Voor de vrouw Een zaak van man en vrouw Zeeuwse Vrouwenraad bestaat 20 jaar Muziekavond in 'Mondragon' te Zierikzee Scholing voor jonge agrarische vrouwen Adres: C.J. de Jonge-Sto/s Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge Plezier in zingen 'Per seconde wijzer' Agrarische vrouwen en hun beroep: VRIJDAG 27 NOVEMBER 1992 13 Op 31 oktober vierde de Zeeuwse Vrouwenraad haar 20-jarig bestaan in het cultureel centrum van Zee land; de Zeeuwse bibliotheek te Middelburg. De Zeeuwse Vrouwen raad, waarin naast vele vrouwenor ganisaties uit Zeeland ook de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen vertegenwoordigd is, vier de dit jubileum onder het motto: '20 jaar Zeeuwse Vrouwen in be weging'. Twintig jaar geleden werden de krachten gebundeld van enerzijds de wat klassieke vrouwenorganisa ties met hun grote achterban en an derzijds de moderne kleinere groeperingen. Mevrouw J. Boogaart-Quaak, voor zitster van het Regionaal Bureau Ar beidsvoorziening blikte in haar inleiding terug op het vele werk wat door de leden van de ZV is verricht voor de ontwikkeling van vrouwen in Zeeland, en keek vooruit naar de taken die nog wachten. Al is er veel bereikt, we moeten nooit denken dat het werk klaar is. Men moet te allen tijde de ontwikkelingen blijven volgen en alert zijn op de mogelijk heden voor vrouwen, op alle ni veaus, van de arbeidsmarkt in Zeeland. Dit alles niet ten koste van, onder reda kt ie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. ZEEUWSE VROUWENRAAD maar samen met mannen. Op gelij ke voet. De tweede inleidster op deze jubi leumbijeenkomst was mevrouw Eri ca Terpstra, Tweede-Kamerlid voor de VVD. Zij hield een boeiend be toog over: '20 jaar vrouwen in be weging'. De veranderingen in de samenleving in het algemeen en in het bijzonder met betrekking tot de taken van de vrouw. Tevens blikte zij in de toekomst, waar onder invloed van de vergrijzing en het teruglo pend aantal jongeren, de taken zeer efficiënt zullen moeten worden verdeeld. Voor de vrouw zal er zeker een plaats op de arbeidsmarkt blijven. Eveneens maakte mevrouw Terpstra ons attent op de taakverde ling m.b.t. de verzorging van de kin deren. Vele mannen komen op middelbare leeftijd tot de ontdek king dat zij een groot deel van het opgroeien van hun kinderen hebben gemist. Zij waren te druk bezig met werk en carrière te maken. Ik denk dat dit laatste in de agrarische ge zinnen minder speelt, omdat daar de vader dichter bij huis werkt. Erica Terpstra vond dat vrouwen in de toekomst zaken uit handen moeten geven die zij nu typische vrouwen- taken vinden, zodat ook de mannen de gelegenheid krijgen zich deze taken eigen te maken. Jubileumboek Na beantwoording van vragen uit de zaal door de beide inleidsters, overhandigde mevrouw H.B. Klein Hesselink-van Viegen, voorzitster van de Zeeuwse Vrouwenraad, het jubileumboek - speciaal voor deze gelegenheid geschreven - aan de heer A.J. Dijkwel, gedeputeerde van de provincie Zeeland. In het middag programma ging mevrouw Klein Hesselink in op de toekomst: de nauwere samenwerking met het Zeeuws Ontwikkelingsbureau voor Vrouwenemancipatie. Sankie Koster sloot het programma af. Als 'Coba Kuis' zwaaide zij eens flink met de sopdoek over de soms wat stoffige, doch goed gevulde dossiers van de Zeeuwse Vrou wenraad. E.J.A. van Nieuwenhuijzen-van Iwaarden Volgens mevrouw Terpstra moeten vrouwen zaken uit handen geven die zij nu typische vrouwentaken vinden, zodat ook de mannen de gelegenheid krijgen zich deze taken eigen te maken. De Culturele Commissie van de pro vincie Zeeland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen