Akker - en tuinbouw Akkerbouwprincipe overboord gooien Brochure Grobeka Oproep aan Brabantse tuinders: vakatures melden Infomarkt op 22 december Radicchioteler Bram Nico Scheele uit O uwer kerk 12 VRIJDAG 4 DECEMBER 1992 Bram Nico Scheele denkt de teelt van radicchio op zijn bedrijf uit te breiden tot 10 a 15 ha (foto Frank Viergever) Volgens Bram Nico Scheele uit Ou- werkerk moet een teler van radic chio rosso minimaal beschikken over de twee volgende eigenschap pen: organisatietalent en goed met mensen om kunnen gaan. Tech nisch gezien is de teelt van dit blad- gewas volgens hem niet moeilijk. In de twee jaar dat hij nu radicchio rosso verbouwt, heeft hij leergeld moeten betalen. Onder andere in de vorm van het opdoen van kennis en ervaring, ook wel met mislukte teel ten. Hij heeft het er graag voor over. Scheele: 'Ik ben jong en wil in de toekomst het bedrijf overnemen. Dat is met een standaard bouwplan niet mogelijk. Dus heb ik gekozen voor een teelt die me trekt: het or ganisatorische werk ligt me en ik werk graag met m'n handen. Ook werken met meerdere mensen vind ik leuk'. Nadat hij voorzichtig gestart is met een halve hectare in 1991, teelde Bram Nico Scheele in 1992 al drie hectare. Voor volgend jaar denkt hij aan zes, en voor de toekomst aan tien tot vijftien hectare. 'Er gaat veel arbeid, kennis en organisatiekunde in deze teelt zitten. Bovendien loop ik risico. De oppervlakte zal groter moeten zijn om op mijn bedrijf op een interessante manier groente te kunnen verbouwen'. Kostprijs omlaag 'Een akkerbouwer die hiermee be gint, moet het akkerbouwprincipe overboord gooien. Het gewas is erg arbeidsintensief. Op het moment dat het oogstrijp is, kan je niet zeg gen: ik ga nu eerst combinen en kom over twee dagen terug. Want dan ben je te laat'. Scheele heeft voor de nabije toe komst twee doelstellingen: 1. het optimaliseren van de teelt en 2. het uitbreiden van het areaal. Hij licht doelstelling één als volgt toe: 'Eerst moeten we - in samenwerking met Grobeka en het inpakstation - er voor zorgen dat de kostprijs omlaag kan. Met name de oogst willen we anders aanpakken. Nu zijn er na het snijden nog te veel handelingen. Dat aantal kan fors teruggebracht wor den door direct op het land te ver pakken. Hiervoor is een forse investering noodzakelijk'. Continuteelt 'Fouten met de oogstplanning die dit jaar gemaakt zijn pakken we ook aan. Met name het inzetten van mensen wil ik anders gaan doen. Volgend jaar maak ik één groep die kan oogsten en een andere om te wieden. Dat geeft voor de mede werkers zelf meer rust en overzicht, wat het werk ten goede komt'. Als laatste verbeterpunt noemt Scheele de continuteelt. Het komende sei zoen is hij van plan van juni tot eind oktober te telen. Dit in verband met risico- en werkspreiding. De tweede doelstelling, het uitbrei den van het areaal radicchio rosso op zijn bedrijf, is afhankelijk van het welslagen van de eerstgenoemde, de kostprijsverlaging. Bram Nico Scheele verwacht dat tien tot vijf tien hectare van deze teelt optimaal is voor zijn situatie. Intensieve begeleiding Het overleg met Grobeka en het in pakstation is behoorlijk intensief en open. Scheele: 'Grobeka komt al ver voor de zaaitijd in beeld, voor het maken van een aanvoerschema. Met alle boeren wordt afgestemd wie wanneer kan leveren, zodat Grobeka kan rekenen op een constante aanvoer. Vervolgens re gelen ze de gezamenlijke inkoop van plant- en zaaigoed en loonwerk. Er zijn drie keer per teeltseizoen bijeen komsten bij collega-telers, wat ik erg nuttig vind. Grobeka regelt ver der zaken zoals verpakking, kwali teitscontrole, oogstinstructies en tenslotte verzorgen zij natuurlijk de afzet. De inzet van Gerrit-Jan Kornet voor Grobeka zorgt ervoor dat wij zo hoog