Stroeve afzet knolselderij Proefstationsdagen voor de fruitteelt Glasareaal blijft uitbreiden Oppassen geblazen voor de pennentelers Welk aardappelras gaan we telen? Bukman reikt Floriade-prijzen uit I It11 T JinUUUWKIdi iKull Gewasbescherming vollegrondsgroenten i iii VRIJDAG 27 NOVEMBER 1992 «m 1 IMIIIHI—Tlf «Hl li 11 voor zoals nu het geval is. Of dit nu enkel en alleen te maken heeft met de prijsvorming, betwijfel ik. Er zul len ook andere overwegingen ge maakt worden. Immers, overschake len wil nog niet zeggen betere prijzen. Niemand kan tenslotte die garantie geven. Vanuit de potplantenhoek komen ook slechte geluiden aangaande de prijsvorming. Ook daarvandaan komt, overschakeling. Momenteel worden potplanten tegen dumpprij zen afgezet. Een aantal potplanten telers gaan terug naar de groenten. Met deze overschakeling is veel geld gemoeid, dus telers doen dat niet voor niets. Als je bovenstaande leest zou je denken dat er geen toekomst meer is voor de Baroniesche tuinbouw, maar zo erg is het niet. In het verle den zijn er ook weieens jaren ge weest dat het erg slecht ging in de tuinbouw, en steeds waren de telers inventief genoeg om overeind te blij ven. Ik mag hopen dat dit nu weer zo zal zijn. Ondanks een areaalsuitbreiding van aardbeien in WEST BRABANT is de prijs over het algemeen goed ge weest. Bij de jaarrondteelt verwach ten glastelers gemiddeld de f 5,— te halen. De kilogramopbrengst ligt 20% lager dan vorig jaar. Vrijwel ze ker ligt de oorzaak hiervan in een minder goed groeiseizoen van de planten op de wachtbedden. Een jaar geleden vroor het in okto ber/november plaatselijk meer dan 6 graden. De bloemzetting krijgt zo een groeistoornis. Het warme weer erna heeft deze achterstand niet kunnen herstellen. In de kas zullen dit seizoen geen records sneuvelen. Bij 9 kilo per vierkante meter zal het ophouden. Vorig jaar zijn op brengsten behaald van meer dan 12 kilo bij de kasteelt van aardbeien in veenbalen en emmers. Ondanks een minder goede pluk valt momenteel de prijs wat tegen. In week 47 f 5,— per kilo. Een jaar terug in de zelfde week f 7,50. Witlof heeft zich de laatste maan den aardig hersteld. De prijs varieert vrij sterk. Zo brengt de klasse 1 in kleinverpakking meer dan f 4,50 dit jaar onwelkom is. Voor de volgende jaren wordt het oppassen geblazen voor de pennen telers. Soms wordt het met de vruchtwisseling niet zo nauw geno men. Waar dit jaar aardappelen heb ben gestaan is het over twee jaar goed mogelijk dat pennen besmet zijn met phytophthora. Dit jaar is be wezen dat een ruime vruchtwisse ling bij de pennenteelt noodzakelijk is. Een land als Frankrijk doet het daarentegen aanmerkelijk beter dan Nederland. Een paar telers zijn over geschakeld op Franse wortels en zijn daar uitermate tevreden over. Ook het witlof zelf is in Frankrijk van betere kwaliteit, zeggen ingewijden. Een belangrijk facet om rekening mee te houden. Nederland heeft in het verleden een goede naam op het gebied van wit lof opgebouwd. Voldoet de pennen- teler niet aan de wens van de trekker dan komt dit onze exportpo sitie niet ten goede. Dit jaar is de aantasting van phytophthora voor een groot gedeelte toe te schrijven aan overmacht. De concurrentie echter houdt hier geen rekening mee. Ook de aardappeltelers op THOLEN worden geconfronteerd met hoge pootgoed prijzen, men steekt dan bij deze teelt weer heel wat in de grond. De mineurstemming is bij de vroege-aardappelteler