Mineralengebruik akker- en tuinbouw moet omlaag a^QaW Medewerking landbouw gevraagd bij intekenen groene struktuur Snelle uitbreiding van compostering in Brabant Aanpassingswerken kavelruil worden niet meer vergoed Gevolgen komen hard aan Voorlichtingsproject overheid en bedrijfsleven Landbouwschap: Verhuur melkrechten maximaal vier jaar Veel groenten naar Oost-Europa Reserves bij afdelingsbestuurders Handje contant op veemarkten verdwijnt Veel akkerbouwers en tuinders ge ven meer mest dan volgens de be mestingsadviezen nodig is. Om deze overbemesting een halt toe te roepen is de overheid samen met het bedrijfsleven een voorlich tingsproject gestart om de minera lenverliezen in de akker- en tuinbouw te verminderen. De DLV en ook vertegenwoordigers van handel en industrie zullen de bood schap aan de boeren en tuinders overbrengen. Er is een projectgroep "Bewust om gaan met mineralen" geïnstalleerd, bestaande uit vertegenwoordigers van het ministerie van Landbouw en het bedrijfsleven (Landbouwschap, het Nederlands Meststoffen Insti tuut en "Oosterbeek"). Gekozen is voor een aanpak op vrijwillige basis (een bewustwordingsproces), om dat verplichtende maatregelen on voldoende draagvlak hebben. Dat zou maar contraproduktief werken. Het project bestaat uit drie fasen. In eerste instantie gaat het erom de boeren en tuinders te bewegen zich beter aan de bemestingsadviezen te houden. De volgende fase is dat ge toetst wordt of boeren en tuinders zich beter aan de adviezen houden. Na deze milieukundige toets komen er zonodig aanvullende maatregelen (derde fase van het project). Uit enquêtes door studenten van de Het akkoord dat de EG en de VS op 20 november jl. in Washing ton bereikten moet nog worden ingepast in het totale GATT- verdrag dat behalve landbouw ook de industrie en dienstverle ning omvat. De landbouwafspra- ken moeten in een periode van 6 jaar (1994 - 2000) worden door gevoerd. De belangrijkste afspraken gaan over exportvermindering van de EG, zowel wat betreft volume (-21%) als budgettaire uitgaven (-36%). Dit betreft 22 produkt- groepen. Aan de VS wordt geen enkele beperking opgelegd. Volgens voorlopige berekenin gen moet de zuivelsector in Ne derland rekening houden met quotuminkrimping en prijsverla ging. Dit komt neer op 20 tot 30% inkomensachteruitgang. In de akkerbouw komt de ex portvermindering van vooral bie ten hard aan. Gerekend wordt met een prijsverlaging van minstens 20% voor de boeren. Dit levert een opbrengstderving van f 1.000,— tot f 1.500,— per ha op. Ook voor de granen geldt 21% exportbeperking. Afgewacht moet worden of de huidige MacSharrymaatregelen voldoen de zijn om aan deze volumebe perking te kunnen voldoen. De komende financiële compensatie voor de boeren is in elk geval on toereikend om de graanprijsda lingen op te vangen. In het akkoord is verder overeen gekomen dat de EG het areaal oliezaden zal terugbrengen tot ruim 5 miljoen ha. Hiervoor is mi nimaal 10% braaklegging nodig. De invoer in Europa (voorname lijk via Rotterdam) van graanver- vangers wordt ongemoeid gelaten. Het Landbouwschap gaat minister Bukman adviseren om de verhuur van melkquota te binden aan een maximum termijn van vier jaar. Ge hoopt wordt dat deze maatregel een rem zal zetten op het "leasen" van melkrechten en de verkoop hiervan zal bevorderen. De toenemende populariteit van het leasen - 12 procent van de melkvee houders is als verhuurder aktief - ondergraaft volgens het Landbouw schap de produktiestructuur van de melkveehouderij. Eerder deze maand bleek in het bestuur echter geen unanimiteit te zijn over de vraag hoe het leasen het beste kan worden ontmoedigd. Een deel van het bestuur sprak zich uit voor een leeftijdsbeperking (65 jaar), een an der deel voor een maximale huurpe- riode van drie jaar. Het dagelijks bestuur kreeg vervolgens opdracht de knoop door te hakken. Het Landbouwschap wil dat de maximum- en minimumhoeveelhe- den die kunnen worden geleasd on veranderd gehandhaafd blijven op 75.000 respectievelijk 10.000 kilo gram. Om de administratieve uit voering te vereenvoudigen kan de zogenaamde vetgehaltemiddeling vervallen. Dit laatste geldt ook voor de beperking die tot dusver geldt voor