Van MRO naar ERI Wanneer is een contract gesloten? Recht uit de praktijk Accountantsunie ZLM De proeftijd op de helling Aardappelcoöperaties bundelen krachten Sociaal Ekonomische Voorlichting Jaarcijfers Cehave '91/'92 Winst CSM 12% hoger Dagelijks worden er contracten gesloten. Een contract, ofwel een overeenkomst, komt tot stand door een aanbod en de aanvaarding daar van. Wanneer is sprake van een aanbod en wanneer van aanvaar ding? Twee partijen zijn het met el kaar eens en ze besluiten een overeenkomst aan te gaan. Denk aan de koop van een fiets of de koop van een woning. Maar wan neer is er nu precies sprake van een overeenkomst? Stel, iemand biedt zijn huis aan voor f 150.000,—. U gaat naar hem toe en zegt akkoord. Is het huis dan verkocht? Stel, iemand doet u een aanbod, hoe lang blijft dit aanbod dan gel dig? Het aanbod verliest zijn kracht in de volgende gevallen: a. Wanneer u het aanbod verwerpt: b. Door tijdverloop. Een mondeling aanbod moet u direkt aanvaar den. Gebeurt dit niet, dan vervalt het aanbod. Wordt het aanbod schriftelijk gedaan en wordt er geen termijn in vemeld, dan be houdt het aanbod zijn kracht ge durende de tijd dat u redelijkerwijs nodig heeft om zich over het aan bod te beraden en te antwoorden; c. Doordat de aanbieder zijn aan bod herroept. Dit moet dan wel voordat u het aanbod heeft aan vaard. Een vrijblijvend aanbod kan echter te allen tijde worden herroepen, ook al is het aanbod Ons maatschappelijk leven wordt in veel gevallen beheerst door afkortin gen. Zo ook in de titel van dit artikel. De afkortingen staan in dit geval voor: Maandelijks Rekening Over zicht en Elektronische Rekening In formatie. Omschrijvingen die u waarschijnlijk nog niet veel zeggen, al is de eerste meer bekend. Jaren terug zijn afspraken gemaakt door de landbouw- accountantskantoren verenigd in de VLB, waaronder ook Accountantsu nie ZLM, met Rabo-Nederland om naast de dagelijkse dagafschriften van de bank een overzicht te krij gen, waarop maandelijks alle muta ties van de rekening van de kliënt bij de Rabobank werden afgedrukt. Met deze staat werd de invoer van de bankmutaties in het geautomati seerde administratiesysteem bij de ze accountantskantoren vergemakkelijkt. Zoekgeraakte af schriften gaven geen extra tijdver lies meer en door de geordende weergave op het overzicht van de ontvangsten en uitgaven via de bank in die maand was een snellere inbreng in de administratie mogelijk. Met deze staat werd een kosten besparing op de inbreng van de bankmutaties bereikt. Nadien zijn ook andere handelsbanken met een soortgelijk overzicht gekomen. Diskette Omdat ontwikkelingen doorgaan is het overleg tussen de VLB-kantoren en Rabo-Nederland nadien voort gezet om tot een nog betere inbreng te komen van de bankmutaties. Doordat al de genoemde accoun tantskantoren inmiddels volledig ge automatiseerd waren, werd het mogelijk om de gegevens vanuit de Rabo-computer via slechts één han deling in de computer van het ac countantskantoor te krijgen. Door de gegevens van de kliënt niet nog eens op papier weg te schrijven zo als bij het MRO, maar op een voor de computer leesbare informatiedra ger (diskette) is het mogelijk gewor den dat de bankgegevens rechtstreeks van de Rabo-computer in de computer van het accoun tantskantoor worden ingelezen. Een handmatige inbreng post voor post is daarmee voorkomen, hetgeen nog eens tot besparing van inbreng- kosten aanleiding is geweest. Deze elektronische overdracht wordt ERI genoemd. aanvaard. Een aanbod dat voor een bepaalde termijn geldt kan echter niet worden herroepen, slechts door verwerping kan het worden herroepen. Voorbeeld U biedt een partij aardappelen aan voor 7 cent per kg en zegt tegen de koper: "Tot 8 uur vanavond heb je de tijd om mijn aanbod te aanvaar den". Om 7 uur verschijnt er een an dere koper die 9 cent biedt. Nu kunt u ze niet verkopen vóór 8 uur, tenzij de eerste koper uw aanbod afwijst. Aanvaarding De overeenkomst komt tot stand door aanvaarding van het aanbod. Wanneer is er sprake van aanvaar ding? Bij mondelinge of telefonische aanvaarding geeft dit geen proble men. Hoe zit het met een schriftelij ke aanvaarding? Dit is namelijk van belang in verband met herroeping van het aanbod. Een aanbod kan Overigens voor alle duidelijkheid wordt opgemerkt dat de bank niet zonder voorkennis van de kliënt de gegevens aan het accountantskan toor overgeeft. Dit kan en mag na