orga niseerde op 21 oktober een muziek avond. Voor de dameskoren van de afdelin gen Noordwelle, Duiveland en Schouwen is het bijna al een traditie om tezamen éénmaal per jaar o.l.v. dhr. M. v.d. Veer, muziekdocent en koordirigent te komen zingen. Het twee jaar oude koor van Noordwelle bracht als eerste vier nummers ten gehore, waaronder een lentelied, dat door de dirigente mevr. J. Houtman zelf gecomponeerd en van tekst was voorzien. Daarna was het de beurt aan de 'Duivelandse noten' o.l.v. mevrouw L. Veltman-Hack. Zij zongen twee speciaal voor deze gelegenheid in gestudeerde Franse liedjes, die aan dhr. v.d. Veer een compliment ont lokten over de vooruitgang, die dit koor het afgelopen jaar gemaakt heeft. Het koor werd deskundig be geleid door hun vaste pianiste mevr. R. Boot (lid culturele commissie). Redaktie Henk Tegels Het nieuwe vrouwenjaarthema gaat over scholing en opleiding voor jon ge agrarische vrouwen. Hierover is een dia-serie gemaakt en een trivi- antspel ontwikkeld. Op het Jong Agrarisch Vrouwen Overleg van het BAJK op 4 november is dit mate riaal vertoond. Leren stopt niet als je van school af bent. Je blijft je hele leven lang le ren, of het nu op je werk, in de huis houding of op het bedrijf is. Per seconde word je wijzer. Er zijn veel verschillende manieren om te leren. Je kiest voor jezelf de manier die je het makkelijkst en het leukste vindt. De dia-serie geeft een beeld van zes vrouwen die ieder ge kozen hebben voor een eigen toe komst en een eigen manier van leren. Een vrouw vertelt dat ze een twee jarige vakopleiding voor tuinders vrouwen volgt. 'In deze opleiding ontwikkel je jezelf van meewerken de vrouw tot volwaardig partner. De vakbladen zijn voor mij geen ge heimtaal meer. Door de vakopleiding lees ik vaktechnische artikelen met gemak'. Een andere vrouw zegt dat ze liever ae dingen in de praktijk leert. 'Als je meewerkt op het bedrijf, kun je snel er in meegroeien. Leren door te doen is ideaal voor het aanleren van vaardigheden'. 'Het jong agrarisch vrouwenwerk is ontzettend belang rijk voor je algemene ontwikkeling', vertelt een vrouw. 'Je leert organise ren, makkelijker spreken en een por tie verantwoordelijkheid dragen voor de activiteiten van de groep'. Naast de dia-serie is er een trivi- antspel waarmee je op een leuke manier je eigen manier van leren kunt ontdekken. Bij de dia-serie en het spel hoort een handleiding met tips over hoe je de organisatie van een avond aan kunt pakken. Het materiaal is, tegen portokosten, te bestellen bij Anne-Mieke v.d. Brug gen (073-141774). Janneke v.d. Hoek Als laatste zongen de dames van de afdeling Schouwen drie mu ziekstukken. Als eerste een prachtig nummer van Schubert. Als tweede een Frans liedje en tenslotte werd a capella voortreffelijk gezongen. Dit geheel stond o.l.v. hun vaste dirigen te mevrouw B. v.d. Linde. Omdat hun eigen pianiste mevrouw Ocht- man door ziekte verhinderd was werd hun zingen begeleid door de heer v.d. Veer. Swing-canon Na de pauze gingen de koren aan het werk om o.l.v. een zeer enthousi aste heer v.d. Veer diverse canons ter plaatse in te studeren. Daarbij ontbrak zelfs een 'swing-canon' niet. Al was dit voor enkele dames wel even wennen! De avond werd besloten door met het grootste ple zier gelijktijdig een Engelse en Ne derlandse canon te zingen. Plezier in zingen is wat overduidelijk naar voren kwam bij de damesko ren. Want zingen is niet alleen heer lijk en ontspannend maar het maakt ook blij en brengt de mensen dichter bij elkaar. Tot slot bedankte mevrouw Boot de heer v.d. Veer voor zijn geweldig en thousiaste inzet op deze avond. De dameskoren verheugen zich alweer op het volgend jaar! C. Mol-Janssen PJZ Schouwen-Duiveland 27 november: Ledenvergadering met na afloop Chinese rijsttafel. Aan vang 19.30 uur. AJK Oost Zeeuws-Vlaanderen 3 december: In samenwerking met Aardappel B.V. organiseert de AJK een thema-avond over 'de toekomst van de aardappelteelt'. Plaats: Hotel van Leuven te Kloosterzande. Aan vang: 20.00 uur. PJZ-provinciaal 7 december: DB-vergadering. 