Geld en.goed Verzekeringen ZLM Accountantsunie ZLM En dan krijg je de oproep Asbest en opruimingskosten Middeling bij sterk wisselende inkomens PRESENTATIE SEVJOURNAAL Nieuwbouw DLO-instituut Sociaal Ekoriomische Voorlichting Alliantie Rabo met Duitse partners 'Milieuvergunningen kosten in Brabant absurd veel' ■I 4 VRIJDAG 27 NOVEMBER 1992 De Koninklijke Landmacht stuurt haar dienstplichtigen ongeveer een half jaar voor opkomst een waar- schuwingsoproep en een vragenfor mulier. De datum van in diensttreding is dan dus bekend. In de definitieve oproep die een maand voor opkomst ontvangen wordt, ziet u waar u wordt ingedeeld en in welke funktie. Bij de Koninklijke Ma rine en Koninklijke Luchtmacht gaat dit anders. U krijgt dan direkt een definitieve oproep welke vergezeld gaat van een medisch vragenformu lier (bij de luchtmacht) of een oproep tot tweede keuring (bij de marine). Hiervoor is besproken hoe de oproep van dienstplichtigen ge beurt. Er zijn echter ook uitzonderin gen. Het kan zijn dat u een (waarschuwings-)oproep krijgt, maar nog studeert en denkt voor (verder) uitstel in aanmerking te ko men. U kunt dan proberen dat uit stel via de afdeling militaire zaken van de gemeente-secretarie te krij gen. Let wel, u heeft slechts 14 da gen de tijd. Of u krijgt een oproep, maar de lichamelijke conditie is sinds de keuring ernstig achteruit gegaan. Vraag dan snel een herkeu ring aan. Weer andere dienstplichti gen worden opgeroepen terwijl ze recht op vrijstelling (menen te) Rebben. Bij het aanvragen van een herkeu ring moet u echter wel rekening houden dat de reden van afkeuring voor militaire dienst u kan blijven achtervolgen. U kunt bijv. afgekeurd zijn voor uw rug, de verzeke ringsmaatschappij zal u dan wellicht niet voor uw rug willen verzekeren. Dit kan problemen opleveren indien u bijvoorbeeld op het (ouderlijk) be drijf werkt en een arbeidsonge schiktheidsverzekering wilt afsluiten. Hulp SEV Op welke wijze kan de SEV u nu hiermee helpen? De SEV kan u hel pen een vrijstellingsverklaring op te maken en behulpzaam te zijn met het invullen van het vrijstellingsfor mulier. Er moeten echter wel ge gronde redenen bestaan om een vrijstelling aan te vragen. Voor de landbouw betreft dit veelal vrijstel ling ten gevolge van persoonlijke on misbaarheid en/of bijzonder geval van dienstplichtige. Er is net al gesproken over gegronde redenen om een vrijstelling aan te vragen. Het intern beleid bij Afdeling AFDELINGEN NIEUW EN SINT JOOSLAND EN SOUBURG EN E.O. Maandag 30 november 1992 in 'De Merelhoeve', Langeweg 3 te Nieuw en Sint Joosland. Aanvang: 20.30 uur. AFDELINGEN RILLAND, WAARDE EN KRABBENDIJKE Woensdag 2 december 1992 in café 'De Koophandel', Dorpsstraat 82 te Krabbendij- ke. Aanvang: 19.30 uur. KRING OOST EN MIDDEN BRABANT Donderdag 10 december 1992 in landbouwcoöperatie 'De Zon', Hastelweg 159 te Eindho ven. Aanvang: 20.00 uur. AFDELINGEN WOLPHAARTSDIJK. KLOETINGE EN 'S HEER ARENDSKERKE Donderdag 3 december 1992 in 'Hotel Goes', A. Fokkerstraat 100 te Goes. Aanvang: 19.30 uur. AFDELING VALKENISSE WEST Vrijdag 27 november 1992 in het "Dorpshuis" te Biggekerke. Aanvang: 19.30 uur. Door de vele publikaties van de af gelopen tijd zijn de problemen ten aanzien van asbest algemeen be kend geworden. In dit artikel willen wij u met name wijzen op de gevol gen van de aanwezigheid van asbest-materialen voor uw brand verzekering. m Asbest Van asbest vervaardigde produkten zijn in het verleden veelvuldig in de agrarische sector toegepast, met name als dakbedekking (asbestcement-golfplaten), als hok- afscheiding en als wandbekleding. Zolang het asbesthoudend mate riaal in goede conditie verkeert, le vert het geen direkt gevaar op voor de gezondheid en het milieu; tijdens of na calamiteiten (bijvoorbeeld brand) en bij sloopwerkzaamheden kunnen echter asbestvezels vrijko men, waarvan inademing zeer ge vaarlijk is. Opruimen asbest Als men asbesthoudend materiaal wil (laten) verwijderen van het be drijf, moet men eerst toestemming hebben van de Arbeidsinspektie. Het opruimen (slopen) van dit ma- Op donderdag 10 december a.s. zal mr. T.H.J. Joustra, secretaris generaal van het ministerie van LNV, de eerste aanzet geven voor de nieuwbouw van het DLO- instituut voor Planteziektenkundig Onderzoek te Wageningen. Tevens zal de officiële opening plaatsvinden van het nieuwe kassencomplex van het DLO-instituut. teriaal mag in de toekomst