tuurlijk niet. Alvorens op ERI over te gaan wordt aan de kliënt gevraagd of hij hiervoor toestemming geeft en dit wordt schriftelijk vastgelegd. Met name ERI heeft bij onze kanto ren veel goede reacties gegeven, re den waarom het veel wordt toegepast. Landelijk gezien wordt dit systeem voor ongeveer 30.000 bedrijven gebruikt. Verlies Maar zoals het met veel zaken gaat, het succes van de een is het verlies van de ander. Door het ruime ge bruik van ERI is de vraag naar het Cehave nv te Veghel heeft over boekjaar '91/'92 een bruto bedrijfs resultaat bereikt van f 39 miljoen (vorig jaar f 36 miljoen) bij een om zet van bijna f 2 miljard. Uit dit re sultaat wordt aan afnemers een prijscorrectie en kwantumkorting uitgekeerd van ruim f 23 miljoen. Dit blijkt uit de definitieve jaarcijfers van het bedrijf. Ondanks de positieve bedrijfsresul taten sluit de jaarrekening met een De netto-winst van CSM nv, voe ding en biochemie, bedraagt over het boekjaar 1991/ 1992, dat op 30 september jl. eindigde, f 129,1 mil joen. Dit is 11,9% hoger dan de winst over het vorige boekjaar f 115,4 miljoen). De winst per aandeel is f 7,17 (vo rig jaar f 6,58). De cashflow be draagt f 223 miljoen (vorig jaar f 199 miljoen). De netto-omzet is f 2.105 miljoen (vorig jaar f 1.827 miljoen). namelijk worden herroepen voordat het wordt aanvaard. Het moment van aanvaarding is het moment van verzending van de mededeling hou dende aanvaarding. Voorbeeld: Een aannemer biedt u aan voor f 100.000,— een schuur te bouwen (offerte). Er staat geen termijn in vermeld. Dit gebeurt op 1 oktober 1992. Op 12 oktober on dertekent u de "offerte" voor ak koord en doet dit 14 oktober op de post. Op 15 oktober ontvangt de aannemer uw brief. Op 17 oktober leest de aannemer uw brief. Tot wanneer kan de aannemer zijn aan bod herroepen? Op 14 oktober ver valt voor de aannemer de mogelijkheid om zijn aanbod te her roepen. Als de offerte een termijn inhoudt, dan is deze niet te her roepen. Neem het bovenstaande goed in u op als u zaken doet. Het kan erg be langrijk zijn!! J.L. Mieras gebruik van MRO sterk gedaald. De kosten voor de aanmaak van deze overzichten zouden door het gerin gere aantal sterk gaan toenemen. Dit is voor de Rabobanken aanlei ding geweest om, na overleg met onze VLB-kantoren, te besluiten tot afbouw en beëindiging van het MRO te komen. Op 1 januari a.s. zal definitief m^j het MRO worden gestopt. Mocht u dit overzicht nu nog ontvangen, dan is het goed om na te gaan of ook u niet wilt over gaan op ERI. Onze kantoren zullen u hierover graag informeren. Het voor deel daarbij is dat de bank hiervoor aan u geen kosten in rekening brengt. Een reden te meer om van dit moderne middel gebruik te negatief netto resultaat van 8,9 mil joen na belastingen. Dit als gevolg van afwaardering van een minder heidsbelang in de Lunenburg Groep bv, welke als buitengewone last in de resultaten is opgenomen. Het verlies is 'in mindering gebracht op de algemene reserves. Het eigen vermogen bedroeg per balansdatum 348 miljoen gulden, zijnde 44% van het balanstotaal van 782 miljoen. Het besluit over het voor te stellen dividend zal worden genomen op donderdag 7 januari 1993 en op die dag na beurs bekend worden ge maakt. De ontwikkeling van omzet en resultaten in het lopende boek jaar is bevredigend. Het jaarverslag 1991/1992 zal be schikbaar zijn vanaf 9 februari 1993. De jaarijkse Algemene Verga dering van Aandeelhouders zal wor den gehouden op 25 februari 1993 te Amsterdam. Voor 1 juli 1993 willen Cebeco- Handelsraad in Rotterdam en de Coöperatieve Telersvereniging voor de Afzet van Landbouwprodukten "De Z.RC." B.A. in Leeuwarden een nieuwe onderneming oprichten, waarin zij alle activiteiten van De Z.RC. B.V. en Wolf Wolf B.V. bun delen. De besturen en directies van de betrokken bedrijven zijn dit in grote lijnen overeengekomen. De ZP.C. B.A. is een coöperatieve telersvereniging met ongeveer 900 leden. Via de Z.P.C. B.V. en haar dochterondernemingen verhandelt zij nationaal en internationaal ruim 200.000 ton pootaardappelen en 400.000 ton consumptieaardappe len. Het hoofdkantoor is gevestigd in Leeuwarden. Het bedrijf telt, in clusief de dochterondernemingen Korteweg B.V. in Swifterbant en Douwe Lodewijk B.V. in St. Annapa- rochie, ruim 260 medewerkers. Wolf Wolf B.V., een meerderheids deelneming van Cebeco- Handelsraad, is een nationaal en in ternationaal opererend handelshuis met 600 