Terugblik op 1992 DL> EG-tarwe heeft kwaliteitsproblemen a We hebben een seizoen gekend met wisselende weersomstandigheden. Het voor jaar was niet echt vroeg en het is ook niet extreem droog geweest. Na pinksteren viel plaatselijk heel veel regen. Een aantal aardappelpercelen konden niet op tijd gespoten worden tegen Phytophthora. Vanaf die tijd moesten de aardappelen inten sief gevolgd worden. De weersomstandigheden waren van dien aarddat bijna elke 7 dagen (soms nog nauwer) gespoten moest worden. Dit was ook in de plantuien het geval tegen de valse meeldauw. Deze zijn hier en daar vervroegd afgestorven. Nieuwe rassen Wisselend beeld inlandse tarwe 1 VRIJDAG 27 NOVEMBER 1992 De opbrengst van de granen was goed ondanks de legering die op een aantal percelen te zien was. De plantuien gaven een goede op brengst maar lage prijzen. Voor zaai- uien geldt precies hetzelfde. In augustus kwam het regelmatig voor dat de aardappelen lang voch tig bleven. Eind augustus viel er nogal wat regen. Dit bij elkaar opge teld leidde hier en daar toch tot jong ziek in de knollen, waardoor sommi ge partijen heel snel afgeleverd moesten worden. De opbrengsten van de aardappelen waren gemid deld hoog, maar de prijs valt tot nu toe erg tegen. Cichorei is dit jaar geïntroduceerd als nieuw gewas. De opkomst was vrij goed en de verdere groei verliep ook goed. De onkruidbestrijding blijft een moeilijk punt, maar is in dit eerste jaar toch vrij goed gegaan. De voorspelde opbrengsten en ge halten komen aardig uit en de meeste telers willen deze teelt uit breiden. Suikerbieten laten een enorm wortelgewicht zien, maar door allerlei oorzaken wisselen de gehalten sterk. Op sommige perce len is hagel gevallen en is er hergroei opgetreden. Eind oktober is er veel neerslag ge vallen. Dit leidde tot vertragingen bij de bietenoogst en het tarwe zaaien. Al met al een bewogen jaar met uit schieters wat betreft opbrengsten en sombere vooruitzichten voor de aardappel- en uienprijzen. MacSharry Op het moment van schrijven is nog niet bekend welke gewassen - als non-food verbouwd mogen worden. Het risico van een prijsdrukkend ef- fekt is voor de betreffende teelten wel aanwezig. Ook bestaat er nog onduidelijkheid over de conserven- erwten of ze wel/niet in de regeling vallen. Hierbij nog enkele aktuele vragen over de regeling: 1. Is het toegestaan om van een toegestane groenbemester zaad te winnen voor (eigen) zaaizaad? Antwoord: nee, er mag geen fi nancieel voordeel worden ver kregen en er mag niets van het perceel worden afgevoerd. 2. Wat zijn de gevolgen als ik niet precies 15%, maar iets minder braak? Antwoord: in dat geval wordt de braakvergoeding berekend over het daadwerkelijk braakgelegde areaal èn wordt de hektaresteun voor de MacSharrygewassen evenredig gekort. Indien meer dan 10% naar beneden wordt Op de rassenlijst voor landbouwge wassen zijn de volgende nieuwe rassen geplaatst. Zomergerst: Goldie van kweker Wei- bull, Lanskrona, Zweden. Vertegen woordiger: Semundo BV, Ulrum. Erwten: Juno van kweker Wiersum, Groningen. Kapucijners: Cebeco 1310 (voorlopi ge naam) van kweker Cebeco Za den bv Rotterdam. Veldbonen: Artiny van kweker Ba- renbrug Holland bv, Oosterhout. Gele mosterd: Metex van kweker RH. Petersen, Lundsgaard, Duits land. Vertegenwoordiger: Cebeco Zaden bv, Rotterdam. afgeweken, vervallen alle hekta- retoeslagen. Voorbeeld: Er wordt maar 14% gebraakt. Dan gaat de hekta resteun naar 14/15 van f 471,50 - f 440,- (bij graan) en naar 14/15 van f 1.225,— - f 1.143,— bij erwten. Wordt minder dan 13,5% gebraakt