Nieuws Nauwelijks vraag naar losse kavels, wel animo voor agrarische bedrijven yJU KNLC v* kommentaar GATT Gropatax: kopers staan niet meer in de rij Tjeerd Schrale specialist in koop en verkoop melkquotum VRIJDAG 27 NOVEMBER 1992 "Als er enkele jaren geleden een stuk grond te koop kwam, dan zei den we tegen elkaar: aan wie zullen we het perceel eerst aanbieden. De kopers stonden als het ware in de rij. Je was het zo kwijt. Nu is het precies andersom. Een losse kavel is heel moeilijk te verkopen. We moeten er veel meer moeite voor doen dan een paar jaar terug". Aan het woord is de heer J. Zuid- weg van Gropatax, het grond-, pacht- en taxatiebedrijf van de ZLM (60%) en de CBTB (40%), werk zaam in Zeeland en Brabant. Gropa tax ziet veel boeren en fruittelers een pas op de plaats maken nu veel bedrijven het jaar met een negatief saldo zullen moeten afsluiten. Voor al de verkoop van losse percelen is in moeilijk vaarwater terecht geko men. Er zijn maar weinig akkerbou wers en fruitkwekers, die het risico van grondaankoop nog aandurven. Zelfs de grond van de buurman, die volgens het gezegde toch maar een maal te koop is, laat men in veel ge vallen zitten, omdat het financieel niet haalbaar is. Een trieste situatie voor ondernemers, die graag hun bedrijf willen ontwikkelen. Gropatax merkt heel duidelijk dat het niet goed gaat in de landbouw. Zuidweg: "Vooral in Zeeland is de vraag naar grond bijzonder klein. In West-Brabant is de situatie iets gunstiger. Er is op dit moment nogal wat aanbod van grond. Met de MacSharry-maatregelen in het voor uitzicht hebben boeren de neiging met vreemd geld gefinancierde J Zuidweg grond af te stoten. Ze kunnen daar door de bedrijfskosten wat omlaag brengen en dat maakt bijvoorbeeld overdracht aan de opvolger gemak kelijker. Tot voor kort was er belang stelling uit de hoek van de fruittelers, maar ook dat is voorbij. Ook die sector heeft immers te ma ken met overproduktie". Prijzen gedaald Door het grote aanbod en de be perkte vraag is de prijs voor losse kavels sterk gedaald, ook al zijn er regionaal verschillen. Volgens Gro patax is de gemiddelde prijs het af gelopen jaar met ruim f 5.000,— gezakt. Het niveau ligt - afhankelijk van de plaatselijke omstandigheden - nu tussen de f 25.000,— en f 32.000,— per ha, in Walcheren nog iets hoger. Vier tot zes jaar gele den werd er gemiddeld nog f 40.000,— per ha betaald. On danks de betrekkelijk lage prijs trekt de vraag niet aan. Bedrijfsvergroting is in de akkerbouw bijna niet meer aan de orde en nieuwe bedrijven worden al helemaal niet meer gesticht. De boeren, die vanwege stadsuit breiding of natuurontwikkeling grond verkopen, zijn relatief nog het beste af. Deze percelen brengen in het algemeen een redelijk bedrag op, ook al richten de overheid en het Bureau Beheer Landbouwgronden zich naar de markt. Bedrijven Minder slecht, maar ook niet floris sant is de markt voor agrarische be drijven, die als geheel in de verkoop komen. Mits ze goed verkaveld zijn en voldoende omvang hebben (35 tot 50 ha), gaan deze bedrijven in het algemeen redelijk vlot van de hand. Zuidweg: "De vraag komt vooral van veehouders, die ontei gend worden of vanwege milieu- eisen hun heil ergens anders zoe ken. Ze rijden heel Nederland af om te kijken waar ze tegen de meest gunstige condities opnieuw kunnen beginnen. Zo zijn er de laatste jaren een aantal Brabantse veehouders in Zeeland terecht gekomen. Ze blijven het liefst zo dicht mogelijk bij Bra bant en daarom hebben Zeeuws- Vlaanderen en Zuid-Beveland de voorkeur. Deze boeren kopen alleen complete, goed verkavelde bedrijven met tenminste een huiskavel van 25 ha. Ze nemen hun melkquotum mee en investeren vaak in nieuwe stal len. Ze kiezen uiteraard een plek waar dat nog kan". Zuidweg signaleert dat kopers van onroerend goed uitsluitend op de rentabiliteitswaarde letten. Tot voor enkele jaren speelde de gevoels waarde een belangrijke rol. De grond was schaars en er was vraag. Een vooruitstrevende boer wilde al tijd wel goede grond bij kopen. In zo'n situatie wordt nogal eens een hogere prijs