Zo ziet cichorei er uit Zeeland wil gebruiksmogelijkheden leegkomende boerderijen verruimen Boeren geënquêteerd over 'omgaan met phytophthora' Cehave/Encebe gaat ruim 20% minder varkens slachten II Gedeputeerde voor Vekabo Walcheren: Rassenbulletins Meer zaaiuien per hectare Toekomstige AOC-leerlingen op excursie VRIJDAG 20 NOVEMBER 1992 Het moet mogelijk worden dat vrij komende boerderijen in Zeeland een recreatief-toeristische functie krij gen om verpaupering van het platte land tegen te gaan. De provincie Zeeland gaat in overleg met de be trokken organisaties bekijken hoe de gebruiksmogelijkheden van leeg komende of leegstaande agrarische gebouwen kunnen worden ver ruimd. Dit deelde de Zeeuwse gede puteerde mevr. G. de Vries-Hommes mee op de druk be zochte ledenvergadering van de Vereniging van Kampeerboeren Walcheren, die dinsdag j.l. in Melis- kerke werd gehouden. De Vries zei dat de provincie Zee land kleinschalige verblijfsmogelijk heden op het platteland graag wil stimuleren. Dit is bijvoorbeeld mo gelijk door boerderijen en andere ge bouwen in kleine kernen een recreatieve bestemming te geven. In de ons omringende landen is men hier al volop mee bezig. In Zeeuws- Vlaanderen gaat een grensover schrijdend proefproject van start, waarvan de resultaten elders in de provincie gebruikt kunnen worden. Ook de vestiging van minicampings op het platteland past in dit streven. De gedeputeerde voegde er aan toe dat er voorwaarden moeten worden verbonden aan het stichten van re creatieve verblijfsvoorzieningen op het platteland. Ze moeten passen in het landschap, voldoen aan kwali teitseisen en ze kunnen niet overal worden toegelaten. Samen met de standsorganisaties en de Vekabo wil zij per regio gaan bekijken welke mogelijkheden er zijn. Bij het PAGV te Lelystad zijn onlangs vijf rassenbulletins verschenen van een aantal akkerbouwgewassen. Het betreft zomergerst, zomertar- we, veldbonen, erwten en kapucij ners, en haver. In de rassenbulletins worden de ge middelde resultaten weergegeven van het Cultuur- en Gebruikswaar- deonderzoek van het betreffende gewas. Het gaat over zowel de ras- senlijstrassen als de rassen in on derzoek. AMPtKtN tj DE. OtK tPf-KAT/t ZLLLAND Aantrekkelijk marktsegment Ook de secretaris van Vekabo Ne derland, drs. K. van Heesbeen, liet zich in Meliskerke positief uit over de mogelijkheden van groepsac- commodaties op het boerenbedrijf, waar verenigingen, sportclubs, fa milies e.d. kunnen worden ontvan gen. Hij sprak over een 'aantrekkelijk marktsegment'. Hees been rekende voor dat bij 4.000 overnachtingen per jaar een bruto- opbrengst van f 26.000,— haal baar is. Na aftrek van de kosten blijft er een netto-opbrengst van f 10.000,— over. Hierbij wordt er vanuit gegaan dat de boer veel bouw- en inrichtingswerkzaamhe den zelf uitvoert. Heesbeen benadrukte dat de ac commodaties kwalitatief optimaal moeten zijn. 'Je kunt mensen niet meer naast jutezakken als afschei ding van de koeienstal te slapen leg gen'. Hij zei dat de overheid criteria zou moeten ontwikkelen, waaraan de verblijfsruimten in het buitenge bied moeten voldoen. Daarbij dient ook de relatie met naburige agrari sche bedrijven aan de orde te ko men. Voor appartementen, logies en ontbijt in agrarische gebouwen ziet Heesbeen weinig mogelijkheden. Hier liggen te veel wettelijke beper kingen. Gedeputeerde De Vries betoogde dat behalve overdekte groepsac- commodaties ook minicampings een functie hebben ter verlevendi ging van het platteland. Ze pleitte voor uniformiteit in de hele provincie Zeeland wat betreft het aantal standplaatsen, waarbij kleinschalig heid en de agrarische aktiviteit voor op moeten blijven staan. Prima seizoen Bijna alle 126 