overigens ze ker niet zo groot ais bij de aardap- Laden van knolselderij voor export naar Frankrijk. peltelers, die op dit moment met schuren vol Bintjes zitten van 4 5 cent. Maar toch, ondanks dat er enorm veel voor de rooidatum ge oogst kon worden, liet de prijs het al vrij vroeg afweten. Rond de tweede rooidatum is het echter tijdelijk be hoorlijk wat beter geweest, met meer kilo's en een hogere prijs zo dat er per teler toch ook weer grote verschillen kunnen zijn. Het ras Bildstar heeft het ook in het middelvroege seizoen beter gedaan dan de Doré's. De Doré's zijn al vele jaren in de met ons handelsmerk 'Alvantho' bedrukte kisten de kurk geweest waarop de vroege aardap pelteelt in ons gebied dreef. Deze kwaliteitsaardappel bleef dikwijls tot lang in het seizoen gewaardeerd bij de handel. Een deel van de huidi ge consumenten geeft schijnbaar verder in het seizoen al gauw de voorkeur aan een wat vastere aard appel die nooit afkookt. Het A.M.- ras Bildstar is om deze reden zonder meer gewild. Wanneer men echter ziet hoe ook dit ras momenteel afgekraakt wordt, om de onduidelijke redenen dat deze meer bespoten zou moeten worden. Een jaar geleden prees de Consumenten bond dit ras nog aan als één met een laag nitraatgehalte. Het kweekbedrijf heeft inmiddels al stappen onderno men om via een kort geding het tegen deel aan te kaarten. Het kweken van Doré pootgoed is altijd al een moeilijke bezigheid ge weest, de vatbaarheid voor virussen is een zwak punt bij dit ras. Er zijn dan ook dit jaar weer veel partijen afgekeurd in de nacontröle, zodat er naar verluidt maar 100 hectare over geschoten is. Men weet echter als teler uit (minder prettige) ervarin gen, dat afgekeurde partijen niet al tijd in de consumptie of veevoer terecht komen, zodat er zeker, hier of in het buitenland, van gepoot zul len worden. Naast Doré's wordt door de vroege-aardappeltelers meestal gekozen voor A.M.-rassen. Een aantal is reeds goed ingebur gerd zoals onder andere de Première en de reeds eerder genoemde Bildstar. Nu doet er zich echter een probleem voor bij deze monopolierassen. Het pootgoed is te verkrijgen mits men het op contract teruglevert. Hier kan een vroege-aardappelteler niet mee instemmen, daar, hoe wispelturig dan ook, aan de vrije handel boven de veilingklok de voorkeur wordt ge geven. In het begin van het seizoen kan dit ook niet anders en iedere vroege-aardappelteler weet dat er over een aantal jaren genomen al leen daadwerkelijk in het vroege nog wat verdiend wordt. Zodat men hier in ons gebied, zowel met als zonder plastic, en met welk ras dan ook, het na blijft streven om zo vroeg mogelijk op de veiling te zijn. Donkere dagen aan het einde van een seizoen. In de BARONIE zijn de ze ook weer aangebroken. En nu is het alweer vooruit zien naar het nieuwe seizoen. Met name in de glasteelt zal dat een sterk veranderd beeld geven wat betreft de teelten. In de laatst gehouden glasenquête van de RBT-veiling komt deze veran dering natuurlijk sterk tot uiting. Zo zal het areaal komkommers uitbrei den met zo'n 20%. En dit alleen al in het veilgebied van de RBT. Hoe het landelijk ligt is nu nog niet exact te zeggen. Bij de ronde tomaat is de sterkste teruggang te zien. Dit are aal loopt ongeveer met de helft te rug. Maar een gedeelte hiervan is terug te vinden in het telen van het tussentype. De uitbreiding in de pa prikateelt zal ong. 25% bedragen. En bij aubergine komt