overeengekomen dan economisch verantwoord is. Nu is de rentabiliteit de doorslaggevende factor geworden en dat heeft een drukkend effect op de prijs. Het MacSharrybeleid en het recente GATT-akkoord maken de vooruit zichten voor de boeren die willen verkopen, alleen maar somberder. Op dit moment is er nog geen spra ke van sterk stijgend aanbod van agrarische bedrijven als gevolg van faillissementen. Wel komen er regel matig bedrijven te koop waarvoor geen opvolger is. "Verder signaleren we" aldus Zuidweg, "dat boeren gemiddeld genomen iets eerder stoppen dan vroeger. Als men ach ter in de vijftig is en er is geen op volger, dan vindt men het in het algemeen welletjes. Men ziet de op brengsten teruglopen en het bedrijf minder waard worden. Tot voor en kele jaren gingen de boeren in het algemeen door tot hun 65ste of zelfs nog langer". Voor Gropatax is er aanleiding om zich meer inspanningen te ge troosten bij de bemiddeling in de koop en verkoop van agrarisch on roerend goed. Het gaat niet meer vanzelf. Daarom worden er regelma tig advertenties geplaatst in landelij ke vakbladen als Boerderij en Oogst, waarin grond en bedrijven worden aangeboden. Deze initiatieven leve ren bijna altijd een goede response op. Financieel gezien draait Gropa tax een normaal jaar, aldus Zuidweg. Tjeerd Schrale, specialist van Gropatax in melkquota. Gropatax heeft sinds een jaar een medewerker, die zich speci aal bezighoudt met de bemidde ling in de verhandeling van melkquota. Het is Tjeerd Schrale (25) afkomstig van een melkvee bedrijf in het Friese Heeg. Hij woont in Zevenbergen en houdt daar in het ZLM-kantoor ook spreekuur op donderdag van 9.00 tot 12.00 uur. Tjeerd heeft zijn opleiding gehad op de Hogere Bosbouw- en Cul tuurtechnische School in Velp en daarna een cursus agrarische makelaardij gevolgd. Na korte tijd bij de Gasunie in Den Haag te hebben gewerkt, kwam hij in december 1991 in dienst bij Gropatax. De aktiviteiten van Gropatax in de bemiddeling van melkquota zijn in het eerste jaar al succes vol geweest. Tjeerd is uitstekend op de hoogte van de ingewikkel de en steeds veranderende re gelgeving ten aanzien van melkquotumtransacties. Juist bij deze transacties moeten de aktes waterdicht zijn en komt het aan op de kleine lettertjes. Behalve specialist in melkquo tumbemiddeling is Tjeerd Schra le de eerste man van Gropatax in West-Brabant. Jan de Feijter is vooral aktief in Zeeuws- Vlaanderen en Tholen. Hans Zuidweg neemt de andere re gio's binnen het werkgebied voor zijn rekening en heeft de supervisie over alle Gropatax- aktiviteiten. De vaste man op het Gropatax-kantoor in het Land- bouwhuis in Goes is Johan van Nispen. Bij de vele turbulentie die we de laatste jaren in de wereld op zo wel het politieke als het econo mische front waarnemen, is het steeds weer de agrarische sector die met veel argwaan deze tur bulentie en de gevolgen daarvan beziet. Deels is dat verklaarbaar, omdat in algemene zin agrari sche markten, zeker wat betreft bulkprodukten, verdrin- gingsmarkten zijn geworden. Anderdeels is het verklaarbaar omdat door het verminderen van de politieke prioriieitslegging bij de agrarische sector er een stemming is om ten koste van deze zelfde sector andere ont wikkelingen in de wereld hun kans te geven. Specialisatie Natuurlijk onderkennen we dat er allerlei ontwikkelingen zijn, zo als het vallen van de muur in Berlijn, de vergroting van de EG, de GATT-onderhandelingen, die aanleiding geven tot c.q. gevolg zijn van een verdergaand proces van wereldwijde (arbeids-)speci- a/isatie. Een (arbeids-)specialisa- tie die op zich voor een mondiale ontwikkeling positief kan zijn, maar die niet eenzijdig ten koste mag gaan van de agrarische sector. Dit gezegd hebbende kom ik dan bij de GATT en de posities die de VS en EG afzonderlijk en geza menlijk daarbij hebben ingeno men. Het is begrijpelijk dat de wanorde op delen van de agrari sche wereldmarkt aanleiding is om in GATT-verband deze mede te bezien. Immers, in de GATT willen 108 landen niet alleen meer vrijhandel met elkaar berei ken, maar ook