leden van Vekabo Walcheren en een groot aantal gasten waren aanwezig op de le denvergadering. Voorzitter P. Lam- pert deelde mee dat zijn vereniging De Cehave/Encebe groep heeft het voornemen de varkensslachtcapaci- teit te verlagen van 77.000 tot 60.000 varkens per week. De on derneming neemt hiermee haar ei gen verantwoordelijkheid om te komen tot een betere afstemming tussen slachtcapaciteit en varkens- aanvoer. In het verleden zijn lande lijke pogingen om tot een evenwichtige situatie in de var- kensslachtsector te komen meerde re malen mislukt. Met het voornemen wil de Ceha ve/Encebe groep een bijdrage leve ren aan het veilig stellen van de continuïteit van de voer- en vleesbe- langen binnen de totale groep. Het is de bedoeling de slachthakenre ductie te realiseren binnen de vlees- groep Encebe/Lunenburg. Verder zou de varkensslachterij in Oudewa ter moeten worden gesloten en de vleesverwerkende activiteiten van het eveneens bij de vleesgroep be horend bedrijf te Schoonhoven wor den beëindigd. De totale resterende slachtcapaciteit van de Encebe/Lu- nenberg groep zal geconcentreerd worden in de slachterijen te Boxtel op Walcheren inmiddels 119 leden telt alsmede vijf leden op Noord- Beveland en twee op Zuid-Beveland. Op Schouwen heeft Vekabo ca. 65 leden en op Zeeuwse-Vlaanderen 31. De groei zit er duidelijk in. De kampeerboeren hebben weer een prima seizoen achter de rug, al dus Lampert. De bezettingsgraad op de minicampings was goed tot zeer goed. Er moesten zelfs kampeerders worden doorverwezen naar Bra bant. Lampert zei het onbegrijpelijk te vinden dat de gemeenten op Wal cheren het raadsbesluit van de ge meente Valkenisse niet hebben gevolgd. Dit besluit houdt in: 10 eenheden het gehele seizoen en 15 eenheden op Hemelvaart, Pinkste ren en zes weken in het hoofdsei zoen. Daarmee liep Valkenisse vooruit op de wijziging van de Kam- peerwet, die binnenkort in de Twee de Kamer aan de orde komt. Andere gemeenten hielden zich echter aan de oude regeling voor piekopvang en dat bracht veel onduidelijkheid voor de kampeerders met zich mee, aldus Lampert. 'Eerlijk gezegd moe ten we erkennen dat de kampeer boeren op Walcheren garen gesponnen hebben bij de bestuurlij ke onenigheid', zo voegde Lampert er aan toe. 'De financiële opbrengst heeft dit seizoen alle records ge broken'. De Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap heeft besloten een enquête onder akkerbouwers te houden over de manier waarop zij phytophthora in aardappels bestrij den. Zo'n 400 a 500 boeren krijgen op zeer korte termijn een enquête formulier thuisgestuurd. Volgens een woordvoerster van het Landbouwschap gaat het erom te weten te komen welk regime van maatregelen telers hebben geno men en tot welke effecten dat heeft geleid. Uit dit vergelijkend onder zoek zou bijvoorbeeld kunnen blij ken dat de ene boer bepaalde maatregelen heeft genomen die zijn buurman heeft nagelaten, wat dan weer - al dan niet - terug te vinden is in de mate van besmetting met phytophthora. De Hoofdafdeling was deze week nog bezig om een afweging te ma ken welke akkerbouwers geënquê teerd zullen worden. Waarschijnlijk vindt een willekeurige selectie plaats, zonder dat meespeelt of aard appeltelers wel of niet te maken hebben met "het kwaed" in hun aardappelen. Wellicht dat de formu lieren al de volgende week ver stuurd worden. De Dienst Landbouwvoorlichting en de Plantenziektekundige Dienst zul len de verwerking van de ingevulde formulieren voor hun rekening ne men. Het is de bedoeling dat de re sultaten worden verwerkt in de voorlichting van de DLV aan de ak kerbouwers. Kamervragen Naar aanleiding van Kamervragen heeft minister Bukman gezegd dat er geen aanleiding is te