een uitbrei ding van ong. 2 ha. Ook in de glas aardbeien is een uitbreiding te zien en wel met zo'n 6 ha. Verder blijkt ook dat er meer kleinere gewassen worden geteeld zoals b.v. snijbonen (uitbreiding met zo'n 3 ha), bloem kool, bleekselderij, asperge, etc. Uit de enquête blijkt verder dat het to tale glasareaal blijft groeien. Hoe lang deze trend zich voort zal zetten is natuurlijk niet bekend. Maar dat in de Baronie het glasareaal uit blijft breiden staat als een paal boven water. Meerdere volle- grondstelers schakelen over, terwijl aan de andere kant akkerbouwers overschakelen naar vollegronds- groenteteelt. Maar het overschake len op andere gewassen komt in de glasteelt meestal niet zo massaal De Nederlandse export van verse groenten, geteeld onder glas, zal dit jaar met ca. 1% (in kilo's gemeten) toenemen ten opzichte van 1991. Door de lage prijzen van groenten in dit jaar zal de exportwaarde niet het niveau van 1991 halen. Onlangs verscheen bij het PAGV/IKC-agv het themaboekje 'Gewasbescherming vollegronds groenten; naar nieuwe wegen in de beheersing van ziekten en plagen'. Het themaboekje gaat dan ook na der in op de levenswijze van de be treffende schimmel of het betreffende insekt (en het kennis hebben daarvan), geleide bestrij ding, de opkweek van gezond plant- materiaal, zaadbehandeling met insekticiden, biologische bestrijding van schimmels, middelenkeuze en structurering van kennis in geauto matiseerde begeleidingssystemen. Het themaboekje is te bestellen door storting of overmaking van f 15,— per exemplaar op postreke ning nr. 2249700 t.n.v. PAGV, post bus 430, 8200 AK Lelystad, onder vermelding van 'Themaboekje nr. 13'. Op 2 december zal in de Grote- of St. Jacobskerk in Den Haag de af sluitende Floriade-prijsuitreiking plaatsvinden in aanwezigheid van vertegenwoordigers van de 23 deel nemende landen en de inzenders van de wisselende binnenten- toonstellingen en de buitenpresen taties van de Wereldtuinbouwten toonstelling Floriade Den Haag- Zoetermeer 1992. De prijsuitreiking wordt verricht door de Minister van Landbouw, Natuur en Visserij, drs. P Bukman en de voorzitter van de Stichting Floriade 1992, ir. J.E.C. Spithoven. In totaal zijn 669 stands, permanent of tijdelijk aanwezig, be oordeeld en bekroond. ff I $32$ IfY* ijl I Ruim de helft van het areaal knolsel derij in Nederland is inmiddels inge- schuurd. Alleen contractknollen, najaarslevering, hebben een be stemming. In vrije knollen is totaal geen handel. Met een prijs van 10-14 cent niet aanlokkelijk voor de teler. Verschillende telers hebben hun pro- dukt tweemaal moeten reinigen om bij aflevering geen problemen te krij gen. Knollen die vers van het land komen laten zich dit jaar moeilijk van aanklevende grond ontdoen. Afnemers zijn kritisch en niet zelden lastig. Soms wordt er gesteld dat partijen slechts 3% grondtarra mo gen bevatten terwijl in de model- voorwaarden 7% staat. Zo bespaart de afnemer op de vrachtkosten is de mening van de telers. Enkele vrachten zijn om deze reden terug gekomen. De opbrengst van de redelijk grof gegroeide knolselderij ligt 5% hoger dan normaal, nu 44 tot 48 ton per ha. Kwalitatief zijn ze goed, al komt incidenteel sclerotinia voor. Ingewij den verwachten dat de afzet van knollen het gehele seizoen moeilijk zal verlopen, tenzij er nieuwe afzet gebieden op de markt komen. Alle Nederlandse fruittelers on dersteunen daadwerkelijk het offi ciële