Van der Weele (DLV) bij afscheid koninklijk onderscheiden Keuzes maken in voorlichting Voortbestaan grondkamers is nog steeds onzeker Indoor Jaarmarkt Axel zet traditie voort Voorontwerp-plan 'Poortvliet' 'Team Goes heeft zich waargemaakt' Onderzoek bollenteelt VRIJDAG 27 NOVEMBER 1992 De heer JM. van der Weele (midden) wordt gefeliciteerd door DLV- direkteur W.LA.G. Tacken, die hem zojuist de koninklijke onderschei ding heeft opgespeld. Rechts mevrouw Van der Weele (foto: Anton Dingemanse) Bij zijn afscheid als teamleider ak kerbouw van de Dienst Landbouw Voorlichting in Goes mocht ing. J.M. van der Weele een bijzonder eervolle onderscheiding in ont vangst nemen. Hij werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De versierselen werden hem opgespeld door de direkteur van de DLV, ir. W.L.A.G. Tacken, de man met wie Van der Weele een aantal jaren in Zeeland heeft samen gewerkt. Van diverse kanten kreeg de schei dende voorlichter lof toegezwaaid tijdens de afscheidsbijeenkomst in Nieuwdorp. De heer J. Ramondt, sprekend namens de Tak Akker bouw Zeeland en de Begeleidings commissie DLV, noemde het mede een verdienste van v.d. Weele, dat de DLV zich na drie jaar functione ren heeft waargemaakt. Ramondt zei dat de kracht van DLV ligt in het feit dat zij niet één onderdeel van het bedrijf behartigt, maar het hele boerenbedrijf kan overzien. Nadat de heer L. Bax namens de collega's het woord had gevoerd, vertolkte de heer J. Nieuwenhuyse, akkerbouwer in de Quarlespolder, de dank van de vele Zeeuwse boe ren, voor wie de heer Van der Weele De jongerenraad van Cebeco- Zuidwest organiseert op 18 decem ber a.s. een discussiedag voor jonge ondernemers in land- en tuinbouw. Diverse sprekers geven hun visie op het thema: 'Rekening houden met een zakelijke coöperatie!' Zo is naast de heren M.J. Breure (akker bouwer en voorzitter van de raad van commissarissen van Cebeco- Zuidwest) en prof.dr. C.R Veerman (akkerbouwer en voorzitter van de Nationaal Coöperatieve Raad), ook de directeur van de DLV, de heer W.L.A.G. Tacken uitgenodigd. De heer A.W. Bierens, algemeen direc teur van Cebeco-Zuidwest houdt een korte inleiding onder de titel: 'Keuzes maken'. Hij licht alvast een tipje van de sluier op. Op uitnodiging van de jongerenraad geeft Bierens graag zijn visie over dit onderwerp. 'De tijd is voorbij dat Voor de ruilverkaveling Poortvliet is het voorontwerp-landinrichtingsplan met ingang van 1 december 1992 voor een ieder kosteloos verkrijgbaar bij het secretariaat van de Landinrichting scommissie (adres: Westsingel 58, Postbus 6, 4460 AA Goes, telefoon: 01100-37911). Inlichtingen over het voorontwerp- landinrichtingsplan kunnen verkre gen worden op bovengenoemd adres. Het voorontwerp-plan is te vens gratis te verkrijgen op de vol gende adressen: gemeentehuis Tholen, Markt 1-5, Sint- Maartensdijk; kantoor Waterschap Tholen, Onder de Linden 7, Sint- Maartensdijk; openbare bibliotheek, Dalemsestraat 23, Tholen. In het ruilverkavelingsgebied 'Poort vliet' worden binnenkort een drietal voorlichtings- en inspraakbijeen komsten gehouden, waar het voorontwerp-plan nader zal worden toegelicht en waar gelegenheid bestaat om met vertegenwoordigers van de Landinrichtingscommissie van gedachten te wisselen. Het be treft de volgende bijeenkomsten: Algemene voorlichtings- en in spraakbijeenkomst, voor alle be langhebbenden en belangstellenden zich gedurende meer dan 40 jaar heeft ingezet. Evenals Ramondt pleitte Nieuwenhuyse voor objecti viteit in de DLV-voorlichting. 'Het wordt er niet gemakkelijker op voor DLV, want er is nu geld in het spel. Maar aan de objectiviteit mag niet getornd worden'. Nieuwenhuyse zei dat het persoon lijk contact van de voorlichter met de boeren en hun gezinnen erg be langrijk is en blijft, zeker in de moei lijke jaren, waarin de akkerbouw nu zit. 