ZLM roept op tot solidariteit Herinneringsbord voor twee leden en adviseur hoofdbestuur ZLM I urga 3 i. Hannewijk herbenoemd als lid hoofdbestuur ZLM eens met regeling voor overlast natuur op landbouw Nieuws uit het hoofdbestuur Pacht op zeeklei hoger door waterschapslasten Bestuurscommissie maakt spelregels VRIJDAG 4 DECEMBER 1992 J S IHHMEHH WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊ Het hoofdbestuur van de ZLM roept alle boeren en tuinders op eensge zind de strijd aan te binden tegen het landbouwakkoord van de Euro pese Commissie en de Amerikaanse regering in het kader van de GATT. 'We moeten de rijen sluiten om te voorkomen dat de bestaansmoge lijkheden van land- en tuinbouw om zeep worden geholpen', aldus een verontwaardigd ZLM-bestuur, dat in zijn vergadering van afgelopen vrij dag uitvoerig aandacht besteedde aan de recent in Washington ge maakte afspraken. Het hoofdbestuur stelde vast, dat behalve de reeds in gang gezette af braak van de prijsondersteuning nu ook de export van gesubsidieerde produkten fors moeten worden ver minderd. Gemiddeld gaat het om 21%, maar in werkelijkheid zal de exportbeperking voor een aantal produkten aanzienlijk hoger uitval len. Vooral de zuivelsector en de ak kerbouw krijgen de rekening gepresenteerd. In de melkveehou derij is sprake van een inkomensver lies van 25% in de komende zes jaar. In de akkerbouw dreigt een verdere volumebeperking van de graanteelt dan nu reeds in de MacSharry- voorstellen is opgenomen. Terwijl Amerikaanse graanvervangers op de Europese markt blijven toestro men, zullen de boeren in Europa meer grond moeten gaan braak leg gen. De gevolgen hiervan zijn een drastische versterking van het ver dringingseffect en verdere daling van prijzen. Bieten prijs Een extra klap voor de akkerbou wers is, dat de suikerexport uit Europa sterk aan banden wordt ge legd. Dit zal forse gevolgen hebben voor de bietenprijs, die de boer ont vangt. Voorlopige berekeningen wij zen uit dat dit tot minstens 20% prijsverlaging kan leiden. Het ZLM-bestuur vindt het onbegrij pelijk dat de EG op essentiële pun ten voor Amerika door de knieën is gegaan. De positieve reacties van de Nederlandse regering hebben nog eens extra zout in de wonde gewreven. Volgens de ZLM sleept dit akkoord de hele land- en tuin bouw mee in een negatieve spiraal. Akkerbouwers zullen massaal op vrije produkten overschakelen, waardoor de markt voor deze pro dukten ernstig verstoord zal raken. Daarom is dit akkoord een slecht akkoord voor alle sectoren binnen de land- en tuinbouw. Algemeen voorzitter H.C. van der Maas: 'Dit is geen druppel die de emmer doet overlopen, het is een plons water'. Het steekt het ZLM-bestuur dat het akkoord in de politiek met enthou siasme is begroet, terwijl er meteen aan wordt toegevoegd, dat alle ge volgen nog niet te overzien zijn. Het hoofdbestuur van de ZLM heeft vrijdag jl. afscheid genomen van twee leden en een adviseur. De he ren A.H. Munters (vice-voorzitter) en G. Sterrenburg (tuinbouw Bra bant) alsmede mevr. S. Hanse (afde ling Zeeland Bond van Plattelands vrouwen) kregen het herinnerings bord uitgereikt door voorzitter H.C. van der Maas. Munters heeft 12 jaar deel uitge maakt van het hoofdbestuur van de ZLM en bekleedde de functie van tweede voorzitter. Hij kwam uit de waterschapswereld, waarin hij 35 jaar aktief is geweest. Munters heeft binnen de ZLM belangrijke verdiensten. Vanuit zijn deskundig heid op het terrein van grond- en pachtzaken was hij een prima voor zitter van de commissie grondge bruik. Daarnaast gaf hij leiding aan de integratiecommissie van de ZLM. Verder vertegenwoordigde Munters de ZLM onder andere in de Ge westelijke Raad voor Brabant van het Landbouwschap. Van der Maas memoreerde ook de aktiviteiten van Munters in KNLC- verband en zijn politiek werk in de Staten van Brabant. "Tussen de be drijven ben je eerst en vooral boer op je akkerbouwbedrijf in Fijnaart. Als iemand een duizendpoot ge noemd mag worden, ben jij het wel", aldus Van der Maas. Zoals be kend wordt Munters als vice- voorzitter opgevolgd door W. van Veldhuizen. Glastuinbouw De ZLM-voorzitter sprak ook woor den van dank en waardering tot de heer G. Sterrenburg, die acht jaar deel uitmaakte van het hoofd bestuur. Hij vertegenwoordigde met name de sector glastuinbouw en deed dat zonder veel omhaal, maar altijd wel heel duidelijk en op het