praktijkonderzoek voor de fruitteelt. Het Proefstation en de proeftuinen presenteren de resulta ten van dit onderzoek aan alle fruit telers en overige bij de fruitteelt betrokkenen, op de Proefstations- dagen. Extra informatie wordt op deze dagen ingebracht door o.a. CPRO, ATO, CLM, DLV en SITU. Het Proefstation organiseert de Proefstationsdagen samen met de NFO en het IKC-Afd. Fruitteelt op woensdag 16 en donderdag 17 de cember in het Wageningse WICC, voorheen IAC. Het programma, voor beide dagen gelijkluidend, ziet er als volgt uit: Korte lezingen over: - Twee jaren onderzoek en praktijk ervaringen met tunnelspuiten Ir. B. Heijne; hoofd Afd. Gewas bescherming PFW - Optimaal pluktijdstip; hoe bepaal je het en wat kun je ermee? op terwijl de eerste klas los in het met ruim twee gulden minder moet doen. Tweede klas schommelt tussen de f 1,75 en f 2,25. Een belangrijke oorzaak van een betere prijs is de beduidend mindere kwali teit van de pennen. Veel partijen witlofpennen zijn flink aangetast door phytophthora. Voor een witlof trekker geldt de stelregel dat gezon de pennen voor 80% een geslaagde oogst bepalen. Tussen de pennente- ler en trekker zijn inmiddels harde woorden gevallen. Trekkers die pen nen uit de trekbak moeten halen omdat van enig rendement geen sprake meer kan zijn staan niet te springen om de teler te betalen. In verschillende contractvoorwaarden staat de bepaling dat pennen bin nen 5 weken geen gebreken mogen vertonen. De aardappelziekte komt momen teel zo algemeen voor in de witlof teelt dat de pennen schaars zijn geworden. Telers die nog beschik ken over gezonde vrije pennen hoe ven geen moeite te doen hiervoor een bestemming te vinden. Voor een groot aantal akkerbouwers een forse tegenvaller die uitgesproken Dr. ir. A. de Jager; hoofd Afd. Plantenvoeding en Kwaliteit PFW - Schurftbestrijding: hoe voorko men we problemen zoals in 1992? Drs. H.A.Th, van der Scheer; on derzoeker gewasbescherming PFW - Resultaten uit het teeltonder- zoek op het Proefstation en de Proeftuinen Dr. ir. S.J. Wertheim; hoofd Afd. Tee/tonderzoek en Economie PFW In de informatiestands worden on- derzoekgegevens gepresenteerd en kan worden gediscussieerd over de onderwerpen: scaldbestrijding, reaktie van roofmij- ten op organofosfaten, nieuwe appel- en pererassen, geïntegreerde teelt, voorkómen van herinplantpro- blemen, bewaaronderzoek, calcium- voeding en waterbehoefte, sturen van de groei m.b.v. plantenvoeding, kwaliteit van plantmateriaal, de mi lieumeetlat, boomstrookversmal- ling, automatisering op het bedrijf. Nieuw is een forumdiscussie waar bij in een aparte zaal gediscussieerd kan worden met onderzoekers over een zestal onderwerpen. Goed praktijkonderzoek, aan gestuurd door de praktijk zelf, vormt een belangrijke basis voor vernieu wingen en aanpassingen op de be drijven. Ook in een jaar waarin alles niet zo voor de wind gaat. Op 16 of 17 december één van de Proefstati onsdagen bezoeken blijft daarom belangrijk voor iedereen die bij wil blijven in de fruitteelt. Voor deelname aan een van beide dagen is opgave vooraf noodzake lijk. Dit kan telefonisch bij de NFO tussen 30 november en 11 decem ber, tel. 070-3450600. De Proefsta tionsdagen vangen aan om 9.30 uur. Voor verdere informatie kunt u kontakt opnemen met het Proefsta tion voor de Fruitteelt, Brugstraat 51, 4475 AN Wilhelminadorp, tel. 01100-42509.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 11