alleen nog gebeuren door hierin gespeciali seerde bedrijven. Deze bedrijven weten hoe ze veilig met asbest kun nen werken, beschikken over een geschikte uitrusting en voeren bo vendien het afval op de juiste wijze af naar de daarvoor bestemde stort plaatsen. Opruimingskosten Door gebruik te maken van de gespecialiseerde bedrijven en door de hoge stortkosten zijn de kosten van het opruimen van asbesthou dend afval behoorlijk gestegen. Ge middeld liggen deze kosten op dit moment op f 80,— per m2, maar de specifieke situatie van een be drijf, de schade-oorzaak en de regio kunnen behoorlijke afwijkingen naar beneden of naar boven tot gevolg hebben. Gevolgen voor uw brandverzekering Op uw agrarische brandverzekering staat meestal een apart bedrag voor opruimingskosten. Indien in uw be drijf asbesthoudende materialen zijn toegepast zal dit bedrag in de meeste gevallen te laag zijn. Bij schade kan dit vervelende financiële gevolgen hebben. Wij adviseren u dan ook uw bedrijfssituatie en de verzekerde opruimingskosten kri tisch te bekijken. Voor verdere informatie omtrent dit onderwerp verwijzen wij u naar uw verzekeringsadviseur. Vrijstelling van het Ministerie van Defensie is nogal wat strenger. Er wordt vaker gecontroleerd of de op gegeven redenen voor vrijstelling wel gegrond zijn. Een middel om de opgegeven gegevens na te trekken is het instellen van een nader onder zoek (aanvullende vragenlijst) door het Ministerie van Defensie. On derstaand volgen enkele van deze aanvullende vragen. - Welk bewijsmateriaal kan er worden overlegd met betrekking tot de overname van het bedrijf door de dienstplichtige te zijner tijd? - Welke werkzaamheden verricht dienstplichtige op het bedrijf en met hoeveel uren? Gaarne een exacte omschrijving/vermelding hiervan. - Op welke wijze is getracht in de vervanging van de dienstplichti ge te voorzien (bewijsstukken bijvoegen)? - Op welke wijze heeft de aanvra ger bij de bedrijfsuitbreiding re kening gehouden met de militaire verplichtingen van zijn zoon? - Is de vacature-omschrijving bij te voegen zoals deze door de aan vrager met het GAB werd besproken? Zoals u ziet gaan bovenstaande vra gen veelal in op de te verrichten werkzaamheden van dienstplichtige en zijn persoonlijke onmisbaarheid. Steeds nadrukkelijker wordt er ge vraagd op welke wijze aan te tonen is dat vervanging van dienstplichti ge onmogelijk blijkt te zijn. Uitstel Indien u een aanvraag voor vrijstel ling militaire dienst indient via de gemeente, krijgt u (indien de aan vraag goedgekeurd wordt) in eerste instantie uitstel voor één jaar. Blij ven de redenen voor vrijstelling ge durende dit 'verlofjaar' aanwezig of worden ze zelfs versterkt dan moet minimaal 2 maanden voor het einde van het 'verlofjaar' opnieuw een aanvraag ingediend worden. Indien deze aanvraag wederom goedge keurd wordt krijgt men in de regel vrijstelling van militaire dienst. Mocht u naar aanleiding van dit arti kel opmkeringen en/of vragen heb ben, neemt u dan gerust kontakt op met de SEV. Zoals al vermeld kan de SEV u helpen bij het aanvragen van vrijstelling. M.J. Meijers SEV/ZLM De Rabobank heeft maandag j.l. in Düsseldorf een strategische samen werkingsovereenkomst gesloten met haar Duitse coöperatieve zuste rorganisatie. De Duitse deelnemers aan deze nieuwe alliantie zijn drie regionale coöperatieve centrale banken én DG Bank, de 'landelijke' centrale van het Duitse coöperatieve Volks- en Raiffeisenbank in Duitsland. Via de 20.000 kantoren van deze lo kale banken kan de Rabobank Ne derlandse ondernemers die in Duitsland actief zijn het volledige pakket zakelijke bankdiensten aan bieden. Dit netwerk completeert de bestaande Duitse Rabobankvesti- gingen in Berlijn, Hamburg, Hanno ver, Düsseldorf, Frankfurt, Stuttgart, München en Leipzig. De nieuwe alliantie biedt tevens de mo gelijkheid Rabobankcliënten van dienst te zijn via het buitenlandse kantorennet van DG Bank. De samenwerking met de Duitse al liantiepartners is wederkerig. Cliën ten van de Volks- en Raiffeisenbanken kunnen terecht bij de 2.000 kantoren van de Rabobank- organisatie in Nederland en haar 46 vestigingen in het buitenland. Het provinciebestuur van Noord- Brabant brengt volgens de Brabants-Zeeuwse Werkgeversvere niging (BZW) in vergelijking met de omliggende provincies en Vlaande ren absurd hoge kosten in rekening voor milieuvergunningen. Ook de provinciale heffingen op milieuge bied zijn veel hoger dan elders. Het gevolg is dat de concurrentiepo sitie van Brabantse ondernemingen in het midden- en kleinbedrijf wordt ondermijnd. Hoge heffingen houden deze bedrijven van noodzakelijke in vesteringen af. Uit onderzoek blijkt dat de Brabantse leges voor milieu vergunningen tientallen malen duurder zijn dan in de omringende provincies. Volgens de voorzitter van de BZW is er nergens een moti vering voor deze toeslagen te vin den. 