dan vervalt alle steun. Zijn er nog vragen of onduidelijkhe den over deze regeling dan kan de DLV u hierbij helpen. Dit kost u niets! Ook veel andere problemen zoals veranderingen in het bouwplan, be mesting, gewasbescherming, ras- senkeuze, bewaring, een tweede tak enz. vragen om een oplossing. Hier bij kunnen wij u ook van adviês die nen. Bij veel van deze vragen helpen wij u gratis. Probeer in het winterseizoen uw kennis te vergroten door het bijwo nen van lezingen, het volgen van cursussen, enz. Zeker in tijden waar het moeilijker wordt, moeten nieu we ontwikkelingen op de voet ge volgd worden. Wintertarwe Ondanks de lage saldo's zal, door dat alternatieven ontbreken, er toch weer een aanzienlijk areaal gezaaid zijn (worden). Bij zaai tot half de cember geeft wintertarwe hogere opbrengsten dan zomertarwe. Daar na krijgt zomertarwe de voorkeur. Voor de rassen Ritmo en Vivant geldt dat deze tot 15 januari gezaaid kunnen worden. Bij late zaai van wintertarwe is ras- senkeuze heel belangrijk met name de vroegrijpheid. Ritmo en Vivant zijn duidelijk later rijp dan andere rassen. Bij late zaai is het ook beter om meer zaaizaad (ca. 4 x het dui- Tijdens de onlangs gehouden Kwali teitsdag Granen betoogde ir. M. Kelfkens van TNO-Voeding te Zeist dat het algemene kwaliteitsbeeld van de inlandse tarwe dit jaar sterk wisselend is, evenals elders in Europa. Schot heeft dit jaar geen problemen gegeven. De uitmaling valt, in ver gelijking met het extreem goede jaar 1991, tegen. De deeg- en brood kwaliteit van Obelisk zijn beter dan normaal. Van de nieuwe baktarwe- rassen, die op beperkte schaal zijn onderzocht, is de deegkwaliteit goed, maar valt de broodkwaliteit tegen, met uitzondering van het ras Herzog. Door de algemeen lagere ei witgehaltes is meer biscuittarwe be schikbaar. Brouwgerst Wat betreft brouwgerst kan worden gesteld dat de kwaliteit dit jaar uit stekend is. In een heterogene Euro pese markt onderscheidt de Nederlandse brouwgerst zich door een zeer goede en vooral zeer ho mogene kwaliteit. zendkorrelgewicht) te gebruiken om voldoende aardragende halmen te krijgen. Aardappelen Door een wijziging in de AM- wetgeving kan nu 1 op 3 vatbare rassen verbouwd worden mits er door een intensieve bemonstering aangetoond kan worden dat een perceel vrij is van aardappelcysten- aaltjes. Dit geldt ook voor de 1 op 4 teelt. Wel moet dan voor elke teelt bemonsterd worden. Deze verplich ting gaat in vanaf 1997. Deze be monsteringen worden gedaan door de NAK, de Groene Vlieg en door Oosterbeek. De kosten zijn ca. f 250,— maar verschillen per uit voerende instantie. Voor bedrijven die pootgoed willen (gaan) telen is de bemonstering zeker aan te beve len. Anders gaat u misschien in vesteren terwijl uw percelen niet geschikt zijn! Bewaring Ververs regelmatig de lucht in de cel, zeker als er zieke knollen in zit ten. Doe dit met drogende lucht die minimaal 2 graden kouder is als het produkt; dit vergt de minste draai uren. Als de buitenlucht te koud is, maak dan gebruik van menglucht. Uien Probeer de partijen zo koel mogelijk te bewaren (3°C is optimaal). Venti leer bij een lage relatieve luchtvoch tigheid, pas op voor condens bij te warme blaaslucht. Bieten Vorst kan de interne kwaliteit van bieten zodanig beïnvloeden, dat een korting van de fabriek het gevolg is. Dek de bieten in ieder geval aan de voet af. Bij strengere vorst is het zin vol om de hoop in z'n geheel af te dekken met hier en daar een ont- luchtingsgat tegen broei. Telefonisch zijn wij te bereiken van 8.15-17.15 uur. DLV-Westmaas: 