juiste moment. Mevr. S. Hanse vertegenwoordigde bijna 4 jaar de Zeeuwse Plattelands vrouwen in het hoofdbestuur. Zij le verde een belangrijke bijdrage aan het proces van integratie van vrou wen. Voor de zakelijke en praktische manier waarop zij haar inbreng le verde, kreeg mevr. Hanse veel waar dering. Zij wordt in het hoofdbestuur opgevolgd door mevr. M. Mol uit Kattendijke. Het ZLM-herinneringsbord werd uitgereikt aan vice-voorzitter A.H. Munters (links), mevr. S. Hanse (midden) en G. Sterrenburg (rechts). Op 15 oktober jl. is de wijziging van het pachtnormenbesluit van kracht geworden. Hierin is een gefaseerde verhoging van de pachtnormen op genomen, zodat dat de verpachter een rendement van 2% zal behalen van de vrije verkeerswaarde van de grond. Voor zeekleigronden zou dit volgens het ministerie van LNV geen verhoging betekenen, omdat de 2% norm al is bereikt. Het hoofdbestuur van de ZLM stelt vast, dat er door het ministerie een onjuiste voorstelling van zaken wordt gegeven. In de 2% norm zijn niet de waterschapslasten opgeno men. Het waterschap mag voortaan de helft van de waterschapslasten rechtstreeks doorberekenen aan de pachter. Als het waterschap dat niet doet, dan is de verpachter gerech tigd dit te doen. Dit betekent, dat de pachterslasten voor zeekleigebieden wel degelijk zullen worden verhoogd met zo'n f 70,— f 80,— per ha. De waterschapslasten waren tot nu toe altijd verdiskonteerd in de pacht. De ledenraad van de ZLM heeft de heer D. Hannewijk uit Heinkenszand herbenoemd als lid van het hoofd bestuur. De termijn van Hannewijk loopt op 31 december a.s. af. De herbenoeming vond bij acclama tie plaats. Hannewijk stond als eer ste op de voordracht van het hoofdbestuur. Als plaatsvervangend hoofdbestuurslid werd herbenoemd de heer F. Vos uit Grijpskerka In de vakature G. Sterrenburg, die om leeftijdsredenen niet herbe noembaar is, zal vooralsnog niet worden voorzien. Dit met het oog op de komende integratie van de ZLM met de Geldersche Mij en het ULG. Overige benoemingen De heer P. Risseeuw te Breskens wordt voorgedragen voor herbenoe ming namens de ZLM in het bestuur van de Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren West- en Midden- Nederland. Als lid van de begelei dingscommissie van het team Het hoofdbestuur van de ZLM staat positief tegenover de instelling van een bestuurscommissie die gaat toezien op een goede afwikkeling van de overlast vanuit natuurgebie den op aangrenzende landbouw gronden en omgekeerd. In het kader van de inspraak over de plannen voor natuurontwikkeling en relatie- notagebieden in Zeeland is de in stelling van deze commissie op tafel gekomen. Tijdens de inspraak is gebleken dat niet de aanleg van natuurgebieden zelf, maar veel eerder het beheer van deze gebieden twijfels oproe pen onder de boeren. Er bestaat een reëele angst voor wildschade en veronkruiding (distels) vanuit de aangrenzende natuurterreinen. Om deze problemen onder controle te houden is de gedachte ontstaan een commissie in het leven te roepen, die spelregels opstelt en het toe zicht op deze regels uitoefent. Te vens kan de commissie knelpunten signaleren en doorgeven aan de be voegde instanties. Het is de bedoeling dat de commis sie binnen 3 maanden na melding van de schade een advies geeft. Als de partijen zich niet in dit advies kunnen vinden, zal de zaak aan een geschillencommissie worden voor gelegd. Deze doet een bindende uit spraak. Spanning wegnemen De instelling van de bestuurscom missie en de geschillencommissie gebeurt op initiatief van de Provin ciale Commissie Beheer Landbouw gronden, waarin ook de landbouw vertegenwoordigd is. Het hoofd bestuur van de ZLM benadert het voorstel positief omdat daarmee een stuk spanning tussen natuur en landbouw kan worden weggeno men. De ZLM is van mening dat de commissie zo snel mogelijk na mel ding van overlast een uitspraak moet doen. Verder is van belang dat er een goede omschrijving komt van de zogenaamde nul-fase. Dit betreft met name het peil van de sloten en het zoutgehalte van het slootwater. De heer J. van Gorsel, die namens de ZLM in de PCBL zitting heeft, deelde in het hoofdbestuur mee, dat het zeker niet uitgesloten is dat boe ren worden betrokken bij het beheer van de natuurgebieden. Hierbij kan worden gedacht aan maai- en ande re onderhoudswerkzaamheden, ui teraard tegen vergoeding. Staatsbosbeheer speelt