Duizenden agrarische bedrijven zullen over de kop gaan üezs week, H Ministerie schrapt doperwten uit compensatieregeling LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT Gelegenheidsarbeid voor huisvrouwen blijft Brede steun voor Frans verzet ^/ddelbv}$5 Brede verontwaardiging over landbouwakkoord Aanvraag braakvergoeding in aantocht Pag. 3 Voorlichtingsproject mineralengebruik. Subsidies kavelruil afgeschaft Pag. 4 Asbest en opruimingskosten Pag. 5 Weinig animo voor kopen grond Pag. 6 Van der Weele koninklijk onderscheiden Pag. 7 Aktie Sneeuwbal nog maar begin Pag. 8 en 9 De maand Pag. 10 Feestelijke paardendag in Nieuwvliet Pag. 11 Tuinbouwklanken Het ministerie van Landbouw heeft meegedeeld dat het gewas doperw ten niet meer onder de gewassen valt die in aanmerking komen voor financiële compensatie in het kader van het MacSharry-beleid. Droge erwten blijven wel onder het regime vallen. Het schrappen van conservenerw- ten als MacSharry-gewas is onder andere door de ZLM bepleit. De te lers zouden eerder nadelen dan voordeel hebben van de compensa tie op dit gewas. Volgende week krijgen telers die meer dan 10 ha MacSharry- gewassen telen formulieren toe gestuurd van het ministerie waarop zij de aanvragen voor een braakver- goeding kunnen indienen en het braakareaal kunnen aangeven. De braakperiode dient te beginnen tussen 15 december en 15 januari a.s. In deze periode moet de aan vraag ook worden ingediend. Be langrijk is de datum van aanvragen en de datum van aanvang van de braakperioda Telers, die geen for mulieren hebben ontvangen, kun nen deze opvragen bij de Districtsbu reauhouder. Verwacht wordt dat een dezer da- gén de nieuwe beschikking "Mac- Sharry-regeling voor de akkerbouw" in de Staatscourant wordt gepubliceerd. De brief (met clubdas) die de ZLM vorige week heeft gestuurd aan de Franse land bouwminister Pierre Soisson, heeft veel positieve reacties en steunbetuigingen opgeleverd. De ZLM ontving diverse tele foontjes en brieven, waarin de adhesiebetuiging aan de Fran se minister werd ondersteund. De ZLM had de Franse minister opgeroepen vol te houden in de strijd tegen een GATT- akkoord, dat desastreuze ge volgen zal hebben voor de boe ren in Europa. In navolging van de ZLM lieten andere organisa ties, waaronder de LmF en de WLTO, weten de Franse opstel ling te ondersteunen. 32b\ A - c_ ^sebibuot^S VRIJDAG 27 NOVEMBER 1992 80e JAARGANG No. 4145 Melkvee en akkerbouw De overeenkomst tussen de EG en de VS heeft ingrijpende gevolgen voor met name de melkveehouders en de akkerbouwers. De kaasexport naar landen buiten de EG zal met een derde verminderd moeten wor den. De prijs van suikerbieten zal minstens 20% dalen. De CLO vinden dat het akkoord voor enkele sectoren, zoals de tuinbouw, voordelen kan hebben, al kan ook de tuinbouw te maken krijgen met verdringingseffecten. "In zijn geheel is er sprake van een slecht en on evenwichtig akkoord, waar we on mogelijk mee uit de voeten kunnen", zo zei CLO-voorzitter Vare kamp na afloop van de bespreking. De CLO hebben ook de frakties in de Tweede Kamer aangesproken. De Vaste Kamercommissie voor landbouw vergaderde woensdag. Aly Wisse heeft de commissiever gadering bijgewoond. Zij vond het een trieste ervaring. Alle partijen lie ten zich positief uit over het ak koord. "We hebben de hele politiek tegen ons. Bukman zei dat het alle maal wel meevalt in de akkerbouw. Hij liet wel de mogelijkheid open dat eventueel de hectaretoeslagen om- Rond de 100 akkerbouwers uit West-Brabant, Tholen en St. Phi- lipsland hebben de spits afgebe ten van de akties, die de komende weken gevoerd zullen worden tegen het landbouwak koord, dat in de GATT- onderhandelingen tot stand is gekomen. Een akkoord, dat de veehouderij en de akkerbouw in Nederland veel geld gaat kosten. Tijdens de aktie in Bergen op Zoom werd voor het oog van de camera's 60 ton aardappelen op de markt gestort. De spontane aktie werd door veel mensen zeer op prijs gesteld. Ze konden de aardappelen gratis meene men. Duidelijk is inmiddels dat volgende akties een grimmiger karakter zullen dragen. De stem ming onder de boeren is zeer ge laden. Zie ook elders in deze krant. (Foto W. Mieras) "Als deze overeenkomst onderdeel wordt van het GATT-akkoord zullen