Sneeuwbal nog maar begin" Derde Kwaliteitsdag Granen succes NCB steekt 2 miljoen in agrificatie-onderzoek Akkerbouwers West-Brabant en Tholen nemen voortouw Afvalverbranding Nieuwe projectleider akkerbouwstudieclubs 25 Kilogram is zwaar genoeg VRIJDAG 27 NOVEMBER 1992 MM Met een publieksvriendelijke de monstratie van akkerbouwers uit Tholen, St. Philipsland en West- Brabant is wederom een periode van akties ingezet. Opr de Grote Markt te Bergen op Zoom werd af gelopen dinsdag 60 ton aardappe len neergestort. Aanvankelijk lag het in de bedoeling met een kleine groep richting Bergen te gaan. De aktiebereidheid was zo groot dat 100 akkerbouwers zich spontaan aanmeldden. De akties richten zich tegen de GATT-onderhandelingen die zowel in de akkerbouw als in de veehouderij de bestaanszekerheid op het spel zetten. "Met deze aktie betuigen wij onze solidariteit aan de Franse collega's", zei Jan Geluk voor een snel aan groeiende menigte te Bergen op Zoom. "Ik heb bewondering voor Soisson die zijn poot stijfhoudt. Frans Andriessen kwam enthousi ast uit Amerika terug. Hij heeft zich laten inpakken en dat nemen wij hem kwalijk". Aktievoerder Mees Hage ging in zijn toespraak nog verder. "Met de GATT wordt ons een loer gedraaid. Versnelde verpaupering van het platteland zal het gevolg zijn. Het is onzin te zeggen dat de tuinbouw gebaat zal zijn bij een akkoord. Nog meer dan het MacSharry-plan pakt het GATT-akkoord desastreus uit voor de gehele samenleving. Dit wordt de consument niet verteld". Applaus kreeg Hage met de mede deling dat de belasting van de land bouw geen centen meer hoeft te verwachten. Grimmig Dat de demonstraties een grimmi ger karakter zullen gaan krijgen is wel zeker. Ook de melkveehouders worden ongerust. Campina- Melkunie-voorman Moonen uitte voor de radio zijn bezorgdheid en verklaarde dat zowel quotum- als prijsverlaging het rendement bij de melkveebedrijven wegneemt. "Evenals de land- en tuinbouw komt de verwerkende industrie in een moeilijk parket te zitten". Het aktiecomité had de protesttocht van dinsdag de toepasselijke naam gegeven van "Aktie Sneeuwbal". Door middel van een vlugschrift maakten zij het publiek duidelijk wat er mis is. "Een land, een handels blok zonder renderende landbouw, zakt in een enorm economisch dal met gigantische werkloosheid. Leu- Jan Geluk spreekt de mensen op de Grote Markt in Bergen op Zoom toe. Achter hem Mees Hage, een van de initiatiefnemers van de aktie. gens over subsidies, welke niet bij de boer komen, worden aan de con sument verteld. Door al die leugens kan de samenleving geen keuze ma ken. Hij koopt wat hem wordt opge drongen, waarvan in reclame en door zogenaamde deskundigen wordt gezegd dat het zo goed is. Politici beliegen de consument, dus de kiezer, om hun eigen belangen veilig te stellen". Op Tholen was de animo om aan protesten mee te doen groot. "Het heeft weinig moeite gekost om 35 boeren naar Bergen op Zoom te krij gen", aldus ZLM-kringvoorzitter J. van Gorsel. "We hebben te maken met een dominosteen-effect. Krimpt de veestapel in dan heeft dat gevolgen voor onze toelevering. Sui ker gaat mee in de exportbeperkin gen. Als akkerbouwers zullen wij weldra steun krijgen van de vee houders". Amper lagen de kwalitatief goede aardappelen op de klinkers van de Grote Markt of de eerste burgers dienden zich gewapend met em mers en plastic zakken aan. De bur gerij van Bergen op Zoom bracht begrip op voor de aktie. "Amerika wil alleenheersen. Dat is ook voor ons geen goede zaak". De gehele Aktie Sneeuwbal is orde lijk verlopen. De in allerijl opgeroe pen ME keek geamuseerd toa Commotie In de loop van de dag ontstond er commotie en verontwaardiging on der de aktievoerders, toen bleek dat er bij de politie een