zelfs met de gedachte natuurgebieden uit te ge ven voor landbouwkundig gebruik. De discussie hierover is nog niet af gerond. Kreekranden Een ander voorstel in het kader van natuurontwikkeling betreft de mo gelijkheid om beheersovereen komsten af te sluiten voor zogenaamde kreekranden. Vooral in Zeeuws-Vlaanderen komt dit feno meen voor. Het betreft stroken grond langs waardevolle kreken, die men wil beschermen. Op deze per celen worden bepaalde landbouw kundige beperkingen gelegd, zoals het niet telen van hakvruchten, niet strooien van stikstof en alleen pleks- gewijs spuiten van wortelonkruiden. De grond blijft bouwland waarop onderhoudsbemesting met fosfaat en kali mogelijk blijft. Als vergoe ding wordt een bedrag van f 2.200,— per ha genoemd en de beheersovereenkomst kan alleen op vrijwillige basis tot stand komen. De ZLM is van mening dat beheersover eenkomsten onder de genoemde voorwaarden niet moeten worden afgewezen. Nu wordt de helft van deze lasten nog eens doorberekend aan de pachter. Het hoofdbestuur vindt dit een zeer onrechtvaardige zaak. Te meer omdat de verhogingen van de pachtnormen vanaf 1977 steeds voor het overgrote deel terug te voe ren zijn op de gestegen water schapslasten. Het hoofdbestuur bestempelt dit als een typisch staaltje van dubbel pakken. Rundveehouderij DLV Breda draagt de ZLM de heer A. de Jonge te Ove- zande voor. De heer W. van Veldhuizen te Aarle Rixtel wordt voorgedragen voor her benoeming als bestuurslid van de kring Brabant van de Ned. Organisa tie van Pluimveehouders. De heèr F. van Heivoort is door de ZLM herbe noembaar gesteld als bestuurslid van de Vereniging van Varkenshou ders NCB. AM-beleid Het hoofdbestuur van de ZLM heeft op advies van de akkerbouwcom missie een standpunt ingenomen in zake het te voeren AM-beleid voor de teelt van consumptieaardappe len. Dit als gevolg van het feit dat de overheid zich terugtrekt uit dit be leid. De ZLM is van mening dat de kartering in stand moet blijven met een teeltfrequentie van 1 op 4 zon der grondonderzoek. Wil men naar een teelt van 1 op 3 dan dient voor afgaand een verzwaard onderzoek plaats te vinden naar eventuele aan wezigheid van cysten. De kosten van dit onderzoek bedragen f 250,— per ha. Landinrichtingsrente De ZLM gaat in 3 ZLO-verband een (laatste?) poging doen om de land inrichtingsrente bij ruilverkaveling te redden. In een brief aan de Twee de Kamer zal de ZLM duidelijk ma ken dat afschaffing van de landinrichtingsrente ruilverkavelin gen in het zuidwesten op de tocht zet. Er ligt een voorstel op tafel om de landinrichtingsrente te vervan gen door enerzijds een contante be taling en anderzijds voorfinanciering over een looptijd van 15 jaar (nu 26 jaar). Met name in administratieve ruilverkavelingen werkt deze rege ling zeer nadelig uit voor de boeren. De ZLM vreest dat er ruilverkavelin gen als gevolg hiervan zullen wor den afgestemd. Daarom zal de Kamer worden gevraagd de landin richtingsrente ongemoeid te laten. moet worden ondertekend. On danks geruststellende uitspraken van staatssecretaris Ter Veld is nog lang niet duidelijk of er een goéde oplossing komt voor de gelegen heidsarbeid in de fruitteelt. De uit spraken van mevrouw Ter Veld hebben de verwarring alleen maar groter gemaakt. Als vast staat dat het bestaande regime inderdaad ge handhaafd wordt, dan is er geen be lemmering meer om het tuinbouw- akkoord te ondertekenen, aldus de ZLM. MacSharry veehouderij De ZLM dringt met kracht aan op het instellen van een zogenaamde extensiveringspremie voor stieren- mesters. Met deze premie kunnen de gevolgen van het MacSharrybe- leid enigszins worden verzacht. Het gaat om een premie die kan worden toegekend bij vermindering of af bouw van het aantal stieren. De premie wordt voor de helft door de EG en voor de andere helft voor de nationale overheid betaald. Het hoofdbestuur van de ZLM is bijzon der teleurgesteld, dat voor toepas sing van het MacSharryregime in de roodvleessector door de minister eenzijdig gekozen is voor een regio nale in plaats van een individuele quotering. Daarom wordt aan indivi duele bedrijven, die nog enig perspectief zien, de mogelijkheid voor een rendabele bedrijfsvoering ontnomen. De stierenmesterij heeft te kampen met grote afzetproble- men en komt door de MacSharry- problemen nog meer in moeilijk-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 3