'Het milieu wordt in toenemende mate gezien als lucra tieve inkomstenbron voor de overheid'. Een vergelijkend onderzoek geeft aan dat een zelfde soort bedrijf in Brabant ruim 131.000 gulden aan heffingen en leges kwijt is, in de provincie Zeeland 22.100 gulden, in Utrecht 2.980 gulden en in Vlaan deren slechts 850 gulden. Bij sterk wisselende inkomens biedt de middelingsregeling een terug- gaafmogelijkheid van de reeds ge heven inkomstenbelasting. Dit is mogelijk doordat deze inkomens ge lijkmatig worden toegerekend, waardoor de progressie in het tarief enigszins wordt gematigd. Om voor middelingsteruggaaf in aanmerking te komen moet een verzoek worden ingediend met een berekening van het terug te geven bedrag. Het ver zoek moet betrekking hebben op een tijdvak van drie aaneengesloten jaren (het zgn. herrekentijdvak). Een jaar dat reeds eerder in een herre kentijdvak is betrokken, kan niet nogmaals voor een volgende midde lingsperiode worden aangewend. Met de invoering van de "Oort- wetgeving" in 1990 is ook de mid delingsregeling aanzienlijk gewij zigd. Het gevolg hiervan is dat het niet mogelijk is om inkomen van het jaar 1990 te middelen met inko mens van vóór 1990. Middeling vol gens de nieuwe regeling zal pas mogelijk zijn wanneer de definitieve aanslag over 1992 zal zijn opgelegd. Middelingsregeling t/m 1989 Door verloop van de tijd heeft de "oude" middelingsregeling uiteraard voor velen aan betekenis ingeboet. Toch zullen in voorkomende geval len nog middelingsverzoeken over 1987 t/m 1989 ingediend kunnen worden, zonder dat er sprake be hoeft te zijn van termijnoverschrij ding. Hiervoor is met name de datum van dagtekening van de aan slag over 1989 van belang. In zijn al gemeenheid kan gesteld worden dat het verzoek binnen een termijn van 14 maanden na dagtekening moet zijn ingeleverd. Uiteraard dringt de tijd. Van belang is nog, dat ook enkel de jaren 1988 en 1989 gemiddeld kun nen worden. Voorwaarde is dan echter wel dat het jaar 1987 reeds eerder in het herrekentijdvak 1985/1987 is meegenomen. Dit zelfde recht heeft de ondernemer die in de loop van 1987 zijn bedrijf heeft gestart. Ook ingeval van na vordering of achterwaartse verlies- verrekening kan de oude middelingsregeling soms nog voor deel bieden. Hiervoor gelden overi gens aanzienlijk kortere termijnen. Middelingsregeling vanaf 1990 Eén van de weinige overeen komsten met de oude regeling is het herrekentijdvak van drie aanéén gesloten kalenderjaren. De nieuwe regeling gaat niet langer uit van winst of looninkomsten maar van belastbare sommen. Hierdoor kan de regeling voortaan ook interes sant zijn voor anderen dan onderne mers of werknemers. De belastbare som is het verschil tussen het be lastbaar inkomen en de belastingvrije som. Bij de middelingsregeling wordt het totaal van de belastbare sommen gelijkmatig toegerekend aan elk van de drie jaren. Door ver gelijking van de werkelijk geheven belasting en de belasting die na her rekening verschuldigd zou zijn, kan worden nagegaan of middeling voordeel op kan leveren. Bij de her rekening zal ondermeer geen reke ning mogen worden gehouden met bijzonder tariefbaten, invorderings vrijstelling of niet gebruikte be lastingvrije sommen. Wanneer een juiste berekening leidt tot een terug gaaf zal bovendien nog rekening moeten worden gehouden met een vaste drempel van f 1.200,—. Slechts het meerdere boven deze drempel wordt terugbetaald. Het voordeel van de nieuwe regeling is voornamelijk de eenvoudiger wij ze van berekening. Het nadeel voor de ondernemer is, naar mijn ver wachting, een onvoordeliger uit komst t.o.v. de oude regeling. De reden hiervan is de gecombineerde heffing van inkomstenbelasting en premieheffing. Na toepassing van herrekening zal in veel gevallen extra aan premies verschuldigd zijn die op de terug te ontvangen inkomstenbe lasting wordt gekort. W.F. Poeles FB Accountantsunie ZLM b.v. Kantoor Middelburg

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 4