eerlijke handelssi tuaties bevorderen. Als deze twee laatste criteria tot uitgangspunt genomen worden, dan begrijp ik niets van zowel de VS- a/s EG-opste/ling in deze. Vooral niet a/s ik daarbij het be reikte onderhandelingsresultaat tussen deze handelsblokken in- achtneem. Bovendien leidt een en ander bij mij ook tot een lage re Amerikaanse waardering. Vanuit mijn jeugd heb ik altijd een positieve opstelling voor de VS gekend. Het land van de hulp in de Tweede Wereldoorlog, het land van de Marshall-hulp, het land van vrijheid en economi sche trekkracht en het land van oprechtheid. Cynisme heeft daarvoor echter plaats gemaakt. Cynisme omdat het vele van de ze waarnemingen logenstraft. De eenzijdigheid waarmee de VS de Europeanen beschuldigen van landbouwsubsidiëring is on terecht. En ook de machtsclaim waarmee de VS agrarische markten a/s een vaststaand ge geven wil overheersen is niet conform GATT en mondiale ont wikkelingen. En het maken van het landbouwdossier in de GATT- onderhandelingen tot een gijze lingsdossier is onwaarachtig en bedoeld om eigen economische ontwikkelingen te maskeren. Immers, de eigen economische ontwikkelingen in de VS zijn, op basis van een maatschappelijke tweedeling en de remmende kracht van de na-oorlogse voor sprong, nogal zwak. De ruwe manier zoals men ermee omgaat is typisch Amerikaans, in één hand de revolver en in de andere hand de bijbel. Kwetsbaarheid Maar even bedenkelijk vind ik het opereren van de EG in deze. Het is voor mij onbegrijpelijk hoe M. Varekamp. wij ons als Europeanen in de hoek hebben laten zetten door de VS. Dreigen met handelsoor- logen door de VS is niet leuk, maar wie heeft er meer te verlie zen? De VS hebben immers een handelsoverschot met de EG van 19 miljard dollar per jaar. Met an dere woorden zij zijn kwets baarder. Maar heel bedokterend heeft Carta Hills gezegd dat de drei ging van maatregelen richting Europa therapeutisch heeft ge werkt. Wat een houding van do minantie, die overigens door de EG maar met een kil blaf je is ge honoreerd. Een forsere opstelling had gemoeten en gekund. Im mers in globale zin ligt de han- delsproblematiek voor de VS niet bij de EG, maar bij Japan en Ko rea waarmee zij een handelste kort van 40 miljard dollar hebben. Nu wat de inhoud van de over eenkomst betreft: slecht en op onderdelen onaanvaardbaar Slecht omdat sectoren als zuivel en akkerbouw Isuikeronevenre dig worden getroffen door deze overeenkomst. Slecht ook omdat de Amerikanen niet of nagenoeg niets van hun wijze van agrari sche produktie- en exportstimu lering inleveren en de EG dwingt minder te produceren en dwingt minder naar de wereldmarkt te exporteren. Natuurlijk is er de mogelijkheid geschapen om voor een aantal produkten uit de sec toren tuinbouw en intensieve veehouderij, maar ook akker bouw meer onbelemmerd te ex porteren, maar het laat zich niet berekenen hoe en in welke mate daar effectief gebruik gemaakt van kan worden. Frustrerend voor alle sectoren is dat de handel op de wereldmarkt in dollars blijft uitgedrukt. Valuta schommelingen raken dan wel b.v. de EG maar niet de VS. Frustrerend en zeker niet GATT- conform is het feit van exportvo lumereductie. Natuurlijk, het be treft alleen volumereductie van gesubsidieerde export, maar ook hier leveren de VS niets in onder het mom dat hun deficiency pay ments geen subsidie zijn. Het is in dit commentaar niet de plaats om gedetailleerd op alle sectoren in te gaan. Duidelijk is echter dat dit onderhandelings resultaat slecht is en op delen onaanvaardbaar. En indien en voorzover het onvermijdelijk is en verder gaat dan de MacSharry- bes/uiten zal compensatie gebo den zijn. Maar voor het verwerkt wordt in een definitief GATT- akkoord zullen we ons tot het ui terste moeten inspannen om bijstelling te krijgen. Daarbij zul len we wel moeten realiseren dat onze algemene zorg parallel loopt met bijvoorbeeld de Fran sen, maar dat wij inhoudelijk ver schillende belangen hebben ten aanzien van de bijstelling. Marius Varekamp Voorzitter KNLC

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 5