duizenden agrarische bedrijven in Nederland over de kop gaan". Die conclusie trok het breed overleg van de Centrale Landbouw Organisaties (CLO) tijdens spoedberaad jl. dins dag in Utrecht. De Europese Ge meenschap heeft met de Verenigde Staten een slecht akkoord afgeslo ten, dat op onderdelen onaanvaard baar is, aldus de CLO-bestuurders. Zij vinden dat het akkoord op essen tiële onderdelen moet worden aan gepast. De CLO zullen minister Bukman er aan houden dat de gevolgen van een mogelijk GATT-akkoord niet ver der zullen gaan dan die van de in gang gezette hervorming van het EG-landbouwbeleid (MacSharry). Bukman heeft inmiddels in een ge sprek met het Landbouwschap ge zegd er van uit te gaan dat de grenzen van het MacSharry-beleid door dit akkoord niet worden over schreden. De CLO zijn daar lang niet gerust op. hoog moeten. Dat is het enige posi tieve. Verder besteedde de commissie veel woorden aan de zui velsector." Aldus Aly Wissa Donderdag was er in COPA-verband beraad over eventuele akties. Moge lijk wordt er op 1 december a.s. in Straatsburg een grote protestbeto- ging georganiseerd. ZLM bij overleg Het breed CLO-overleg in Utrecht werd bijgewoond door een sterke delegatie van de ZLM, bestaande uit voorzitter H.C. van der Maas, alge meen secretaris mr. J. Oggel en de sectorvoorzitters J. Geluk (akker bouw), C. Hamelink (tuinbouw) en W. van Veldhuizen (veehouderij). Van der Maas en Geluk lieten in kla re boerentaal weten dat dit akkoord met hand en tand moet worden bestreden. Met name Van der Maas drong aan op een solidaire opstel ling van de hele land- en tuinbouw. Hij zei dat ook de tuinbouwsector van de ZLM het akkoord afwijst. In het CLO-overleg werd overigens vastgesteld dat er nog veel onduide lijkheden zijn rondom de uitwerking van het akkoord. Het Landbouw schap heeft intussen aan minister Bukman laten weten dat de zuivel sector en de akkerbouw volledig ge compenseerd moeten worden voor de gevolgen van het akkoord. Het Landbouwschap noemt het akkoord inhoudelijk onevenwichtig en dus slecht. Ook de Belgische Boerenbond vindt dat het akkoord niet mag worden goedgekeurd. "Met dit akkoord kunnen de Verenigde Staten de ex port naar de Europese Gemeen schap verder opdrijven, terwijl Europa steeds meer akkers moet braakleggen", aldus de Boerenbond. Zie ook pag. 3: Gevolgen komen hard aan. Pag. 7: Aktie Sneeuwbal is begin. Het blijft huisvrouwen toegestaan om een extra centje bij te verdienen als gelegenheidsarbeider in de Ne derlandse tuinbouw. Tot opluchting van een zaal vol ongeruste telers kwam staatssecretaris Elske ter Veld van Sociale Zaken maandag avond met deze belofte in het Flevo landse Tollebeek. De grote belangstelling in Tollebeek was het gevolg van het feit dat veel telers zich zorgen maakten over het aan de overheid gepresenteerde rapport van de Commissie perso neelsvoorziening tuinbouw (com missie - De Boer). Daarin wordt voorgesteld om voortaan premie te heffen op gelegenheidsarbeid door huisvrouwen. Alleen scholieren en studenten zouden de mogelijkheid houden tot 1.500 gulden vrij van premies te verdienen. Vooral fruit en bollentelers zijn hier boos over, omdat juist zij het meest gebruik maken van deze arbeidskrachten buiten de schoolvakanties en door de premieheffing op hoge kosten zouden worden gejaagd. "Wij hebben een korte doch inten sieve oogstperiode. Onze arbeids krachten kunnen we geen vast aantal werkuren per week garande ren. Gelegenheidsarbeiders zoals huisvrouwen zijn daarom ideaal voor ons. Deze mensen zijn tevre den met een kleine vergoeding en hebben geen trek om zich te binden aan contracten. Als de gelegenheids arbeid verdwijnt, dan voorzie ik een tekort aan arbeidsaanbod voor ons", vertolkte een Flevolandse fruitteler de mening van velen in de zaal. Gelegenheidsarbeid blijft volgens Ter Veld toegestaan, op voorwaarde dat er geen sprake is van een ar beidsovereenkomst, er minder dan 22 dagen in een jaar gewerkt wordt en dat een gezagsverhouding ont breekt. Voorheen gold een maxi mum van dertig dagen per jaar. "Voor ons als huisvrouw blijft een uniek stukje werkgelegenheid be houden", was de enthousiaste reac tie van een in de zaal aanwezige gelegenheidsarbeidster.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 1