melding was binnengekomen dat de gestorte aardappelen giftig zouden zijn. De Afvalverbrandingsinstallaties zijn op de goede weg met betrekking tot het op tijd voldoen aan de vereiste uitstootnormen. Dat schrijft minis ter Alders (milieu) aan de Tweede Kamer, mede namens staatssecre taris Gabor (landbouw en natuurbe heer) en de staatssecretaris van WVC. In de brief melden de bewindslieden dat de dioxinenorm door een betere procesvoering en rookgasreiniging gehaald kan worden. De derde Kwaliteitsdag Granen op 15 oktober jl. in het IAC te Wage- ningen is succesvol verlopen. De dag, die werd georganiseerd door de Stichting Nederlands Graan- Centrum, werd door ongeveer 200 vertegenwoordigers uit de sector bezocht. Uit de naderhand gehou den enquête onder de deelnemers bleek dat over het algemeen de deelnemers de dag interessant vonden. De heer Ritsma van het ministerie van Landbouw hield een betoog over het belang van het streven naar kwaliteit, maar hij benadrukte te vens dat het initiatief vanuit de sec tor moet komen. Op de korte termijn zullen niet direct de positie ve gevolgen van IKZ zichtbaar zijn; deze zullen zich pas op de lange ter mijn manifesteren. Tijdens de forumdiscussie werd door M.J. Vos, Meneba Meel B.V. (maalindustrie), nog eens benadrukt dat kwaliteit voor de verwerkende industrie bijzonder belangrijk is maar dat daarvoor niet meer dan de dan geldende marktprijs kan wor den geboden. Met andere woorden: als hetzelfde produkt in het buiten land goedkoper is dan hier in Neder land, zal het in het buitenland worden gekocht. Om te kunnen vol doen aan procestechnologische eisen stelt een meelfabriek melan ges samen, bestaande uit 5 tot 10 verschillende partijen tarwe van zeer diverse herkomst. Als er een vorm van ketenbeheersing zou wor den ingevoerd zou dit op EG-niveau moeten gebeuren en dat is nog toe komstmuziek. Drs. P.J.J.M. Swinkels, Bavaria B.V. (mout- en brouwerij), stelde dat we te maken hebben met een volwas sen consument die zelf zijn eisen stelt. Er wordt een goed biertje ver wacht en de mout- en brouwerijen hebben hiervoor te zorgen. Indien men niet aan de eisen kan voldoen verliest men de markt. Integrale Kwaliteitszorg is een vereiste om aan de hoge eisen te kunnen blijven voldoen. Op korte termijn zal een project worden gestart waarin de mogelijkheden van IKZ voor brouw- gerst zullen worden onderzocht. W.A.J. Luykx, Coöperatie Lelyland (collecterende handel), bepleitte kortere ketens; de keten moet weer rond worden zodat er een betere communicatie optreedt tussen pro ducent en consument. Verschillen de projecten, weliswaar op regionale schaal, bewijzen dat er mogelijkheden zijn. De boodschap van F.A. Dees (graanteler) aan de verwerkende in- Boeren uit West-Brabant, Tholen en St. Philipsland storten aardappels op de Grote Markt in Bergen op Zoom. Ze kunnen gratis worden meegenomen "wegens faillissement akkerbouw". politie meende de bevolking te moe- ten waarschuwen de aardappelen niet te eten en verzocht de Plante- ziektenkundige Dienst een onder zoek in te stellen. Later trok men deze waarschuwing in. Al met al ontstond er veel verwarring en on begrip. Door het onhandig opereren van de politie, die overspannen rea geerde op een dwaas telefoontje, kwam de publieksvriendelijke aktie van de boeren toch nog in een kwaad daglicht te staan. Het aktie comité heeft de politie duidelijk haar verontwaardiging laten blijken. De heer ir. J.F.M. van Driel is aan gesteld als nieuwe projectleider van het herstructureringsproject "Sti muleren Akkerbouw Studieclubs". Daarbij zal hij ook de studiegroepen in Zuid-Holland begeleiden. Hij neemt hiermee deze taak over van ir. D.A.M. Risseeuw, die een functie bij het K.N.L.C. heeft aanvaard. John van Driel