ZLM pleit bij KNLC-voorzitter Varekamp voor de fruitteelt KNLC KNLC kommentaar Verandering van beleid vraagt tijd Voorkeur voor individuele quotering stierenmesterij Topjaar-studenten hebben beste oplossing Periodiek overleg Bonus/malus in de WAO onrechtvaardig Open dag AHS Delft Agrarische Hogeschool Delft winnaar VRIJDAG 20 NOVEMBER 1992 KNLC-voorzitter Varekamp (2e van rechts) op bezoek bij het dagelijks bestuur van de ZLM. (foto Anton Dingemanse). De voorzitter en algemeen secreta ris van het KNLC, M. Varekamp en drs. D. Jaarsma, waren maandag j.l. te gast in het Landbouwhuis te Goes voor de periodieke bijeen komst met het dagelijks bestuur van de ZLM. Een van de belangrijkste punten van het gesprek was het tuinbouwakkoord, dat de centrale landbouworganisaties met de over heid willen afsluiten. Dit akkoord bevat een regeling voor gelegenheidsarbeid, die echter geen oplossing biedt voor de fruitteelt. De ZLM heeft deze lacune in het ak koord (opnieuw) scherp onder de aandacht van de KLNC-voorzitter gebracht. De fruitteelt voelt zich in de steek gelaten. In de a.s. KNLC- bestuursvergadering zal een defini tief standpunt worden bepaald. Be halve de ZLM vinden ook de Geldersche Mij, het ULG en de LMF het akkoord onvoldoende als er geen oplossing wordt geboden aan de fruitteelt. ZLM-voorzitter H.C. van der Maas heeft in het gesprek met de KNLC- vertegenwoordigers nog eens dui delijk gemaakt dat de land- en tuin bouw ook in zuidwest-Nederland in een crisisstemming is geraakt. Niet alleen de akkerbouw, maar ook de fruitteelt en de roodvleesmesterij maken zware tijden door. Van der Maas deed een dringend appel op Het bonus/malus-systeem, zoals men dat binnen de WAO hanteert, wordt als zeer onjuist en onredelijk, maar bovenal onrechtvaardig aan gevoeld. In haar laatste vergadering besteedde de KNLC-commissie So ciale Zaken ondermeer aandacht aan dit bonus/malus-systsem. Eén van de agendapunten tijdens de op 17 november gehouden vergade ring van de KNLC-afdeling Veehou derij was de hervorming van het EG-landbouwbeleid. Met betrekking tot de roodvleesproduktie kwam ondermeer de wijze van quotering van de stierenpremie aan de orde. Per lidstaat dient er een keuze tus sen een regionaal (is nationaal) of een individueel quotum gemaakt te worden. Het Ministerie van Landbouw voelt nu veel voor een regionale quote ring. Het landbouwbedrijfsleven is De Vendex Food Groep heeft het 75-jarig bestaan van haar EDAH- winkelketen aangegrepen voor het uitschrijven van een 'wedstrijd'. De ze hield in dat aan zeven Agrarische Hogescholen gevraagd werd een onderzoek te verrichten naar de mo gelijkheden om produkten zonder kwaliteitsverlies te verkleinen. Groot verpakte produkten hebben in de winkel een bepaald streepje voor op gelijksoortige produkten met een kleinere verpakking: ze trekken meer de aandacht van de consu ment naar zich toe. Tegenover dit voordeel staat echter wel het feit dat ze veel ruimte vragen, de trans portkosten omhoog drijven en het milieu onevenredig zwaar belasten. Een compactere verpakking springt de centrale landbouworganisaties om de overheid ertoe te bewegen een ander landbouwbeleid in te zet ten. Er moet een herstructure ringsplan voor alle sectoren worden opgezet - inclusief de daarvoor be nodigde middelen - om de land- en tuinbouw te redden. Het alternatief is verpaupering van het platteland en een terugslag voor de totale Ne derlandse economie. Het ZLM-bestuur drong er op aan goed te luisteren naar wat er in de praktijk leeft. De boeren en tuinders vinden steeds sterker dat er 'nee' moet worden gezegd tegen de me dewerking die de overheid vraagt in het kader van bijvoorbeeld het stikstofbeleid en het Meerjarenplan Gewasbescherming. Er is geen draagvlak voor maatregelen, die van de sector worden geëist. Integratie Daartoe uitgenodigd door Varekamp heeft Van der Maas een toelichting gegeven op de voorgenomen inte gratie van de ZLM met de Gelder- het hier echter niet zondermeer mee eens. In eerste instantie geeft men de voorkeur aan een individuele quotering. Instemmen met een eventuele regionale variant is alleen mogelijk wanneer aanvullende maatregelen in de vorm van een flankerend beleid worden getroffen. Tijdens de vergadering kwam duide lijk naar voren 'dat het ministerie ab soluut niet aan een individuele quotering wil. 