvoeging van proefstations afwachten alvorens een definitief besluit te nemen. Zij hebben dat per brief aan minister Bukman laten weten. Het onderzoek is bedoeld om een deugdelijke financiële onderbou wing te geven aan mogelijke sa menvoeging van Proefstations. In het eerder verschenen rapport van de commissie-Bijloo kwam dit on derdeel onvoldoende uit de verf. Het financiële onderzoek wordt uitge voerd door de Landbouwuniversiteit in Wageningen. De resultaten zou den voor het eind van dit jaar be schikbaar komen. Stroomversnelling De discussie over de lokatie van het toekomstig landelijk praktijkonder zoek is in een stroomversnelling te recht gekomen door het beschikbaar komen van fondsen voor nieuwbouw van het laboratori um voor Bloembollenonderzoek en van het Proefstation Wilhelmina dorp. De financiers van alle plantaar dige proefstations hebben een kleine werkgroep belast met de uit werking van enkele alternatieven. In dat kader wordt de mogelijkheid onderzocht één gezamenlijke lokatie Positie SEV De positie van de SEV in de toe komstige organisatie werd aan de orde gesteld door Van Hoven (Wer kendam). 'De SEV moet integreren in de Accountantsdienst. Maar wordt daarmee niet een drempel opgeworpen voor leden, die een be roep doen op de SEV? Niet ieder lid is immers tevens aangesloten bij het accountantskantoor van zijn stands organisatie'. Van der Maas legde uit dat er proefprojecten zullen starten met zogenaamde dienstencentra, waarin SEV en accountantsdienst naadloos samenwerken. Bestuurlijk blijft de SEV onder de landbouwor ganisatie vallen en heeft de accoun tancy een eigen bestuur. De bestuurders van beide organisaties zijn echter dezelfde personen. 'We gaan nu eerst in de praktijk toetsen of deze constructie werkt. We ver trouwen er op dat hier een stukje meerwaarde voor de leden ligt', al dus Van der Maas. Twijfel aan meerwaarde Enkele ledenraadsleden toonden minder vertrouwen in een goede af loop. M. Hage en Vogelaar, beiden uit West-Brabant, twijfelden aan de meerwaarde en uitten ook de vrees dat er weinig zal overblijven van het specifieke en duidelijke ZLM-geluid, zoals dat bijvoorbeeld door Van der Maas wordt verwoord. De begroting van de nieuwe organisatie geeft vol gens hen blijk van een te royale op zet. 'De boeren zullen niet in staat zijn een organisatie met een jaar budget van 10 miljoen gulden te be talen', aldus Vogelaar. De begroting is volgens Van der Maas reëel en haalbaar. 'Deze schaalvergroting maakt het mogelijk op sterkte te blijven zonder contri butieverhoging. Dat zou ons niet lukken als we alleen door zouden gaan'. Wat de inbreng van de ZLM in de nieuwe organisatie betreft stelde Van der Maas de ledenraad gerust. 'We zijn er zelf bij. Neemt u van mij aan dat we uw belangen op precies dezelfde wijze zullen blijven behartigen als we nu doen'. te realiseren voor de proefstations Fruitteelt in Wilhelminadorp, Boom teelt in Boskoop en Champignon teelt in Horst. Als vestigingsplaats wordt in eerste instantie gedacht aan een lokatie in de Betuwe. De ZLM is van mening dat het on derzoek betaalbaar en herkenbaar moet blijven. De toekomstige ex ploitatiekosten zullen voor een steeds groter deel voor rekening van het bedrijfsleven komen. De NFO kring Zeeland/West- Brabant heeft in een brief aan minis ter Bukman gevraagd geen over haaste beslissing te nemen en goed rekening te houden met de wensen van de fruitteelt. Het bedrijfsleven heeft op dit moment geen goed in zicht in de financiële consequenties. 'Wanneer uit het oogpunt van effi ciency samenvoeging van proefsta tions noodzakelijk blijkt, moet ook duidelijk zijn dat kwalitatief goed onderzoek overeind blijft. Om die re den valt samenvoeging met het PAGV te Lelystad af. Door klimatolo gische omstandigheden kan daar geen representatief pere-onderzoek plaatsvinden', aldus de NFO. Aansluiting fruitgebied De NFO voelt wel voor samenvoe ging met bijv. het Proefstation voor de Boomteelt mits de nieuwe vesti gingsplaats goed aansluit bij een fruitgebied. Als dit niet haalbaar blijkt, dan is het enige goede alter natief voortzetting van 'Wilhelmina dorp', dat een grote internationale reputatie heeft opgebouwd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 5