mogelijk nabetaald krijgen in december'. Markt Radicchio rosso past perfect in de huidige trend van variatie in vorm, kleur en smaak van groente. Met name in gemengde salades is het een welkome gast. Italië produceert jaarlijks 150.000 ton, zomerteelt is hier echter proble matisch. Mede daardoor komt op de wereldmarkt voor Nederlandse te lers een exportmarkt vrij. Door een actieve marktbenadering, slaagde Grobeka erin de export van radic chio rosso dit jaar te verdriedubbe len. Belangrijke afnemers waren de Verenigde Staten en Canada met 170 ton en het Verre Oosten (Ja pan, Hong Kong, Zuid-Korea) met 90 ton. De komende jaren kan de export van radicchio rosso verder toenemen. Perfecte kwaliteit, ver pakking en service zijn hiervoor de beste basis. Bedrijfsgegevens Oppervlakte: 173 ha Grondsoort: zavel (20% af- slibbaar) Bouwplan: 6 ha pootaardappelen 37 ha consumptie-aardappelen 25 ha suikerbieten 45 ha tarwe 17 ha graszaad 10 ha gerst 10 ha witlof 10 ha luzerne 6 ha teunisbloem 4 ha cichorei 3 ha radicchio rosso Bureau 'Lans Marketing' te Goes heeft voor Grobeka een brochure gemaakt, 'Grobeka, uw partner in groente'. Naast doelstelling en werkwijze van het groentebemidde- lingskantoor is in de brochure ook teelttechnische informatie te vin den. Verder geven drie Grobeka- telers hun ervaringen weer. Deze drie verhalen verschijnen ook in de ZLM-krant. Deze week het eerste, over Bram Nico Scheele uit Ouwer- kerk, die al twee jaar ervaring heeft met de teelt van radicchio rosso. De komende weken bijdragen over de teelt van knolvenkel en broccoli. Akkerbouwers die belangstelling hebben in de brochure kunnen con tact opnemen met Grobeka BV, Postbus 79, 2990 AB Barendrecht, tel. 01806-55438. Ook op de info markt 'nieuwe teelten' op 22 de cember in het AOC-gebouw te Goes voorziet Grobeka u gaarne van de nodige informatie. De Stichting Stimulering Plant aardige Produktie (SSPP) organi seert net als vorig jaar een infomarkt 'nieuwe teelten'. Op deze dag kunnen nieuwe en aspirant telers zich oriënteren op nieuwe mogelijkheden in de plantaardige sector. Op de info markt worden telers en afne mers direct met elkaar in contact gebracht. Daarnaast zullen het agrarisch onderwijs en de DLV informatie geven over nieuwe teelten. De infomarkt vindt plaats op 22 december a.s. van 11.00 tot 21.00 uur in het gebouw van het Agrarisch Opleidings Centrum te Goes. Deelnemers De volgende bedrijven en instan ties zijn op de infomarkt aanwezig. Akkerbouw Studieclub, gehuis vest in het Landbouwhuis te Goes: studieclubs die ondernemings vraagstukken behandelen betref fende de gehele bedrijfsvoering; Jan B. de Jonge Zaadhandel B.V. te Goes: zaadteelt, zaadhandel, pootaard- appel, teelt van Wolf en Wolf rassen, bewerking en opslag; Hobaho B.V. te Lisse: veiling en in- en verkoopbureau van bloembollen, knollen, vaste planten en zaden, en deelnemer aan het Ibus-project; Ibus: Informatie Bemiddeling Uit gangsmaterialen Siergewassen, is een samenwerkingsverband van Bloemenveiling Holland, Ho baho B.V. en Bloemenveiling Eel- de. Ibus adviseert, stimuleert en begeleidt nieuwkomers in de bloemisterij bij m.n. de teelt van tulpen en van bloemen van vaste planten; NTS Tuinbouwstudieclub Zuid west Nederland te Barendrecht: NTS Tuinbouwstudieclub Zuid west Nederland is een telersor ganisatie die de teelttechnische belangen behartigd van volle- grondsgroenten glasgroenten- en bloemtelers en voorlichtingsactiviteiten (excur sies/lezingen) organiseert; Coöperatieve Groente Fruit Veiling Holland-Zeeland B.A. te Barendrecht: veilen van groenten en fruit; Agrarisch Opleidingscentrum Zeeland e.o. te Goes: centrum voor groenonderwijs en cursusonderwijs voor vol wassenen; Proef boerderij "Rusthoeve" te Colijnsplaat: landbouwkundig onderzoek voor de akkerbouw en vollegronds- groenteteelt in Zuidwest-Neder land in samenwerking met R.O.C.