8 december: HB-vergadering in het Pannenhuis te Hoogerheide. Aan vang: 20.00 uur. 14 december: Algemene ledenver gadering ZPJO in De Vroone te Ka- pelle. Aanvang: 20.00 uur. De positie van de agrarische vrouw op het bedrijf verandert. Ze is niet meer automatisch 'boerin' of 'mee werkende echtgenote'. Steeds va ker kiest een agrarische vrouw voor een baan buitenshuis: omdat ze dit wil of moet door financiële nood zaak. Hoe wordt de positie van agrarische vrouwen beïnvloed door landbouw-, plattelands- en emancipatie-ontwikkelingen? Welke beroepsmogelijkheden zijn er voor haar en wat betekent dit voor man en vrouw? Vragen die je niet zo maar beantwoordt, maar die toch essentieel zijn. Voornoemde vragen stonden ook centraal tijdens de onlangs gehou den studiedag in het conferentie- en cursuscentrum 'Ons Erf' in Berg en Dal. Een studiedag die bol stond van de activiteiten. Naast een tweetal inleidingen, een aantal workshops en een plenaire nabespreking, stond de dag in het teken van de introduk- tie van het werkboek 'Agrarische vrouwen en hun beroep: een zaak van man en vrouw'. Een werkboek waarin het thema, dat gelijk is aan de titel van het boek, uitgewerkt is voor bijeenkomsten in kringen en af delingen. Om de deelnemers aan de studiedag een beter gevoel van het thema te laten krijgen, werden er enkele werkvormen uit het werk boek gepresenteerd. Met succes. Het werkboek is tot stand gekomen door samenwerking van de emancipatie- en integratiecommis sies van de Centrale van Platte landsvrouwenorganisaties (CPVO) en de Centrale Landbouworganisa ties (CLO). De keuze van het thema hangt samen met de donkere toe komst van de land- en tuinbouw. Di verse ontwikkelingen wijzen erop dat deze sectoren zich in de komen de jaren sterk aan moeten passen. De consequenties voor het agra risch gezinsbedrijf, alsmede de posi tie van man en vrouw, laten zich raden. Voor de emancipatie- en inte gratiecommissies van CPVO en de CLO reden genoeg te onderzoeken hoe de positie van agrarische vrou wen wordt beïnvloed door landbouw-, plattelands- en emancipatie-ontwikkelingen. Bij de behandeling van het thema spelen een drietal facetten. Deze vinden we in het werkboek ook te recht, zij het in de vorm van delen. Het eerste facet c.q. deel schetst een algemeen kader. Ontwikkelin gen in de sector en in de maat schappij komen aan bod. Centraal bij de diverse ontwikkelingen staat het effect op het werk. Het tweede deel gaat na welke beroepsperspec tieven er voor agrarische vrouwen zijn. Zowel op als buiten het bedrijf. Daarnaast wordt aandacht besteed aan de zogenaamde levensloopplan ning, hoe doe je dat als man en vrouw samen? Het derde deel om vat de methodiek, hoe ga ik op af delingsniveau met het onderwerp aan de slag? Het werkboek is geschreven voor man én vrouw en is uitstekend ge schikt om door integratie- en agrari sche commissies van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen (NBvP) gebruikt te wor den. Bestellen van het werkboek is mogelijk bij de Volkshogeschool Al- lardsoog, tel. 05169-1166 (Conny van de Hoek, Trudi Geugjes).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 13