'Het persoonlijk contact mag niet verloren gaan, omdat dit meer effect en rendement geeft dan wel ke papieren voorlichting dan ook'. In het verlengde hiervan merkte Nieu wenhuyse op dat de SEV niet ge mist kan worden in voorlichtingsland. Herinneringen DLV-direkteur W. Tacken haalde een aantal herinneringen op uit de tijd, dat hij als H.I.D. Bedrijfsontwikkeling in Zeeland werkzaam was. In die ja ren werkte hij samen met Van der Weele en leerde hij hem kennen als een kundig, betrouwbaar en wijs man. Tacken noemde als laatste wa penfeit van Van der Weele de bouw van het nieuwe DLV-kantoor aan het Stationsplein in Goes als onderdeel A.W. Bierens op donderdag 10 december 1992 in "t Ouwe Raadhuus', Langestraat 16 te Poortvliet; en op dinsdag 15 de cember 1992 in het 'Holland Huis', L. Deurloostraat 28 te Scher- penisse. Voorlichtings- en inspraakbijeen komst in het bijzonder gericht op de aspecten natuur en landschap voor natuur- en milieuorganisaties en be langhebbenden en belangstellen den, donderdag 17 december 1992 in het 'Holland Huis', L. Deur loostraat 28 te Scherpenisse. Aan vang van de bijeenkomsten: 19.30 uur. Verder worden er drie zitdagen ge organiseerd; voor een individueel gesprek met vertegenwoordigers van de Landinrichtingscommissie. Dinsdag 12 januari 1993 van 09.00-12.00 uur in "t Ouwe Raad huus' te Poortvliet. Dinsdag 12 januari 1993 van 13.30-16.30 uur in het 'Holland Huis' te Scherpenisse. Vrijdag 15 januari 1993 van 13.30-16.30 uur in "t Ouwe Raad huus' te Poortvliet. Schriftelijke reacties in het kader van de inspraak kunnen tot 1 maart 1993 worden ingediend bij het se cretariaat van de Landinrichtings commissie. van het nieuwe AOC. De DLV-direkteur maakte van de ge legenheid gebruik om in te gaan op de visie van ZLM-voorzitter H.C. van der Maas inzake de landbouwvoor lichting en de positie van DLV daar in. Tacken zei het in veel opzichten eens te zijn met Van der Maas. Hij vindt ook dat er in de akkerbouw te veel voorlichting is en wil graag tot goede afspraken komen met de commerciële voorlichting van bedrij ven en coöperaties en met de SEV. Daarnaast onderstreepte "Tacken dat er meer specialisatie in de DLV- voorlichting moet komen. En tenslotte stemde hij de ZLM- voorzitter toe dat er meer ruimte moet komen voor bestuurlijke in breng van de gewestelijke organisa ties in de DLV-struktuur. De scheidende DLV-er Van der Wee le verklaarde in zijn dankwoord on der andere dat hij in 1989 heel bewust gekozen had voor de voor lichting. Hij toonde zich dankbaar in Goes een goed en jong DLV-team te kunnen overdragen aan zijn opvol ger, mevrouw ing. M. Lamain. Na de officiële bijeenkomst volgde een druk bezochte receptie, waarbij vele vrienden en bekenden het echt paar Van der Weele de hand kwa men drukken. je met 3 of 4 man bij een boer op het erf komt. Dat kan allemaal niet meer. Ten eerste omdat de financië le middelen en de marges steeds krapper worden. Ten tweede omdat jonge ondernemers heel andere eisen stellen. Ze zijn over het alge meen beter opgeleid en hebben geen behoefte aan een algemeen verhaal. Waar ze wel behoefte aan hebben, kan op zo'n discussiedag als 18 december naar voren komen'. Bierens doet alvast een voorzet. Hij verwacht in de toekomst een ont wikkeling van één algemene voor lichter/vertegenwoordiger die gesteund wordt door specialisten, allen in dienst bij het bedrijfsleven. Voor de overheid ligt een taak in het wetenschappelijk onderzoek vol gens de heer Bierens. Onderzoek dat eventueel medegefinancierd word door het bedrijfsleven. De al gemeen directeur van Cebeco- Zuidwest: 'Het verbaast me dat boeren en tuinders zelf nog niet rea geren. Dat gaat wel over als straks de nota van de voorlichting in de bus valt. Dan zal men bewuster gaan kiezen. Op de vraag of de onafhankelijkheid yan de voorlichting niet in gevaar komt, antwoordt hij: 'Mensen zijn steeds beter in staat om zelf te beslissen, alleen al doordat men be ter opgeleid is. Bovendien speelt naast onafhankelijkheid de verant woordelijkheid van de voorlichter een rol. Wij kunnen het ons niet per mitteren een boer f 1.000,— te veel te laten spuiten'. Bierens pleit dan ook voor een meer concrete aanpak van de voorlichting aan boeren en tuinders. 