veron derstellen dat de biologische teelt extra risico's voor besmetting met phytophthora met zich meebrengt. Volgens hem heeft de chemische bestrijding dit jaar niet optimaal ge werkt. In Zuidelijk Flevoland is dit jaar veel phytophthora geconsta teerd, en er worden ook vrij veel biologische aardappelen geteeld. Volgens akkerbouwers uit het ge bied bestaat hiertussen een verband. De bruto-produktie van zaaiuien komt dit jaar uit op 573.000 ton, zo meldt het CBS. Het statistiekbureau had eerst een opbrengst van 517.000 ton berekend, doch hierbij was uitgegaan van een ha- opbrengst van 49 ton. Uit nadere gegevens is echter gebleken dat de gemiddelde opbrengst 55 ton per ha is. De totale opbrengst is hiermee 11 procent groter dan in het vorige seizoen. en Helmond met resp. 35.000 en 25.000 slachtingen per week. Met uitzondering van Schoonhoven zul len daarnaast de activiteiten van de overige vleesverwerkende bedrijven gecontinueerd worden. Het voorne men van de vleesgroep is om verder te investeren in vleesverwerking en vleesafzet. Uitgangspunt van de voorgenomen besluitvorming is dat de totale Ne derlandse slachterijbranche kampt met een structureel overschot aan slachthaken van ca. 20 procent. Verder mag verwacht worden dat de Nederlandse export van levende varkens op termijn gecontinueerd zal worden. Bovendien zal door de op stapel staande milieumaatrege len de varkensstapel zeker niet kun nen toenemen. Samenwerking Naast de voorziene aanpassing van slachtcapaciteit binnen Cehave/En cebe blijft het streven van de vlees groep erop gericht om met name met zustercoöperatie Coveco naar nauwere samenwerking te zoeken op het gebied van internationale vleesafzet en verwerking. Akkerbouwer C.H. Kuiper uit Zonnemaire toont de toekomstige leerlingen van het AOC hoe cichoreiwor tels eruit zien (Foto Pieter Honhoff). In het kader van een kennismaking met opleidingen in de groene sector namen enkele tientallen leerlingen zaterdag jl. een kijkje op agrarische bedrijven in Zeeland. Het betrof een initiatief van het AOC Zeeland. Op Schouwen was akkerbouwer C.H. Kuiper een van degenen, die de deuren open zette voor belangstel lende jongeren. Kuiper heeft een be drijf van 45 ha in Zonnemaire. Als hobby heeft hij er een bescheiden schapenfokkerij bij, terwijl zijn vrouw op het bedrijf een wolwinkel drijft met verkoop aan huis. Kuiper verschafte zijn bezoekers on der andere informatie over het brede bouwplan op zijn akkerbouwbedrijf. Naast de bekende bulkgewassen als bieten, aardappelen, gerst teelt hij een aantal kleinere gewassen, zoals winterwortels, knolselderij en sper ziebonen. Dit jaar was ook chichorei erbij, een nieuw gewas, dat volgend seizoen in ruimere mate terugkomt in het bouwplan. Behalve over de teelt kregen de jeugdige gasten ook iets te zien en te horen over de mechanisatie op het bedrijf. Dit was mogelijk dankzij de medewerking van de loonwerker. Transportmiddelen heeft Kuiper ge zamenlijk met een buurman in ge bruik. Ook de bewaarruimte op het bedrijf (750 ton en 180 kisten ge koeld) Werd bezichtigd. De aktiviteiten van mevrouw Kuiper vormden een interessante toegift. Als gewezen handwerkonderwijze- res houdt zij zich bezig met spin'nen, weven en zijdeschilderen. Ook maakt ze zelf dekbedden. De excursies van het AOC vonden plaats in alle delen van de provincie. Behalve akkerbouwbedrijven wer den ook tuinderijen, kwekerijen, die renasiels, tuincentra en de veiling in Kapelle bezocht. Enkele honderden jongelui kregen op deze wijze de kans in de praktijk kennis te maken met beroepen in de groene sector, waarvoor het AOC Zeeland interes sante opleidingsmogelijkheden biedt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 7