overdracht van melkrechten binnen dezelfde zuivelonderneming. Mestinjectie op bouwland in het voorjaar. Agrarische Hogeschool Delft in de sectoren bloembollen, vollegronds- groenten en boomteelt is gebleken dat men zich niet altijd aan de be mestingsadviezen houdt. Veelal houden boeren en tuinders te wei nig rekening met de mineralen uit organische mest. Vooral bij de na jaarstoediening treden verliezen op, verduidelijkt projectleider M. Miede- ma van het IKC Milieu, Kwaliteit en Techniek. "De akkerbouwer die dierlijke mest toedient in het najaar doet dit om het organische- stofgehalte te verhogen, maar er zit ook veel stikstof in die mest. Dat spoelt bijna allemaal uit. Via het pro ject hopen we dat men zich beter bewust wordt van dit soort onge wenste verliezen. Die zijn niet alleen nadelig voor het milieu, maar ook voor de portemonnee van de boer en tuinder". Opvolging van de bemestingsadvie zen kan wat betreft stikstof en fos faat een besparing opleveren van f 50 miljoen. Per ha kunnen boer en tuinder hierdoor f 50,— besparen. Wat Miedema in de akkerbouw vooral opvalt is wat hij noemt de 'fosfaathonger'. Zelfs als het fos faatgehalte van de bodem al hoog is dient men nog meer toe, zo blijkt uit de analysecijfers van Oosterbeek. Landbouwkundig is hier rechtvaar diging voor. "Misschien wil men graag een reserve opbouwen, als een soort appeltje voor de dorst. Maar het heeft wel als nadeel dat er uiteindelijk uitspoeling optreedt", al dus Miedema. De Nederlandse export van winter groenten naar Oost-Europa loopt momenteel erg goed. In oktober gingen er grote hoeveelheden witte- kool en winterpeen naar o.a. Tsje- choslowakije, Slovenië en Kroatië. Door de droogte in de afgelopen zo mer is de groentenoogst in Oost- Europa erg tegengevallen. Er komt een snelle uitbreiding van de verwerkingscapaciteit van com post in oostelijk Noord-Brabant. Het spreidingsplan voorziet in com- posteringsfabrieken op de Strijp- sche Kampen in Oirschot (40-50.000 ton per jaar), Oss (50.000 ton), Bladel (25.000 ton) en Sint Oedenrode (25.000 ton). In Deurne is al een inrichting voor 35.000 ton in aanbouw. De composteringsfabriek van de fir ma van Kaathoven in St. Oedenrode verwerkt momenteel 10.000 ton groente-, fruit- en tuinafval uit het stadsgewest Den Bosch. Momen teel voeren gemeente, stadsgewest en Van Kaathoven overleg over om zetting van de vergunning. Over de lokatie Strijpsche Kampen bij Oirschot hoopt de NV Raxon bin nenkort overeenstemming te berei ken met de provincie. De afdelingsbesturen van de land bouworganisaties in Brabant staan gereserveerd ten opzichte van de medewerking die zij worden geacht te geven aan het bepalen van de grenzen van de Ecologische Hoofd structuur (EHS). De provincie Noord-Brabant heeft 60.000 ha aangewezen als groene hoofdstruc tuur en daarbinnen 30.000 ha als reservaat-, beheers- en natuuront wikkelingsgebied. Een werkgroep is bezig deze gebieden in te tekenen. De georganiseerde landbouw vindt dat de landbouwkundige situatie hier niet mag ontbreken. 'Wie beter dan de plaatselijke bestu ren kunnen weten waar de land- De gezamenlijke banken in Neder land hebben besloten eind dit jaar hun aktiviteiten op de meeste vee markten te staken. Alleen voor Leeuwarden valt het besluit in de loop van 1993. Bij veehandelaren is de mededeling van de banken als een bom ingeslagen. Banken zeggen dat er voldoende andere faciliteiten zijn om zaken te doen. Er zijn speciale veemarktche ques. Een andere reden is de veilig heid van het personeel. 'Daar kunnen wij niet voor blijven instaan', laat Rabo Nederland voorlichter C. Hoogkamer weten. 'Niet alleen voor onze eigen medewerkers maar ook voor de klant is de veiligheid in het geding. Een miljoeneninvestering is nodig om deze veiligheid te garan deren. Zo'n grote investering is niet verantwoord. LEI-rapporten wijzen uit dat de rol van de veemarkten af neemt binnen de totale veehandel. Dan is er maar één conclusie en dat is beëindigen'. Veehandelaren zijn niet blij met de maatregel. Contant zaken doen wordt verleden tijd want wie durft er in de vroege morgenuren met veel geld op zak van huis te gaan? De zekerheid dat een cheque ge dekt is, is vaag. Verschillende vee handelaren vinden de opstelling van de banken te eenzijdig. De veeom- zetten op de weekmarkten zullen er niet door stijgen. Veel handelaren en veeboeren zweren nog bij contant vee verhandelen. J.v.T. bouwkundige belangen in de regio liggen', zei ir. L. Vollebregt, voorzit ter grondgebruik Landbouwschap, op een drietal bijeenkomsten voor afdelingsvoorzitters en secretaris sen. 