volgde de studie landbouwplantenteelt aan de Land bouwuniversiteit Wageningen, wel ke hij in 1991 heeft afgerond. Zijn specialisaties waren o.a. akkerbouw en algemene agrarische economie. Hij werkte eerder enige tijd als be leidsmedewerker bij het Produkt- schap voor Granen, Zaden en Peulvruchten. dustrie was duidelijk: "U kunt de boer laten doen wat u wilt, als het maar betaald wordt, de gevraagde maatregelen reëel zijn en hij het nut ervan inziet". Ir. M.E. Roothaan, VanderHave Re search B.V. (graankweker), bena drukte dat er al veel wordt gedaan op het gebied van kwaliteit, maar dat er nog veel hobbels op de weg zijn. We leven in een internationale markt; kwekers kunnen het zich niet veroorloven om alleen voor de Ne derlandse situatie rassen te produ ceren. Hij bepleitte een nog intensiever overleg tussen kwekers en verwerkende industrie om de kwaliteitseisen van de industrie te "vertalen" in voor de kweker han teerbare selectiecriteria. Prijs allesbepalend In de discussie kwam duidelijk naar voren dat voor de boer de prijs alles bepalend is. Als er niet een duidelij ke meerprijs voor kwalitatief goede tarwe wordt gegeven zal de boer, zeker bij de lage kg-prijzen van dit moment en de slechte vooruitzich ten voor de toekomst, het zich al leen dan kunnen veroorloven om zich toe te leggen op kwaliteit als de kg-opbrengst niet (te) veel achter blijft bij die van hoogopbrengende voertarwes. Ir. J.F.M. van Driel Het optillen van lasten vormt voor veel mensen een zware belasting van het lichaam. Niet alleen de rug maar ook schou ders, nek, armen en knieën hebben het dan zwaar te ver duren. ledereen weet dat door veel en verkeerd tillen van ge wichten rug-, schouder- en knieklachten kunnen ontstaan. Uit onderzoeken blijkt 25 kilo een mooie maat als maximaal toelaatbaar tilgewicht. Maar in feite bestaat er geen veilig til gewicht. Er zijn een aantal mogelijkhe den om het tillen van lasten te verbeteren. Dit kan door: - het verminderen van het gewicht (maximaal 25 kg) het aanbrengen van goede handgrepen - het verminderen van het volume zodat de last tussen de knieën kan worden op getild - het zodanig verhogen van het gewicht zodat de last alleen nog met een hulp middel getild kan worden - tiltaken afwisselen met an dere taken (taakroulatie) - een goede tiltechniek kan de belasting van de rug aanzienlijk verlagen. De beste manier om tilrisico's te voorkomen is de werkplek zodanig in te richten dat tillen wordt vermeden. Is dat niet mogelijk dan moeten lasten zo veel mogelijk worden ver plaatst met hulpmiddelen. Voor meer informatie over veiligheid en gezondheid op het werk kunt u terecht bij STIGAS (Stichting Gezondheidszorg Agrarische Sectoren) telefoon: 070-3526636. De Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) gaat twee mil joen gulden steken in de ontwikke ling van de akkerbouw. Het bestuur van de bond heeft hiertoe besloten omdat het toekomstperspectief van de akkerbouwers op dit moment zwaar onder druk staat. De NCB ge looft in een toekomst voor de akker bouw, maar is van mening dat er structureel nieuwe wegen ingesla gen moeten worden. Mogelijkheden zijn er beslist, zo vindt de NCB. Deze worden vooral gezien in agrificatie. Daarbij worden akkerbouwprodukten als grondstof voor industriële toepassing aange wend, zoals bijvoorbeeld voor bio- ethanol dat kan worden bijgemengd bij brandstoffen. Om agrificatie op gang te brengen heeft de NCB twee miljoen gulden vrijgemaakt. Samen met enkele be langrijke coöperaties zullen de mo gelijkheden op korte termijn worden onderzocht. Van de overheid wordt steun verwacht. De NCB wil zo snel mogelijk met een aantal betrokke nen aan tafel om de plannen vorm te geven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 7