'De minister mag de sector niet de rug toekeren', was de mening van de aanwezigen. 'De sector moet een kans gegeven worden'. weliswaar minder in het oog, maar levert behalve een kostenverminde ring (door minder vrachtritten), ook een ontlasting van het milieu op. Edah ziet, evenals andere bedrijven, de ernst van deze problemen ook in. Ze is zelfs bereid op verpakkingsge- bied een voortrekkersrol te vervul len, maar concludeert tegelijkertijd dat het verpakkingsprobleem een structurele aanpak nodig heeft. Om sche Mij. en het ULG. Als tot de integratie wordt besloten zal de nieuw te vormen organisatie binnen het KNLC verreweg de grootste or ganisatie zijn. Namens het ZLM- bestuur is meegedeeld dat de posi tie van het KNLC door de integratie niet zal wijzigen. Het KNLC blijft de vertegenwoordigende centrale orga nisatie. Morgen, zaterdag 21 november, houdt de Agrarische Hogeschool Delft voor de eerste keer dit cursus jaar weer haar traditionele open dag. Voor geïnteresseerden dé mo gelijkheid eens nader kennis te ma ken met'deze opleiding. Tijdens de open dag, waar u tussen 10.00 en 14.00 uur welkom bent, presenteren zich naast de school in het algemeen, ook de diverse stu dierichtingen. Het betreft hier naast de bekende richtingen Bedrijfskun de, Tuinbouw Akkerbouw, Vee houderij, Milieukunde en Levensmiddelentechnologie, ook de dit jaar opgestarte richting Agrari sche Accountancy. Een specialisti sche studie, die opleidt tot Accountant-Administratie Con sulent. Verder presenteren zich tijdens de open dag de deeltijdopleidingen van de Agrarische Hogeschool. Deze worden gegeven voor de richtingen Bedrijfskunde, Tuinbouw, Milieukun de en Levensmiddelentechnologie. De andere twee open dagen die men organiseert, zijn op vrijdag 22 december en zaterdag 23 januari. Voor een routebeschrijving en meer informatie kunt u bellen naar de AHD, telefoon 015-150288. hier nu een eerste aanzet toe te ge ven besloot men het eigen merkartikelen-aanbod qua milieu vriendelijkheid, en dus verpakkings- wijze, nader te bezien. De manier waarop Edah dit realiseerde, was in de vorm van een onderzoek door de zeven Agrarische Hogescholen die ons land kent. De projectgroepen die vervolgens bij de deelnemende scholen werden Land- en tuinbouw hebben al lang leren leven met vervagende grenzen binnen de EG. Op ge paste wijze hebben de agrari sche ondernemers en de verwerkende bedrijven in gespeeld op de grote mogelijk heden van de Europese markt. Met name bij de sterke marktor- deningsprodukten is echter bij de investeringen op de individue le bedrijven ook sterk geantici peerd op het EG-markt- en prijsbeleid. Te lang is daarbij ver geten dat dit EG-beleid zich in de loop van de tijd te ver van het werkelijke marktgebeuren van vraag en aanbod heeft ver wijderd. Nu het beleid verandert en de markt weer meer de prijs gaat bepalen, komt de klap hard aan. In de akkerbouw werd dit al en kele jaren geleden duidelijk voel baar, maar nu komt het meer structureel tot uiting met een ne-- gatieve uitstraling naar alle volle- grondsteelten. De roodvleessector is in de veehouderij het eerste slachtoffer, maar in de veehouderij verkeren ook andere sectoren in gevaar. Dit geldt met name voor de melkveehouderij, die ver van de werkelijke markt is gegroeid. Beleidsverandering De tendens dat de markt het be leid weer meer gaat bepalen is wereldwijd. Dit geldt zowel bin nen a/s buiten de EG en met of zonder GATT-akkoord. Deze be leidsverandering komt voort uit het feit dat we de laatste tiental len jaren aangetoond hebben dat a/s we alles willen regelen en sturen, de zaak fout loopt. Nu er politieke besluiten worden