01864-3011; DLV Goes: 01100-33711. DLV team akkerbouw Goes ing. L.B. van der Velde Een Wa/cherse boer schoffelt zijn bieten, mei '92. De ongewone weersomstandighe den in de afgelopen zomer hebben de kwaliteit van de tarwe in het al gemeen geen goed gedaan. Het val- getal (Hagberg) van de Spaanse en Britse tarwe is in het algemeen zeer laag en dat is ook het geval met de tarwe uit het noorden van Frankrijk Ook de hl-gewichten, ook uit gebie den waar de weersomstandigheden normaal leken te zijn, liggen lager dan gewoonlijk, aldus een marktbe richt van de Nederlandse Vereniging van Meelfabrikanten. De Duitse tar we die vorig jaar een hl-gewicht had van omstreeks 80 kg ligt thans op 78 kg. De Britse tarwe zou gemid deld zelfs beneden de 68 kg liggen. Het as-gehalte van de EG-tarwe is daardoor gemiddeld hoger dan ge woonlijk en dat betekent dat de uit maling van bloem uit tarwe dit jaar 1,5% tot 2% lager ligt dan voor gaande jaren. Er moet dus meer tar we worden gebruikt om dezelfde hoeveelheid tarwebloem te produ ceren. Daar komt nog bij dat de ge middelde bakkwaliteit van de Duitse en de Franse tarwe ook minder is dan in voorgaande jaren en dat deze tussen partijen uit hetzelfde gebied afkomstig ook nog sterk wisselt. Prijzen kunnen stijgen Het is de vraag of er voldoende maaltarwe uit deze oogst en uit voorraden beschikbaar zal zijn om op het huidige prijsniveau aan de behoefte van de maalderijen te vol doen. Dat zal afhankelijk zijn van de reaktie van de diervoederindustrie op de nu geldende lage prijzen voor voertarwe met een laag hl-gewicht. Doorgaans gebruikt de diervoeder industrie tarwe met hoge hl- gewichten, omdat het deze industrie te doen is om het zetmeelgehalte. Voor het volgend oogstjaar zullen de steunprijzen voor tarwe gelden die ruim f 9 per 100 kg lager liggen dan dit oogstjaar. Daardoor zullen de 'vrije' commerciële tarwevoorra- den die van dit oogstjaar naar een volgende oogstjaar zullen worden meegenomen, zo laag mogelijk zijn. Onder normale omstandigheden zal in 1992/93 voldoende tarwe voor de maalderijen in de EG beschikbaar zijn. De voorraden maaltarwe zou den echter gedurende het oogstjaar wel kunnen dalen van 18,5 miljoen ton tot 8 11 miljoen ton. Een voorraad van 8 miljoen ton per 1 juli is bijzonder gering, omdat de oogst in de noordelijke EG dan nog niet begonnen is. Indien een voor raad van deze omvang slechts be schikbaar zou zijn, dan zouden de tarweprijzen wel eens flink kunnen stijgen. De GATT-overeenkomst lijkt wel in kannen en kruiken, doch zij moet nog wel geratificeerd worden door de parlementen in de EG-staten. Wereldmarkt Met een enigszins stagnerend aan bod, blijft de wereldvraag naar tar we groot. Verwacht wordt een wereldvraag in de orde van grootte van 104 tot 106 miljoen ton. In 1991/92 was dat 106,5 miljoen ton. Er is een grote behoefte aan tarwe in Oost Europa en het GOS, alsook in Afrika. Daarentegen zou de vraag uit China slechts 10 miljoen ton be dragen of 6 miljoen ton minder dan vorig jaar. De kleinere exporteurs zoals Turkije, Saoedi-Arabië en Zweden hebben dit jaar 3 miljoen ton minder voor export beschikbaar dan vorig jaar. Daardoor kunnen de 5 groten 57 tot 58 miljoen ton uitvoeren waarvan de USA 35 tot 38 miljoen ton voor hun rekening zullen nemen. Het aandeel van Canada ligt rond de 23 miljoen ton. De dit jaar slechte kwa liteit van de Canadese tarwe maakt een export van minstens 4 miljoen ton noodzakelijk. De EG-export van voertarwe zal rond de 3 miljoen ton bedragen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 8