'We moeten concreter gaan werken. Vroeger de den we als coöperatie alles wat men vroeg. Dat zal langzaam veran deren. We zullen meer met afspra ken gaan werken. En zowel met de DLV als met de boer zullen we af moeten spreken wie wat doet'. Van de discussiedag op 18 decem ber verwacht Bierens dat de tegen stellingen duidelijk naar voren kunnen komen. Niet alleen door de diversiteit aan meningen van de sprekers, maar ook door het aanwe zige publiek. Niet alleen leden en re laties van Cebeco-Zuidwest ontvangen een uitnodiging, maar ook andere geïnteresseerde jonge ondernemers worden uitgenodigd. Uit het concept-eindrapport van de Grote Efficiency Operatie (GEO) blijkt dat het voortbestaan van de grondkamers nog steeds onzeker is. In dit rapport staat o.m. dat de grondkamers geen taak meer heb ben wanneer na wijziging van de pachtwet de toetsing van de pacht prijzen komt te vervallen. De con clusie is dat ze dan kunnen worden opgeheven. Plan is om eerst de vier secretaria ten samen te voegen tot een cen traal secretariaat dat in het midden van het land zal worden gevestigd. Verder dient het registreren van de pachtovereenkomsten te worden ondergebracht bij een nieuw op te richten registratiekamer, aldus het GEO-rapport. Volgens de griffier van de Centrale Grondkamer mr. G. Bongers gaat het hier om plannen en suggesties en is er nog niets beslist. Zo eenvoudig gaat de voorgestelde opheffing van de grondkamers zeker niet, meent mr. F. Eisses, de secre taris van de grondkamer in Gronin gen, Friesland en Drenthe. Daar is in ieder geval eerst een wetswijziging voor nodig en dus overleg met de Tweede Kamer. Het is de vraag of het parlement zo ver wil gaan. Ove rigens gaat het proces van een ver dere clustering van de secretariaten De Indoor jaarmarkt Axel vindt tra ditiegetrouw op de tweede donder dag in december plaats. Op donderdag 10 december gaat de 44e naoorlogse jaarmarkt van start, en nu reeds voor de vierde maal in de bekende Cito hallen aan de Bui tenweg in Axel. Voorzitter van Stichting jaarmarkt Axel, Ben Ysebaert: 'Het doel van Voor een onderzoek naar de moge lijkheid om in de Wieringermeerpol- der bloembollen te telen, heeft het Produktschap voor Siergewassen f 12.000,— beschikbaar gesteld. Een commissie met onder meer de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur (KAVB) gaat bekijken of een deel van de polder met zand kan worden op gespoten. Het tekort aan bloembol- lengrond in de provincie Noord-Holland is nijpend. door. Zo is het de bedoeling om de huidige vier secretariaten terug te brengen tot drie. De voorgestelde nieuwe indeling ziet er als volgt uit: een secretariaat voor Groningen, Drenthe, Overijssel en Gelderland, een secretariaat voor Friesland, Noord- en Zuid-Holland en Zeeland en een secretariaat voor Flevoland, Utrecht, Noord-Brabant en Limburg. De Bond van Landpachters en Eigen Grondgebruikers (BLHB) is mordicus tegen het opheffen van de grondka mers en heeft ook de grootste moei te met de 'indikkingstaktiek' die nu bij de grondkamers wordt toege past. 'Het ministerie is nu al bezig de grondkamers af te bouwen zon der dat er een inhoudelijke discussie heeft plaatsgevonden met de be trokken organisaties en de Tweede Kamer en dat past niet in een demo cratie', aldus de verontwaardigde BLHB-secretaris de heer B. Kingma. (J.W.). IJsebaert in bestuur NCB De nieuwe voorzitter van de kring Hulst van de NCB, Jo IJsebaert, is gekozen tot lid van het dagelijks bestuur van de NCB. Hij neemt de plaats in van Frans de Waal, die on langs is afgetreden als NCB- bestuurder. de jaarmarkt is niet alleen handel, natuurlijk is er wel verkoop, vooral vlak voor de Kerstdagen, maar het tonen van de vleesproducenten en de diëren aan de handel en de kon takten die daaruit voortvloeien zijn het belangrijkste'. Voor de vele honderden bezoekers van deze jaarmarkt komen er don derdag 10 december ruim honderd stuks prachtig vleesvee in allerlei rassen en soorten, daarnaast melk koeien, paarden- en pony's en scha pen. Tevens worden in de Cito hallen door inzenders van land bouwmachines en bedrijfsmiddelen demonstraties gehouden. De dieren moeten om 09.00 uur aangevoerd zijn, om 09.30 uur is de opening door burgemeester De Graaf van Axel, en beginnen de keuringen. Om 13.00 uur worden de kampioenen van de verschillende rubrieken be kend gemaakt, daarna de aanslui tende prijswinnaars. Traditioneel is er aan de jaarmarkt een grote verloting verbonden, met als hoofdprijs een vet varken, en verdere vleesprijzen. De trekking van deze verloting is om 15.00 uur door notaris Borgers uit Axel. Jan M. Murre

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 6