contracttelers. De onder neming zet jaarlijks 140.000 ton pootaardappelen af. De onderne ming is gevestigd in Lelystad. Ze telt inclusief haar deelnemingen Bou wers B.V. in Noord-Scharwoude en Bioselect B.V. in Alkmaar ruim vijftig medewerkers. Doel van de bundeling is de markt positie te versterken en het markt aandeel te vergroten, een compleet rassenpakket te bieden en kosten te besparen, om een zo hoog mogelij ke financiële opbrengst per hectare op korte en langere termijn na te streven voor de contract- en aan gesloten telers. De veredelingsacti- viteiten voor aardappelen van De Z.P.C. en Cebeco-Handelsraad wor den eveneens gebundeld in de nieu we onderneming. Voor de vorming van de nieuwe on derneming wordt een fusiedirectie gevormd uit de huidige directies. De aandelenverhouding van de nieuw op te richten onderneming bedraagt 65% voor De Z.P.C. en 35% voor Cebeco-Handelsraad. Naam, vesti gingsplaats en exacte juridische vorm zijn nog niet bekend. Het doel van een proeftijdbeding in een arbeidsovereenkomst is uiteraard bekend; werkgever en werknemer verbinden zich voor een korte tijd aan elkaar om we derzijds af te tasten of aan de verwachtingen wordt voldaan. Indien dat niet het geval is kan de overeenkomst tijdens de proeftijd (maximaal twee maan den) zonder opzegtermijn, zon der opgave van redenen en zonder ontslagvergunning wor den beëindigd. Hoewel dit recht beide partijen toekomt is het niet verwonderlijk dat de werkgever er in de praktijk het meest ge bruik van maakt. Soms wordt echter de wijze waarop werkge vers zich van een proeftijdclau sule bedienen door de Hoge Raad (HR) niet getolereerd. Twee voorbeelden mogen dit verduide lijken. Proeftijdbeding ongeldig In het ene geval deed zich de si tuatie voor waarbij een werkge ver iemand op uitzendbasis had leren kennen en vervolgens met deze persoon een arbeidsover eenkomst met proeftijd aanging. Ten aanzien van de vraag of een proeftijd in zo'n situatie - gelet op het doel - geldig kan worden overeengekomen was de lagere rechtspraak al langer verdeeld. De HR heeft de knoop uiteinde lijk doorgehakt en overwoog dat een proeftijd ongeldig is indien aan de arbeidsovereenkomst een periode van twee of meer maan den is vooraf gegaan waarin de werknemer als uitzendkracht bij dezelfde werkgever werkzaam is geweest, en in die periode van hem als uitzendkracht dezelfde vaardigheden worden geëist en verantwoordelijkheden werden opgelegd als nadien in het kader van de arbeidsovereenkomst. Is de werknemer korter dan twee maanden als uitzendkracht werkzaam geweest, dan kan men slechts een proeftijd afspre ken voor de tijdspanne die* nodig is om de wettelijk toegestane periode van twee maanden vol te maken. In een andere uitspraak was de HR van oordeel dat in beginsel geen geldig proeftijdbeding kan worden afgesproken als de werknemer al eerder in dezelfde functie bij dezelfde werkgever in dienst is geweest. Doorslagge vend was hierbij voor de HR dat partijen zich in de voorgaande periode al voldoende proefonder vindelijk op de hoogte hadden kunnen stellen van eikaars hoe danigheden en van de geschikt heid van de werknemer om de bedongen arbeid te verrichten. Proeftijd in de wet Naast de kritische houding van de rechter is ook de wetgever bezig om de regels rondom de proeftijd aan te scherpen. Dit ge beurt in het wetsontwerp Her ziening Ontslagrecht dat nu bij de Eerste Kamer ligt en dat in 1993 in werking zou moeten tre den. Anders dan tot nu toe geldt, kan een proeftijd volgens het wetsontwerp alleen schrifte lijk worden overeengekomen. Daarnaast is het afspreken van een proeftijd in een arbeidsover eenkomst voor korter dan één jaar niet toegestaan. Ook het be dingen van een proeftijd bij voort zetting van een dienstbetrekking voor bepaalde of onbepaalde tijd zal worden verboden. Zowel de rechterlijke uitspraken als de voorstellen in het wets ontwerp geven de tendens aan dat het proeftijdbeding in een procedure door de rechter vaak kritisch zal worden bekeken en dat de proeftijd alleen mag wor den gebruikt voor het doel waar voor het oorspronkelijk is bestemd. Mr. J.K. van Arenthals Naschrift In het artikel van vorige keer in zake BTW op bouwgrond wordt verwezen naar een uitspraak van de rechtbank in Almelo. Abusie velijk is hier vermeld dat de uit spraak dateert van 17 juli van dit jaar, dit moet echter 17 juni zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 4