geno men om het landbouwbeleid te veranderen, moeten de indivi duele agrarische ondernemers, die de bedrijfsvoering op het tot nu toe gewenste beleid hebben gericht, de mogelijkheden en de tijd krijgen zich aan te passen aan de nieuwe koers. Inkomsten compensatie voor prijsverlaging van de produkten is beslist no dig. In ieder geval a/s over gangsmaatregel. Hoe de toekomstige land- en tuinbouwstructuur zat zijn als er grotere concurrentie komt, is een onderwerp waar wij, denk ik, niet te vee! tijd aan moeten besteden. De uitslag daarvan wordt bepaald door de individue le ondernemers en hun ant woord op de werkelijke vraag op het marktgebeuren. Wel belang rijk is het om een situatie te creë ren en voorwaarden aan te geven, waarbij de concurrentie- gevormd, dienden elk afzonderlijk een oplossing aan te dragen voor de produktverkleining van een bepaald levensmiddel. De deelnemende pro jectgroepen hadden daarbij de keu ze uit een tiental produkten. De AHD-groep koos hieruit de produkt- groep droge soepen voor het on derzoek. Na afronding van de onderzoeken legde Edah de resultaten voor aan kracht en de overlevingskans zo groot mogelijk wordt. Hiervoor is dus, naast initiatieven van het bedrijfsleven zelf, een nationaal voorwaardenscheppend beleid dat de kansen optimaal maakt, nodig. Eigen initiatieven beteke nen investeringen en risico lo pen, dit hoort bij ondernemerschap. De nationale overheid moet daarbij zorgen voor een goede infrastructuur, een vlot vergunningenbeleid en fiscale investeringspremies en vervroegde afschrijving. Uiteenlopen Concurrentie op een meer open markt is alleen vol te houden als het fiscale, sociale, economische en milieubeleid in de verschillen de landen van de gemeenschap pelijke markt niet te veel uiteenloopt. Met andere woor den: er moet geen sprake zijn van 'beleidsconcurrentieverval- sing'. Nationaal kan bovendien een grote invloed worden uitge oefend op de kosten van arbeid, grond en kapitaal. Met name in ons land worden de arbeids kosten opgedreven door de hoge sociale premies voor de niet- actieven, de grondprijs is mede hoog door de vraag van andere bestemmingen (natuur) en de rente is mede hoog door het overheidsbeleid. Weer dichter bij de invloedsfeer van de agrarische ondernemers ligt het netwerk van toelevering, verwerking, afzet, belangenbe hartiging, dienstverlening, onder zoek, voorlichting en onderwijs. Ook hier zal nu het individuele bedrijf meer met de marktwerke- lijkheid worden geconfronteerd; verdere veranderingen moeten komen. Daarbij zal de vraag: 'wat kost het en wat brengt het op' vaker gesteld worden en het antwoord daarop mede bepa lend zijn voor de veranderingen. Land- en tuinbouw is een econo misch gebeuren. Veranderingen in het agrarische markt- en prijs beleid hebben daardoor een bre de uitstraling. Te abrupte veranderingen hebben nadelige gevolgen die zich niet zullen be perken tot de primaire sector, vooral a/s de basis aan de finan ciering ontvalt. Daarbij kan een neerwaartse spiraal ontstaan. Dit hoeft niet te gebeuren a/s tijdig, dus nu, door de overheid, agra risch bedrijfsleven (inclusief de banken) en individuele onderne mers op basis van de markt- realiteit de bakens worden verzet. Dam Jaarsma Algemeen Secretaris KNLC een deskundige jury, waarin de vol gende personen zitting hadden: prof.dr. L. Reijners, hoogleraar Mi lieukunde, prof.dr. CP. Veerman, bij zonder hoogleraar Economie en D.M. Westendorp, directeur van de Consumentenbond. Door deze jury werden in de beoordeling onder meer het algemeen maatschappelijk nut, de consequenties voor het mi lieu, de financiële gevolgen en het vernieuwingsaspect meegenomen. Nadat de jury allereerst een viertal scholen genomineerd had, viel de definitieve beslissing. De project groep van de Agrarische Hoge school Delft ging met de eer strij ken. Edah bekroonde hun onderzoek met een vierdaagse stu diereis naar Zwitserland. Harrie Hoitink

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 5