'Zo kunnen wij zelf aangeven waar de prioriteiten liggen. Voor een landbouwkundige inventarisatie is plaatselijke kennis nodig. Dit om de bedrijfsvoering voor de toekomst veilig te stellen. Zorgen wij zelf niet voor een begrenzing dan staan wij bij voorbaat al buitenspel. Ook de provincie vindt een landbouwkundi ge visie wenselijk'. Wantrouwen De afdelingsbesturen waren niet di rect ingenomen met het standpunt van het Landbouwschap. In Midden-Brabant heerst groot wan trouwen tegen alles wat in het Pro vinciehuis gebeurt. 'Het gaat om individuele gegevens die afdelingen op papier moeten zetten. Onverant woord om dat naar de provincie te sturen'. Oost-Brabant wil de landbouwkun dige gegevens als aantal stuks vee, huis- en veldkavels, speciale teelten e.d. wel opgeven als deze niet naar de provincie gaan maar naar het Landbouwschap te Tilburg. 'Als we de zekerheid hebben dat we de be grenzing min of meer zelf kunnen bepalen akkoord. Niet als G.S. uit eindelijk toch zijn gang gaat'. West- Brabant stelde zich gereserveerd op en zal uiteindelijk wel meewerken. Meerdere instruktieve bijeen komsten zijn er nodig om de bestu ren op één lijn te krijgen. Vooral het zelf aangeven van de be grenzing van natuurgebieden staat de afdelingsbesturen tegen. 'Zodra er een stempel op drukt daalt de waarde. De centen van de provincie zijn op zodat we nu iets moeten doen dat wellicht over 20 jaar pas uitgevoerd wordt. Verder nemen we een verantwoording op ons die ver strekkende gevolgen kan hebben. Niet ie^Jer lid is er mee ingenomen dat hun voormannen bedrijfsgege vens in kaart brengen'. Geen beperkingen De heer Vollebregt gaf de zekerheid dat meewerken aan de inventarisa tie op geen enkele manier beperkin gen op de individuele bedrijven zal leggen. 'Zonder vrijwillige mede werking vanuit het landbouwbe drijfsleven is het onmogelijk bij te sturen in een richting waarbij, meer dan in het verleden, rekening wordt gehouden met bestaande en toe komstige landbouwkundige waar den in deze gebieden'. Binnenkort krijgen afdelingen kaar ten ter beschikking waarop alleen de grens van de Groene Hoofdstruk- tuur is ingetekend. De exacte be grenzing van de EHS is afhankelijk van gegevens van de afdelingen. J.v.T. De mogelijkheid om bij kavelruil voor een rijksbijdrage in de kosten van uitvoering van aanpassingswer ken of aanvullende beplantingen in aanmerking te komen, is vervallen. Dit blijkt uit een publicatie in de Staatscourant van 16 november jl. De Regeling kavelruil is op 12 no vember jl. gewijzigd. Voorheen be stond de overheidssteun uit het verlenen van ambtelijke bijstand, het toekennen van een rijksbijdrage in de kosten van de met de ruiling samenhangende aanpassingswer ken (50% tot een maximum van f 800,— per geruilde ha) en het vol ledig vergoeden van de gemaakte notariskosten. Ook de mogelijkheid om de kosten van voorbereiding van de overeen komst volledig vergoed te krijgen is uit de regeling geschrapt. In de toe lichting op het wijzigingsbesluit wordt vermeld dat het hierbij im mers niet ging om een financiële on dersteuning in de vorm van een bijdrage in de kosten, maar om ambtelijke bijstand, die ten behoeve van de belanghebbende ter voorbe reiding van de kavelruil wordt ver leend. De mogelijkheid om de notariskosten volledig vergoed te krijgen blijft echter wel bestaan. Voor de wijziging bestond ook de mogelijkheid om de kosten van aan vullende beplanting (tot een be paald maximum) volledig vergoed te krijgen. Deze mogelijkheid is nu dus ook vervallen. Er werd overigens vrijwel geen gebruik van gemaakt. Er is een overgangsregeling, zodat het voor deelnemers aan een kavel ruil die reeds bij de inspecteur land inrichting is aangemeld, mogelijk blijft om een bijdrage te krijgen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 3