- Westmaas en P.A.G.V. te Le lystad; Bloemenveiling Holland te Naaldwijk: Bloemenveiling Holland is een Coöperatieve afzetorganisatie van snijbloemen, kamer- en tuin planten, met veilcentra in Naald wijk en Bleiswijk; Hilverda te Aalsmeer: selektie, veredeling en vermeer dering van anjers; Stichting Zeeuwse Vlegel ge huisvest in het Landbouwhuis te Goes: milieuvriendelijke teelt van bak- tarwe op gangbare landbouwbe drijven en de levering van tarwemeel aan bakkers ten bate van het Zeeuwse Vlegelbrood; De Nederlandse Notenunie B.A. (Coöperatie), p/a H.J.M. Wijffels te IJzendijke: teelt van hazelnoten in Neder land, een alternatief op lange ter mijn. Ook iets voor u? Er zijn nog mogelijkheden!; V.d. Have BV te Kapelle: landbouwzaden, kweekwerk en biotechnologie; Praktijkschool, mechanisatie en openteelt te Schoondijke: milieuvriendelijk telen- bemes ten- verzorgen en oogsten van nieuwe gewassen en teeltbege leidingssystemen; KAVB Zuid-West Nederland, ge vestigd in het Landbouwhuis te Goes: voorlichting en vaktechnische belangenbehartiging bloembollen- en bolbloemen- teelt; P. Kooij Zonen BV te Aalsmeer: presentatie anjer assortiment; Aardapppel BV te Zierikzee: pootgoedteelt, biologische teelt, crambe, cichorei, groenten, olie- vlas, etc.; Cebeco (Zuidwest/zaden) te Zie rikzee; CZAV te Wemeldinge; Grobeka te Barendrecht. In het rapport van de Commissie De Boer over het oplossen van de per- soneelsproblematiek in de tuinbouw wordt als één van de aanbevelingen genoemd het tijdig melden van de arbeidsbehoefte. Het Landbouw schap Noord-Brabant probeert hier aan in samenwerking met de vaktechnische organisaties in de tuinbouwsector en de arbeidsvoor zieningsorganisaties inhoud te ge ven. Doel daarbij is om in een vroeg stadium plannen te ontwikkelen om te voorzien in de arbeidsbehoefte in 1993. Om de personeelsvoorziening in 1993 voor de verschillende tuin bouwteelten zo goed mogelijk te la ten verlopen, is het van belang dat de arbeidsbureaus in een vroeg sta dium een overzicht hebben van de behoefte aan arbeidskrachten, zoals deze op dit moment te verwachten is. Door middel van extra inspannin gen zoals bemiddeling, voorlichting en scholing zijn arbeidsbureaus na melijk in staat om arbeidskrachten naar de tuinbouwsector toe te lei den. Daarnaast kan de mogelijkheid worden onderzocht om door het aaneenschakelen van verschillende soorten werkzaamheden in de tuin bouw (middels arbeidspools) jaar- rondbanen aan te bieden. Om tijdig plannen te kunnen ontwikkelen is het noodzakelijk dat er inzicht bestaat in de te verwachten behoef te aan arbeidskrachten in de tuinbouw. Daarom hebben het Landbouw schap Noord-Brabant, de Tuinbouw- vakorganisatie NCB, de Brabantse Boomkwekersbond, de Nederlandse Fruitteelt Organisatie en de Arbeids voorzieningsorganisatie besloten om alle ondernemers die lid zijn van de genoemde vaktechnische organi saties een formulier toe te zenden waarop zij kunnen aangeven wat voor 1993 de verwachte arbeidsbe hoefte is van de verschillende teel ten. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om de periode waarin zich vakatu res voordoen, de omvang en de aard van de werkzaamheden en de ver eiste ervaring en opleiding. De vakature-meldingsformulieren worden naar verwachting deze week verzonden naar de tuinders, boomtelers en fruitkwekers. Aan hen wordt dringend verzocht om de formulieren op korte termijn zo nauwkeurig mogelijk in te vullen en terug te sturen. Voor nadere infor matie kunt u terecht bij het Land bouwschap Noord-Brabant: mevrouw D'havé of de heer Elshof, telefoon 013-426429.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 12